30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: CSKA Moskva – Manchester United

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku se dozvíte, jak utkání probíhalo, a co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud se chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít.

Pohledem ďábla, Práža official, Netradiční fotbalové analýzy

Třetí zápas ve skupinách Ligy mistrů. Situace ve skupině je vyrovnaná, takže jsme nutně potřebovali bodovat. Poslední zápas proti CSKA jsme vyhráli 1:0 gólem Valencii. Zároveň na stadion v Moskvě máme příjemné vzpomínky kvůli poslednímu vítězství ve finále. Poslední zápas CSKA proti anglickému týmu skončil vítězstvím 1:0 na půdě Citizens.

Sestava Manchester United

Tým byl vybraný velice citlivě. Chválím především odpočinek pro Darmiana a Matu, kteří hrají prakticky bez přestávky, takže potřebují nějaký oddych. Především Mata odehrál drtivou většinu letošních zápasů. Velice potěšilo také nasazení Lingarda. Vidět odchovance v základní sestavě je vždy fantastický pocit a jsem pyšný na naší akademii. Naopak jsem očekával posazení Bastiho. Proti Evertonu hrál sice velice dobře, ale o víkendu nás čeká důležité derby se City, takže jsem doufal v nasazení Carricka, což sice není ve dvojici s Morganem ideální varianta, ale zápas se City je pro mě přece jenom důležitější.

Ještě bych zmínil dvojici Memphis – Blind. Van Gaal několikrát opakoval, že důležitou součástí jeho filozofie je nahlížet na hráče jako na lidské bytosti, které ovládá psychika. Vzhledem k vyřazení Holandska je naprosto logické, že Memphis i Daley potřebují trochu klidu a získat zpět ztracené sebevědomí. O hráče je třeba pečovat. To, že vydělávají miliony týdne z nich nedělá „nadlidi“. Psychika je důležitá, takže tenhle krok van Gaala chválím.

Základní sestava vs CSKA 21.10.2015, netradiční fotbalové analýzy, fotbalové analýzy, Práža official

Sestava CSKA

Ruský tým šel do utkání s defenzivním rozestavení 1-4-5-1. Oba střední záložníci byli prakticky defenzivní a pohybovali se těsně přes stopery. To znamenalo horší přechod do útoku při získání míče, ale priorita CSKA byla jinde. Jejich cílem byl uzavřít prostory mezi liniemi, což se jim celkem dařilo. Nebýt chytrého vývěru místa Herrery, byla by hra jejich zálohy defenzivně téměř perfektní. Při útoku stála celá hra na rychlonohé dvojici Musa – Doumbia. 

První poločas

CSKA od úvodního hvizdu zalezlo na svojí polovinu a my jsme tedy neměli sebemenší problém s držením míče. Nic kloudného se nám ovšem vytvořit nepodařilo. Z ojedinělého protiútoku se do souboje s pravým bekem dostal Martial, který bohužel zahrál rukou a rozhodčí správně odpískal penaltu. Martialovi ale nic nevyčítám. Samozřejmě to byla jeho chyb a neměla se stát, ale on by se v takových prostorech neměl vůbec pohyboval. On hrál prakticky jako klasický krajní záložník, ne jako křídlo, které má především ofenzivní úkoly. 

David penaltu chytil, ale na dorážku Doumbii už neměl nárok. De Geu musím znovu pochválit za skvělý zákrok, ale tenhle gól jde čistě na vrub Jonese. Ten při prvním zákroku Davida svůj běh naprosto nepochopitelně zastavil a čekal, co se bude dít.  Mezi tím Doumbia pokračoval v pohybu dorazil míč do branky. Každopádně velká chyba Jonese, ztráta koncentrace. V žádném případě není možné, aby takový souboj vypustil. Evidentně se spoléhal na de Geu, ale ten dokázal penaltu vyrazit. Odklidit míč do bezpečí už byla práce Jonese, který selhal.

Naše hra se po gólu nijak nezměnila. Stále jsme drželi míč, ale bylo to pomalé a nedokázali jsme si vytvořit ani náznak nějaké šance. Bylo to držení míče, kvůli držení samotnému. Nijak jsme z toho ale neprofitovali. Co mě ovšem znovu rozčílilo byl pohyb Schweinsteigera, který po hřišti znovu lítal jako dorostenec. Gary Neville v pondělí večer hodnotil jeho výkon proti Arsenalu a popsal ho doslova jako „psa, který chce svou hračku“, tím narážel na Cazorlu, který ho lákal až k obráncům, aby poté jeho spoluhráči mohli využít prostoru, který po jeho vyběhnutí vznikl. Ve zkratce upozorňoval na to, co jsem ukazoval v Pohledech ďábla s Arsenalem a Evertonem a srovnával jeho výkony, které byly diametrálně odlišné. Proti CSKA hrál Basti znovu stejně jako s Arsenalem, co můžete vidět na obrázku níže, kde dokonce napadá brankáře.

Basti až u golmana

Vzhledem k tomu, že záloha CSKA zdaleka kvalitativně nebyla na úrovni Arsenalu, nebyl to úplně zásadní problém, ale přesto to bylo důležité. Nicméně někdo se za něj musel zatáhnout. Blíže k obraně se tedy stahoval Martial, který chodil s krajním bekem až k našemu vápnu, z čehož vyplynula i penaltová situace z úvodu utkání. To ovšem nebyla ojedinělá akce. Martial se s krajním bekem stahoval pravidelně. Problém byl v tom, že jsme napadali v trojúhelníku, který tvořil Basti – Rooney a Herrera. Jednak tím vznikal stejně jako proti Arsenalu prostor uprostřed hřiště, kde zůstával osamocený Schneiderlin, ale zároveň to znamenalo i hlubší zatažení Martiala. Na obrázku níže můžete vidět klasickou situaci z prvního poločasu.

trojúhelník při napadání

Je sice hezké, že jsme napadali ve správném počtu, ale vzhledem k vysunutí Bastiho, zůstával hlouběji Martial. Všimněte si, kde stojí Martial a kde pravý bek CSKA. Tentokrát se s ním ani nemusel stahovat, ale už podvědomě musel bránit hlouběji, protože při propadnutí Bastiho by se Schneiderlin ocitl sám proti třem protihráčům. Celý tenhle presing ovšem neměl pouze negativní účinek na naší defenzívu (kterou CSKA nedokázalo využít), ale v tomto zápase nás to trápilo především v ofenzívě. I když jsme totiž presingem získali míč, tak vepředu byla trojice, která napadá, ale kdo z této trojice překvapí obranu rychlým průnikem? Zatímco rychlonozí Martial s Lingardem se do takového protiútoku nestačili vzhledem k jejich základnímu postavení dostat včas. Minimálně už zmizel tolik důležitý moment překvapení a obrana soupeře byla aspoň částečně zformovaná. 

Naše hra bez míče byla s přimhouření oka podprůměrná. S míčem to nebylo o nic lepší. Přihrávky byly pomalé, bez intenzity a chyběla nám větší odvaha. Proti takhle zatažené defenzívě hold musíte čas od času riskovat. Nepomohlo tomu ani zařazení Rooneyho do útoku, čímž jsme se sami odstřihli od kolmých míčů přímo do nohy, ale o tom více až později. Za celý první poločas jsme si nevypracovali žádnou šanci. Nutno uznat, že kromě penalty se do ničeho nedostal ani náš soupeř, ale to nic nemění na tom, že je takový výkon jednoznačně nedostačující.

Druhý poločas

O poločas šel dolu Basti, který mi v prvním poločase lezl po zopakování výkonu s Arsenalem na nervy. Van Gaal ho tedy zaslouženě vystřídal a do hry poslal Fellainiho. Fella se postavil vedle Andera a změnili jsme rozestavení na 1-4-2-3-1 s tím, že se při rozehrávce Ander stahoval blíže ke Schneiderlinovi, aby nebyla mezi útokem a zálohou příliš velká mezera. Naše rozestavení v druhém poločase můžete vidět níže.

Změna rozestavení vs CSKA 21.10.2015, netradiční fotbalové analýzy, fotbalové analýzy, Práža official

Začali jsme využívat více dlouhých míčů, což je vzhledem k nasazení Fellainiho logické, ale už to nebylo tak okaté jako na začátku sezony. Snažili jsme se hrát po zemi a Fellu hledat pouze v krajních případech. Každopádně v 51′ jsme měli trochu štěstí. Míč spadl na ruku Roja a rozhodčí klidně mohl odpískat pokutový kop. V druhém poločase šla naše hra nahoru a aktivní byla především dvojice Herrera – Valencia. Ander si několikrát chytrým pohybem udělal prostor a díky skvělému prvnímu doteku několikrát dokázal naší hru zrychlit. Valencia mu sice sekundoval aktivitou, ale řešení jeho finálních situací kromě jedné situace bylo, jak to říct, no prostě „Valenciovské“.  Několikrát zbrzdil nadějně se rozvíjející útok.

Na druhé straně se o individuální průniky snažil Martial, který se za celý zápas dohromady pustil do ohromujících 14 individuálních soubojů, ale pouze v pěti případech vyšel vítězně. Oceňuji jeho snahu a odvahu, ale ztrát bylo až příliš. Hlavním bodem naší hry zůstával Herrera. Skvělou pětiminutovku měl od 59 do 64 minuty. Nejdříve centrem našel volného Rooneyho, ale jeho hlavička mířila pouze do středu branky. Poté kolmicí vyslal Lingarda sám na branku, ale jeho střela nebyla dostatečně prudká. A tuto vynikající pasáž zakončil průnikovou před finální přihrávkou na Valenciu, který následným centrem našel Martiala a ten hlavou srovnal na 1:1.

Gól nás bohužel nijak zvlášť nenabudil. Hra zůstala stejná. Drželi jsme míč, ale žádnou další šanci jsme si vypracovat nedokázali. Van Gaal ještě dobře zareagoval nasazením Memphise s Blindem, kteří nám měli dodat více kreativity, ale ani tento tah výrazně nepomohl. Přesunutí Martiala na pravou stranu se také minulo účinkem. 

Wayne Rooney – symbol Anglie

Nejdříve se podívám na důvod, proč nám tolik chybí Martial, když hraje pouze z křídla. Skvělých driblérských dovedností Martiala si všiml pravděpodobně asi každý, ale neméně důležitá je pro nás Martialova hra zády k brance. Jeho síla, kdy na zádech dokáže udržet klidně i dva silné obránce je neocenitelná. My jsme tyto přihrávky několikrát v sezoně využívali a Martial si s nimi dokázal poradit. Buď míč „pouze“ udržel, nebo se dokázal otočit a jít do individuální akce, případně zrychlil hru přihrávkou dopředu. V tomhle je přínos Martiala opravdu obrovský, ale bohužel se dá statisticky dokázat jen velice těžko. Nicméně jsem se o to pokusil aspoň grafem, který znázorňuje přijmuté přihrávky. Na obrázku níže můžete vidět, v jakých prostorech je přijímal Martial proti PSV.

Anthony Martial přijmuté přihrávky vs PSV, netradiční fotbalové analýzy, fotbalové analýzy, Práža official

Není to úplně průkazné jako jiné statistiky, ale přesto z toho lze něco vyčíst. Každopádně i tak si všimněte, že přihrávky přijímal i uprostřed hřiště. Naopak níže přidávám Rooneyho ze zápasu s CSKA. Bohužel na obrázku jsou vidět pouze přijmuté přihrávky, takže pokud ho stoper přetlačil, tak se to do této statistiky vůbec nezapočítává. Celý graf jsem ještě zvýraznil obdélníkem uprostřed hřiště, kde Rooney za celý zápas nepřijmul jedinou přihrávku.

Wayne Rooney přijmuté přihrávky vs CSKA 21.10.2015, netradiční fotbalové analýzy, fotbalové analýzy, Práža official

Martial tedy využije kvalitní dribling i na levé straně hřiště, ale svojí silnou hru zády k brance bohužel ne a my se tím sami připravujeme o obrovskou výhodu. Naprosto zbytečně. Sám jsem zvědavý, jak se celá situace vyvine.

Pro mě osobně je Rooney dokonalým obrazem Anglie. Jednak si zaslouží obrovský respekt za překonaný rekord v počtu gólů, ale tentokrát mi jde především o srovnání velkého jména Rooneyho i Anglie. Reprezentace Albionu je stále považována, minimálně na ostrovech za velkou fotbalovou zemi, ale jak vypadaly výkony reprezentace v posledních letech na velkých šampionátech? Rozhodně ne jako výsledky TOP národního týmu. Stejně je na tom i Rooney, který je neustále chválen. Od příchodu van Gaala je spoluhráči i trenérem Rooney neustále chválen i přesto, že jeho výkony jsou podprůměrné. U minulý rok patřil k nejhorším hráčům, ale omlouval jsem to, protože hrál uprostřed zálohy, což není jeho post. Letos se ovšem přesunul do útoku, ale znovu patří k nejhorším hráčům v týmu. Není to o tom, že by tým netáhl, ale vyloženě patří k nejhorším hráčům na hřišti. Stejně jako Anglie, tak i Rooney těží z velkého jména, kterému ovšem výkony neodpovídají. Pokud bude neustále chválen a vyzdvihován spoluhráči i trenérem, těžko přijde zlepšení. Jako vrchol mi přišel jeho zápas po zápase s Evertonem, kdy řekl: „Sice jsem nedával góly, ale moje výkony byly přesto kvalitní.“ Žádná sebereflexe. Stále je dáván za vzor, tak doufám, že nám kousek toho vzoru ukáže někdy i v zápase. 

Závěr

Se zápasem rozhodně nejsem spokojený. Bod z Moskvy není úplná tragédie a kdybychom předvedli lepší výkon, tak bych ho bral, ale způsob, jakým jsme celé utkání odehráli mě rozhodně nenechává klidným. Nicméně věřím, že proti City bude naše hra mnohem lepší a získáme plný počet bodů.

Nejlepší hráči

Herrera 2015

Ander sice nepředvedl nijak fantastický výkon, ale jako jediný si udržel určitou úroveň. Po jeho přihrávkách mohl skórovat Rooney a Lingard, navíc před finální přihrávkou připravil ideální půdu pro Valenciův centr na Martiala. Díky vynikajícímu prvnímu doteku se několikrát zbavil soupeře. Konkrétně se dostal do čtyř individuálních soubojů a ze všech vyšel vítězně. Úspěšnost přihrávek si udržel na 94%. 

 

 

Nejhorší hráči

Dnes propadla především zkušená dvojice Basti – Rooney. Schweinsteiger šel o poločas zaslouženě dolů, Rooney se trápil celý zápas. Každopádně od obou silně podprůměrný výkon. 

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs CSKA 21.10.2015, netradiční fotbalové analýzy, fotbalové analýzy, Práža official

zdroj foto: fourfourtwo, sharemytactic,com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!