29/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Everton – Manchester United

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku se dozvíte, jak utkání probíhalo, a co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud se chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít.

Pohledem ďábla analýza

Po výprasku s Arsenalem nás čekal další soupeř, který je velice silný na míči. Zápas na Emirates byla opravdová a možná i potřebná facka, ale to už je historie. Důležité bylo myslet především na Everton a jak řekl van Gaal: „Musíme reagovat jako šampioni.“ Proti Evertonu jsme celkem odehráli 171 zápasů, ve kterých jsme 77 krát zvítězili v 54 případech odešli bez bodu.

Sestava Manchester United

Sestava byla podle mého názoru zvolena velice citlivě. Memphis s Blindem na tom psychicky nebyli po vyřazení s reprezentací úplně nejlépe, takže zůstali pouze na lavičce. Po lehčím zranění se vrátil Herrera, což znamenalo vysunutí Rooneyho do útoku a Martiala na křídlo. Trochu mě překvapilo složení stoperské dvojice, ale velký vliv na to měly výkony Nizozemské reprezentace. Po delší době jsme tedy viděli uprostřed obrany kolegy z juniorských reprezentací Jones – Smalling.

Zásadní ovšem bylo složení záložní řady, konkrétně nasazení Schneiderlina. Carrick i Schweinsteiger během reprezentační přestávky bojovali s lehčím zraněním a nebyli tedy fit na celých 90 minut. Já pevně doufám, že nasazení Morgana nebyla pouhá reakce na zdravotní stav jeho zkušenějších kolegů, ale byla to reakce na velice špatný výkon proti Arsenalu, který nám prohrál výše zmíněný střed zálohy.

Základní sestava vs Everton 17.11.2015, Netradiční fotbalové analýzy, Fotbalové analýzy, Práža official

Sestava Evertonu

Martinez se sestavou nijak neexperimentoval. Vyslal očekávanou sestavu, i když za jedno vynechané jméno jsem byl vděčný. Citelnou ztrátou je stále ještě zraněný Besic, který je velice důležitým článkem pro herní styl Martineze. Každopádně tuhhle ztrátu nijak ovlivnit nemohl. Co mě ovšem překvapilo, bylo vynechání Deulofeua. Everton jsem v letošní sezoně viděl několikrát a právě tenhle pravý křídelník mě několikrát zaujal, takže jsem byl rád, že zůstal pouze na lavičce. Ne nadarmo pro něj fanoušci Toffes vymysleli chorál, ve kterém odkazují, že je Deulofeu magický.

Přednost ovšem dostal Lennon a vzhledem k tomu, že Mirallas je pouze stínem hráče z posledních let, tak druhé křídlo obsadil Naismith. Důležitý a zároveň nečekaný byl návrat Colemana, který původně neměl být na tento zápas připravený. Naopak Baines stále ještě se zraněním bojuje a fit by měl být až v příštím kalendářním roce. Zajímavostí byl také 550 zápas Gareth Barry v Premier League.

První poločas

Do utkání jsme vstoupili s dostatečnou sebedůvěrou a od prvního momentu jsme dokázali kontrolovat hru. Žádnou větší šanci jsme si sice nevytvořili, ale i přesto to byla kvalitní pasáž. Vše se dalo do pohybu kolem 18′, kdy střelu Herrery ze střední vzdálenosti sice Howard vyrazil na roh, ze kterého ovšem otevřel skóre Schneiderlin. Při této akci jsme měli trochu štěstí, protože souboj Rooneyho s Naismithem byl přinejmenším na hraně. Spíš se přikláním k tomu, že to byl faul. Sice ne nijak zákeřný, ale Naismith byl vyvedený z rovnováhy, takže míč nemohl dostat dál od vlastního vápna, což se pro Everton nakonec stalo osudným. Nicméně následné zakončení Schneiderlina bylo ukázkové a zaslouženě jsme se dostali do vedení.

Druhý gól přišel ve 22′. Při této akci bych vyzdvihl hned čtyři hráče. Tím nemyslím, že je chci zmínit, protože se zapojili do gólové akce, ale vyloženě všechny čtyři vyzdvihnout za provedení celé akce. Vše začalo u Bastiho, který v tísni přesunul těžiště hry na Martiala, který si tělem odstavil Colemana, jenž ho následně fauloval. Svůj důležitý díl si splnil skvělým centrem Rojo a jen ztěží bych mohl zapomenout na samotného střelce gólu.

Ander znovu ukázal doslova „Lampardovský“ výběr místa. Jeho pohybu bez míče jsem si všiml už v minulé sezoně a v tomhle je opravdu precizní. Jak směrem dopředu při výběru místa ve vápně, tak směrem dozadu při vyplňování F klíčových prostorů je na opravdu vysoké úrovni. Vůbec jsem se nedivil tomu, když Mata říkal historku s nějakým hráčem s druhé Italské ligy, na kterého Ander upozornil, ale nikdo z týmu nevěděl o koho jde. Tohle sledování fotbalu je na něm vidět a takticky k němu nemám sebemenší výtku.

Celá naše záloha působila velice kompaktně, což byl velký rozdíl od utkání s Arsenalem, kde se Basti pohyboval v úplně nesmyslných prostorech, Carrick nestíhal a Rooney zůstával vytažený výše. Dnes předvedl Basti mnohem disciplinovanější výkon, Schneiderlin čistil prostor před obranou a navíc jim pomáhal disciplinovaný Herrera, který sice napadal vysoko v tandemu s útočníkem, ale po prolomení první linie se stahoval blíže ke středním záložníkům a uzavíral střed hřiště. Samozřejmě Everton není na úrovni Arsenalu, ale to bych neviděl jako hlavní problém. Pozičně byla hra naší zálohy o několik levelů výše. Prostory, v kterých se naši střední záložníci pohybovali byly diametrálně odlišný od zápasu s Arsenalem.

Sice to nebyl nějaký koncert vytvořených šancí, to určitě ne, ale defenzivně to byl téměř perfektní výkon. Třetí velkou šanci měl po Rooneyho přihrávce Martial, ale jeho střelu vykopl z brankové čáry Galloway. To, že jsme si příliš šancí nevytvořili dokazuje i obrázek níže, kde můžete vidět vytvořené šance z celého zápasu.

Vytvořené šance vs Everton 17.11.2015, Netradiční fotbalové analýzy, Fotbalové analýzy, Práža official

V prvním poločase mě ovšem zaujala ještě jedna věc. Když ze hřiště musel kvůli ošetření nosu Jones, tak se k mému překvapení na jeho místo do středu obrany zatáhl Basti. Doteď si nedokážu vysvětlit, proč se stáhl právě Basti, když byl na hřišti Schneiderlin, který je jednak fyzicky silnější a zároveň je na tom i lépe, co se týká poziční hry. Logicky se přímo nabízelo zatažení právě Morgana. Je to sice takový detail, ale o velkých managerech je známo, že to jsou perfekcionisté a i takové detaily jsou pro ně důležité. V tomhle mi chybí nějaká reakce z naší lavičky. Podle mého názoru se tam zatáhl Basti, protože je to zkušenější hráč a cítil, že na sebe musí vzít větší zodpovědnost, ale na tohle by měla přijít reakce z naší lavičky.

Druhý poločas

O poločas šel ze hřiště trochu překvapivě Mata. Sice nepatřil k nejlepším na hřišti, ale nějaká hrůza to od něj určitě nebyla, tedy až na jednu ztrátu míče před vlastním vápnem. Každopádně jsem byl maximálně spokojený s nasazením mladého Lingarda, který konečně dostal šanci a vedl si celkem slušně. Na začátku druhé půle mi přišlo, že jsme až moc pohodlní a Everton toho dokázal využít. Největší šanci měl Lukaku, ale fantastický de Gea nás zase jednou podržel.

Zápas ukončil v 61′ Rooney. Po kolmici Herrery šel sám na brankáře a nemýlil se. Wazza tak ukončil nepříjemnou sérii, během které nedal 17 zápasů venku gól. Tento gól odrazil jakoukoli snahu o zvrácení zápasu. My jsme ovšem dále pokračovali v aktivní hře. Výsledkem byl další samostatný únik Rooneyho, tentokrát po pasu Martiala, ale Howard byl úspěšnější. 

O své kouzla nás ani tentokrát neochudil magický Martial. Do teď nechápu, jak se mohl dvakrát v krátkém časovém úseku uvolnit prakticky na místě. Poprvé se snažil Howarda z úhlu překonat, v druhém případě už hledal spoluhráče před brankou. Ani jednou tato akce neskončila gólem, ale individuální práce Martiala mě nepřestává překvapovat. Z křídla nebyl tak vidět jako obvykle a v zápase měl několik hluchých míst, ale tyto momenty mi zase dokázaly, že se máme na co těšit. Zaujal mě jeden obrázek, na kterém stálo: „Na začátku se smáli vyhozeným penězům. Teď se děsí jeho každého doteku s míčem.“

Situace v ofenzívě

V ofenzívě jsme se dostali do poměrně zamotané situace. Další (letos nejlepší) skvělý výkon na podhrotu nám znovu ukázal, jak by měl vypadat výkon hráče na pozici č.10. Ander byl vynikající v ofenzívě, ale zároveň plnil tvz. „roli Oscara“. Jeho úkolem totiž nebylo pouze zásobovat spoluhráče finálními přihrávkami, ale zároveň musel i poctivě bránit a stahovat se blíže k Morganovi s Bastim. Jeho role byla velice důležitá pro naší defenzívu, ale to podrobně rozeberu až jindy. Šlo mi především o to, že Ander na této pozici dokázal zahrát skvěle a jednoznačně potvrdil, že si zaslouží být pravidelně v základní sestavě.

Problém je ovšem v tom, že pozice podhrotového hráče patří Rooneymu. Co se týče výkonů, tak tyto hráče můžeme letos nebo i v minulém roce jen stěží srovnávat, protože Herrera je jednoznačně lepší, ale Rooney je kapitán a své místo má jisté. Po návratu Herrery ze zranění se tedy Rooney posunul do útoku a Martial doleva, což je zprvu jeví jako logická varianta ale… 

Tím, že už v útoku není Martial ztrácíme jednu zásadní výhodu a tou je hra zády k brance. V této disciplíně je Martial bez pardonu naprosto famozní a zatím se nenašel stoper, který by ho dokázal pravidelně přetlačit. Má ohromnou sílu, čehož můžeme využívat při postupném útoku. Naopak Rooney je zády k brance mnohem horší a tuhle možnost nám tedy nenabízí. Proti Evertonu to naši hráči několikrát zkusili, ale kromě jednoho případu z toho byla vždy ztráta. Tím, že jsme Martiala odsunuli na levou stranu hřiště jsme u tuto možnost přišly. Stačí se podívat, v jakých prostorech Anthony přijímal přihrávky.

Anthony Martial přijmuté přihrávky vs Everton 17.11.2015, Netradiční fotbalové analýzy, Fotbalové analýzy, Práža official

Martial sice ukázal svůj kvalitní dribling i z levé strany hřiště, ale my se tím vlastně samy okrádáme o nejlepšího ofenzivního hráče a zbytečně ho odsouváme ke kraji hřiště. Tímhle van Gaala vůbec nekritizuju. Chtěl tuhle variantu zkusit, což je vzhledem k výkonům Memphise úplně v pořádku a ona se tato varianta s Martialem na křídle nabízela, ale už po jednom zápase můžu „udělat závěr“ a říct, že v útoku nám je vzhledem k jeho fyzickým parametrům mnohem užitečnější. Nabízí se ovšem otázka kam s Rooneym? V útoku je lepší Martial, na podhrotu Herrera a jsme zase tam, co řešíme přibližně od roku 2013. Rooney dokáže zahrát všude, ale na žádné pozici není nejlepší. Sám jsem zvědavý, jak celou situaci van Gaal vyřeší. 

Závěr

Velice kvalitní výkon. Defenzivně jsme byli naprosto precizní, především naše záloha fungovala naprosto perfektně. V ofenzívě už to taková show nebyla, ale přesto jsme si vytvořili dostatek šancí a především drtivou většinu proměnili. Každopádně na horké půdě Evertonu se jen tak nevyhrává a už vůbec ne takovým rozdílem. Výsledek 3:0 je naprosto perfektní, takže já jsem určitě velice spokojený.

Nejlepší hráči

Herrera 2015

Naprosto ovládl celé utkání. Kromě vystřeleného gólu a asistence byl celý zápas v pohybu a nevšiml jsem si na něm žádné známky nerozehranosti. Stahoval se do hloubi pole, aby pomáhal defenzívě, ale i přesto si udržel úctyhodnou úspěšnost přihrávek 93%. 

 

 

 

Smalling 2015

U něj se opakuju prakticky každé kolo a vymýšlím nové pochvaly. Každopádně dnes naprosto zastínil jednoho z nejlepších útočníků v Premier League a prakticky ho nepustil k míči. Momentálně je to pro mě nejlepší stoper minimálně v Premier League. Můžete mít několik povedených zápasů, ale tohle už není forma. To je permanentní kvalita. 

 

 

Schneiderlin 2015

Proti Arsenalu jsem si stěžoval na jeho vynechání a jsem rád, že moje slova potvrdil. Dokonale zamkl střed hřiště a nikdo se přes něj nedostal. Tím nemyslím pouze konkrétní osobní souboje. Ono někdy stačí pouze vyplňovat ty správné prostory, čímž zamezíte přihrávce. Nebudete za to odměněni potleskem jako za tvrdý skluz, ale pro tým je to klíčové. Ona už jen statistika, že Jones nemusel absolvovat jediný osobní souboj na zemi mluví sama za sebe.  Morgan byl jako magnet. Zároveň mě velice potěšil i hrou směrem dopředu. Udržel si vynikající úspěšnost 97%, a to se nejednalo pouze o přihrávky do stran, ale snažil se o průnikové přihrávky a přenesení těžiště hry.

Nejhorší hráči

Nejhorší dneska nikdo vyloženě nebyl. V prvním poločase byl určitě nejhorší Rooney, který několikrát zkazil jednoduchou přihrávku, ale v druhém poločase ukázal několik kvalitních náběhů a vstřelil poslední gól. Nijak zvlášť se nepředvedl ani Mata, ale nikoho bych neoznačil za vyloženě špatného.

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs Everton 17.11.2015, Netradiční fotbalové analýzy, Fotbalové analýzy, Práža official

zdroj foto: fourfourtwo.com, sharemytactic.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!