Pohledem ďábla: Manchester United – Wolfsburg

28

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku se dozvíte, jak utkání probíhalo, a co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud se chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít.

Pohledem ďábla analýza

Po prohře v prvním zápase proti PSV jsme nebyli vůbec v jednoduché situace, ale na Old Trafford jsme v Lize mistrů prohráli z 65 zápasů pouze 4, takže nebylo potřeba být nějak přehnaně negativní. Zároveň z posledních 14 zápasů proti týmům z Německa jsme 10 krát vyhráli, takže i statistiky jsme měly na své straně.

Základní sestava byla už předem celkem jasná. Kvůli zranění Carricka, Herrery, Roja a dlouhodobě zraněného Shawa nám příliš možností nezbývalo. Tahle sestava  je tedy logickým vyústěním. Pro zajímavost náš poslední zápas proti Wolfsburgu jsme nastoupili v této sestavě: Kuszczak; Gibson, Carrick, Fletcher, Evra; Nani, Anderson, Scholes, Park; Owen, Welbeck. I s touhle sestavou jsme dokázali zvítězit 3:1 díky hattricku Owena.

Základní sestava vs Wolfsburg 30.9.2015

Sestava Wolfsburg

„Vlci“ zvolili stejně jako my systém 1-4-2-3-1. Největším tahounem měl být po odchodu De Bruyna mladíček Draxler, případně zkušenější Schurrle, jenže ten je úplně mimo formu a momentálně není ani v základní sestavě. Zajímavým tahem bylo nasazení Kruseho na podhrot, což značilo, že Wolfsburg rozhodně nepřijel bránit.

První poločas

Do zápasu jsme vstoupili naprosto katastrofálně. Wolfsburg nás od úvodního hvizdu vysoko napadal a my jsme se s tím nedokázali vypořádat. Prakticky v žádném zápase nemáme problém s držením míče, ale tentokrát nám to na začátku dělalo problémy.

Gól jsme inkasovali už ve 4‘ po několika chybách v defenzívě. Začátkem byl rychlý přechod Wolfsburgu, ale následně se dostal Caligiuri do souboje s Blindem a Schneiderlinem. Byl správně zdvojen, ale z takové situace se už jednoduše nemůže dostat. Jenže Blind se Schneiderlinem spoléhali jeden na druhého a oba byli nedůrazní. V tomhle prostoru nesmí projít, i kdyby to mělo být za cenu faulu. Celá akce pokračovala, hráči Wolfsburgu si chytře narazili a dva metry za celou obranou se zapomněl Valencia. Obrovská poziční hrubka. Každopádně Caligiuri šel sám na de Geu a otevřel účet zápasu. Na obrázku níže můžete vidět postavení zakroužkovaného Valencii.

Postavení Valencii při prvním gólu Wolfsburgu 2

Akce Wolfsburgu byla sehraná tak kvalitně a rychle, že by Caligiuri v ofsajdu stejně nebyl, protože se pomalu posouval i Darmian, ale díky nedisciplinovanému Valenciovi měl celou situaci ještě jednodušší. Poziční nedostatky ovšem nejsou u Valencii nějakou novinkou. On má s poziční hrou problémy už dlouhodobě, ale tohle bylo doslova “na facku”.

Po obdrženém gólu jsme zařadili vyšší rychlostní stupeň a na naší hru byla radost se dívat. Vyhovovala nám otevřenější hra Wolfsburgu, na kterou z Premier League příliš zvyklý nejsme. Bylo vidět, že Vlci chtějí hrát ofenzivně a rozhodně neměli zájem bránit jednogólové vítězství. To byla óda na radost pro naše ofenzivní fotbalisty, kteří měli konečně více prostoru. Vytvořili jsme si hromadu šancí a několik z nich bylo opravdu vyložených. Wolfsburg sice chtěl hrát ofenzivněji, ale naše záloha nic takového nepřipustila.

Ve 12′ se po centru Darmiana dostal k míči Mata a jeho střela mířila do branky, než jí na poslední chvíli vyhlavičkoval Dante. Ve 25′ se krásně uvolnil Martial, našel Rooneyho, ale ten přestřelil prázdnou branku. O další 3 minuty později jsme získali míč uprostřed hřiště, Mata okamžitě našel parádním pasem Memphise, ale ten sám před brankářem selhal a hlavou trefil jen prostředek branky. Za další 2 minuty už Mata vybojoval pokutový kop, který sám proměnil. Poslední vyloženou šanci měl po další přihrávce Maty znovu Memphis, ale ani tentokrát neuspěl. Všechno to byly vyložené šance, ze kterých bychom měli dávat góly. Vytvořili jsme si ještě několik dalších šancí, ale tyhle byly naprosto vyložené a doslova volaly po gólu.

Kromě obdrženého gólu byl první poločas z naší strany absolutně fantastický. Takový fotbal jsem od nás dlouho neviděl a prakticky nebylo co vytknout. Především dvojice Mata – Martial byla nezastavitelná, ale celkově tým pracoval skvěle.

Druhý poločas

O poločas šel zaslouženě střídat Valencia, kterého nahradil Young. Za tohle střídání jsem byl rád, akorát mě trochu překvapilo složení defenzívy. Očekával jsem, že se Darmian vrátí na pravý kraj obrany a Young zaujme svojí oblíbenou levou stranu, ale k mému překvapení zůstal Darmian vlevo a Young šel přímo na post Valencii. Na první pohled to byl trochu překvapivý tah, ale já bych to přičetl složení ofenzívy Wolfsburgu. Na pravé straně byl totiž individuálně šikovný Caligiuri, takže van Gaal chtěl, aby ho bránil defenzivnější Darmian. Na levé straně byl naopak Draxler, který není žádný driblér, ale spíše je to playmaker, takže to pro Younga nebyl takový problém. Z tohoto pohledu tedy počínání van Gaala rozumím. Nicméně to stejně nemělo dlouhodobější účinek, protože Draxler se posunul do středu hřiště a na křídlech byl Caligiuri a nově příchozí Schurrle.

Druhý poločas už neměl takové tempo jako ten první a my jsme si vytvořili pouze jednu šanci, která byla vyloženě gólová. Po standardce se míč dostal k Matovi, který elegantní patičkou za obranu našel Smallinga, jenž ve skluzu otočil skore zápasu na 2:1. Od Maty to byla naprosto fantastická patička, ale  nemyslím si, že to přímo takhle chtěl. Spíš to směřoval do nebezpečného prostoru a doufal, že si tam někdo naběhne. Každopádně to nic neubírá na genialitě jeho pasu. Pochválit bych chtěl i Smallinga. Jednak za to, že sledoval hru a byl připravený, ale také za samotné zakončení, které nebylo vůbec jednoduché. Takhle to trefit ve skluzu a ještě umístit, to si zaslouží pochvalu!

Zajímavá také byla úspěšnost přihrávek našich středních záložníků. Jak Basti, tak Morgan měli pouhých 78%, což je na střední záložníky velice nízké číslo. Bylo to způsobené kvalitním presingem Wolfsburgu, který nám nedal vydechnout a především v závěru utkání se tento tlak neustále stupňoval. Nám evidentně docházely síly, což se projevilo na řeči těla několika hráčů. Van Gaal na to zareagoval nasazením Jonese, který nahradil Bastiho. Phil se zařadil na stopera a Bastiho místo v záloze zaujal Blind. Tento tah nám dodal nejenom čerstvé síly, ale také potřebné centimetry a důraz ve vlastním vápně.

Wolfsburg nás tedy v závěru zatlačil, ale vyjma velké šance Schurrleho, který si pohrál s Blindem se k ničemu vážnějšímu nedostal. Měli optickou převahu a několik náznaků, ale žádný festival vytvořených šancí to rozhodně nebyl. Z naší strany byl druhý poločas jednoznačně slabší, což můžete vidět na grafech níže. Na prvním grafu vidíte naše vytvořené šance z prvního poločasu:

šance MUFC vs Wolfsburg v prvním poločase

A na dalším grafu můžete vidět naše vytvořené šance z druhého poločasu. Mezi oběma poločasy byl opravdu velký rozdíl.

šance MUFC vs Wolfsburg v druhém poločase

Závěr

Z mého pohledu to byl velice kvalitní zápas. První poločas byl herně naprosto fantastický. Takhle nějak si představuju naše výkony. Je pravda, že nám vyhovoval herní styl Wolfsburgu, který nepřijel pouze bránit jako drtivá většina týmů v Premier League, ale i přesto jsme si s nimi dokázali poradit skvěle. Přechod do útoku byl rychlý a přímočarý. Jediné, co mě trápí je efektivita v zakončení. Ať už to byl dvakrát Memphis nebo jednou Rooney, tak oba měli 200% šance, ale nakonec jediný gól jsme v prvním poločase dali z penalty. Druhý poločas už byl slabší, ale v něm mě zase potěšila defenzíva, která byla kompaktní a soupeře jsme pustili pouze do jedné vyložené šance.

Nejlepší hráči

Mata 2015Juanito byl naprosto nezastavitelný. Tohle nemůžu označit jinak než naprosto famozní výkon. Vytvořil 5 šancí, z nichž dvě byly naprosto vyložené. Vstřelil gól z penalty, kterou sám vybojoval. Geniální patičkou asistoval na gól Smallinga a jeho další golovou střelu na poslední chvíli vyhlavičkoval Dante. Úspěšnost přihrávek měl 98% a bez jakýchkoli debat byl nejlepší na hřišti.

martialJeho vliv na naší hru je neuvěřitelný. Jeho největší přínos je v soubojích 1 na 1, kde nás celý minulý rok tlačila bota, ale Martial s tím nemá sebemenší problém. Co mě ovšem překvapilo ještě více je jeho hra zády k brance. Je neuvěřitelně silný a jen málokdo ho dokáže odtlačit od míče, čímž nám nabízí další možnosti v ofenzívě. Dnes byl znovu skvělý. Několikrát si udělal prostor individuální akcí, ale největší pochvalu si zaslouží za akci, kdy obešel Rodrigueze a přízemním centrem našel Rooneyho před prázdnou brankou. Od svého příchodu je fantastický, ale udivuje mě nejenom jeho hra zády k brance, ale také konzistentnost výkonů. On ještě neměl ani jeden špatný zápas. V každém patřil mezi tři nejlepší hráče.

Smalling 2015Jestli jsem mluvil o vyrovnanosti výkonů Martiala, tak Smalling je reklama na konzistentní výkony. Od prvního zápasu sezony je vynikající a nechystá se polevit. Proti Wolfsburgu byl znovu lídrem obrany a celý výkon korunoval vítězným gólem, který nebyl vůbec jednoduchý.

Nejhorší hráči

Zápas se vůbec nepovedl Valenciovi. Jednak se mu vůbec nedařilo v ofenzívě a jeho centry jsou kapitola sama pro sebe. Nejvíce na sebe ovšem upozornil hned ve 4′, když šílenou poziční hrou vybídl soupeře ke skorování. O poločas šel zaslouženě dolů. Další, komu se zápas vůbec nepovedl byl Rooney. U něj je to stále ta stejná písnička. Na hřišti je od začátku sezony pravidelně jeden z nejhorších, ale nic se neděje, protože je kapitán. Nejdřív byl problém ve špatné podpoře útoku. Teď mu to nejde ani na pozici podhrota. Kde bude problém teď? Jeho výkony se mi nelíbí už dlouhodobě, ale van Gaal má jasné pravidlo, které mu zajišťuje místo v základní sestavě.