Pohledem ďábla: Manchester United – Sunderland

32

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku se dozvíte, jak utkání probíhalo, a co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud se chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít.

Pohledem ďábla analýza

Určitě jste zaregistrovali, že o minulém zápase proti Ipswichi nebyl Pohled ďábla. Byl to kvůli šíleným streamům, které mi neustále vypadávaly, takže jsem toho ze zápasu moc neměl. Zápas jsem tedy zhodnotil pouze ve zkratce a zaměřil jsem se především na samotnou sestavu. Celý názor můžete najít ZDE.

Sestava Manchesteru United

Základní sestava byla celkem očekávaná. Jsem rád především za vyřešení defenzívy. Na levého beka se přesunul Darmian a jeho místo na pravé straně zaujal Valencia. Pro Antonia to byl mimochodem 250 zápas v Premier League. Z jihoameričanů má v EPL více stratů pouze Nolberto Solano (302). Do základní sestavy se po odpočinku v ligovém poháru vrátil také Martial.

Zklamalo mě ovšem složení středu zálohy. Van Gaal znovu rozdělil dvojičky na Herrera – Basti a Carras – Schneiderlin. Tohle se mi vůbec nelíbí a jsem toho názoru, že by měl vždy nastoupit jeden z první dvojice a jeden z druhé dvojice.

Základní sestava vs Sunderland 27.9.2015

Sestava Sunderlandu

Černé kočky zvolili klasické rozestavení 1-4-3-3, které v reálu bylo spíše 1-4-5-1. Křídla hrála hluboko, takže to s rozestavení 1-4-3-3 nemělo příliš společného. I do útoku se vydávalo minimum hráčů a raději zůstávali v defenzivních pozicích.

První poločas

Sunderland hrál v opravdu hlubokém bloku a první poločas se jim dařilo zůstat kompaktní. Pro nás to tedy značilo dvě věci. Tou první byla naprosto jednoduchá kontrola hry. Ani jsme se nemuseli nijak snažit a i přesto jsme hru měli naprosto pod kontrolou. Druhým bodem, který vzešel z defenzivního postavení Sunderlandu byl zhuštěný prostor v poslední třetině hřiště.

Vzhledem k defenzivnímu postavení celé zálohy bylo opravdu náročně, abychom si dokázali vytvářet šance postupnou kombinací. Pokud soupeř hraje takhle hluboko a prakticky nemá zájem útočit, tak je klíčová práce středového trojlístku, který byl v tomto případě Carrick, Schneiderlin, Rooney.

Dvojice středních záložníků musí rychle pracovat s míčem a neustále přesouvat těžiště hry ze strany na stranu. I ta nejpreciznější obrana se nevydrží posouvat disciplinovaně celých 90 minut. Náš problém byl ovšem v tom, že práce s míčem byla příliš pomalá a přihrávky nebyly dostatečné ostré. Proto nebyl pro defenzívu Sunderlandu velký problém zůstat kompaktní celý první poločas. Těžiště hry tedy bylo okolo půlící čáry, což jenom podpořilo statistiku, že máme v letošní sezoně Premier League nejvíce přihrávek na vlastní polovině (876).

Velmi špatný byl v prvním poločase Rooney, který si vůbec nehledal prostory mezi liniemi a nesnažil se pohybem rozběhat defenzivní záložníky soupeře. Na jeho obranu musím říct, že to v takhle hlubokém bloku bylo opravdu náročné, ale i přesto těch náběhů bylo minimum. Vzhledem k tomu, že Rooney záloze příliš nepomáhal, tak byla hlavní zodpovědnost právě na Carrasovi s Morganem.

Schneiderlin ovšem nijak nevyniká v tvorbě hry, což bylo vidět na jeho přihrávkách. Nejde o to, že by je nějak kazil (úspěšnost měl 90% a Carras „jen“ 87%), ale spíše mi šlo o to, jaké typy přihrávek si vybíral. Hrál především na jistotu a nesnažil se prolomit obranu Sunderlandu nečekanou přihrávkou. Na obrázku níže si všimněte jeho přihrávek dopředu. Většina přihrávek jde do stran a pouze hrstka je přímo dopředu.

Morgan Schneiderlin , přihrávky dopředu vs Sunderland 27.9.2015

Nicméně tohle bych Morganovi nijak zvlášť nevyčítal. On umí dát kvalitní přihrávku, ale jeho prioritní úkoly na hřišti jsou jiné. Naopak vyzdvihnout bych chtěl Carricka. Jeho výkon mi přišel znovu velice nedoceněný. Byl to jediný hráč, který se neustále snažil zrychlovat hru překvapivými přihrávkami. Právě jeho nečekané kolmé pasy na ofenzivnější spoluhráče byly tím nejzajímavějším v prvním poločase. Znovu ukázal, že když není pod permanentním tlakem jako proti Southamptonu, kde byl neustále presován (to byla mimochodem velká taktická chyba Advocaata), tak je v tvorbě hry naprosto fenomenální. Na obrázku níže si všimněte jeho kolmé přihrávky ve středu hřiště.

Michael Carrick přihrávky dopředu vs Sunderland 27.9.2015

Několik jich sice pokazil, ale to je při náročnosti těchto přihrávek naprosto přirozené. Důležité bylo, že od něj tyhle přihrávky chodily a neustále držel zálohu Sunderlandu v pozoru. Nedal jim vydechnout.

Utkání velice pomohla akce ze čtvrté minuty nastavení prvního poločasu. Blind poslal fantastický pas, kterým našel Matu, ten ho dokázal zklepnout na Memphise, jenž měl už jednoduchou práci a otevřel účet zápasu. Pas Daleyho byl naprosto dokonalý. Tohle je jeden z důvodů, proč je právě on v základní sestavě, ale k tomu se ještě dostanu v závěru článku. Byl to skvělý způsob, jak překonat organizovanou defenzívu. Díky individuálním kvalitám Blinda a práci Maty s Memphisem jsme vstřelili životně důležitý gól do šatny.

Druhý poločas

Zakončení prvního a úvod druhého poločasu byl z naší strany naprosto dokonalý. Hned na začátku druhé půle se ve vápně individuálně uvolnil Martial a stříleným centrem trefil Rooneyho, který zvýšil na 2:0. Pro našeho kapitána to bylo mimochodem stejně jako pro Memphise první letošní ligový gól.

Znovu musím vyzdvihnout skvělou práci Martiala. My jsme nutně potřebovali někoho, kdo umí udělat rozdíl tím, že obejde soupeře. Martial tenhle rozdíl dokáže dělat pravidelně a pro nás je to neskutečně důležité. Tohle nebyla nijak týmově vypracovaná akce, ale zásluha patří individuálním kvalitám a drzosti Martiala. Těžko se to říká, ale tenhle 19-ti letý klučina je pro nás momentálně nepostradatelný.

Sunderland musel hru více otevřít a díky tomu se dostal do dvou slibných šancí. Nejprve se hráči soupeře dostali k šanci v 53‘, když se v chumlu těl nejlépe zorientoval Kaboul, ale de Gea zůstal koncentrovaný a střelu dokázal zneškodnit. Další šance přišla v 61‘, když se z úhlu sám na branku řítil van Aanholt, ale de Gea si i tentokrát celou situaci pohlídal.

Zároveň ovšem vznikaly mezery v jejich defenzívě a více manévrovacího prostoru měl Rooney. Jeho výkon šel v druhém poločase nahoru. Sice to stále nebylo ideální, ale bylo tam vidět znatelné zlepšení. Velkou šanci jsme měli v 66‘. Martial tělem odstavil Kaboula, šel dva na jednoho, přihrávkou vybídl Memphise, ale ten v samostatném úniku selhal a brankář ho vychytal. Zajímavá byla také statistika nejrychlejších hráčů. Kromě Martiala a Valencii se tam dostal také Mata, což byllo způsobené právě hlubokým blokem Sunderlandu, který například Memphise nenechal pořádně rozběhnout.

TOP speed vs Sunderland 26.9.2015

Měly jsme tam ještě několik náznaků jako například střelu Maty, ale utkání už se spíše dohrávalo. V 90‘ jsme celý zápas ještě potvrdili třetím gólem. Young se dokázal uvolnit, centrem našel Matu, který z malého vápna neměl problém zvýšit na 3:0.

Vliv Blinda na naší hru

Blind na stoperu je od první chvíle žhavé téma. Musím se přiznat, že kdyby mi někdo před 3 měsíci řekl, že to bude fungovat, tak bych si o něm myslel, že je blázen. Jenže ono to funguje. Daley sice není defenzivně tak dominantní jako Smalling, ale vzájemně se vhodně doplňují. Přínos Blinda je v rozehrávce a zakládání akcí už z obrany.

Vybídla mě k tomu gólová akce, u které měl hlavní zásluhu právě Blind. Tohle byl prostě pas, který by jiný stoper z našeho týmu nedal. Byla to fantastická přihrávka, ale zdaleka to není pouze o této akci. Vzhledem ke stylu fotbalu, který van Gaal preferuje je velice důležité, abychom dokázali kontrolovat hru už od obrany. Díky nasazení Blinda máme velkou výhodu v tom, že on je na míči nejenom klidný, ale také má dobrou představivost a umí si vybrat správného hráče pro přihrávku.

A zdaleka to není o tom, že by byl nějak úspěšný a přihrávky nekazil. Třeba v dnešním utkání měl úspěšnost přihrávek 91% a Smalling 95%, ale vzhledem k rozdílné náročnosti přihrávek je podobná statistika naprosto k ničemu. Stejně jako v záložní řadě u dvojice Carrick – Schneiderlin.

Právě styl naší hry nám neumožnuje, aby v základní sestavě nastoupil Smalling s Jonesem, protože oba dva mají s rozehrávkou problému a od pojmu „klidný na míči“ jsou daleko vzdálení. Rojo je v tomhle mnohem lepší, ale na Blinda nemá ani on. Minimálně proti soupeřům, kdy je jasné, že hru budeme mít plně pod kontrolou je Daley skvělá volba a může nám hodně pomoct v ofenzívě. Je otázka, jak to bude vypadat proti rychlostním útočníkům, ale minimálně proti zatažené obraně je to skvělá volba.

Závěr

První poločas se nám vůbec nepovedl, ale znovu jsme potvrdili vynikající produktivitu. Měli jsme jedinou šanci a ta skončila gólem. Nebyla náhoda, že proti Southamptonu a Liverpoolu jsme dohromady trefili branku 6 krát a bylo z toho 6 gólů. Druhý poločas už byl z naší strany mnohem lepší. Sice to nebyla žádná plejáda šancí, ale to jsme za stavu 2:0 ani nepotřebovali. Místo toho jsme kontrolovali hru a soupeře nepustili do žádného souvislejšího tlaku. Nakonec to tedy byl celkem povedený výkon.

Nejlepší hráči

martialTenhle francouzský zázrak má na naší hru obrovský vliv. Mnohem větší než “pouze” vstřelené góly. Dnes sice žádný nedal, ale znovu byl naprosto vynikající. Dokáže udělat rozdíl individuální akcí, což je pro překvapení soupeře klíčové. Potřebujete někoho, kdo dokáže dát gól nebo vytvořit šanci “z ničeho”. Očekával jsem to od Memphise, ale tuhle roli zatím převzal Martial.

Carrick 2015Maestro byl zase jednou vynikající. Proti Southamptonu měl problémy s aktivně pracujícím Manem, ale dnes dostal trochu prostoru a znovu byl vynikající. Neustále zrychloval naší hru a jeho pozitivní efekt na přechodovou fázi je neoddiskutovatelný.

Blind 2015Co se týče Daleyho vlivu na naší hru, tak jsem toho dost napsal už výše. Dnes nám znovu pomáhal v přechodové fázi a jako bonus byl fantastický pas na Matu, který určil průběh zápasu. V obraně měl minimum práce, což se odvíjí od našeho herního stylu. Pokud máme míč, tak nemůžeme dostat gól. Zní to možná moc laicky, ale v jednoduchosti je krása.