19/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Manchester United – Manchester City

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku se dozvíte, jak utkání probíhalo, a co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud se chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít.

Pohledem ďábla, Práža official, Netradiční fotbalové analýzy

170 derby o Manchester. Do utkání šly oba týmy v dobrém rozpoložení. City bylo na samotném vrcholu tabulky a United na ně ztráceli pouhé dva body. V derby jsme mohli očekávat jakýkoli výsledek, ale remíza byla nejméně pravděpodobná. Vždyť z posledních 12 derby ani jeden neskončil remízou. Dělba bodů bez gólu byla pravděpodobná ještě méně. V posledních 10 derby padlo 41 gólů, což je průměrně 4,1 gólu na zápas, takže se všeobecně očekávalo, že o branky nebude nouze. Na začátku sezony jsem vytvořil sestavu složenou z obou klubů Manchesteru. Výsledek můžete najít ZDE a případně se pod fotkou vyjádřit, koho by jste změnili.

Sestava Manchesteru United

Van Gaala musím znovu pochválit. Přiznávám se, že jsem se obával vyřazení Schneiderlina, ale jsem rád, že se van Gaal poučil a na takto důležitý zápas zbytečně neexperimentoval. Nasazení Morgana bylo pro naší defenzívu naprosto klíčové. Menším překvapením bylo upřednostnění Valencii před Darmianem, ale tenhle tah bych přičetl po zkušenosti s Alexisem eliminovat Sterlinga raději silovějším Valenciou. 

Spokojený jsem byl také se sloením obrany. Blinda v žádném případě neodepisuji, protože na začátku sezony několikrát ukázal své kvality, ale ve velkých zápasech dávám přednost defenzivně jistějšímu Jonesovi. Naopak mě znovu zklamalo nasazení Martiala na křídlo. Anthony dokáže udělat rozdíl i ze strany, ale jeho vliv na hru je značně menší. Když ho v útoku nahradí Rooney, tak je to diametrálně odlišný výkon v kvalitě hry.

Základní sestava vs Manchester City 25.10.2015, Fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, Práža officiall

Sestava Manchesteru City

Klíčovými ztrátami pro Pellegriniho družinu byla absence dvojice Aguero – Silva. Zranění Aguera bylo obrovskou ztrátou a naší obraně to značně usnadnilo situaci, o tom není pochyb, ale u neúčasti Davida Silvy to bylo trochu jinak. To, že je Silva geniální hráč s fantastickou myšlenkou není třeba nějak zveličovat, ale jeho nasazení by mělo vliv na celou sestavu. Důležitý by byl především post Toureho. Ten proti nám nastoupil na AM, ale v případě uzdravení Silvy by se musel stáhnout hlouběji do pole, kde nastupuje pravidelně.

Pro někoho možná zvýšení celkové kvality celého týmu – pro mě by tento tah znamenal zvýšení ofenzivního potenciálu, ale především spoustu volného prostoru mezi liniemi. Yaya je individuálně vynikající fotbalista, ale není to žádný dříč, většinu zápasu je ve výklusu a defenzívě pomáhá minimálně. V žádném případě to není defenzivní záložník, jak je představován. Právě jeho stažení do středové dvojice by byla voda na mlýn pro naše ofenzivní hráče, kteří by měli rázem spoustu prostoru. O celkové hře City jsem napsal analýzu, kde v posledním odstavci konkrétně rozebírám slabiny Toureho. Analýzu najdete ZDE.

První poločas

Do utkání jsme vstoupili sebevědomě. Od první minuty byli naši hráči jistější na míči a hru jsme kontrolovali. To u nás není nic překvapivého, ale potěšující je, že jsme proti Citizens dokázali kontrolovat hru stejně jako proti jakémukoli jinému týmu. Na hřišti vůbec nebylo poznat, že to má být souboj o první příčku tabulky. Tenhle fakt je velice potěšující a je tu vidět velký progres družiny van Gaala.

Intenzita našich přihrávek byla na slušné úrovni. Rozhodně nebyla perfektní, ale zároveň to není ani na kritiku. Rychlost přihrávek naším problémem určitě nebyla. To, že jsme si nevytvořili více šancí zapříčinili především dva fakty. Tím prvním byl nedostatek kvality v poslední třetině hřiště. O Rooneym už toho bylo napsáno dost, a i když dnes konečně bojoval, tak mu chyběla kvalita. O moc lépe na tom nebyl ani Mata s Herrerou. Ander měl sice více defenzivní práce, ale přesto jsem od něj očekával větší kvalitu v ofenzivě. Jediným ofenzivním hráčem, který si udržel vysoko úroveň výkonů byl tedy Martial. Jenže i ten měl práci defenzivní hrou Citizens ztíženou.

Jak už jsem zmínil v odstavci o sestavě City, Pellegrini nevsadil na svojí osvědčenou sestavu, kde má uprostřed hřiště pouze jednoho defenzivního záložník Fernandinha, který musí prostory mezi liniemi vykrývat často sám. Vedle něj zpravidla nastupuje Yaya Touré, který má ofenzivní úkoly a jeho návraty do defenzivního postavení jsou velice pomalé.

Pellegrini tedy pozici Fernandinha vyztužil dalším defenzivním záložníkem – Fernandem. Tímto tahem zajistil, že prostory mezi liniemi, kterých je v zápasech City často opravdu dostatek najednou nebyly, protože tyto prostory vykrýval Fernando. Střed hřiště byl tedy maximálně zhuštěný a nebyl tam prakticky žádný prostor. To byl kámen úrazu především pro Matu, který využívá právě nedisciplinovanosti středních záložníků a chytrým pohybem se dostává za jejich záda. Nic takového tentokrát nebylo možné. 

Vedeme útok po levý straně vs Manchester City 25.10.2015, Fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, Práža official

Jak můžete vidět na názorné situaci, kdy vedeme akci po levé straně a míč má Rojo. Dvojice Fernando – Fernandinho skvěle uzavírali střed pole. Navíc vždy jeden z nich, většinou Fernando zavírali prostor u Sagny, aby se Martial nedostával do soubojů jeden na jednoho. Už výše jsem zmínil, že minimum prostoru měl Mata a o moc lépe na tom nebyl ani Herrera, který se často stahoval do hloubi pole k Bastimu.

Hráči United naprosto kontrolovali hru, ale vzhledem ke zformované a disciplinované hře Citizens jsme se ovšem do žádné větší šance nedostali. Byla to územní převaha s určitými náznaky, ale nic vyloženého jsme si vypracovat nedokázali. Jediný Martial dělal rozdíl individuálními průniky, ale ostatní spoluhráči ho bohužel nepodpořili.

Druhý poločas

Hra ve druhém poločase vypadala stále stejně. Pellegrini zůstal u defenzivní taktiky, která směřovala k tíženému bodu. V ofenzivě toho hráči City příliš nevymysleli. Jedním z důvodů byl perfektní víkend Schneiderlina, který nejenom zastavoval protiútoky, ale také sbíral většinu odražených míčů, což nás udrželo v permanentním tlaku. Vzhledem k tomu, že na podhrotu nastoupil Yaya, který aktivním napadání zrovna neoplývá, tak pro nás nebyla kontrola hry nějak velkým problémem. 

Nejdiskutovanější moment přišel v 50′. Sterling ve vápně fauloval Herreru, ale rozhodčí penaltu nepískal. Na jeho obranu musím říct, že jsem si v první chvíli myslel, že jde o čistý zákrok, ale opakovaný záběr ukázal opak. Každopádně hlavní rozhodčí to mohl vidět jen velice těžko. V tomhle souboji mu měl pomoct asistent na pomezí, jenže jak už to bývá, pokud jde o situaci ve vápně, pomezní nikdy nic nevidí nebo se bojí udělat důležité rozhodnutí. To je ovšem diskuze na delší povídání. Hlavního rozhodčího bych za tenhle střet určitě nevinil. 

Z následného rohu měl velkou šanci Smalling, ale hlavou jen těsně minul vzdálenější tyč. Pellegrini se snažil hru oživit, ale chtěl zachovat defenzivní stabilitu. Na hřiště tedy poslal Navase, který nahradil Sterlinga a na levou stranu se přesunul do té doby Rojem vymazaný De Bruyne. Van Gaal reagoval stažením Maty a nasazením Lingarda, který hru více roztáhl a nabídl nám možnosti individuální kvality. Potřebovali jsme vymyslet něco překvapivého, takže tah s Lingardem byl správný. Níže v grafu můžete vidět přihrávky Maty, který se díky kvalitnímu výkonu defenzivních záložníků Citizens vůbec nedostal do středu hřiště.

Juan Mata celkový výkon vs Manchester City 25.10.2015, Fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, Práža official

Příchod Lingarda nepomohl, takže van Gaal reagoval nasazením Felly za Bastiho a změnou formace na 1-4-1-4-1, stejně jako proti CSKA. Pellegrini reagoval stažením Toureho a nasazením Demichelise. Do této chvíle jsem chválil kvalitní taktickou práci Pellegriniho, ale tohle bylo z mého pohledu už moc. Defenzivní stabilita jeho týmu byla více než kvalitní, takže příchod dalšího ryze defenzivního hráče už byl nad rámec. Nakonec mu to vyšlo, protože udržel bezbrankovou remízu, ale tímto tahem naprosto odepsal ofenzívu, což bylo z pohledu Citizens škoda. V zápase sice byli defenzivnější, ale pořád na hřišti měli hráče, kteří mohli rozhodnout „z ničeho“. Po odchodu Toureho už to bylo pouze o defenzívě. 

Největší šanci zápasu měl v 83′ Lingard. Po fantastickém pasu Martiala se ocitl sám před Hartem, ale jeho lob skončil pouze na břevně. Jesse měl těžkou pozici, takže bych ho za zakončení nijak zvlášť nevinil, naopak bych ho pochválil za skvělý náběh. Další velkou šanci měl Smalling, kterému míč přiklepl Fellaini, ale Harta nepřekonal. 

Závěr

Utkání bylo z mého pohledu povedené. Jsem spokojený s jejím průběhem. Defenzivně jsme byli stejně jako proti Evertonu naprosto perfektní. Vůbec se nebojím označit výkon naší zálohy a obrany jako fantastický. City jsme nepustili do žádné vyložené šance. Příliš šanci jsme si nevytvořili ani my, ale to přičítám především nedostatečné kvalitě v ofenzívě. Jsem přesvědčený, že přesunutím Martiala na hrot útoku získáme mnohem více individuální kvality a naše hra bude nejenom dynamičtější, ale zároveň mnohem nebezpečnější. 

Nejlepší hráči

Schneiderlin 2015

Morgan je klasik. Takové zápasy mu jsou šité na míru. Sice mu pomáhal Basti s Anderem, ale bylo především na něm, aby chránil prostory před obranou čtveřicí a získával odražené míče. Obě tyto disciplíny zvládal naprosto perfektně. Získal drtivou většinu odražených míčů, zároveň zachytil pět přihrávek soupeře, dvakrát vyšel z osobního souboje vítězně a dvakrát zastavil protiútok taktickým faulem. Jeho práce je nedoceněná, ale pro naší hru naprosto neocenitelná. Právě díky jeho spolehlivým výkonům může být naše obrana relativně v klidu.

 

Rojo 2015Nastoupil proti něm nejnebezpečnější hráč Citizens – De Bruyne, ale Rojo ho do ničeho nepustil. Vyhrával osobní souboje, byl 100% při hlavičkových soubojích a navíc podporoval ofenzívu. Podpora ofenzívy sice nebyla v takové míře jako u Valencii, ale na rozdíl od druhého beka byla jeho finální fáze značně kvalitnější. Pellegrini poté De Bruyneho raději přesunul na druhou stranu.

 

 

martial

Jediný ofenzivní hráč, který snesl přísnější měřítka. Celý zápas byl zdvojován, v některých případech dokonce ztrojován, ale nic si z toho nedělal. Neustále se pouštěl do individuálních soubojů a díky jeho úspěšným průnikům jsme se dostali do slibných náznaků, které ovšem končily faulem nebo ztrátou nějakého ze spoluhráčů. Nejlepší moment si nechal až na závěr utkání, kdy fantastickým pasem našel Lingarda

 

 

Nejhorší hráči

Nejhorší byla naopak dvojice Mata – Rooney. Juanito se nedostal ke svým typickým finálním přihrávkám a na hru měl minimální vliv. Rooney sice konečně bojoval a snahu mu tentokrát upřít rozhodně nemohu, ale chyběla mu kvalita. Míče mu odskakovaly a do kombinace se ve finální třetině hřiště dostával minimálně. Absence individuální kvality v jeho hře byla tím největším problémem. Příliš se nevyznamenal ani Herrera. Vzhledem k defenzivní záloze City to měl složitější, ale přesto od něj očekávám kvalitnější výkon. Na druhou stranu byl platný v defenzívě, když vyhrál čtyři osobní souboje a byl součástí nepropustné zálohy.

Pro lepší představu ještě přidávám Rooneyho přihrávky v poslední třetině hřiště.

Wayne Rooney přihrávky v poslední třetině hřiště vs Manchester City 25.10.2015, Fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, Práža official

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs Manchester City 25.10.2015, Fotbalové analýzy, netradiční fotbalové analýzy, Práža official

zdroj foto: fourfourtwo.com, sharemytactic.com

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!