Review: Everton – Manchester United

36

Diabli vycestovali v rámci 9. kola Premier League do Liverpoolu, aby sa stretli na tamojšom štadióne Goodison Park s Karamelkami. Hráči napravili svoje zaváhanie v zápase s Arsenalom a z pôdy Evertonu si tak vezú cenné víťazstvo 0:3.

Button - Před zápasem

Po nevydarenom zápase na Emirates Stadium, v ktorom Diabli podľahli Arsenalu 3:0, dostali hráči “odpočinok” v podobe reprezentačnej prestávky. Bilancia z posledného obdobia taktiež nehovorila v prospech United, keďže Everton na domácom ihrisku neporazili už od roku 2011. Pred zápasom bol otázny štart mnohých hráčov a zostava prešla najväčšou zmenou v doterajšom priebehu sezóny. Oproti poslednému zápasu s Kanoniermi sa rozhodol Van Gaal pre 4 zmeny v základnej zostave. Carrickovo miesto v strede poľa zaujal Morgan, Memphisa prekvapivo nahradil Herrera, čo umožnilo Martialovi zaujať jeho miesto na ľavej strane, Younga, ktorý mal menšie zdravotné problémy vymenil Rojo a ďalším prekvapením bolo nasadenie Jonesa na úkor Blinda. Ten sa tak po svojich zdravotných problémoch z úvodu sezóny konečne postavil od začiatku zápasu vedľa Smallinga a ich úlohou bolo odstavenie ofenzívnej sily v podobe Lukakua. Zápas sa začal minútou potlesku na počesť bývalého hráča a manažéra Evertonu Howarda Kendalla, hráči zároveň odohrali zápas s čiernymi páskami na svojich rukách.

Button - První poločas

Už v 2. minúte sa Galloway prehnal po Darmianovej strane a po jeho prihrávke pálil do jedného z obrancov Naismith. Hneď na to sa však na opačnej strane prezentoval Herrera, ktorý získal priamy kop, Matov center však nenašiel nikoho z hráčov v červenom. O päť minút neskôr sa snažil presadiť Martial, ktorý si hodil loptu pomedzi dvoch obrancov, bol ale zablokovaný a z následného brejku takmer trestal Lukaku potom, čo Smalling prepúšťal loptu až De Geovi. Prvá strela United prišla v 11. minúte, keď si Rooney vymenil loptu s Matom, avšak strele neudelil dostatočný falš a mieril tak vedľa. 13. minúta priniesla sľubne vyzerajúcu štandardku pre hostí, ale Lukaku trafil len múr. Chvíľku na to sa chybičky v rozohrávke dopustil Mata a nebezpečie musel zažehnávať Smalling, ktorý bol faulovaný. Prvú nebezpečnú strelu vyslal na bránu Herrera v 18. minúte a Howard ju vytesnil na roh. Lopta sa po rozohrávke odrazila ku Rojovi, ktorý ju vrátil do pokutového územia a cez Smallinga sa dostala až na kopačku Schneiderlina a ten z hranice päťky strelou na zadnú tyč otvoril skóre zápasu – 0:1. Karamelky sa ešte nestihli poriadne otriasť z prvého gólu a Howard musel loptu vyťahovať zo siete druhýkrát. Po faule na Martiala, za ktorý videl žltú kartu Coleman, využil výhodu Rojo a skvelým centrom našiel na hranici jedenástky osamoteného Herreru a ten v 22. minúte hlavičkou zvýšil na 0:2. V nasledujúcich minútach zaujalo najmä zranenie Jonesa, ktorý krvácal z nosu a bol ošetrovaný pomerne dlhú dobu, počas ktorej prišlo k nepríjemnému stretu medzi Lukakuom a De Geom. Zvyšok prvého polčasu sa niesol najmä v znamení snahy o zníženie zo strany Evertonu, a hoci hráči v modrom vysielali jeden center za druhým, stopérom United a najmä Smallingovi sa darilo všetky odvracať. Túto ofenzívnu snahu však mohol trestať Martial po skvelej práci Rooneyho, no veľkú šancu nepremenil. Ku koncu polčasu sa ku strele po rohu dostal Barkley, pálil však z výrazného uhlu a De Gea jeho pokus vyrazil. Polčasové skóre tak zostalo nezmenené.

Button - Druhý poločas

Oba tímy sa pred začiatkom druhého polčasu rozhodli pre jednu zmenu. Na strane domácich odišiel z ihriska Naismith, ktorého vystriedal Koné a Juana Matu vymenil Jesse Lingard, pre ktorého to boli prvé minúty v Premier Leauge potom, čo si v úvodnom zápase minulej sezóny poranil koleno. Úvodných zhruba pätnásť minút patrilo domácim, ktorí tlačili a získavali veľké množstvo štandardných situácií. Aj napriek tejto prevahe sa im však nedarilo vstreliť gól. Počas tohto tlaku si žlté karty pripísali hneď dvaja hráči United, menovite Bastian s Rojom. Najväčšie šance mali Koné a Lukaku. Koné sa dostal do šance po Rojovej chybe, ale Jonesovi sa z jeho kopačky podarilo zablokovať loptu. V 55. minúte to bol druhý menovaný, ktorý nevyužil svoju príležitosť. Po skvelej práci Lennona sa dostal k prízemnej prihrávke a De Gea skvelým zákrokom nohou strelu vyrazil. Následne musel De Gea riešiť nepríjemnú loptu z Barkleyho kopačky, ale dokázal si s ňou poradiť. Z tohto tlaku však rezultoval brejk United. Schneiderlin získal loptu v strede poľa, posunul ju Herrerovi a ten kolmicou našiel Rooneyho, ktorý zvýšil už na 0:3. Everton sa aj napriek tomu naďalej snažil o vstrelenie gólu. Blízko bol Coleman, no strelu mu zablokoval Smalling, ktorý bol dnes naozaj všade. Po následnom rohu pálil Barkley a De Gea si aj s touto strelou poradil. Ďalšiu šancu mal Rooney, ktorý v ďalšom brejku unikol Jagielkovi, no Howard jeho strelu tečoval a Jagielka si s ňou poradil. O minútu neskôr videl za svoju nepatričnú reakciu žltú kartu Romero Lukaku. 73. a 74. minúta priniesla striedanie na oboch stranách. Deulofeu vymenil Lennona a Carrick nahradil Schweinsteigera. Ďalšie minúty priniesli individuálne akcie Lingarda a Martiala. Najprv Lingard mieril nepresne spoza šestnástky a následne vyslal po prieniku po pravej strane center na Herreru, pred ktorým odvracal v poslednej chvíli Stones a hneď po rohovom kope Martial prenikol cez dvoch obrancov a z tesnej blízkosti trafil len do Howarda. Najaktívnejším hráčom hostí bol Barkley a ten znova skúšal šťastie zo štandardky, v 81. minúte ale mieril tesne nad. Prerušenie využil Van Gaal na posledné striedanie v zápase. Z ihriska stiahol Herreru a návrat na Goodison Park zažil aj Fellaini. Diabli zápas dohrávali v pokojnom tempe, Martial ešte stihol ukázať skvelú prácu s loptou, no nič vážnejšie sa už v tomto zápase neudialo.

Button - Závěr

Manchester United si tak po dobrom výkone, ktorý bol poznamenaný najmä efektivitou v gólových šanciach, pripísal ďalšie tri body do tabuľky Premier League a vrátil sa na druhé miesto minimálne do konečného hvizdu v zápase Arsenalu. Stopérska dvojica Smalling – Jones podala skvelý výkon a spoločne s De Geom, udržali ďalšie čisté konto. K najlepším hráčom na ihrisku už tradične patrili Bastian a Martial, no rozdielovým hráčom bol dnes určite aj Ander. Jedinou vecou, ktorú by som si dovolil vytknúť k dnešnému výkonu, bolo príliš vysoké množstvo faulov, na čo sme minimálne v tejto sezóne neboli až tak zvyknutí.

Everton: Howard, Coleman, Stones, Jagielka, Galloway, Barry, McCarthy, Lennon (Deulofeu 73′), Barkley, Naismith (Kone 46′), Lukaku.
Nestriedaní hráči: Joel, Mirallas, Osman, Mori, Browning.

Žlté karty: Coleman, Lukaku

Manchester United: De Gea, Darmian, Smalling, Jones, Rojo, Schweinsteiger (Carrick 74′), Schneiderlin, Mata (Lingard 46′), Herrera (Fellaini 81′), Rooney, Martial.
Nestriedaní hráči: Johnstone, Blind, Pereira, Memphis.

Button - Náš další soupeř

V ďalšom zápase zavíta Manchester United do Ruska, kde sa stretne s CSKA Moskva v rámci 3. kola skupinovej fázy Ligy Majstrov. Diabli sú vo vyrovnanej skupine na druhom miesto a majú identický počet bodov a rovnako aj skóre ako náš súper. Dúfajme, že našim hráčom nebude robiť veľké problémy tamojšia klíma a zvládnu tento ťažký zápas. Súboj sa odohrá 21.10.2015 o 20:45 a budete ho môcť sledovať na stanici DigiSport 4.

zdroj: manutd.com, evysledky.com

Predchádzajúci článokPreview: Everton – Manchester United