Review: PSV Eindhoven vs. Manchester United

16

Manchester United nevstúpil úspešne do skupinovej fázy Champions League, keď prehral po nie príliš presvedčivom výkone na štadióne PSV Eindhoven 2:1. Navyše sa mu do konca sezóny zranil jeden z najlepších hráčov v doterajšom priebehu sezóny Luke Shaw, ktorý utrpel dvojitú zlomeninu nohy.

Button - Před zápasem       Manchester United sa po jednoročnej odmlke opäť kvalifikoval do skupinovej fázy Champions League. Žreb skupinovej fázy prisúdil hráčom z Old Trafford tieto mužstvá: PSV Eindhoven, CSKA Moskva a Vfl Wolfsburg. Prvý zápas odohrá mužstvo Manchestru United na ihrisku holandského majstra PSV Eindhoven, ktorý vedie bývalý vynikajúci holandský reprezentant Phillip Cocu. Obidvaja tréneri sa navzájom veľmi dobre poznajú, nakoľko Phillip Cocu pôsobil ako asistent trénera Louisa van Gaala pri holandskej reprezentácii a taktiež v AZ Alkmaar. Posledný vzájomný zápas sa uskutočnil ešte v októbri roku 2000, v ktorom zvíťazil Manchester United na domácom ihrisku gólmi Paula Scholesa, T. Sheringhama a D. Yorka 3:1.

Manchester United nastúpil prvýkrát v základnej zostave s Antonym Martialom, ktorý zažil vynikajúci debut v derby s Liverpoolom, v ktorom strelil prekrásny gól po individuálnej akcii cez Martina Škrteľa. V zostave na hrote útoku nahradil belgického „dlháňa“ M. Fellainiho. V bránke sa po druhýkrát objavil David de Gea. Obrana nastúpila v tejto sezóne už v klasickom zložení. Louis van Gaal urobil v základnej zostave ešte jednu zmenu. Ashley Young nahradil v stredovej formácii Michaela Carricka. V základnej zostave sa objavil i Memphis Depay, ktorý len pred začiatkom aktuálnej sezóny prestúpil práve z klubu holandského majstra do tímu z Old Trafford. Hráči United nastupovali do zápasu potešený veľmi cenným víťazstvom z derby proti FC Liverpool. S mužstvom neodcestoval na zápas Wayne Rooney, ktorého nepustilo do zápasu zranenie.

Button - První poločas

Zápas začal veľmi opatrne z obidvoch strán. Prvú sľubnú šancu si vypracovali hostia v 7. minúte, kedy po prieniku Depaya ľahko tečoval loptu debutujúci v základnej zostave Anthony Martial. Avšak len do rúk domáceho brankára. Manchester United postupne prevzal opraty hry do svojich rúk a získal územnú prevahu. Veľmi nepríjemný moment sa odohral v 15.minúte, kedy domáci obranca Héctor Moreno nevyberavým zákrokom zostrelil Luka Shawa, ktorého 10 minút ošetrovali priamo na ihrisku a potom za potlesku všetkých divákov odniesli na nosidlách. Luka Shaw utrpel dvojitú zlomeninu nohy a ešte v ten večer podstúpil operáciu zlomenej nohy. Zákrok Morena zostal bez povšimnutia hlavného rozhodcu, ktorý mu neudelil ani žltú kartu. Zraneného Luka Shawa nahradil Marcos Rojo, ktorý sa zaradil do stopérskej dvojice k dnešnému kapitánovi Red Deils Chrisovi Smallingovi a Daley Blind sa posunul na ľavý okraj obrany. Od tohto momentu bola hra obidvoch mužstiev rozháraná a nepresná. Hostia sa ujali vedenia v 41. minúte. Daley Blind kolmou prihrávkou vysunul Memphisa Depaya, ktorý si jedným dotykom spracoval loptu do behu, ďalším dotykom prekabátil dvojicu domácich obrancov Ariasa a Brumu a následnou strelou (tretím dotykom) pomedzi nohy brankára domácich otvoril skóre stretnutia. 0:1 V nasledujúcich 3 minútach mohli hráči Manchestru United navýšiť vedenie, ale nepodarilo sa im to. Najskôr v 43. minúte mal Memphis Depay šancu po prečíslení a prihrávky od Juana Matu, ale jeho strela ľavačkou skončila tesne vedľa bránky. Ďalšiu príležitosť zahodil Chris Smalling. Po výbornom odobratí lopty Lestiennovi napálil loptu len do rukavíc brankára. Zakončenie mu znepríjemnil v poslednom možnom momente dobiehajúci Hendrix. Rozhodca nadstavoval 8 minút v dôsledku dlhého ošetrovania Luka Shawa. Počas tohto nadstavenia sa podarilo domácim po rohu z pravej strany vyrovnať skóre. Gól vstrelil H. Moreno, ktorého neubránil Matteo Darmian. Loptu nešťastne tečoval Blind, inak by ju asi na čiare stojaci Ashley Young vyhlavičkoval mimo bránky. 1:1 Za tohto vyrovnaného stavu odchádzali mužstvá do kabín.

Button - Druhý poločas

Druhý polčas začali hostia trochu aktívnejšie ako domáci. Síce obliehali šestnástku domácich, ale nevypracovali si žiadnu vyloženú príležitosť. Rozhodujúci moment sa udial v 57. minúte. Akcia domácich začala zlým odkopom inak v obrane spoľahlivého Mattea Darmiana. Po jeho zlom odkope vysunul Guardado okamžite skvelou prihrávkou Lestienne, ktorý potiahol loptu po ľavej strane a následným milimetrovým centrom našiel v šestnástke nestráženého Narsingha, pre ktorého už nebol problém hlavou dať gól a tým preklopiť misky váh na stranu domácich. David de Gea bol absolútne bez šance zasiahnuť. 2:1 Od tohto momentu sa domáci stiahli a začali kúskovať hru. V niektorých prípadoch i za cenu žltej karty, ale darilo sa im to až do konca stretnutia. Veľmi rád by som písal, ako si United vytvorili množstvo šancí na vyrovnanie, ale nebola žiadna. Za spomenutie stojí pekná prihrávka od Bastiho Schweinsteigera za obranu domácich, ale Juan Mata si loptu zbytočne spracovával, čo sa mu napokon ani nepodarilo. Buď mal vystreliť z prvej alebo mal prihrať Depayovi, ktorý by dával už prázdnej bránky. Hostia mali zopár náznakov šancí, ale tieto šance končili zblokovaním striel alebo zlou finálnou prihrávkou. Louis van Gaal sa snažil oživiť hru vystriedaním Andera Herreru, ktorého nahradil M. Fellainiho. Avšak ani ten nepriniesol oživenie ofenzívnej hry hostí. V 83. minúte mohol navýšiť vedenie kapitán domácich De Jong, ale ľavačkou netrafil z uhlu bránku. Do konca stretnutia sa skóre nezmenilo, a tak vstúpili hráči Manchestru United do skupinovej fázy porážkou 2:1.

Button - Závěr      Hráči Manchestru United opäť nepotešili svojich priaznivcov a prehrali 2:1 na pôde úradujúceho holandského majstra. Zase to škrípalo najmä v ofenzíve, v ktorej nedokázali vymyslieť niečo kreatívne, čo by dokázalo prekvapiť a prekabátiť obranu domácich. Hráčom Red Devils veľmi chýba podpora krajných obrancov. Shaw, ktorý sa o to v posledných zápasoch pokúšal častejšie a častejšie, vypadol teraz z hry. Na druhej strane Darmian je vynikajúci v defenzívnej činnosti, ale čo sa týka útočenia „0 bodov“. Nedokáže prejsť hráča jeden na jedného, veľmi málo podporuje útok a centre taktiež nie sú jeho silnou stránkou. Keď spomínam centrovanie do šestnástky, tak to by mali začať trénovať skoro všetci hráči (o Youngovi ani nehovorím, lebo to je tragédia). Hráči United nedokážu presne odcentrovať a nájsť spoluhráča, ktorý by mohol hlavou, resp. nohou zakončiť. Fellainiho prednosti (hlavičkovanie a sklepnutie lopty spoluhráčovi) využili hráči Manchestru United len raz počas jeho pobytu na ihrisku. Nedokázali ho nájsť nakopávanými loptami a o centroch som už písal. Veľkou slabinou United je i zahrávanie priamych kopov, ktoré má na starosti Memphis Depay. Minulý rok dal v holandskej lige 7 gólov z priamych kopov. Počas prvých zápasov za United som ho ešte nevidel z priameho kopu trafiť bránku alebo prestreliť múr. Myslím si, že v tíme máme dostatok kvalitných hráčov na zahrávanie štandartiek, či už to je Rooney, Schweinsteiger, Mata,…Som zo zahrávania jeho priamych kopov veľmi sklamaný. Čo sa týka debutu Anthonyho Martiala. Mal to veľmi ťažké. Nedostával presné prihrávky a neustále musel zápasiť s dvomi protihráčmi. Nemožno od neho očakávať, že teraz bude strieľať góly na počkanie. Verím, že sa presadí a postupne sa vypracuje na hráča svetových kvalít. Síce bol výkon hráčov Manchestru United nepresvedčivý, netreba vešať hlavu a veriť, že hra sa naďalej bude len zlepšovať a tým pádom prídu i lepšie výsledky.

Základná zostava PSV EINDHOVEN: Zoet – Arias, Bruma, Moreno, Brenet – Hendrix, Propper, Guardado (72´ SCHAARS) – Narsingh, De Jong, Lestienne (86´ LOCADIA)

LAVIČKA: Pasveer, Pereiro, Schaars, Poulsen, Locadia, Vloet, De Wijs.

Základná zostava MANCHESTER UNITED: De Gea – Darmian, Smalling (C), Blind, Shaw (24´ MARCOS ROJO) – Ander Herrera (75´FELLAINI), Schweinsteiger – Young (86´ VALENCIA), Mata, Memphis – Martial

LAVIČKA : Sergio Romero, McNair, Marcos Rojo, Carrick, Schneiderlin, Valencia, Fellaini

Button - Náš další soupeř

V ďalšom zápase sa predstavia hráči z Old Trafford na štadióne FC Southampton. Domáci nemajú taký skvelý úvod sezóny ako minulý rok, ale i napriek tomu nebude čakať hráčov Manchestru United ľahký zápas. Domáci získali v priebehu sezóny zatiaľ len 6 bodov a nachádzajú sa na 11. mieste Premier League.

Zdroj: manutd.com, skysports.com