Pohledem ďábla: Arsenal – Manchester United

72

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku se dozvíte, jak utkání probíhalo, a co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud se chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít.

Pohledem ďábla analýza

Zápasy s Arsenalem jsou vždy náročné, ale pro nás je to celkem oblíbený soupeř. Z posledních 13 zápasů vyhráli Gunners pouze jednou. Zároveň proti nám mají nejhorší ratio ze všech týmů z Premier League, pouhých 24% vzájemných zápasů skončilo vítězstvím Arsenalu. Oblíbený soupeř je to také pro našeho kapitána Rooneyho. Ten proti nim vstřelil svůj první ligový gól ještě za Everton, první gól za United a jubilejní 100 ligový gól.

Sestava Manchesteru United

Většina sestavy byla očekávaná. Herrera s Rojem jsou stále na marodce, což nám značně zúžilo možnosti. Jediná místa, která se řešila byla na krajích obrany a uprostřed zálohy. Na beku dostali přednost Darmian s Youngem, což bylo podle mě správné rozhodnutí. Valenciovi se minulý zápas vůbec nepovedl, takže jeho posazení na lavičku bylo logickým vyústěním.

Mnohem zapeklitější byla situace uprostřed hřiště. Van Gaal nakonec vynechal Schneiderlina a vsadil na zkušenou dvojici Carrick – Schweinsteiger. Nutno uznat, že proti Liverpoolu mu tenhle tah k mému překvapení vyšel, ale tentokrát už tomu bylo jinak. Podle mého názoru bylo vynechání Schneiderlina naprosto klíčové hned z několika důvodů. Podrobněji se k tomu vyjádřím později v článku.

Základní sestava vs Arsenal 4.10.2015

Sestava Arsenalu

Wenger zvolil své klasické 4-2-3-1, akorát na křídle nenastoupil tahový Chamberlain, ale poziční a defenzivně disciplinovanější Ramsey. Celkově Wengera musím pochválit. On je znám svou romantickou představou o fotbale a často naivní taktikou, ale v poslední době se v těchto aspektech velice zlepšil. Jeho včerejší vystoupení hodnotím na podtrženou jedničku.

Nasazením Ramseyho na křídlo zhustil střed pole a pomohl zavřít prostor na naší levé straně, přes kterou jde většina našich akcí v letošní sezoně. Zároveň taktiku uzpůsobil velkému zápasu. Na začátku nás chtěl zaskočit vysokým presingem, ale postupně se jeho tým zatahoval hlouběji a hrozil především z protiútoků. To bylo zaviněné jednak rychlým vedením, ale samotné bránění v hlubším bloku nebyla pouze reakce na vývoj utkání. Pokud jste si všimli v jakých prostorech se bez míče pohyboval například Alexis, tak bylo jasně vidět, že přesně takový byl záměr. Celý tým byl defenzivně kompaktní a zbytečně neotvíral prostory mezi liniemi.

Napadání a problémy střední zálohy v prvním poločase

Hned od první minuty nás Arsenal dostal pod drtivý tlak. Za prvních 7 minut jsme se prakticky nedostali k míči. Když jsme se alespoň trochu dostali do hry, tak  už to bylo 2:0. Byl to opravdu raketový start Arsenalu, kterému jsme ovšem velkou měrou pomohli my. Góly Alexise a Ozila byly jen logickým vyústěním dění na hřišti. Prakticky celý první poločas jsme měli tento problém. Nedokázali jsme totiž uhlídat klíčové prostory mezi liniemi a nechávali jsme Ozilovi až příliš volného prostoru. Tento problém se s námi táhl celý první poločas. Základní problém byl ve stylu našeho napadání. Na obrázku níže můžete při napadání vidět Bastiho, který je červeně označený.
Basti napadá vysoko proti Arsenalu

Co mě celý první poločas udivoval byl prostor, kde Basti napadal. V tomto případě ho můžeme vidět až na úrovni Mertesackera, což se dá akceptovat, pokud by se to stalo jednou nebo dvakrát za poločas. Háček byl ovšem v tom, že tohle byl pravidelný jev v celém prvním poločase. Pokud Arsenal rozehrával přes Mertesackera a Bellerina, tak je napadal výhradně Schweinsteiger. Pokud šla rozehrávka přes druhou stranu, tak si jí vzal na starost Martial. Zarážející ovšem byla pozice Rooneyho, který pozičně pouze vykrýval prostor, ve kterém se pohyboval Coquelin, který je sice vynikající hráč, ale v rozehrávce je často neškodný.

Pohyb Rooneyho při napadání byl pro mě velkým překvapením, protože vždy napadala primárně dvojice útočník/podhrot a pomáhal jim jeden střední záložník. Tentokrát ovšem Rooney zůstal zatažený a Martialovi při napadání pomáhal Basti, což nebyl z mého pohledu nejchytřejší  tah. Jednak jsme se sami okradli o možnost využít jednu z Rooneyho předností, kterou je právě napadání, ale především jsme tím naprosto nesmyslně otevřeli střed hřiště. Navíc mě naprosto zaskočilo, že van Gaal v pozápasovém rozhovoru nesouhlasil s reportérem a podle jeho slov se Basti v prvním poločas nepohyboval nějak vysoko.

Basti se dostával příliš vysoko, z čehož těžil především Cazorla, který měl spoustu volného prostoru pro kolmé přihrávky, kterými zrychloval přechod Arsenalu do útoku. V ideálním případě měl Cazorlu hlídat právě Basti, ale jelikož byl příliš vytažený a Rooney stal u Coquelina, tak byl Cazorla často sám a neatakován mohl hledat ofenzivnější spoluhráče. Měl dostatek času i klidu, aby si vždy vybral správnou variantu. Když odhlédnu od špatného napadání, tak jsme měli další problém, což byl prostor mezi liniemi. Na obrázku níže můžete vidět volného Ozila a před ním dvojice Carrick – Schneiderlin. Všichni jsou označeni červeně.

Pozice Ozila před druhým gólem, úplně volný

Na obrázku můžete vidět úplně volného Ozila v nebezpečném prostoru mezi liniemi. Je to zárodek akce, která vedla ke gólu na 2:0. Arsenal se několika rychlými přihrávkami dostal až k našemu vápnu. Celá akce vypadala dokonale, jednoduše, ale naše střední záloha jim to pouze ulehčila. Volný prostor mezi obranou a zálohou byl příliš velký. My jsme se to snažili hrát pozičně, což můžeme proti drtivé většině mužstev, ale ne proti Arsenalu, který je na tom kombinačně nejlépe v lize a zároveň má chytré hráče, kteří podobné výpadky dokáží využít.

Uprostřed pole citelně chyběl Schneiderlin, protože bylo vidět, že Carrick proti běhavé a zároveň technicky vyspělé záloze nestíhá. Uprostřed hřiště jsme neustále propadávali a za celý první poločas jsme tyto přihrávky nedokázali zastavit. Je pravda, že proti Liverpoolu to van Gaalovi fungovalo, ale kvality obou týmů především uprostřed pole jsou na úplně jiné úrovni. Trojice Lucas-Milner-Can sice nestíhala a kvalitou na míči jsme je dokázali suverénně přehrát, ale na Arsenal je potřeba něco jiného. Často jsem takto označoval taktiku Wengera, případně Pellegriniho, ale tentokrát to byl van Gaal, který byl z mého pohledu příliš naivní.

Bylo by sice krásné “udržet si svojí tvář” i proti Arsenalu, ale o tomhle to není. Wengerovi to trvalo spoustu let než si uvědomil, že je potřeba, aby na určité druhy zápasů svojí taktiku upravil. Není to nic podřadného ani zahanbujícího. Je to součást fotbalu, velice důležitá součást. Jednoduše nemůžete hrát stejně proti Sunderlandu i Arsenalu. Na velké zápasy je potřeba taktiku přizpůsobit a brát v úvahu také kvality soupeře. Nesmíte být příliš naivní nebo arogantní, jinak podpoříte pouze přednosti soupeře, což se stalo v neděli právě nám. Po analyzování průběhu prvního poločasu není překvapením, že tohle byl první zápas Ozila za Arsenal, ve kterém předvedl mimořádný výkon. Jindy bývá v těchto velkých zápasech většinou vymazaný a do hry se příliš nedostává.

Naší jedinou šanci měl v závěru prvního poločasu Martial. Tělem si odstavil Mertesackera a mířil na zadní tyč, ale Čech jeho střelu dokázal nohou vykopnout. Byla to ovšem naše jediná šance za celý poločas. Navíc nebyla nijak vytvořena, ale Martial se do ní dostal pouze díky skvělé individuální práci tělem.

Změna rozestavení a “kontrola hry” v druhém poločase

Van Gaal o poločas stáhl Darmiana, ze kterého si udělal Alexis trhací kalendář a Memphise, jenž byl úplně odříznutý ze hry. Místo nich přišel Valencia a Fellaini. Formace se změnila na 1-4-3-3. Fellaini zaujal místo uprostřed hřiště vedle Bastiho a pozici vystřídaného Memphise zaujal Rooney. Celé rozestavení vypadalo takto:

Změna rozestavení vs Arsenal 4.10.2015

Posílení středu pole nám jednoznačně pomohlo a hra vypadala z naší strany mnohem lépe. Prvních 20 minut druhého poločasu jsme byli jednoznačně lepší a hra měla celkem spád. Žádnou větší šanci jsme si ovšem vytvořit nedokázali. O proti prvnímu poločasu to ovšem byl vidět velký rozdíl a střed hřiště jsme kontrolovali mnohem lépe. Na tuto pasáž zareagoval chytře Wenger, který přeskupil formace a změnil rozestavení na 1-4-2-3-1. Ramsey se stáhl více do středu hřiště a Ozil se přesunul na pravou stranu. Na levé straně obrázku vidíte základní sestavu Arsenalu a vpravo je sestava po reakci Wengera na průběh druhé půle.

Sestavy Arsenalu vs Manchester United 5.10.2015

Wenger potřeboval posílit střed pole, čehož si včas všiml a pružně zareagoval na průběh zápasu. Po této změně jsme sice stále drželi míč, ale už to bylo dále od branky Čecha a narozdíl od prvních 20 minut druhého poločasu to nebylo ani náznakem nebezpečné. Utkání se už spíše dohrávalo. My jsme drželi míč, ale více šancí měli hráči Arsenalu. Například na malém vápně se ocitl Giroud nebo přehození Chamberlaina, které skončila na břevně.

Druhé dějství už nebylo nijak záživné a dohrávalo se spíše z povinnosti. Pozitivně bych viděl alespoň první minuty pro Wilsona. Zápas už byl rozhodnutý, takže nebylo co řešit a právě mladíci potřebují každou minutu.

Využívání Schneiderlina

Způsob, jakým van Gaal tohoto bojovného záložníka využívá je přinejmenším zvláštní. Morgan je přesně tím typem hráče, který roste s důležitostí zápasu. Je to tzv. “big match player”. Je pro mě záhadou, proč hraje Schneiderlin například proti Sunderlandu, kde potřebujeme především tvořit hru, ale poté sedí proti Arsenalu, kde můžeme využít jeho fyzičku, ale především skvělou defenzívu. Právě jeho důrazná a nepříjemná hra by na hráče Arsenalu měla platit. Už za Southampton předváděl své nejlepší výkony právě v zápasech, kdy soupeř chtěl útočit a on měl prostor ukázat své defenzivní kvality.

Já osobně jsem očekával jeho nasazení už proti Liverpoolu, ale van Gaal mi nakonec ukázal, že byl chytřejší. Když se na to podívám zpětně, tak mu musím dát za pravdu, protože záloha ve složení Lucas-Milner-Can opravdu nepatří k tom kvalitě, takže jsme si mohli dovolit Schneiderlina vynechat. Proti Arsenalu už tento tah příliš smysl nedává. Arsenal je vynikající na míči a ve svém kádru má několik technicky šikovných hráčů. Pro Morganův styl hry to je prakticky ideální soupeř.

V neposlední řadě to byl ideální hráč na zdvojení Alexise. To, že je Sanchez speciální hráč není potřeba nějak zvýrazňovat, ale my jsme se vždy vyznačovali tím, že jsme podobně hvězdné hráče dokázali eliminovat chytrým zdvojením. Ať už to byl Ronaldo, Bale nebo Hazard, tak jsme si s nimi vždy poradili díky tomu, že jsme jim neumožňovali chodit do soubojů 1 na 1. Darmian sice v zápase úplně propadl, ale kdyby měl lepší podporu ze středu zálohy, tak by to měl o dost ulehčené. Carrick měl problémy, aby si uhlídal svůj prostor, na výpomoc Darmianovi už ani nestihl myslet.

Morgan je speciální hráč a jsem toho názoru, že v tomto zápase by byl naprosto klíčový. Už jen vzhledem k tomu, že se Basti pohyboval vysoko, tak by byl Morgan lepší variantou, protože přece jenom dokáže pokrýt větší část hřiště. Na grafu níže vidíte mapu pohybu Schweinsteigera. Můžete vidět ten rozdíl mezi defenzivní zálohou, kde se pohyboval 19% času a ofenzivní zálohou, kde se pohyboval 51% času, dalších 12% strávil na levém křídle.

Pohyb Schweinsteigera z prvního poločasu

Závěr

Náš výkon především z prvního poločasu nebyl vůbec dobrý. Výkon uprostřed hřiště byl naprosto katastrofální a během prvních 20 minut jsme si prohráli celý zápas. Svou vinu nese také van Gaal, který byl příliš naivní a podcenil Arsenal. Byl to vyloženě jednostranný zápas a dostali jsme pořádnou facku. Prohra sice mrzí, ale byla naprosto zasloužená a ukázala nám mezery v naší hře, které je potřeba vyladit.

Nejhorší hráči

Nejhorší pro mě byli oba střední záložníci. Schweinsteiger byl pozičně naprosto mimo celý první poločas a Carrick naopak nestíhal rychlostně. Právě na střední záloze stojí naše hra, takže není divu, že se vzhledem k jejich výkonům úplně rozpadla. Špatný zápas si vybral i Darmian. Tomu se také nepodařilo vůbec nic a Alexis si dělal co chtěl. O poločas šel zaslouženě dolů.