Zaujímavosti z histórie #3: Diego Forlán

1

V ďalšom článku zo séria Zaujímavosti z histórie Vám prinášame pohľad na kariéru ďalšieho bývalého útočníka Červených diablov, a to konkrétne Diega Forlána.

Uruguajský útočník, celým menom Diego Forlán Corazzo, sa narodil 19.mája 1979 v hlavnom meste Montevideo.  V mladosti sa kroky tohto útočníka uberali iným ako futbalovým smerom a ako malý chlapec viac inklinoval ku tenisu. Neskôr po rodinnej tragédii zmenil svoj názor a vydal sa v šľapajach svojho otca, po tom čo sa jeho sestra stala účastníkom dopravnej nehody, v ktorej umrel jej priateľ a ona sama bola pripútaná na nemocničné lôžko po dobu piatich mesiacov. Táto havária mala nakoniec za následok trvalý hendikep Diegovej sestry, tá mala rada futbal, a preto sa jej brat rozhodol zasvätiť svoju budúcnosť futbalu. Už vo veku 16 rokov sa o neho zaujímal francúzsky klub AS Nancy, ktorý ho vzal na skúšku, ale nakoniec z prestupu nič nebolo. Diego hral v niekoľkých juhoamerických mužstvách až pokým nezakotvil v argentínskom Independiente. V tomto klube si urobil meno a pritiahol na seba pozornosť európskych klubov.  Kluby v Európe upútala hlavne jeho sľubná gólová bilancia, ktorá činila 36 gólov v 77 zápasoch za argentínsky klub. V januári 2002 prijal jeho klub ponuku za 6,9 milióna libier od anglického Middlesbrough, avšak v poslednej minúte sa do prestupu vložil aj Manchester United, ktorý ponúkol Independiente rovnakú sumu avšak nie rozdelenú do viacerých platieb. Forlán teda po prílete do Anglicka vyjednával s United a nie s Middlesbrough. Vyjednávanie o zmluve trvalo približne štyri hodiny a neskôr na tlačovej konferencii Forlán povedal: „Manchester United je naozaj veľký klub, a preto som sa rozhodol prestúpiť sem. Taktiež mi ponúkli aj vyšší plat ako Middlesbrough.“  O niekoľko minút po tlačovej konferencii sa upísal United.

Forlán podpísal zmluvu s United 22.januára a svoj debut si ako striedajúci hráč pripísal už 29.januára ako striedajúci hráč v zápase proti Boltonu. Prvý zápas v základnej jedenástke prišiel až 6.marca pri výhre proti Tottenhamu v pomere 4-0. Vo svojej prvej sezóne v United nastúpil v trinástich zápasoch Premier League a piatich zápasoch Ligy Majstrov, avšak v ani jednom zo zápasov sa netešil z gólu. Jeho prvý gól v červenom drese prišiel 18.septembra 2002 v zápase Ligy Majstrov proti Maccabi Haifa. Po tom čo prišiel v 56.minúte na ihrisko skóroval z penalty pri jednoznačnej výhre 5-2.  V Premier League prišiel jeho gól o čosi neskôr, a to 26.októbra proti Aston Ville a jeho gól znamenal zisk bodu pre United. Ďalší pridal v nasledujúcom zápase proti Southamptonu. Oba tieto góly vstrelil ako striedajúci hráč. 1.decembra sa zapísal do sŕdc mnohých fanúšikov krásnym dvojgólovým výkonom na ihrisku úhlavného rivala Liverpoolu. Jeho dva góly znamenali víťazstvo United v pomere 2-1.  O niekoľko dní neskôr vstrelil víťazný gól v zápase Ligového pohára a pomohol tak United vyradiť Chelsea z tejto súťaže. V ďalšom jeho zápase proti Chelsea sa mu opäť podarilo pokoriť tento tím, keď skóroval víťazný gól v 90.minúte zápasu v Premier League.  V jeho prvej celej sezóne v United, dokázal tímu pomôcť k zisku titulu majstrov Premier League a stal sa tretím najlepším strelcom klubu so šiestimi gólmi na svojom konte.

Štart sezóny 2003/2004 Forlánovi veľmi nevyšiel nakoľko sa strelecky nevedel presadiť v prvých siedmich zápasoch Premier League. Táto séria bola prerušená v zápase proti Fulhamu, kde Diego v 45.minúte vyrovnával na 1-1, ale United nakoniec tento zápas prehrali. Potom sa mu podaril zaujímavý kúsok v podobe troch gólov za sebou v troch rôznych súťažiach. Prvý vstrelil Leedsu v Ligovom pohári, druhý Portsmouthu v Premier League a tretí v Lige Majstrov do siete Rangers. Neskôr 6.decembra 2003, skóroval Forlán svoje dva posledné góly v Premier League do siete Aston Villy pri porážke 4-0. Svoj posledný gól v červenom drese pridal v zápase FA Cupu proti treťoligovému Northampton Town 24.januára 2004. Tento gól bol tou poslednou zaujímavou udalosťou v tejto sezóne. Ďalšiu sezónu začal Diego ešte ako hráč United, ale jeho posledný zápas za United prišiel 15.augusta 2004. Posledný zápas to bol z dôvodu jeho prestupu do Villarealu, ktorý sa uskutočnil 21.augusta 2004. Za Manchester United odohral 63 zápasov a vstrelil desať gólov.

Napriek tomu, že Forlán patrí v United medzi hráčov, ktorí sa rátajú medzi tých menej úspešných, tak je Diego stále obľúbený medzi fanúšikmi. Svoje meno v United navždy spojil s dvoma gólmy na Anfield Road a ešte dodnes počujeme na Old Trafforde chorál: „He came from Uruguay, he made the Scousers cry.“  V neskoršej kariére sa Diego dostal opäť do formy a v španielskej La Lige sa mu naozaj darilo. V tejto lige sa predstavil v drese už spomínaného Villarealu a taktiež aj Atletica Madrid, a v týchto kluboch zažil aj svoj kariérny vrchol. Neskôr pôsobil ešte v Interi Miláno, Internacional, Cerezo Osaka. V tejto sezóne oblieka dres svojho klubu z detstva, Peňarolu.