19/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Leicester City – Manchester United

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku se dozvíte, jak utkání probíhalo, a co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud se chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás.

Pohledem ďábla, Práža official, Netradiční fotbalové analýzy

Po menší pauze způsobené odletem na Zéland jsem se konečně dostal k zápasu United a hned to byl souboj o čelo tabulky. Už předem můžu říct, že na zápasy Ligy mistrů Pohledy ďábla určitě nebudou, protože jsem v době zápasů v práci. Ligové zápasy v drtivé většině uvidím. Samotné články sice nebudou o každém zápase, ale čas od času nějaký určitě napíšu. Bude záležet na denním programu, protože články budu psát až večer, případně v noci.

Sestava Manchesteru United

Celá příprava na zápas byla poznamenána několika zraněními důležitých hráčů. Vyzdvihl bych především zranění Herrery a Jonese s Rojem. Ander patří k našim klíčovým hráčům, takže jeho ztráta je vždy citelná. Zranění jednoho z dvojice Jones nebo Rojo by takový nebyl, ale problém byl v tom, že se zranili oba současně. Vzhledem ke zranění Lingarda a Herrery se van Gaal rozhodl pro rozestavení se třemi obránci, takže na stopera musel ke Smallingovi s Blindem mladíček McNair.

Sestava byla zvolená správně. V poslední době se nám v ofenzívě příliš nedařilo, takže chtěl van Gaal něco změnit, což jedině vítám. Zranění Lingarda mu rozhodování velice usnadnilo. Překvapením bylo vynechání Schneiderlina, kterého nahradil Carrick. Záměr byl jasný – van Gaal chtěl zvýšit naší kvalitu při kontrole hry, takže vynechal defenzivnějšího Morgana. 

Základní sestava vs Leicester 28.11.2015, netradiční fotbalové analýzy, práža official, fotbalové analýzy

Sestava Leicester City

Lišky nastoupili ve svém klasickém rozestavení 1-4-4-2. Uprostřed hřiště dvojice defenzivněji laděných záložníků, na křídlech ryze ofenzivní Mahrez a Albrighton. Roli staženějšího útočníka plnil Okazaki a na samotném hrotu operoval momentálně nejsledovanější hráč v Premier League – Jamie Vardy. Pro nás byla zajímavá především trojice Simpson, Drinkwater a De Laet, kteří prošli akademií Manchesteru United. 

Leicester je velkým objevem letošní sezony. Všechny fanoušky i odborníky naprosto šokovali a neustále si drží vysokou úroveň výkonů. Tohle už není o náhodě. Ranieriho tým hraje jeden z nejlepších fotbalů v lize a umístění na čele si zaslouží. Všechna pozornost je upřena na Vardyho, který střílí spoustu gólů, ale pro mě je ještě větším objevem šikovný Mahrez. Jeho výkony jsou fantastické a právě díky němu se rozstřílel Vardy. Výkony tohoto Alžířana mě naprosto ohromily a okamžitě jsem si ho oblíbil. V Premier League mě letos více zaujal pouze Dimitry Payet, který se bohužel na delší dobu zranil. 

První poločas

Od úvodu utkání jsme měli zápas jasně pod kontrolou. Leicester je v letošní sezoně známý tím, že se prezentuje ofenzivním fotbalem, ale proti nám k tomu neměli příliš mnoho možností. Čtyřúhelník v podobě Carrick, Schweinsteiger, McNair a Blind je přímo stvořený ke kontrolování hry. Všichni jsou velice silní na míči, takže jsme s držením míče neměli žádné problémy. Pouze Carrick byl nezvykle nejistý a spoustu jednoduchých přihrávek pokazil.

Náš plán byl jasný. Zastavit údernou ofenzívu Leicesteru inteligentním držení míče, které je otráví, budou nedůslední ve vyplňování prostorů mezi liniemi a v tu chvíli udeříme. Průběh měl charakteristické rysy velkého zápasu. Leicester sice nemá velké jméno, ale momentálně je ve formě a hrají opravdu kvalitní fotbal.

Problém byl ovšem v tom, že na rozdíl od jiných velkoklubů je Leicester stále malým klubem s jinou mentalitou. Zatímco velké kluby jsou zvyklé držet míč, dominovat zápasů a pokud běhají dlouho bez míče, jsou otráveni a postupem času neplní defenzivní úkoly úplně důsledně. Naopak hráči Leicesteru jsou pořád borci, kteří ještě nedávno hráli v druhé lize, v případě Vardyho dokonce níže a nemají tedy problém tvrdě makat i bez míče, protože to dělali celou kariéru. Je to zakořeněné v jejich DNA.

My jsme tedy narazili na zásadní problém, který máme proti většině menších týmů, které „nezajímá míč“, ale poctivě si hlídají defenzivní prostory a čekají na protiútoky. Průběh utkání byl tedy stejný jako proti ostatním menším celkům. Drželi jsme míč, ale vzhledem k nedostatečné kvalitě a nápaditosti v poslední třetině hřiště nám to prakticky k ničemu nebylo. Sice jsme udrželi fantastickou dvojici Vardy – Mahrez, ale naším cílem je vždy vyhrávat, takže tohle nám nemohlo stačit. Bohužel v poslední třetině hřiště to byla stále stejná písnička. Ze hry jsme si nedokázali vytvořit vůbec nic.

Ve 23‘ jsme inkasovali úplně z ničeho. Schmeichel chytil rohový kop, rozjel akci na Fuchse, který míč potáhl a fantastickou kolmicí našel Vardyho, který překonal de Geu a otevřel účet zápasu. Vyzdvihl bych především vynikající přihrávku Fuchse, vůbec to nebyl jednoduchý pas. V obraně nám citelně chyběl Smalling, což je ovšem při rohových kopech pochopitelné. Celý protiútok byl jako přes kopírák Realu Madrid, když u nich působil Jose Mourinho. Jeho tým miloval tyhle smrtící protiútoky po rohových kopech.

Zároveň Vardymu gratuluju k úžasnému rekordu, zaslouží si velké uznání. Tohle není o tom vstřelit čtyři góly v jednom zápase. Pro mě je tahle konzistentní výkonnost mnohem větší úspěch. Týmu pomáhá několikanásobně více, pokud se na svého střelce může pravidelně spolehnout.

Několik minut po úvodní šanci se do další příležitosti dostal Mahrez, ale de Gea byl pozorný. My jsme udeřili v pravý, čas golem do šatny. Blind skvěle zatočil rohový kop, Basti přetlačil Okazakiho a vstřelil svůj první gól za United. Stal se tedy prvním Němcem, který v našem dresu vstřelil gól. Při tomto souboji se můžeme bavit o faulu, ale já bych to takhle neviděl. Okazaki se chtěl už od začátku přetahovat, a to se mu nakonec vymstilo. Rozhodčí měl ideální pozici, takže celý souboj viděl už od začátku.

Druhý poločas

Na začátku druhého poločasu měl Basti další velkou šanci, tentokrát po standardce Younga, ale s jeho hlavičkou si Schmeichel tentokrát poradil. Kromě této šance zápas pokračoval ve stejném duchu. My jsme drželi míč, takže jsme Leicester do ničeho nepustili, ale ze hry jsme si žádnou šanci vytvořit nedokázali. Celkem překvapení pro mě bylo nasazení Martiala na pravého útočníka. Anthony je silný právě v tom, že si z levé strany nevede míč do středu hřiště, a poté si driblingem vytvoří šanci. Proto pro mě bylo překvapení, že na levé straně dvoučlenného útoku nastoupil Rooney a Martial musel hrát z pravé strany. Je to sice detail, ale právě podobné detaily zápasy často rozhodují.

Po dlouhé odmlce se ke slovu znovu dostal Leicester, když jsme uprostřed hřiště ztratili míč, čehož využil Mahrez, který si doslova pohrál s naší obranou a kolmici našel Ullou, který ovšem zakončil pouze do středu branky. Z pohledu Leicesteru byl také zajímavý tah s Fuchsem, který je známý tím, že má velice dlouhé auty. V Leicesteru toho využívají na maximum, takže mu před autovým vhazování kromě míče podají také ručník, aby míč neklouzal. Tomu říkám nápadité využití každého detailu na maximum.

Ani v druhém poločase to z naší strany nebyl žádný koncert vytvořených šancí. Jednu velkou měl až v samotném závěru Memphis, který branku přestřelil. Přesto nemůžu říct, že bych byl nějak rozhořčen. Nastoupili jsme proti kvalitnímu týmu, který má životní formu a momentálně hraje nejlepší fotbal v Anglii. Průměrně si Leicester vytvoří 11 šancí za zápas, my jsme jim povolili pouze 5.Jinak tomu nebylo ani při střelbě. Průměrně vyšlou Lišky 15 střel za zápas, ale proti nám se k zakončení dostali pouze sedmkrát. Pro lepší přehled přidávám porovnání ztohoto utkání. Nejdříve uvidíte vytvořené šance Leicesteru.

Vytvořené šance Leicester vs Manchester United 28.11.2015, netradiční fotbalové analýzy, práža official, fotbalové analýzy

Opravdu si toho příliš nevytvořili a i když náš výkon byl od ideálu opravdu daleko, tak jsme si přesto dokázali vypracovat více šancí. Většina byla ze standardních situací, což můžete vidět na grafu níže.

Vytvořené šance Manchester United vs Leicester 28.11.2015, netradiční fotbalové analýzy, práža official, fotbalové analýzy

Každopádně se mi vůbec nelíbilo posledních 10-15 minut zápasu. Očekával jsem, že vyvineme větší tlak a budeme chtít vítězství zvrátit na svojí stranu, ale neviděl jsem tam opravdovou touhu po třech bodech. Proti Watfordu jsme to dokázali fantastickým způsobem. Dostat vyrovnávací gól v 87′ a přesto vyhrát je fantastický úspěch, ale proti Leicesteru mi chyběla větší odvaha a přímočarost před koncem utkání.

Hostování Wilsona

Willy odešel hostovat do druhé ligy, na což se vznesla obrovská vlna kritiky. Na jednu stranu to chápu. Nedáváme góly, máme problémy v ofenzívě a z krátkodobého hlediska by bylo lepší, kdyby Willo zůstal. To je v pořádku, s tím souhlasím.

Nicméně James je hráč, který má před sebou velkou budoucnost. Je to obrovská naděje, takže by bylo krátkozraké, kdyby u nás zůstal kvůli krátkodobé krizi. Letos toho příliš neodehrál, prakticky skoro nic a on potřebuje každou minutu. Je naprosto klíčové, aby sbíral zápasové zkušenosti a neustále rostl. Právě z tohoto důvodu je to naprosto logický a správný krok. My potřebujeme, aby se z něho stal vyspělý hráč.

Musíme myslet na budoucnost, takže jsem měl z této zprávy velikou radost. U nás by sbíral minuty po jednotkách, v Brightonu je bude sbírat po stovkách, což je pro jeho vývoj jedině dobře. Možná je škoda, že nešel hostovat už v létě, ale po bitvě je každý generál a já jsem s tímto tahem spokojený. Na začátku se čekalo, jak bude hrát Martial, jenže ten všechny překvapil, takže se Wilson na hřiště téměř nedostal. Právě nejistota u výkonů Martiala byla důvodem, proč Willo první polovinu sezony zůstal. Teď nám už Anthony ukázal, že je to vynikající hráč, dokonce klíčový, takže můžeme Wilsona bez těžkého srdce poslat na hostování, kde nabere zápasovou praxi.

Závěr

S našeho výkonu jsem nebyl nijak rozhořčený. Určitě to směrem dopředu mohlo a také mělo být mnohem lepší, ale nám v ofenzívě chybí hráči, kteří dokáží udělat rozdíl. V defenzívě jsme byli precizní a udrželi na uzdě momentálně nejlepší útok Premier League s čímž jsem velice spokojený. Celkové reakce jsou podle mě přehnané kvůli histerickým médiím. Prakticky všude na internetu vidíme „boring United“, což se vám postupně dostane do hlavy až to přijmete jako fakt a netěšíte se ani z malých pokroků, které neustále děláme. Letos nebudeme hrát fotbal jako v sezoně 2008, ale přesto jsem přesvědčený, že můžeme vyhrát ligový titul.

Nejlepší hráči

Smalling 2015Rád bych mezi nejlepší hráče vybral i někoho jiného, ale Smalling je jednoduše nezastavitelný. Dnes nedal žádnou šanci ani kometě letošní sezoně Vardymu. Pokud byl vzadu Mike, tak se Vardy k ničemu nedostal.

 

 

 

 

Blind 2015

V obraně příliš práce neměl, ale zato byl velice aktivní při rozehrávce a skvěle zahrával rohové kopy. Jeden z nich posadil na hlavu Bastiho, takže si připsal gólovou asistenci.

 

 

 

 

De Gea 2015

Dnes nemusel řešit velký počet střeleckým pokusů, ale přesto ukázal svojí kvalitu při šanci Mahreze. I tohle je známka velkého brankáře. Většinu zápasu má klid, ale poté musí předvést klíčový zákrok.

 

 

 

 

Nejhorší hráči

Nejvíce propadla dvojice Darmian – Rooney. Italský bek do sezony vstoupil fantasticky, ale postupně jeho výkony začaly upadat a v poslední době hraje maximálně podprůměrně. Je nejistý, rychle se zbavuje odpovědnosti a dělá chyby. O moc lépe na tom nebyl ani Rooney. Ten je mezi nejhoršími s naprostou pravidelností a jinak tomu nebylo ani včera. 0 na kontě střel na branku, pokusů o 1 vs 1 (včetně neúspěšných) a vytvořených šancí mluví za vše. Zápas se nepovedl ani Carrickovi, který zaznamenal nezvykle hodně zkažených přihrávek.

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs Leicester 28.11.2015, netradiční fotbalové analýzy, práža official, fotbalové analýzy

zdroj foto: sharemytactic.com, fourfourtwo.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!