24/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Sadio Mané ukázal Manchesteru United nedostatky na pozici číslo 10

Senegalský ofenzivní fotbalista, kterého chtěl Louis van Gaal jednu dobu získat, ukázal ve včerejším zápase aktivitu, rychlost a výborné fotbalové myšlení, tedy vlastnosti, které očividně chybí Wayne Rooneymu v roli podhrotového hráče.

Southamptons-Sadio-Man--c-009

 

V průběhu srpna se Manchester United snažil získat rychlého útočníka a právě Sadio Mané ze Southamptonu se objevoval v přestupových spekulacích jako potenciální cíl Louise van Gaala. Manažer Rudých ďáblů se nakonec rozhodl pro Anthonyho Martiala, což se zatím zdá jako velmi dobrý tah, avšak ukázalo se, že Mané se dá vhodně využít na hřišti nejen na špici útoku, ale zvládá také zahrát na „desítce“. Reprezentant Senegalu byl ve včerejším utkání na St. Mary’s proti United zapojený prakticky ve všech nejlepších momentech svého týmu, zatímco nebezpečné momenty hostů se obvykle děly bez asistence Waynea Rooneyho, jenž hrál na stejné pozici jako Mané.

 

Sadio původně přišel do Premier League jako křídlo, ale své největší kvality ukázal jako podhrotový hráč. Z této pozice se často pouští do rychlých a nebezpečných náběhu za obranu, což je pro Southampton naprosto nezbytné vzhledem k menší rychlosti hrotového hráče Graziana Pellého. Mané je vynikající také v hledání volného prostoru mezi defenzivními hráči soupeře, odkud se čas od času dostává do křídelních prostor. V úvodních momentech včerejšího utkání se mnohokrát objevoval na pravé straně hřiště a několikrát po sobě dokázal rozložit obranu United.

 

I přes zranění Luke Shawa nechal van Gaal Dayleyho Blinda na pozici stopera. Jako náhrada za anglického levého obránce posloužil ve střetnutí se Saints Marcos Rojo. Nabízelo by se tedy postavit vedle Chrise Smallinga právě Roja, ale van Gaal pravděpodobně nechtěl zasahovat do stoperské dvojice, která společně hraje od začátku sezóny.

 

Blind ve své hře na stoperské pozici postrádá hlavně sílu, což se projevuje proti typickým silným hrotům v Premier League. Tento fakt se potvrdil hned v úvodních minutách, kdy Pellé Dayleyho doslova terorizoval a dokázal si vůči němu pokrýt většinu přihrávek od spoluhráčů. Společně s Maném, jenž byl stále v pohybu a Ward-Prowsem, který je schopný výborně centrovat z křídelních prostor, dokázali velmi umě kombinovat a tento trojúhelník ofenzivních hráčů vypadal hodně nebezpečně. Nakonec byli všichni tři zapojení do úvodní branky zápasu, když Mané roztáhl hru na Ward-Prowse a poté si naběhl do šestnáctky, kde využil volného prostoru a po výborném prvním zákroku De Gey při střele Pellého zakončoval prakticky do prázdné brány.

 

Tento typ útočného trojúhelníku je přesně to, co manažeři od formace 4-2-3-1 obvykle chtějí. Southampton nastoupil do zápasu s taktikou rychlých přihrávek, které mimochodem od svého týmu vyžaduje také Louis van Gaal, ale hostům se to vůbec nedařilo – hlavně kvůli Rooneymu, který nebyl schopný jakkoliv ovlivnit hru. Proto také ani jedna povedená kombinace od hostů nešla přes něj.

 

Na vyrovnávacím gólu měl podíl Juan Mata nabíhající z levé strany, jenž připravil příležitost ke skórování Martialovi. Mladý Francouz poté profitoval ze špatné malé domů od Maya Yoshidy a třetí branku hostů zaznamenal Mata po Depayově tyčce. Zajímavostí je, že tento gól padl po 45 nepřerušených přihrávkách Rudých ďáblů, přičemž byl Rooney několikrát zapojen do kombinace ve středu hřiště. Bylo vidět, že kapitán United v druhém poločase konečně začal nacházet více volných prostorů, což bylo způsobeno hlavně nekompaktností prohrávajících hráčů Southamptonu. Největším problémem však zůstávají „syrové“ statistiky: Rooney za celé utkání ani jednou nevystřelil, nevytvořil žádnou šanci a co hůř – postrádal dynamiku a inteligentní pohyb, jenž na druhé straně hřiště předváděl právě Mané.

 

Statistiky: Sadio Mané vs. Wayne Rooney (ofenzivní práce – přihrávky, driblingy, vytvořené šance, asistence, góly)

Mane

(fourfourtwo.com)

Rooney

(fourfourtwo.com)

 

Zdroje článku: theguardian.com, fourfourtwo.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!