25/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: PSV Eindhoven – Manchester United

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku najdete netradiční pohled na naší hru. Zároveň zjistíte, proč nastoupila právě tato sestava a zda to bylo správné rozhodnutí. Chybět nebude ani rozbor celého utkání včetně klíčových momentů a taktických změn během zápasu. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza

Návrat do Ligy mistrů. Po roční pauze jsme konečně zpět v nejslavnější klubové soutěži světa. Na úvod byl naším soupeřem nizozemský PSV, které známe mimochodem díky příchodům Stama, van Nistelrooye, Parka, Pereiry a Memphise. PSV je co se týče účastí v Lize mistrů nejúspěšnějším holandským klubem. Celkem se do skupinové fáze dostal 14 krát. Nicméně poslední účast se datuje až na sezonu 2008/2009, kterou si všichni velice dobře pamatujeme, protože jsme měli šanci obhájit trofej pro vítěze Ligy mistrů, ale ve finále jsme podlehli Barceloně.

Sestava Manchesteru United

Kvůli zranění k dispozici stále nebyl Rooney a z nemoci se plně nevyléčil ani Phil Jones. Zasloužený odpočinek dostal Carrick, který sice byl k dispozici na lavičce náhradníků, ale nemůžeme ho přetěžovat, aby hrál každý týden dva zápasy. Největším překvapením bylo znovu vynechání Schneiderlina. Dnes jsem si byl prakticky jistý, že nastoupí, takže mě to hodně zaskočilo.

Nicméně sestavou van Gaal potěšil. Menší pochybnosti jsem měl snad jen o středu hřiště, protože preferuju hru s defenzivním záložníkem, ale Carras i Morgan zůstali pouze na lavičce. Každopádně za tohle van Gaala nechci kritizovat. Naopak jsem rád, že tam Herreru zkusil, aby na podhrotu mohl nastoupit Mata. Potěšil také Martial v útoku, který dostal šanci v základní sestavě.

Základní sestava vs PSV 15.9.2015

Naopak se mi nelíbilo složení lavičky. Z ofenzivních hráčů byl na lavičce pouze Fellaini, což je strašně málo a odkazuje to na fakt, že v ofenzívě máme značně omezené možnosti. Nějaké možnosti tam byli, ale van Gaal se o ně vzhledem ke skladbě lavičky sám připravil. Hráči jako Pereira, Lingard nebo Wilson zůstali pouze na tribuně, zatímco jsem na lavičce měli brankáře, tři obránce, dva defenzivní záložníky a Fellainiho. Nicméně k tomu se ještě dostanu později.

Sestava PSV

Eindhoven nastoupil v klasickém rozestavení 1-4-3-3, ale na rozdíl od minulé sezony jim chyběli dva klíčový hráči. Wijnaldum odešel do Newcastle a Memphis k nám. Odešli jim tedy dva nejdůležitější hráči, které nahradili mladší talenti. Největší letní posilou byl Guardado z Valencie jinak se jednalo o mladší hráče, kteří toho zatím nemají mnoho odehráno. Momentálně tedy stojí především na týmovém pojetí a příliš se nespoléhají na velké individuality.

První poločas

Do utkání jsme vstoupili celkem aktivně a výsledkem byl přízemní centr Memphise, který tečoval Martial, ale Herrera na něj těsně nedosáhl. Zároveň se na začátku ošklivě zranil Shaw, ke kterému se ještě vrátím později. Od tohoto momentu se mi naše hra každopádně vůbec nelíbila. Přibližně od 15′ do 40‘ se nám dokonce nedařilo ani kontrolovat hru. Je možné, že to bylo důsledkem zranění Shawa, ale celá hra byla neuspořádaná a nevěděli jsme, co chceme hrát.

Jedním z důvodů byla i středová dvojice. Basti i Herrera se tlačili vysoko a ani jeden z nich se necítil ideálně v pozicích mezi stopery, kde by se měl pohybovat defenzivní záložník. Basti se tam stahoval častěji, ale ani pro něj to nebylo ideální a bylo vidět, že ho to táhne dopředu. Díky tomu vázla naše přechodová fáze, protože jsme neměli prakticky nikoho, kdo by hru kontroloval z hloubky pole. Všimněte si pohybu Herrery, který strávil pouze 20% času v pozici defenzivního záložníka a naopak 50% v prostorech, kde by se měl pohybovat ofenzivní záložník, což můžete vidět na obrázku níže (nápis man utd je naše branka).

Pohyb Herrery vs PSV 15.9.2015Tohle byl podle mě jeden ze základních problémů. Ani jeden ze středové dvojice nechtěl hrát příliš hluboko, čímž trpěla především v prvním poločase naše celková hra. Ukázalo se, že na hřišti je potřeba jeden defenzivnější záložník, který se instinktivně pohybuje před obranou a nechodí zbytečně vysoko. Nicméně za tohle bych van Gaala určitě nekritizoval. Naopak jsem rád, že tam Herreru s Bastim zkusil, i když to bylo za cenu horšího výkonu. 

Nejlepší období celého utkání přišlo od 40′ do 44′. Celé to začalo přihrávkou Blinda, který našel Memphise, ten si fantasticky poradil s celou  obranou a navíc celou akci ještě zakončil gólem. Hned o minutu později se do protiútoku dostala trojice Mata, Memphis a Martial. Juanito si vybral Memphise, který z úhlu branku jen těsně minul. Za další minutu skvěle předvídal Smalling a při napadání získal míč. K překvapení všech se ovšem rozhodl jít až do zakončení sám, ale brankář jeho střelu dokázal vyrazit. Tohle bylo suverénně nejlepší období z celého utkání a klidně jsme do poločasu mohlo vést 3:0, ale to bychom museli být efektivnější v zakončení.

Místo toho přišlo z rohového kopu vyrovnání. „Hříšník“ Moreno přetlačil Darmiana a hlavičku usměrnil na zadní tyč, což by nebyl problém, protože Young by míč odklidil, ale Blind ho zbytečně tečoval, s čímž Young nemohl nic dělat. Tohle je krása fotbalu. Můžete mít šancí kolik chcete, ale když soupeř z jedné šance vyrovná, tak to otočí průběh celého utkání.

Druhý poločas

Druhá polovina byla z naší strany už lepší především díky tomu, že se Herrera stáhl hlouběji do pole a více pomáhal Bastimu s tvorbou hry. Další taktickou změnou bylo prohození stran Memphise s Youngem, ale tomu bych nepřikládal takovou váhu. Klíčové bylo stažení Herrery hlouběji do středu pole. V 50‘ si Memphis narazil s Martialem, ale ten mu to přiťukl na dlouhou nohu, takže Memphis vyslal pouze slabou střelu. Tempo naší hry bylo mnohem vyšší a hráči PSV nestíhali.

Celé to ovšem zazdil individuální hrubkou Darmian. Na půlce hřiště pokazil přihrávku, z protiútoku po straně utekl Lestienne, který poslal dokonalý centr na Narsingha, který neměl problém celou akci zakončit. Všechno to začalo chybou Darmiana, který má na tomto gólu největší podíl, ale čisté svědomí nemá ani Blind.

Při ztrátě míče měl prakticky stejnou startovní pozici jako Narsingh, ale rychlostní souboj na plné čáře prohrál, což můžete vidět na obrázku níže. Na levé straně vidíte pozice Blinda s Narsinghem při špatné přihrávce Darmiana. Na pravé straně vidíte konec celé akce a rozestup mezi oběma hráči. Na tomhle příkladu byl krásně vidět Blindův rychlostní deficit.

Pohyb Blinda při obdrženém gólu proti PSV

Tento gól s námi nijak zvlášť neotřásl a dále jsme pokračovali v aktivní hře. Výsledkem byla krásná akce z 60′, kdy si Basti fantastickou přihrávkou našel Matu, který ovšem ve velké šanci selhal při zpracování, čímž celou akci zazdil. Nicméně postupně byla v naší hře znát čím dál větší nervozita a naše hra postupně upadala. Začali jsme kazit jednoduché přihrávky a naše velmi dobrá hra od 45′ do 65′ byl ta tam. 

Van Gaal se na to snažil zareagovat nasazením Fellainiho, což byla vzhledem ke špatně poskládané lavičce vlastně jediná reálná možnost. Nikdo jiný na lavičce ani nebyl k dispozici, takže bylo jasný, že do hry přijde právě Fella, který nahradil Herreru. Problém byl v tom, že s Herrerou nám také absolutně odešla přechodová fáze. Basti byl zůstal uprostřed hřiště osamocený. Fella se pohyboval na úrovni Martiala a Mata nijak nezměnil prostory, ve kterých se pohyboval. Výsledek byl tedy ten, že jsme okamžitě začali hrát dlouhé míče na Fellu. Vzhledem ke skladbě týmu, který byl na hřišti jsme ani jinou možnost neměli. Přitom by stačilo jen vystřídat Matu (který byl při následných nákopech stejně naprosto zbytečný), díky čemuž by mohl zůstat Herrera a mohli bychom využít také postupné útoky. Už jsem to zmiňoval dříve, ale tím, že od obrany začneme nakopávat dlouhé míče na Fellu, tak si nijak nepomůžeme. My ho potřebujeme využít ve vápně, ne 30 metrů od branky.

Tímhle střídáním jsme se úplně odepsali a byl to pro nás konec utkání. Od té doby jsme se na nic nezmohli. V koutku duše jsem doufal, že na to van Gaal ještě zareaguje stažením Maty a nasazením Carricka, ale to se nakonec nestalo. Ono je sice hezký, že byl na hřišti Memphis, Martial, Young, Mata a Fellaini, ale více útočníků se nerovná lepší ofenzíva. Pokud tým není vyvážený, tak to nikdy fungovat nebude. Ono to sice vypadá hezky a kdyby vystřídal Matu za Carricka, tak od médií a fanoušků dostane pořádný „fén“, ale já od managera Manchesteru United očekávám velkou psychickou sílu, takže by to neměl být problém. Každopádně si nemyslím, že by tohle byl případ van Gaala. Ten má sebevědomí dostatek, ale spíše si myslím, že vsadil všechny karty na Fellainiho, takže rezignoval na postupný útok, a proto vystřídal Andera. Nicméně tímto střídáním pro nás utkání skončilo.

Naši talenti vs koupení talenti

Pomalu, ale jistě jsem se dostal k tomu, co jsem zmiňoval už na začátku. Na lavičce chyběly ofenzivní alternativy. Teď se nebudu vracet k tomu, že odešel Januzaj, Di María i Nani a jako náhrada přišel pouze Memphis. Nemá cenu brečet nad tím, co už se nezmění. Každopádně i přesto máme v kádru Wilsona, Pereiru a Lingarda, takže se nabízí otázka, proč ani jeden z nich nebyl na lavičce? Místo toho jsme tam měli několik defenzivně laděných hráčů.

Minulý rok van Gaal dal šanci několika mladíkům, ale postupně se začali vytrácet. Nikdo neříká, že by nás mladíci spasili a utkání otočili na 5:2, ale minimálně by nám nabídly nové možnosti, jak změnit průběh utkání. Teď trochu odbočím od zápasu a zaměřím se přímo na mladíky z naší akademie. Je tu totiž obrovský kontrast, když vidíme například Martiala, který s týmem jen několikrát trénoval, ale hned naskočil proti Liverpoolu a proti PSV hrál dokonce v základu. Nejdříve chci zdůraznit, že to není nic proti Martialovi, právě naopak se mi zatím hodně líbí, ale jde mi o to, že tenhle 19 letý kluk může okamžitě naskočit do zápasů a hrát důležitou roli, ale naši hráči z akademie stále čekají.


Co naši mladíci z akademie nemají oproti hráčům jako Martial? Vemte si takového Lingarda. Ten v přípravě patří pravidelně k nejlepším hráčům, ale v lize dostává naprosté minimum šancí. Hráči, kteří přijdou ze zahraničí mají dvě obrovské výhody. Jednak je to přestupová částka, takže kdyby nehráli, tak se v tom šťourají novináři a za druhé jsou to odehrané minuty na profesionální úrovni. Stačí si uvést takového Pogbu. Vím, že je to nepopulární příklad a budou zde předhazovány peníze, ale on odešel především kvůli tomu, že se z důchodu vrátil Scholes a jeden zápas dostala přednost uprostřed zálohy dvojice Park-Rafael. On proto zvolil odchod do Juventusu. Hned v první sezoně se dostal do základní sestavy a teď patří k nejlepším záložníkům na světě. Stačilo mu dát pouze větší důvěru. 

Tohle je ovšem problém v celé Anglii. Kluby preferují drahé nákupy před odchovanci. Hráč, který přijde má vždy přednost, což je jeden z důvodů, proč je na tom anglická reprezentace tak špatně, ale to jsem odbočil. Šlo mi především o to, že naši mladíci potřebují více důvěry. Jak se museli tyhle mladíci cítit, když na lavičce bylo 6 defenzivních hráčů a jediný ofenzivní byl Fellaini? Pro upřesnění nechci, abychom na nich stavěli naší hru, ale chci, aby dostali větší důvěru a více minut. Především v momentech, kdy to potřebujeme. Kdyby tu zůstal Nani nebo Di María, tak neřeknu ani slovo, protože bychom na lavičce měli ofenzivní kvalitu, ale van Gaal se je rozhodl prodat, čímž vytvořil prostor pro mladíky a sám na sebe upletl bič, protože mnoho jiných alternativ v ofenzívě nemá. 

Zůstaň silný Luke

Shaw začal letošní sezonu naprosto skvěle. Od první minuty předváděl vynikající výkony a patřil k nejlepším hráčům. Bohužel přišlo ošklivé zranění, které ho vyřadí ze hry minimálně na 6 měsíců + následující rekonvalescence. V tom lepším případě ještě stihne závěr sezony, ale reálnější je jeho návrat až na přípravu. Tak jako tak to bude obrovská ztráta. Svými výkony ukazoval, že je schopný se už letos zařadit mezi nejlepší levé beky Premier League, ale tohle zranění ho bohužel značně zbrzdí. Každopádně neklesejme na mysli. Luke je pořád mladý kluk, který má celou kariéru před sebou a řeči, že je to pro něj konec kariéry jsou nesmyslné.On se vrátí a bude TOP.

Shaw nás teď každopádně potřebuje. Musí cítit naší podporu nejen teď, ale po celou dobu rekonvalescence. Na první pohled se to může zdát jako maličkost, ale když mu každý napíšeme třeba jen krátkou pozitivní zprávu, tak mu tím pomůžeme psychicky. Za tuhle zprávu dodat #StayStrongLuke aby se to dalo jednoduše najít. Hráči tu jsou pro nás stále, tak jim teď ukažme, že jsme tu i my pro ně a podpořme Luka, když to nejvíce potřebuje.

Luke Shaw

Ve zbytku sezony by ho na levém beku měl nahradit Blind, případně je možné, že se na levý kraj přesune Darmian a pravého beka bude hrát Valencia. Tyhle dvě varianty vidím jako nejpravděpodobnější. Ani jedna z těchto alternativ není na úrovni Shawa, takže kvalitou určitě budeme tratit, ale jak Blind, tak Darmian jsou kvalitní hráči, kteří dokáží zahrát na slušné úrovni. Nemám tedy nijak velkou obavu, jak jeho ztrátu vyřešíme, i když s Lukem by to bylo jednoznačně jednodušší.

Co se týče Morena, na kterého se po tvrdém zákroku snesla velká kritika, tak já mu ten zákrok nijak nevyčítám. Nepotřebuji nutně najít na někoho a ukázat si „ha, ty za to můžeš“. Někdy se podobné věci jednoduše stávají a nemusí v tom nutně být nějaký viník. Celé vyjádření najdete na mé facebook fanpage ZDE. Případně tam nechte i svůj názor na celou situaci.

Závěr 

Na tenhle zápas bych nejradši hodně rychle zapomněl. Jednak bych si s velkou pravděpodobností kvůli zranění Shawa neužil ani v případné vítězství, což jsem viděl při gólu Memphise, který jsem nějak emotivně neslavil. Zranění Luka byla velká psychická rána a myslím si, že otřásla s nejedním fanouškem. To, že jsem utkání navíc prohráli je další nepříjemný bonus. No samotnou prohru jsem bral mnohem lépe než zprávu, že se u Shawa potvrdila dvojitá zlomenina nohy. Zůstaň silný Luke, další zápasy kluci vyhrají pro tebe!

Nejlepší hráči

Depay 2015

Na něm je vidět velký rozdíl mezi Premier League a Ligou mistrů. V Anglii k němu obránci přistupují mnohem rychleji a mají zhuštěnější defenzívy. To se projevuje na jeho výkonech, které jsou v lize zatím za očekáváním. V Lize mistrů ovšem ukazuje svůj opravdový potenciál. Proti Brugám naprosto exceloval, ale i proti PSV předvedl mnohem lepší výkon než v lize. Jeho výkon se mi hodně líbil. Celý zápas byl aktivní, věřil si. Po individuální akci vstřelil jeden gól a ještě se dostal ke dvěma gólovým šancím, ve kterých ho ovšem zradilo zakončení. 

 

martial

Velice příjemné překvapení. Už proti Liverpoolu ukázal kus svého umění a proti PSV potvrdil, že to nebyla žádná náhoda. Vynikající byl především v kombinaci a přechodové fázi. Bez větších problému udržel míč, nenechal se od něj odtlačit a jakmile viděl trochu prostoru, tak si to okamžitě namířil na branku soupeře. Je to příjemné oživení naší hry. V kombinaci si rozuměl především s Memphisem. Vypadá to, že Memphis někoho takového potřeboval. 

 

Nejhorší hráči

Opravdu špatný den si vybral Darmian. Zatím jednoznačně nejhorší zápas v našem dresu. Možná se na něm projevila únava, protože je od prvního zápasu stále v základní sestavě, ale tentokrát to od něj bylo vyloženě podprůměrné. U obou obdržených branek hrál klíčovou roli. Nejdříve prohrál hlavičkový souboj s Morenem a poté špatnou přihrávkou začal gólový protiútok PSV. Tenhle zápas se mu vůbec nepovedl. Podprůměrný výkon předvedl také Young. Na pravé straně byl úplně mimo hru a nedostal se vůbec k ničemu, ale o moc lepší to nebylo ani na levém křídle. Od křídla Manchesteru United očekávám, že udělá rozdíl, ale Youngovi se za celý zápas nepovedlo prakticky vůbec nic. Na podhrotu nijak zvlášť nepřesvědčil ani Mata. Sice byl jednoznačně lepší než dvojice Darmian – Young, která byla suverénně nejhorší, ale právě od něj bych čekal více gólových přihrávek a větší vliv na celkovou hru celého týmu.

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs PSV 15.9.2015

zdroj foto: sharemytactic.com, fourfourtwo.com, manutd.com, uk.sports.yahoo.com 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!