Review: Manchester United vs. PSV Eindhoven

32

Mastencher United nevyužil na domácom ihrisku príležitosť zabezpečiť si už istý postup do “play off” Champions League. Po nevýraznom a “klasickom” výkone” z tohtoročnej sezóny sa skončil zápas len bezgólovou remízou. Súperi sa rozišli deľbou bodov.
Button - Před zápasem      Pomaly sa blíži záver základných skupín Champions League. Manchester United privíta na domácom ihrisku holandského majstra PSV Eindhoven, ktorému sa bude snažiť vrátiť porážku z úvodného zápasu základných skupín. Mužstvu z Old Trafford sa v tomto zápase nepríjmne zranil Luke Shaw, ktorý utrpel po nešetrnom zákroku Héctora Morena dvojitú zlomeninu nohy. Toto zranenie ho s najväčšou pravdepodobnosťou vyradilo do konca prebiehajúcej sezóny. Pre tohoto mladého reprezentanta Albionu to bola veľká smola, pretože dovtedy predvádzal výborné výkony. Akékoľvek víťazstvo zaručí domácemu mužstvu už istý postup do vyraďovacích bojov. Ešte pred týmto zápasom sa uskutočnil duel medzi CSKA Moskva a VfL Wolfsburg. V mrazivom moskovskom počasí dokázal zvíťaziť nemecký vicemajster 2:0, ktorý sa zároveň posunul do čela B skupiny Champions League.
     PSV Eindhoven sa momentálne nachádza na 3. mieste Eredivisie, pričom stráca len 3 body na vedúci Ajax Amsterdam. Vo svojom tíme má najlepšieho strelca holandskej ligy Luuka de Jonga. Trénerom tohto viacnásobného holandského majstra je bývalý vynikajúci hráč a reprezentant Philipp Cocu. Hostia sa s veľkou pravdepodobnosťou nebudú príliš tlačiť do útoku a budú vyčkávať na svoju príležitosť a vyrážať do rýchlych protiútokov.
     Manchester United sa nachádza v poslednej dobe v celkom dobrej forme. Najmä jeho defenzíva na čele s Davidom de Geom a Chrisom Smallingom funguje výborne. Hráči Red Devils figurujú na 2. mieste Premier League, len jeden bod za prekvapivým lídrom Leicester City. V poslednom ligovom vystúpení dokázal Manchester United zvíťaziť 2:1 na ihrisku Watford FC gólmi Memphisa Depaya a vlastenca Deeneyho (i keď možno tento gól pripísať Bastianovi Schweinsteigerovi). Po menších zraneniach a chorobách by sa do zostavy mali vrátiť Wayne Rooney a Antony Martial. Uvidíme, či ich zdravotný stav umožní, aby ich Louis van Gaal mohol postaviť do základnej zostavy. Do zápasu určite nebudú mocť zasiahnuť dlhodobo zranení Luke Shaw, Antonio Valencia a Michael Carrick. S najväčšou pravdepodobnosťou nebudú v zápasovej nominácii figurovať ani Phil Jones a Ander Herrera, ktorí sa zranili v poslednom ligovom stretnutí.
     Tento zápas bude mať i česko-slovenské zastúpenie. Zápas bude rozhodovať ako hlavný rozhodca Pavel Královec, ktorému budú na postranných čiarach asistovať Roman Slyško a Martin Wilczek.
Button - První poločas     Zápas sa začal vo veľmi vlažnom tempe a v prvých 20.minútach sa okrem slabých striel z diaľky Schweinsteigera a Memphisa neudialo nič zaujímavé. Hostia museli už v 18. minúte striedať, pretože sa zranil Narsingh, ktorého nahradil Gastón Pereiro. Prvý náznak príležistosti prišiel v 22. minúte, keď Rooney prihrával na Lingarda, ktorému vtipne pustil loptu Antony Martial. Lingard si však zle spracoval loptu, a tak stratil možnosť zakončiť a zahodil sľubnú šancu otvoriť skóre stretnutia. V 31. minúte po zahrávaní jedného z mnoha rohových kopov Red Devils zakončoval sklzom Schneiderlin, ale brankár Zoet chytil jeho slabé zakončenie na brankovej čiare. V tomto čase sa smerom dopredu osmelili i hostia. V 33. minúte mal najväčšiu šancu hostí Hendrix, ktorý sa po rýchlom brejku dostal v šestnástke k zakončeniu, ale De Gea predviedol opät svoje nesporné kvality a strelu s ľahkosťou chytil. Najväčšiu šancu domácich v prvom polčase mal Martial, ktorý sa dostal k odrazenej lopte, ale priehlavkom nedokázal prestreliť hosťujúceho brankára. Jeho príležitosti predchádzala rýchla narážačka Rooneyho a Lingarda, ktorého odrazená strela sa dostala k zakončujúcemu Martialovi. V prvom polčase gól nepadol a za stavu 0:0 odchádzali hráči do kabín.
     Prvý polčas nepriniesol príliš veľa zaujímavých momentov na obidvoch stranách. Hostia sa spoliehali na rýchle brejky, pričom im pomalé tempo a neustále kúskovanie hry vyhovovalo. V hre Manchestru United chýbala rýchlosť a moment prekvapenia.
Button - Druhý poločas     Manchester United vstúpil do druhého aktívne. V prvých piatich minútach mal najskôr šancu skórovať Lingard po centri Martiala z pravej strany, ale jeho hlavička skončila tesne vedľa pravej tyče brankára Zoeta. O chvíľu mal šancu rozvlniť sieť v tomto zápase nevýrazný Memphis Depay, ale jeho strela bola slabá a brankár Zoet ju s bravúrou zneškodnil. Domáci manažér sa pokúsil oživiť hru Red Devils dvojitým striedaním. Na ihrisko prišli Fellaini s Youngom, ktorý nahradili Schweinsteigera s Memphisom. Tieto striedania však nepriniesli žiadne “ovocie”. Young mal zopár dobrých náznakov a dokonca pripravil i šancu pre Lingarda, ale Fellaini bol absolútne neviditeľný a vôbec nepomohol mužstvu. Ako som už spomenul, ďalšiu šancu otvoriť strelecký účet zápas mal Lingard, ktorý po priprávke od Younga v 73. minúte prestrelil bránku. Ashleyho Younga našiel krásnym pasom Blind, ktorý sa týmito pasmi v tejto sezóne niekoľko prezentoval a pripomína tak nezabudnuteľného “ryšavého princa” Paula Scholesa. Manchester United sa vyslovene trápil a PSV Eindhoven vyrovnal postupne hru. Hostia sa dostali aj k niekoľkých strelách najmä spoza šestnástky, ale všetky zlikvidoval istý David de Gea. Pár minút pred koncom duelu prišiel na ihrisko i Juan Mata, ale počas svojho krátkeho pobytu na ihrisku nedokázal vymyslieť nič smerom dopredu. Druhý polčas sa skončil taktiež bez gólov, a tak sa súperi rozišli po výsledku 0:0. S týmto výsledkom sú určite spokojní hostia, ktorým v poslednom zápase stačí poraziť CSKA Moskva, ktoré stratilo už šancu na postup do vyraďovacích bojov Champions League.
Button - Závěr     Manchester United podal v tomto dôležitom zápase veľmi slabý výkon. Remíza mu skomplikovala cestu za postupom do ďalších bojov Ligy Majstrov. Teraz bude musieť zvíťaziť v zárečnom zápase základných skupín na pôde VfL Wolfsburg, aby sa nemusel spoliehať na “pomoc” zo strany CSKA Moskva, ktoré hrá na ihrisku PSV Eindhoven. Síce si Red Devils vypracovali zopár sľubných príležitostí, ale nedokázal ich premeniť. Najmä Lingard odmietol status “hrdina zápasu”, keď nepremenil aspoň 3 šance. Defenzíva pracovala podobne ako v posledných zápasoch. PSV Eidhoven nepustila do vyložených šancí, okrem strely Hendrixa z prvého polčasu a zopár ďalekonosných striel, ktoré zneškodnil De Gea. Stredovej formácii chýbal pohyb a väčšie zapojenie sa do útočenia zo strany Schweinsteigera a Schneiderlina. Po vystriedaní Schweinsteigera zostala všetka rozohrávka na Schneiderlina, ale to nie je jeho doména. Neskôr sa začal sťahovať po lopty Rooney, ale všetko riešil diagonálnymi prihrávkami, ktorými dostával spoluhráčov len do súbojov, z ktorých mnohokrát vyšli neúspešne. Na Rooneym je vidno, že sa nenachádza v optimálnom psychickom rozpoložení a po kondičnej stránke to z jeho strany taktiež nie je najlepšie, pretože v predošlých sezónach dokázal ešte v 90. minúte zašprintovať smerom dozadu a potom čo vybojoval loptu, už trielil do útoku. Touto jeho húževnatosťou dokázal strhnúť svojich spoluhráčov, ale v aktuálnej sezóne to chýba. Opäť sklamal Memphis Depay, ktorý mi v niektorých momentoch pripadal, akoby ho zápas ani nezaujímal. Smerom dopredu bol určite najaktívnejší Lingard, ktorý svojími výkonmi stále potvrdzuje svoje miesto v základnej zostave, ale mal premeniť aspoň jednu šancu. Podľa môjho názoru mal oveľa skôr prísť na ihrisko Mata, ktorý by oživil hru a dal jej nejakú myšlienku, ale bohužiaľ prišiel len na 5 minút.

MANCHESTER UNITED : De Gea – Darmian (85´Mata), Smalling, Blind, Rojo – Schweinsteiger (58´Fellaini), Schneiderlin – Lingard, Rooney (C), Memphis (58´Young) – Martial
LAVIČKA:
Romero, McNair, Fellaini, Mata, Wilson, Pereira, Young

PSV EINDHOVEN: Zoet – Arias, Bruma, Moreno, Brenet – Hendrix (60´Isimat), Guardado, Propper – Narsingh (18´Pereiro), De Jong (C), Locadia
LAVIČKA: Pasveer, Isimat, Pereiro, Schaars, Maher, Poulsen, Bergwijn

HLAVNÝ ROZHODCA: Pavel Královec (CZE)
ASISTENTI:
Roman Slyško (SVK), Martin Wilczek (CZE)

Červené karty: žiadne

Button - Náš další soupeř      Manchester United odohrá svoj ďalší zápas na ihrisku prekvapujúceho lídra Premier League Leicester City. Bude to šláger 14. kola Premier League. Ak Manchester United zvíťazí, dostane sa do čela do Premier League. Jednou z veľkých otázok tohoto zápasu bude, či dokáže vo vynikajúcej forme hrajúci Chris Smalling ustrážiť momentálne najlepšieho strelca Premier League Jamieho Vardyho, ktorý dokázal skórovať v desiatich po sebe idúcich zápasoch, čím vyrovnal rekord R. van Nistelrooya. Zápas sa začína v sobotu 28.11.2015 o 18.30 hod. (SEČ)

zdroj: mautd.com, skysports.com