Review: Manchester United vs. CSKA Moskva

41

Manchester United dokázal zvíťaziť v 4.kole Champions League počas celozápasového dažďu nad CSKA Moskva tesným výsledkom 1:0. Týmto víťazstvom sa Manchester United vyšvihol na prvé miesto B skupiny Ligy Majstrov.
Button - Před zápasem     Po dvoch ligových a jednom pohárovom zápase sa hráči Manchestru United predstavia opäť v Lige Majstrov. Na domácom ihrisku privítajú hráčov CSKA Moskva. S týmto súperom odohrali vzájomný duel už pred dvomi týždňami. Zápas sa skončil v chladnom moskovskom počasí nerozhodne remízou 1:1. Domácich dostal do vedenia v prvom polčase Doumbia, ktorý dorazil nepremenený pokutový kop zahrávaný Eremenkom. V druhom polčase sa podarilo hráčom Red Devils vyrovnať zásluhou Antonyho Martiala. Momentálne sa nachádza na čele B skupiny Ligy Majstrov nemecký vicemajster VfL Wolfsburg so šiestimi bodami. Manchester United a CSKA Moskava získali zatiaľ v dosavadnom priebehu 4 body. Na poslednom mieste sa nachádza mužstvo PSV Eindhoven so ziskom 3 bodov.
     CSKA Moskva kraľuje ruskej Premier Liga s pohodlným náskokom 9 bodov pred prenasledovateľmi Lokomotiv Moskva a FK Rostov. V poslednom ligovom stretnutí sa podarilo hráčom z hlavného mesta Ruska zvíťaziť 2:0 nad mužstvo FK Ufa. Na Old Trafford prídu určite hráči CSKA Moskva plní odhodlania bodovať a uchovať si nádej na postup zo skupinovej fázy Ligy Majstrov. Prvé vzájomné stretnutie a nie príliš dobrá forma hráčov Manchestru United im dodáva sebavedomie pred zápasom. Ohroziť bránku Davida de Geu sa budú pokúšať najmä po rýchlych brejkoch a spoliehať sa budú najmä na zakončenie reprezentanta Pobrežia Slonoviny S. Doumbiu.
     Hráči Manchestru United sa nenachádzajú memontálne v dobrej forme a optimálnom psychickom rozpoložení. V posledných 4 stretnutiach dokázali len remizovať a dokonca v posledných 3 stretnutiach nedokázali vstreliť gól. Na jednej strane to svedčí o skvelej defenzíve mužstva Manchestru United, na druhej strane o streleckej nemohúcnosti. Manažér Louis van Gaal zostáva zatiaľ v kľude a verí svojej taktike napriek tomu, že fanúšikovia „volajú“ po zlepšení herného prejavu a najmä strieľania gólov. Na takú streleckú „impotenciu“ neboli fanúšikovia Manchestru United v posledných dekádach zvyknutí.
Button - První poločas      Od prvých minút bolo vidno na hráčoch Red Devils obrovskú snahu o revanšovanie sa divákom na Old Trafford a pri televíznych obrazovkách za nepresvedčivé výkony v posledných zápasoch. Ihneď v 3.minúte vyslal prvú strelu „Wazza“, ale strela netrafila bránu I. Akinfeeva. Manchester United viedol väčšinu svojich útočných výpadov najmä cez ľavú stranu, ktorú obhospodarovali Marcos Rojo a najmä Jesse Lingard, ktorý sa ocitol v 9.minúte v prvej sľubnej príležitosti po kombinácii Marcosa Roja a prihrávajúceho Rooneyho. Akinfeev dokázal včas vybehnúť. Daley Blind dostal opäť príležitosť v základnej zostave. V 16. minúte prihral nádherným pasom za obranu hostí dobre nabiehajúcemu Juanovi Matovi. Ten však dokázal loptu len zľahka zasiahnuť, a tak nemala dlhoročná opora a kapitán hostí takmer žiadne problémy zasiahnuť. Vo včerajšom zápase sa o časté zakončenie pokúšal Marcos Rojo. Udialo sa tak i v 18. minúte, ale strela nesmerovala na bránu. Prvých 20. minút sa podarilo domácim zatlačiť hostí až k ich šestnástke, ale bez výsledného efektu. Aktivitou sršal najmä Lingard, ktorý si neustále pýtal loptu, snažil sa o prieniky jeden na jedného, niekedy jeden proti dvom. Síce neboli tieto jeho prieniky často úspešné, bola vidieť snaha na ňom niečo so zápasom urobiť. Mal i prvú veľkú šancu stretnutia, keď sa v 32. minúte dostal k lopte, ktorá prešla celým brankoviskom. Z uhlu však netrafil bránu. Jeho šanci predchádzala krásna kombinácia na pravej strane medzi Youngom a Matom. Ďalšiu veľkú príležitosť mal Marcos Rojo po vynikajúcom centri Ashleyho Younga. Rojo stojaci na hranici malého „vápna“ netrafil volej ideálne a lopta išla mimo bránu. Domáci hráči zahrávali v ďalšom priebehu niekoľko rohov, ale bez väčšieho efektu.
     V prvom polčase nepredviedli hráči CSKA Moskva žiadnu akciu. Spoliehali sa na rýchlonohého Musu, ktorého dokonale vygumoval „Mike“ Smalling. Hosťujúci hráči boli pasívni a zameriavali sa výhradne na bránenie bezgólového stavu. Prvý polčas skončil bez gólov 0:0.
Button - Druhý poločas      Mužstvá nastúpili do druhého polčasu bez zmien. Manchester United zahrával na začiatku druhého polčasu niekoľko rohov, ale nevypracoval si žiadnu príležitosť. Domáci hráči mali i naďalej územnú prevahu, ale nedarilo sa im stále otvoriť skóre stretnutia. Louis van Gaal sa pokúsil oživiť hru dvomi striedaniami. Najskôr prišiel v 66. minúte na ihrisko Fellaini, ktorý nahradil Antonyho Martiala. Neskôr nastúpil Memphis Depay namiesto Juana Matu. Tieto striedania neboli príliš podarené, pretože ani jeden z dvoch novicov na ihrisku nepriniesol oživenie v útočnej fáze. Na Memhpisovi je vidno, že nie je v optimálnom psychickom rozpoložení. Veľmi pekný volej vyslal na bránu Akinfeeva navrátilec do základnej zostavy Michael Carrick. Lopta skončila tesne vedľa ľavej tyčky. Stále bol stav 0:0. Domácich mohli hostia posadiť na kolená v 78. minúte, kedy Musa vysunul peknou prihrávkou Doumbiu, ktorý sa vyhol offsajdovej pasti. Rútil sa sám na De Geu, ktorý proti jeho prvej strele dokázal skvele zasiahnuť. Doumbia mal možnosť loptu doraziť do prázdnej bránky, ale Smalling sklzom odvrátil loptu smerujúcu do brány, čím zabránil „najhoršiemu“. O minútu sa potvrdilo nepísané pravidlo „nedáš, dostaneš“. Najskôr Rojo odobral loptu na ľavej strane hosťujúcemu hráčovi a prihral ju Carrickovi. Ten na nič nečakal a krásnym centrom za obranu našiel nabiehajúceho Lingarda, ktorý „z prvej“ prihral pred bránu do vyloženej šanci Rooneymu, pre ktorého už nebol problém hlavičkou rozvlniť sieť. 1:0 Myslím si, že týmto gólom spadol „kameň zo srdca“ van Gaalovi, „Wazzovi“, ale i celému mužstvu, pretože to čakanie na gól bolo už príliš dlhé. Len pár sekúnd po prvom góle si mohli diváci na Old Trafford zakričať i druhýkrát gól, ale Lingard „vyprášil“ len rukavice Akinfeeva po strele „z otočky“. Tesne pred koncom prišiel ešte na ihrisko Ander Herrera, ktorý nahradil Bastiho Schweinsteigera. Hostia si nedokázali vypracovať do konca zápasu žiadnu príležitosť na vyrovnanie. Len pre pripomenutie – hostia zahrávali prvý roh až v 92. minúte. Zápas sa skončil víťazstvom Manchestru United 1:0.
Button - Závěr     Manchestru United sa podarilo po štyroch po sebe idúcich remízach zvíťaziť a dokázali prelomiť streleckú „smolu“ a nemohúcnosť z posledných zápasov. Domáci hrali s väčším nasadením, lepšie napádali a snažili sa o priamočiarejšiu hru. Medzi najlepších hráčov patrili Lingard, Smalling a Young. Najmä Jesse Lingard potešil svojím výkonom a vypýtal si tak častejšie zápasové nasadzovanie. Možno len veriť, že United nadviažu na svoj zlepšení výkon a konečne sa „roztrhne vrece“ s gólmi.

MANCHESTER UNITED: De Gea – Young , Smalling, Blind,  Rojo – Carrick, Schweinsteiger (88´Herrera) – Lingard, Rooney (C), Mata (73´Memphis) – Martial (66´Fellaini)
LAVIČKA:  Romero, Darmian, Jones, Memphis, Fellaini, Perreira, Herrera

CSKA MOSKVA: Akinfeev – Fernanders, A. Berezutski, Ignashevich, Schennikov – Wernbloom, Dzagoev (85´Panchenko)- Tošič (75´Golovin), Nathko (55´Doumbia), Milanov – Musa

Červené karty: žiadne

Button - Náš další soupeř     Ďalší zápas odohrá Manchester United opäť na domácom ihrisku, keď na Old Trafford zavítajú hráči West Bromwich Albion. Mužstvo West Bromwinch Albion sa nachádza momentálne na 12. mieste ligovej tabuľky. Doposiaľ sa im podarilo získať 14 bodov. V poslednom ligovom zápase „padli“ na domácom ihrisku hráčom Leicester City 2:3. Manchester United sa pokúsi napraviť posledné zaváhania a naplno bodovať. Zápas sa začína 7.11.2015  o 16:00 hod. (SEČ)