01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Manchester United – CSKA Moskva

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku se dozvíte, jak utkání probíhalo, a co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud se chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás.

Pohledem ďábla, Práža official, Netradiční fotbalové analýzy

Čtyři remízy v řadě, tři zápasy v řadě bez vstřeleného gólu, to rozhodně nebyla ideální vizitka před zápasem s CSKA. Situace ve skupině je navíc velice zamotaná, takže jsme nutně potřebovali získat tři body. Každopádně radost nám mohl udělat minimálně rozhovor Andera, který zmínil, že by se mělo více myslet na fanoušky, protože bez nich je fotbal nic. Už dříve jsem o Anderovi sepsal kratší názor, který měl zdůraznit právě speciální spojení mezi ním a námi (fanoušky). Názor můžete najít ZDE.

Sestava Manchesteru United

K dispozici bohužel nebyl lehce zraněný Schneiderlin, ale tohle naštěstí nebyl zápas, ve kterém by nám tento klíčový záložník nějak zvlášť chyběl. Jeho post zaujal Carrick, což se nám proti zataženému bloku CSKA hodilo. Vedle Carrase nastoupil klasicky Basti, ale změny se děly v ofenzívě. Van Gaal přešel na rozestavení 1-4-4-2, což znamenalo, že do středu hřiště dostal jak Rooneyho, tak Martiala.

Osobně nejsem fanouškem této formace. Respektuju, že dříve byla velice úspěšná, ale v moderním fotbale je podle mého názoru ideálnější nasadit více záložníků a zpevnit střed hřiště. Nemyslím si, že je momentálně reálné být v této formaci dlouhodobě úspěšní, ale na určité zápasy to nemusí být špatná taktická změna.Levé křídlo obsadil Lingard a vpravo nastoupil už klasicky Mata, který se často stahoval do středu hřiště a pravou stranu otevíral pro Younga. 

Základní sestava vs CSKA 3.11.2015, fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, práža official

Sestava CSKA Moskva

Ruský celek nastoupil v podobné sestavě jako v prvním utkání. Největší ztrátou bylo zranění Doumbii, který sice byl na lavičce náhradníků, ale nebyl schopen odehrát celých 90 minut. Ztráta Doumbii, který se do CSKA vrátil na hostování z AS Řím vyvinula ještě větší tlak na Musu, který se musel pohybovat více uprostřed hřiště. Tento zápas pro něj byl mnohem náročnější, protože se obránci United mohli soustředit pouze na něj.

První poločas

Od úvodu utkání byla jasně patrná změna v naší hře. Tlačili jsme se ve více lidech do útoku a intenzita našich přihrávek byla mnohem lepší. V některých případech to bylo až na škodu, protože jsme některé situace řešily příliš zbrkle, ale to se dá vzhledem k velké aktivitě omluvit. Hráči opravdu hodně toužili vstřelit gól, což bylo vidět při každém útoku. 

Velice aktivní byl především Lingard, který sice spoustu míčů ztratil, ale neustále si říkal o další. Nebyl na něm znát žádný pokles sebevědomí, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Mata se na druhé straně naopak stahoval do středu k Bastimu a Carrasovi, prakticky byl třetím středním záložníkem. Pravá strana tedy zůstávala odkrytá, což byl náš taktický záměr a zároveň důvod, proč na beku dostal přednost Young před Darmianem. V defenzívě Ashley příliš práce neměl, ale při útočení patřil k nejnebezpečnějším hráčům. Vzhledem k pasivitě soupeře nám ani nemuselo vadit, že Young při útočení otevíral prostory v defenzívě.

Dvě vyložené šance vytvořil po půl hodině hry Young. Nejprve ve 30′ našel přízemním centrem Lingarda, který si míč přehodil na pravačku, ale ve slibné pozici branku přestřelil. Další obrovskou šanci měl po dalším centru Younga Rojo, ale jeho volej branku jen těsně minul. Obě šance byly naprosto vyložené, ale znovu nás zklamalo zakončení.

Velice důležitá byla také role Carricka. Na ty nejtěžší zápasy sice preferuju Schneiderlina, který je defenzivně téměř perfektní, ale na podobné zápasy je právě Carrick ideální volba. Jeho přihrávky jsou nenapodobitelné. Nikdo v týmu nemá takovou kvalitu, aby podobné přihrávky zvládal. Carras dokáže skvěle zrychlovat hru nečekanými přihrávkami. Je pravda, že včera kazil více než je o něho obvyklé, ale to bylo způsobené jednak vysokou náročností jeho přihrávek, ale také špatnou poziční hrou Martiala, který v několika situacích nebyl připravený na přihrávku nebo se dokonce pohyboval v ofsajdu. Každopádně si všimněte přihrávek Carrase uprostřed hřiště. To jsou prostory, které CSKA poctivě bránilo, ale Carrick i přesto tlačil své přihrávky těmito prostory.

Michael Carrick přihrávky dopředu vs CSKA 3.11.2015, fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, práža official

Pro srovnání přidávám Bastiho, který sice neodehrál špatný zápas, ale na Carrase přece jenom neměl. Basti posílal spoustu přihrávek do stran a v klíčových prostorech uprostřed hřiště poslal přihrávek mnohem méně než jeho kolega.

Bastian Schweinsteiger přihrávky dopředu vs CSKA 3.11.2015, fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, práža official

Druhý poločas

Po přestávce jsme pokračovali ve stejném tempu. Hned ve 46′ se do šance z rohu dostal Rojo, ale branku těsně minul. CSKA zůstávalo hluboko zatažené, my jsme zůstávali aktivní, ale po šanci Roja hned na začátku druhé půle jsme si nemohli vytvořit další tutovku. Frustrace přišla v 65′, když hřiště opouštěl Martial. Tenhle zápas se mu nepovedl, o tom žádná, ale on je typ hráče, který může dát gól z ničeho, případně vymyslet rozhodující přihrávku. Vzhledem k tomu, že byl v tomto utkání stejně špatný jako Anthony a s přihlédnutím k dalším katastrofickým výkonům našeho kapitána bylo toto střídání maximálně frustrující.

Z taktického hlediska ovšem bylo jasné, že ze hřiště půjde jeden z dvojice Rooney – Martial. Fella většinou střídá Bastiho, což dnes nebylo možné. Když jde totiž místo Bastiho, tak se hlouběji do pole stáhne Herrera a pomáhá defenzivnímu záložníkovi (většinou Schneiderlinovi) s tvorbou hry. Vzhledem k tomu, že jsme dnes nastoupili s dvěma klasickými útočníky, nebylo střídání Basti – Fella možné. Tedy za toho předpokladu, že nechceme změnit formaci. 

Naše tempo sice nepolevilo ani v druhém poločase, ale přece jenom jsme ztráceli více míčů a až do 70′ šance nepřicházely. Samotné čekání ale stálo za to. Lingard poslal kolmici na matu, ten našel na malém vápně Rooneyho, který první střelou trefil jenom obránce a dorážku vůbec nezvládl. Chtěl si míč přehodit na pravačku, ale ke střele se ani nedostal a obrovskou šanci doslova zazdil. O pár minut později se Young pokoušel nasimulovat penaltu, ale rozhodčí to správně odhadl a kartu neudělil.

Těsně před 80′ se do ojedinělé šance dostal Doumbia, který šel sám na branku, ale de Gea jeho střelu dokázal fantasticky ztlumit a jeho následnou dorážku zablokoval obětavým skluzem Mike. Neříká se mi to lehce, ale tenhle gól by nás položil. O několik desítek sekund později se potvrdilo pravidlo „nedáš – dostaneš“. Při následném protiútoku se míč dostal ke Carrickovi, který naprosto dokonalým pasem našel Lingarda, jenž míč posunul Rooneymu a ten celou akci dokončil hlavičkou pod břevno. Tenhle gól jde především za fantastickým Carrickem. Nemá sice asistenci, ani gól nevstřelil, ale takové pasy nikdo jiný v týmu realizovat nedokáže. Pochvalu si zaslouží také Lingard, který si nejenom pohlídal ofsajdovou past, ale také při finálním řešení nezmatkoval a přesně našel volného Rooneyho. Wayne měl situaci nejjednodušší, ale i on má samozřejmě na tomto gólu podíl. Dobrý výběr místa a klid v zakončení nám zajistily vítězství.

Po gólu Rooneyho měl ještě jednu šanci Lingard, ale trefil pouze tyčku. Tady se můžete podívat na naše vytvořené šance.

Vytvořené šance vs CSKA 3.11.2015, fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, práža official

Pro srovnání přidávám i vytvořené šance CSKA

Vytvořené šance CSKA vs United 3.11.2015, fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, práža official

Kritika Scholese

Slova legendárního a nezapomenutelného Scholese jsou samozřejmě slyšet, a to velice hlasitě. Pokud něco řekne, je to téma číslo jedna všech sportovních deníků. Nechci se nějak  dlouze rozepisovat o jeho kvalitách, protože on byl jednoduše výjimečný a nenahraditelný, ale v současnosti už není hráč. Momentálně je to novinář, chcete-li expert.

Jako expert už z mého pohledu tak fenomenální není. Pokud se podíváme na jeho vyhlášení, zjistíme, že se mu stále něco nelíbí. Soustředí se na nesmyslné kauzy, viz. „focení Arsenalu v šatně“, případně v létě přicházel každý týden s jiným jménem, které by mělo přijít. V poslední době neustále kritizuje hru United. Na jednu stranu musím uznat, že předvedená hra proti CSKA v minulém utkání nebo Crystal Palace nebyla ideální, ale proti City i Middlesbrough jsme předvedli velice dobrý výkon, pouze jsme nedokázali proměnit šance, což Scholes ve svých analýzách záhadně vynechal.

Je potřeba si uvědomit, že Scholes už není naším hráčem. Momentálně je to novinář, což skvěle vystihl na tiskové konferenci van Gaal: „Nabízí se otázka, proč to říká. Je to kvůli tomu, aby z toho kvitoval klub nebo on sám? Já si myslím, pokud jste legenda měli by jste mluvit s managerem nebo s Giggsym a říct mu tyto věci. Jenže tohle on nedělá. A proč? Protože je placený od BBC nebo Skysports, aby podobně kritické věci říkal.“ S tímhle se naprosto stotožňuji. Každý slovo z tohoto rozhovoru bych okamžitě podepsal.

Pro mě osobně je Scholes „vrchní kritik“, kterému se stále něco nelíbí a má potřebu hledat problém tam, kde není. Je paradoxní, že jako hráč to byl tichý chlapík, ale momentálně mluví více než drtivá většina ostatních. Nic proti Scholesovi. Obdivuji ho a je to pro mě nejlepší záložník všech dob, ale jak říká van Gaal: „Jména mě nikdy netrápila“. V roli televizního experta mě ničím nepřesvědčil, že bych měl brát jeho názory vážně, na rozdíl od Garyho Nevilla, kterého považuji za naprosto fantastického analytika a skutečného odborníka. 

Závěr

S naším výkonem jsem velice spokojený. V některých pasážích bylo vidět, že jsou hráči až pře motivováni, což vyústilo v několik zbytečných ztrát jako například naše rohy na krátko, ale komplexně se mi náš výkon líbil. Byla tam energie, chuť i kvalita. Vstřelili jsme sice pouze jeden gól, ale rozhodně jsme měli šance na několik dalších. Jsem rád, že hráči správně zareagovali na špatný výkon proti Crystal Palace a předvedli nám kvalitní podívanou. Navíc první místo ve skupině určitě potěší.

Nejlepší hráči

lingard135

V poslední době začíná konečně dostávat šance a tohle byl jeho suverénně nejlepší zápas. Několik míčů sice ztratil, ale to je vzhledem k jeho hernímu stylu v pořádku. Neustále byl aktivní, chtěl hrát a nebál se zodpovědnosti. Připsal si 6 úspěšných individuálních soubojů a na křídlo měl nezvykle vysokou úspěšnost přihrávek. 90% se u těchto typů hráčů vidí jen málokdy. Nakonec si připsal i rozhodující asistenci u vítězného gólu, což jen podtrhlo jeho vynikající výkon.

 

 

Carrick 2015

Pokud má dostatek času, tak je nezastavitelný. Sice nebyl vidět jako Lingard a neobcházel protihráče soupeře, ale jeho prostorové vidění je jednoduše nenahraditelné. Tenhle dar má pouze minimum hráčů a Carras ho umí dokonale využít. Už v analýze prvního poločasu jsem zmiňoval jeho průnikové přihrávky. Ono to není na první pohled vidět, ale při přechodu do útoku je to opravdu velice důležité. Někdo by řekl, že jsou jeho výkony jako na houpačce, viz zápas s Arsenalem. Já bych to nazval, že pokud ho využijeme na správné zápasy, tak bude pravidelně patřit k nejlepším, pokud na špatné, tak je dost pravděpodobné, že naše záloha bude mít problémy.

Young 2015

Ashley „Park“ Young byl dnes využitý jako pravý bek. Díky stahování Maty do středu měl celou pravou stranu volnou, což mu vyhovovalo. V obraně příliš práce neměl, takže se věnoval především ofenzívě, kde dokázal vytvořit dvě čisté gólovky, ale ani jedna brankou bohužel neskončila. Celý zápas aktivně podporoval útok a byl nebezpečný. Takhle univerzální hráč je pro trenéra k nezaplacení. Může ho postavit prakticky kamkoli, ale Ashley od nástupu van Gaala nikdy nezklame.

 

Nejhorší hráči

Dnes mě zklamal především Martial. Zápas se mu vůbec nepovedl, často byl v ofsajdu a nebyl připravený na přihrávky. Byl to ovšem jeho první vyloženě nepovedený zápas, takže bych z toho nedělal žádnou tragédii. Zápas se nepovedl ani Matovi, kterému v posledních zápasech znovu začíná docházet dech, což je také důvod více šancí pro Lingarda. Ani proti CSKA Mata nijak zvlášť nepřesvědčil. Znovu mě nepřesvědčil ani Rooney. Ani tentokrát podle mého názoru nezahrál průměrně, ale nakonec ho zachránil vítězný gól.

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs CSKA 3.11.2015, fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, práža official

zdroj foto: fourfourtwo.com, sharemytactic.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!