Review: VfL Wolfsburg vs. Manchester United

95

Manchester United končí svoje účinkovanie v Lige Majstrov už po základných skupinách. Dnes nezvládol rozhodujúci zápas proti VfL Wolfsburg, s ktorým prehral 3:2. Červení diabli sa predstavia na “jar” len v Európskej lige.

Button - Před zápasem     Manchester United čaká jeden z najdôležitejších zápasov prvej polovice sezóny. Len víťazstvo mu zabezpečí istý postup do vyraďovacích bojov Ligy Majstrov, inak sa bude musieť spoliehať na výpomoc od CSKA Moskva, ktoré hrá proti PSV Einhoven. Veľa expertov a najmä fanúšikovia pasovali Manchester United za favorita tejto skupiny Ligy Majstrov, ale realita je celkom iná. Červení diabli podávali kolísavé výkony. V minulom zápase proti PSV Eindhoven si mohli na domácom štadióne zabezpečiť istý postup, ale nevyužili túto príležitosť, pretože tento zápas sa skončil bez gólov.
     Red Devils sa nachádzajú momentálne v nelichotivej situácii. Zo všetkých strán sa valí kritika na van Gaala, herný prejav mužstva a malý počet vstrelených gólov. Mužstvo dominuje síce v každom zápase v držaní lopty a jeho defenzíva na čele s de Geom a “Mikom” Smallingom funguje výborne, ale fans Manchestru United boli zvyknutí z čias Sira Alexa Fergusona na ofenzívny futbal s veľkým počtom gólov.
     Ďalším problémom je početná “maródka”. Možno povedať, že s každým tréningom či zápasom pribudne ďalší hráč na listinu zranených. S určitosťou nebudú môcť do zápasu nastúpiť dlhodobo zranení Shaw a Valencia, ale i Jones, Herrera, Rojo, Rooney a Schneiderlin. Van Gaal bude musieť “vykúzliť” zostavu, ktorá sa pobije a zaručí postup do vyraďovacích bojov Champions League, kam Manchester United určite patrí.
     Červení diabli by mali konečne prepnúť na “vyšší prevodový stupeň”. Mali by obmedziť množstvo prihrávok do strán a dozadu a pokúšať o kolmice na Martiala. Dôležité bude však neinkasovať. Hráči Red Devils by mali čo najskôr dať gól, pretože s pribúdajúcim časom sa bude zvyšovať nervozita na ich kopačkách a to prinesie so sebou i dávku nepresností.
     Treba dúfať, že sa nezopakuje rovnaký scenár, ako keď hral Manchester United o postup na ihrisku FC Bazilej. Let´s go United. Keby mal Manchester United hrať na “jar” len Európsku ligu, bolo by to veľké sklamanie pre všetkých.
     VfL Wolfsburg je momentálne na 5 mieste Bundesligy so ziskom 25 bodov. V poslednom zápase prehral na domácom štadióne s Borusiou Dortmund 1:2. Bola to jeho domáca prehra po dlhých 29 zápasoch. V rámci B skupiny Ligy Majstrov má pred poslednými zápasmi najvýhodnejšiu pozíciu. Je na prvom mieste. S Manchestrom United mu stačí remíza na postup. Taktika VfL Wolfsburg bude určite vychádzať zo zabezpečenej obrany a potom vyrážať do protiútokov. Pokoj im určite dodáva i momentálna strelecká forma hráčov z O Tldraford. Dvanástym hráčom domáceho mužstva bude určite vypredaná Volkswagen Arena s kapacitou 30 122 miest. Medzi nimi však bude i mnoho fanúšikov Red Revils, ktorí prídu povzbudiť svoje mužstvo.
https://www.devilpage.cz/wp-content/uploads/2014/08/Button-Prvn%C3%AD-polo%C4%8Das.png     Mierne prekvapenie v základnej zostave hostí bolo nasadenie G. Varelu na pravom okraji obrany. Zápas nezačal vôbec opatrne a hneď od prvých minút sa bolo na čo pozerať. V 3. minúte mal obrovskú šancu otvoriť skóre Andreas Schurrle. Po nákopu z pravej strany predĺžil hlavou Kruse práve na nabiehajúceho Schurrleho, ktorý však trestuhodne prestrelil. Prvý náznak šance hostí mal Mata v 8. minúte, ktorý sa dostal po viacerých odrazoch v šestnástke domácich k lopte, ale trafil len v ofsajde stojaceho Fellainiho. O dve minúty sa tešili hostia z gólu. Po krásnej kolmej prihrávke Matu sa Martial vyhol ofsajdovej pasti a potom spôsobom “ala Thierry Henry” otvoril skóre. 0:1 Vedenie červených diablov netrvalo však dlho. V 13. minúte zahrával Rodriguez štandartku po faule Blinda. V šestnástke našiel Nalda, ktorý trafil letiacu loptu z prvej a nedal šancu de Geovi. Nalda neustrážil Smalling. 1:1 Pri zahrávaní tejto štandartky sa Rodriguez zranil a musel ho nahradiť Schäfer. Po vyrovnajúcom góle narástli domácim krídla a dostali sa k niekoľkým štandartkám, z ktorých však nezahrmelo. Po desiatich minútach domácej prevahy sa k slovu dostal i Manchester United. Z územnej prevahy vyplynuli dva rohové kopy. Pri tom druhom sa dostal k hlavičke Fellaini, ale Benaglio zasiahol skvele na brankovej čiare. Potom prišla najkrajšia akcia prvého polčasu. Schurrle preniesol loptu na Draxlera, ktorý pohybom oklamal na hranici šestnástky Schweinsteigera, potom si narazil loptu s Krusem a nakoniec prihral Vieirinhovi loptu ako na podnose, pre ktorého už nebolo skórovať. 2:1 Hráči Manchestru United pôsoboli v tomto momente ako “kužele”. Ešte horšie mohlo byť pre červených diablov v 39. minúte, keď si Draxler položil v šestnástke hráčov Red Devils na “kolená”, ale skvele zakročil David de Gea, ktorý tak udržal šance svojho mužstva. V 41. minúte museli striedať i hostia, keď zraneného Darmiana nahradil debutujúci v Lige Majstrov Borthwick-Jackson. Jesse Lingard strelil na konci prvého polčasu gól, ale ten nebol po komunikácii hlavného rozhodcu s asistentom uznaný pre ofsajd, pretože Juan Mata bol včase strely v ofsajde, ale lopty sa nedotkol. Rozhodcovia to posúdili, že Mata” clonil” brankárovi Benagliovi vo výhľade. Prvý polčas skončil 2:1 pre domácich.

Button - Druhý poločas     Začiatok druhého polčasu bol veľmi roztržitý z obidvoch strán. Prvá šanca Manchestru United prišla v 60. minúte, keď po peknej akcii na pravej strane sa dostal k akrobatickému zakončeniu Memphis, ale Benaglio sa bravúrne zaskvel. V rozmedzí 64. až 68. minúty mali domáci tri dobbré príležitosti. Najskôr de Gea zle vybehol, ale skvele sa vrátil a lob od Schurrleho vytesnil na roh. O tri minúty neskôr si dal Lingard takmer vlastný gól, ale David de Gea opäť úradoval. Nakoniec tretiu tutovku mal Kruse, ktorý absolútne nestrážený po rohu netrafil bránu. Potom prišli veľmi prekvapivé striedania na strane hostí. Michael Carrick nahradil Schweinsteigera a Juana Matu vystriedal Nick Powell, pre ktorého to bol prvý štart v drese červených diablov v tejto sezóne. V 72. minúte zahrával Memphis z hranice šestnástky priamy kop po faule na Martiala, ale tesne minul ľavú tyč Benagliovej brány. V priebehu týchto minút sa zranil kapitán Smalling, ktorý však so sebazaprením dobral zápas. Iskierku nádeje vykresali hráči Manchestru United v 82. minúte, keď si dal Guilavogui vlastný gól. Gólu predchádzala vyhraná hlavička Fellainiho. 2:2 VfL Wolfsburg dokázal však rýchlo reagovať, keď v 84. minúte dal po rohu nestrážený Naldo hlavou svoj druhý gól v zápase. 3:2 Vyrovnať mohol ešte Smalling, ktorý sa po zranení presunul na hrot útoku, ale pri dorážke trafil len pred sebou stojaceho hráča. Stav stretnutia sa už nezmenil a domáci zvíťazili 3:2.

Button - Závěr      Manchester United nezvládol dnešný zápas, a preto bude pokračovať len v Európskej lige. Červeným diablom chýbala v zápase najmä agresivita a lepšie premieňanie gólových príležitostí. Manchetru United strašne chýba podpora krajných obrancov smerom dopredu. Ich podpora je v zápasoch takmer nulová. Darmian je ako tak kvalitným hráčom smerom do obrany, ale do útoku je to z jeho strany tragické. Po jeho zranení hrali dnes na krajoch obrany mladíci, ktorí sa snažili plniť si svoje povinnosti smerom dozadu.
     Dnes nefungovala ani defenzíva hráčov z Old Trafford. Bolo tam príliš veľa okienok a predovšetkým pri štandartkách si mohli domáci hráči zakončovať ako len chceli. V druhom polčase predviedol zopár skvelých zákrokov de Gea, ktorými držal Manchester United ešte v hre o postup.
     V ofenzíve sa snažil niečo vymyslieť v prvom polčase najmä Mata s Martialom a v druhom polčase sa k nim pridal Memphis, ktorý konečne predviedol aspoň niečo zo svojho umenia. Mal tam pár prienikov a strieľ. Škoda, že sa mu nepodarilo skórovať zo štandartky.
     Dnešný zápas priniesol ďalšie zranenia v mužstve Red Devils. V prvom polčase musel odstúpiť zo stretnutia Darmian a v druhom polčase dohral zápas so sebazaprením Smalling. Dúfam, že tieto zranenia nie sú vážnejšie a hráči budú pripravení na víkendový zápas.
     Myslím si, že nebudem jediný, ktorý nepochopil striedanie v druhom polčase. Nahradiť v závere dvoch nakreatívnejších hráčov v tak dôležitom zápase bola obrovská chyba zo strany Louisa van Gaala. Najmä Mata vymyslel dnes zopár skvelých prihrávok. Ešte prekvapujúcejšie bolo, že ho nahradil Powell, pre ktorého to bol prvý zápas v tejto sezóne. Som zvedavý, ako si van Gaal obháji toto striedanie.
     Nie som zástancom rýchleho striedania trénerov v mužstve, ale van Gaal je pri mužstve rok a pol a to nie je až tak príliš krátky čas, ale jeho výsledky sú slabé a predvádzaná hra mužstva je “hrozná”. Nemôžem pochopiť, ako dokáže celý zápas len sedieť na lavičke a robiť si svoje poznámky ako by bol na prednáške. Možno by sa malo vedenie zamyslieť, či je van Gaal ten pravý tréner pre mužstvo, alebo by sa malo poobzerať po novom trénerovi. Myslím si, že ak prídu ďalšie zaváhania v Premier League, jeho stolička už nebude stáť na tak pevných nohách.

Button - SestavyVfL WOLFSBURG: Benaglio (C) – Trasch, Naldo, Dante, Rodriguez (16´Schäfer) – Arnold, Guilavogui – Vieirinha (78´Klose), Kruse, Draxler – Schurrle
LAVIČKA: Casteels, Bentner, Schäfer, Klose, Caligiuri, Dost, Jung

MANCHESTER UNITED:  De Gea – Varela, Smalling (C), Blind, Darmian (44´Borthwick-Jackson) – Fellaini, Schweinsteiger (69´Carrick) – Lingard, Mata (69´Powell), Memphis – Martia

Červené karty: žiadne

Button - Náš další soupeř     Ďalší zápas odohrá Manchester United na štadióne nováčika AFC Bournemonth, ktorý šokoval v minulom kole Stamford Bridge, keď dokázal zvíťaziť nad úradujúcim majstrom Chelsea FC. AFC Bournemounth získal v doterajšom priebehu Premier League 13 bodov. S týmto ziskom bodov okupuje 17. miesto Premier League. Zápas má výkop v sobotu 12.12.2015 o 18:30 (SEČ). Duel si môžete pozrieť na stanici DIGI SPORT.

zdroj: manutd.com, skysports.com