22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Southampton – Manchester United

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku najdete netradiční pohled na naší hru. Zároveň zjistíte, proč nastoupila právě tato sestava a zda to bylo správné rozhodnutí. Chybět nebude ani rozbor celého utkání včetně klíčových momentů a taktických změn během zápasu. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza

V 6. kole Premier League byl naším soupeřem nebezpečný Southampton, který trénuje Koeman. Van Gaal se s tímto holandským kolegou potkal ve své kariéře čtyři krát a vždy zvítězil hostující tým, což potvrzují i výsledky z minulé sezony. 

Sestava Manchester United

Vzhledem k nepovedenému utkání proti PSV udělal van Gaal v sestavě několik změn. Blind se vrátil na stopera a levý okraj obrany dostal na starosti Rojo. Do sestavy se vrátil Schneiderlin, ale trochu překvapivě nastoupil vedle Carricka. Ono to přesněji úplně překvapivé nebylo, protože Basti i Herrera odehráli v poslední době všechny zápasy, takže potřebovali odpočinek. Každopádně nejsem nijak velký fanoušek dvojice Carrick – Schneiderlin, pokud tedy hrají spolu.

Proti PSV byl problém v tom, že naše střední záloha byla příliš vytažená a nikdo nechtěl plnit funkci „deep lying playmakera“, který hru tvoří z hloubky pole. Proti Sotonu to byl ovšem úplný opak. Schneiderlin i Carras zůstávali hluboko a chyběla nám spojka, kterou van Gaal nazývá č.8. Ani jedna z těhle variant není ideální. Naopak ve dvoučlenné záloze by měl být vždy jeden z dvojice Basti/Herrera a s ním jeden z dvojice Carras/Morgan, aby byla záloha vyvážená směrem dopředu i dozadu.

Pozici Herrery zaujal (nejčastější volba na AM letos) uzdravený Rooney, ale to byl celkem očekávaný tah. Ander v poslední době odehrál prakticky všechno a vzhledem k formě Martiala by nebylo rozumné, aby nezačal v základní sestavě. Rooney je zase kapitán, který má místo jisté, takže vynechání Herrery nebylo nijak velkým překvapením.

Základní sestava vs Southampton, 20.9.2015

Sestava Southampton

Koeman zůstal věrný svému 1-4-2-3-1. Kvůli zranění neměl k dispozici Bertranda ani Clasieho. Prvně jmenovaného nahradil Target, ale větší problém byl právě uprostřed hřiště, protože Clasie patří k důležitým hráčům. Nakonec ho nahradil Romeu, který zde hostuje z Chelsea.

Jako klíčový tah bych označil přesunutí Maneho do středu hřiště. Mane své působení v Anglii začal na křídle, ale postupně začal dostávat více prostoru uprostřed hřiště, kde mu to evidentně svědčí více. Jednak díky jeho inteligentnímu výběru místa, ale také kvůli spolupráci s Pellem, který na tom rychlostně není zrovna nejlépe, s čímž mu z druhé vlny pomáhá právě Mane. Dokonale se tedy doplňují. Samotný pohyb Pelleho byl také velice důležitý. Narozdíl od Bentekeho se pohyboval mnohem chytřeji na straně Blinda, kde měl logicky mnohem větší šanci, že souboje vyhraje.

První poločas

Úvod zápasu jsme celkem zaspali. Southampton na nás vletěl a byl lepší. S přechodovou fází se nijak „nemazlili“ a okamžitě se tlačili do zakončení. Výsledkem byla situace z 12‘, kdy jsme inkasovali první gól. Jak už to většinou bývá, tak to byla série několika chyb. Vše to začalo u špatné poziční hry Carricka, který si hlídal svojí stranu, kde ovšem nikdo nebyl, takže byl v tomto prostoru zbytečný. Schneiderlin se vysunul při napadání, takže Carras měl pokrýt celý střed a soustředit se na Maneho. Ten si ovšem chytrým pohybem našel místo mezi liniemi a Carras na to nestihl zareagovat. Na obrázku můžete vidět zakrouškovaného Carrase a volný prostor, který má okolo sebe Mane. 

Mane přebírá míč mezi liniemi

Tahle chyba byla u zrodu celé akce, ale nebylo to úplně zásadní. Celou situaci šlo zastavit. Jenže problém byl v tom, že se před Manem otevřel prostor, ve kterém byl pouze Blind s Carrasem, kteří patří k nejpomalejším hráčům v našem týmu. Mane toho tedy využil a neodradil ho ani dvoumetrový náskok, kteří měli naši hráči a oba je přesprintoval. Jeho střelu ještě dokázal fantasticky vyrazit de Gea, ale na dorážku Pelleho už neměl nárok. I on určitě neměl být sám na malém vápně, ale v té době byl v naší obraně takový zmatek, že se to dá pochopit. Na obrázku níže vidíte pozici, odkud se rozběhl Mane a před ním dvojici Blind – Carras. 

Meneho sprint před prvním gólem

V 15‘ už to mohlo být 2:0. Smalling zkazil rozehrávku, míč se dostal k Pellemu, ke kterému Blind přistoupil pozdě a měli jsme velké štěstí, že trefil pouze tyčku. Po půlhodině jsme se konečně dostali trochu do hry a dokázali jsme si vytvořit trvalejší tlak. Po kombinaci na levé straně vyhrál hlavičkový souboj Schneiderlin, míč se dostal k Matovi, který byl v lehkém ofsajdu, ale Yoshida mu skluzem míč odebral. K míči se ovšem dostal Martial, jenž fantasticky oklamal obránce a bez problémů srovnal na 1:1. Na první pohled to vypadalo jako jednoduchá situace, ale práce Martiala byla při tomto gólu jednoduše brilantní. Právě podobné individuální momenty mohou utkání rozhodnout.

Jedním z důležitých momentů byl výkon obou „desítek“. Zatímco Mane měl na hru svého týmu velký vliv a chytře si hledali prostory mezi liniemi, tak Rooney byl prakticky neviditelný a svým pohybem si nedokázal vytvořit dostatek prostoru. Přihrávek si sice připsal dost, ale zaostával především v poslední třetině hřiště, kde se k míči dostával minimálně. Největší rozdíl bych viděl právě v jejich pohybu. Zatímco Mane byl bez míče aktivní a neustále hledal skulinky v naší záložní řadě, tak Rooney toho sice také naběhal hodně, ale nepohyboval se v těch správných prostorech. Místo toho se stahoval hlouběji, čímž pomáhal středním záložníkům, ale chyběl v klíčových prostorech mezi liniemi.

Ve zbytku poločasu jsme už žádnou větší šanci neměli a tempo zápasu se zklidnilo. Southampton byl opařený gólem, my jsme kontrolovali hru, ale k ničemu zásadnímu jsme se propracovat nedokázali.

Druhý poločas

Druhá polovina utkání pro nás začala mnohem lépe. Už v 50‘ vyrobil velkou hrubku Yoshida, který pomalou přihrávkou nabídl šanci Martialovi, a ten nijak nezaváhal. S ledovým klidem zakončil ke vzdálenější tyči. Tohle mimochodem nebyla první podobná chyba Southamptonu. V minulém roce takhle zazmatkoval Fonte a jeho chybu potrestal van Persie.

Nicméně ani přesto, že jsme se dostali do vedení, tak se to na naší hře nijak výrazně neprojevilo. Stále jsme míč drželi daleko od branky a nedokázali jsme si vytvořit souvislejší tlak. V 59‘ měl velkou šanci z rohu Pelle, ale de Gea dokázal jeho hlavičku fantasticky vyrazit. Byla to taková šance z ničeho, protože hra se odehrávala okolo středového kruhu.

Zlomový moment přišel v 68‘. Po zdlouhavé kombinace se k míči dostal Basti, jenž chytrou přihrávkou našel Memphise, ten se šikovně uvolnil a trefil sice pouze tyč, ale Mata jeho střelu dorazil a zvýšil na 3:1. Jednak této akci předcházela kvalitní přihrávka Bastiho, ale já bych ocenil především práci Memphise. Stejně jako Martial u prvního gólu, tak i tentokrát se Memphis dokázal individuálně uvolnit, což je strašně důležité. V některých situacích nám chyběl právě moment překvapení a více drzosti, ale tentokrát se toho Memphis ani Martial nebáli a díky tomu jsme vstřelili dva důležité góly.

Těsně po gólu van Gaal vystřídal Roja, kterého nahradil McNair. Na jednu stranu souhlasím se střídáním Roja, který sice neodehrál špatný zápas, ale potřebuje oddych. Zatím toho příliš nenahrál, takže zápasová praxe není na nejlepší úrovni. V neposlední řadě mám radost, že příležitost dostal odchovanec. Na druhou stranu si ovšem van Gaal vypotřeboval všechna střídání, což nebylo úplně nejchytřejší, protože při případném zranění bychom šly do 10. Navíc to nebylo poprvé. Něco podobného udělal už minulý rok proti City, když jsme pohodlně vedly, ale poté se zranil Carrick a utkání jsme dohrávali v oslabení.

Posledních 10 minut bylo z naší strany naprosto nezvládnutých. Možná to bylo únavou, ale podobné závěry prostě nemůžeme dopustit. Vše to začalo gólem Pelleho v 85‘. McNair mu nechal příliš prostoru a poté prohrál hlavičkový souboj a Pelle snížil na 2:3. Od té doby jsme nestíhali vůbec nic. Southampton nás zamkl a vytvořil si opravdu velký tlak. Největší šanci měl v 92‘ Wanyama, když si položil dva hráče, ale jeho střelu dokázal de Gea fantasticky vyrazit.

 Na obrázku níže vidíte nejdříve naše vytvořené šance.

šance MUFC vs Southampton 20.9.2015

Na dalším obrázku vidíte vytvořené šance Southamptonu, který si vytvořil mnohem více příležitostí, ale jednak jim chyběla kvalita v zakončení a také nás podržel vynikající de Gea.

šance Southamptonu 20.9.2015

Závěr

Celkově si myslím, že byl Southampton lepší. My jsme sice drželi míč, ale svěřenci Koemana byli agresivnější s míčem na kopačkách a hráli mnohem přímočařeji. O celkové hře naprosto dokonale vypovídá počet přihrávek. Celkový stav přihrávek byl 297 – 487, v čem jsme měli jasnou převahu, ale při takovém rozdílu je nemyslitelné, aby měl soupeř více přihrávek v poslední třetině, kde byl stav 120 – 113. V tomhle byl obrovský rozdíl, protože v té nejdůležitější části hřiště byl aktivnější Southampton. Z toho vyplynula spousta šancí Southamptonu, což můžete vidět na obrázcích výše Nicméně i tohle je znak velkého týmu. Zápas jsme sice nedokázali úplně „zabít“, ale naše produktivita byla naprosto vynikající a drtivá většina šancí skončila gólem. S některými aspekty hry jsem tedy spokojený, ale pořád je před námi dlouhá cesta.

Nejlepší hráči

David-de-Gea-hodnocení-150x150

Hodně jsem přemýšlel koho vybrat jako úplně nejlepšího, ale nakonec jsem se rozhodl pro Davida. Na góly neměl nárok, ale několikrát nás doslova zachránil. Předvedl minimálně 3 naprosto fantastické zákroky, za kterými by se „normální“ brankář pouze ohlédl. Je vidět, že Romero je dobrý brankář, ale de Gea je úplně jiná liga a podrží nás, když to nejvíc potřebujeme. 

 

 

martial

What a waste of money zase úřadoval. Přemýšlel jsem zda dát na první místo jeho nebo Davida, ale nakonec jsem upřednostnil de Geu. Martial odehrál také vynikající utkání a měl na naší hru velký vliv, ale nakonec to stačilo „jen“ na druhé místo. Vstřelil vynikající první gól, ale já bych ho rád ocenil i za druhé zakončení. Určitě bylo mnohem jednodušší, ale dostalo mě s jakým klidem celou situaci vyřešil. Trochu mě ovšem zklamal při přihrávkách, které často kazil, což dokazuje i úspěšnost pouhých 57%. Naopak u mě stoupl i gestem, když pomáhal protihráči při křečích. Zatím na mě udělal velký dojem a na závěr bych dodal, že mi připomíná Welbecka, akorát s jedním zásadním rozdílem – zakončení. 

Nejhorší hráči

Minule jsem ho vychvaloval, tentokrát mě ovšem zklamal. Daley Blind rozhodně umí zahrát lépe, ale dnes ho trápil Pelle ve vzdušných soubojích a při prvním gólu propadl v rychlostním souboji s Manem. Dnes byl pro mě nejhorší ze všech. Rád bych řekl, že mě tento výkon Rooneyho nějak překvapil a byla to pouze náhoda, ale jeho výkony jsou od začátku sezony značně podprůměrné. Dnes na to znovu navázal a byl spíše přítěží než rozdílovým hráčem. Za rámeček si tohle utkání nedá ani Carrick. Znovu se potvrdilo, že pokud je presován, tak jde jeho výkon o dost dolů. Tenhle zápas byl právě jedním z nich. Carras nekontroloval hru jak ho známe a překvapivě byl nejistý i při bránění.

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs Southampton 20.9.2015

zdroj foto: manutd.com, sharemytactic.com, fourfourtwo.com, skysports.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!