Review: Manchester United – Liverpool

6

V nedeľu Diabli privítali na Old Trafford odvekých rivalov z Liverpoolu, ktorí vycestovali na zápas v rámci 5. kola Premier League. Po presvedčivom výkone si hráči United dokázali so zverencami Brendana Rodgersa poradiť a zvíťazili 3:1.

Button - Před zápasemPo ďalšej prehre so Swansea, ktorá porazila United už tretí krát po sebe v pomere 2:1, sa valila obrovská vlna kritiky na adresu trénera a hráčov na čele s Rooneym. Po tomto nevydarenom zápase však hráči dostali „voľno“ v podobe reprezentačnej prestávky, ktorá im pomohla na tento zápas zabudnúť. Diabli sa museli dostať do hernej a psychickej pohody a skvele sa tak pripraviť na nadchádzajúce a celosvetovo sledované derby s Liverpoolom. Pred zápasom sa k znepokojeniu všetkých zranil kapitán Wayne Rooney a Van Gaal bol nútený nahradiť jednu zo svojich opôr. Ten sa rozhodol urobiť tri zmeny oproti zápasu so Swansea. Prvou z nich bol Marouane Fellaini, ktorý mal nahradiť Rooneyho na hrote a ďalej sa v základnej zostave objavil Carrick, ktorý vymenil Schneiderlina. Azda najviac očakávaným však bol návrat De Geu do brány potom, čo predĺžil svoj kontrakt na Old Trafford. Van Gaalovi sa v minulej sezóne podarilo vyhrať oba zápasy s Liverpoolom a tak sa snažil nadviazať na tento úspech.

Button - První poločas

Diabli zahájili zápas tradičným spôsobom a snažili sa držať loptu na svojich kopačkách. Prvá strela zápasu prišla v 8. minúte a postaral sa o ňu Fellaini, ten však mieril len nad. V nasledujúcich minútach sa hráči snažili nachádzať svojimi centrami do šestnástky Fellainiho, no ich snaha nezožala žiaden úspech. Liverpool sa k našej bráne dostal až v 19. minúte no Shaw zastavil center smerujúci na číhajúceho Bentekeho. O minútu na to vypálil z úctyhodnej vzdialenosti Clyne no jeho strela mierila mimo. V 21. minúte si Memphis poradil s obrancom a následne sa snažil o finálnu prihrávku pred Mingoletovu bránu, jeho prihrávka však bola zblokovaná na roh. Po rohovom kope sa Liverpool hnal do protiútoku, ale nádejne sa rozvíjajúcu akciu skvele zastavil Luke Shaw. Pár minút na to sa Memphis rozhodol pre strelu z vyše 30 metrov, ani on však bránu neohrozil. Liverpool chcel využiť Bentekeho silu, Blind si s ním však poradil. Najprv odstavil prihrávku, ktorá na neho smerovala a minútu na to mu zabránil vystreliť z hranice šestnástky. Diabli aj naďalej diktovali tempo hry, nevedeli však z tejto územnej prevahy nič vyťažiť. Možnosť dostal v 33. minúte Depay, potom čo Luke opäť zastavil rozohrávku súpera, Memphis ale v súboji jeden na jedného zlyhal. Dve minúty na to prišiel azda najväčší vzruch pred bránou United. Benteke sa dostal za obranu a vystrelil, no jeho akciu zastavila ofsajdová signalizácia postranného rozhodcu. Neskôr takmer zavaril obrancom Ander Herrera po strate lopty pred vlastným pokutovým územím, svoju chybu však ihneď napravil a Smalling loptu odkopol. Pár minút pred koncom vyslal Memphis presný center na Fellainiho, ale loptu si nespracoval adekvátne. Nič viac už prvý polčas nepriniesol a tak šli tímy do šatní za staju 0:0

Button - Druhý poločas

Pred začiatkom druhého polčasu sa Van Gaal rozhodol pre jednu zmenu v základnej zostave. Memphisa vystriedal Young, ktorý stratil svoje miesto v základnej zostave a jeho príchod na ihrisko bol okamžite poznať. Hneď na začiatku polčasu sa snažil vystreliť spoza šestnástky, no jeho strela bola zblokovaná. V 48. však nasadil jasličky Clyneovi a ten ho následne na hranici pokutového územia fauloval, za čo videl aj žltú kartu. K rozohrávke sa postavil Young a Mata. Young len prebehol okolo lopty a Mata poslal prízemnú prihrávku na šestnástku pre Blinda, ktorý po nacvičenom signále pohotovo zavesil do ľavého horného rohu brány, čím otvoril skóre zápasu – 1:0. Nutno podotknúť, že zásluhu na tomto góle má aj Bastian, ktorý odtiahol Clynea a uvoľnil tak cestu Matovej prihrávke. Chvíľu na to sa do šance mohol dostať práve Schweinsteiger, ale nečakal, že center prejde až na neho a loptu mu odskočila za bránkovú čiaru. V 56. minúte po chybe De Geu zachraňoval Smalling, ktorý loptu v poslednej chvíli odvrátil na rohový kop. Hneď to, to však bol David, kto zachránil situáciu a strelu Ingsa úžasným zákrokom vyrazil na roh. 60. minúta priniesla priamy kop pre United po výbornej práci Fellainiho, ten bol faulovaný na šestnástkovom polkruhu Lovrenom. Realizáciu štandartky si na sebe zobral Young, jeho točená strela však mierila zhruba pol metra nad súperovu bránu. V 64. minúte zažehnával nebezpečie Darmian, ktorý zastavil Bentekeho. Z následného rohového kopu sa Liverpoolu takmer podarilo vyrovnať, no Blind bol proti a na bránkovej čiare loptu vykopol. V 65. minúte prišlo k zmene na oboch stranách. Nevýrazného Firmina vystriedal mladý Ibe a svojho debutu v divadle snov sa dočkal Martial, ktorý vymenil Matu. Po týchto zmenách sa zraky upriamili na Ashleyho Younga, ktorý zostal po súboji ležať na zemi s bolestivou grimasou, avšak žiadne zranenie z toho našťastie nerezultovalo. 70. minúte priniesla perfektnú prihrávku od Carricka, po ktorej sa do pokutového územia dostal Herrera a ten bol faulovaný mladučkým Gomezom. Penaltu zahral práve Ander a nekompromisnou strelou pod brvno zvýšil na 2:0. V 72. minúte prišla posledná zmena Van Gaala, na ihrisko poslal Morgana, ktorý nahradil Micheala Carricka. Matteo Darmian o minútu neskôr fauloval a za svoj zákrok videl žltú kartu. Milner sa pokúsil o priame ohrozenie De Geu no mieril nepresne. Rodgers sa rozhodol pre ďalšiu zmenu a z ihriska išiel Danny Ings a nahradil ho ďalší mladík Origi. Potom prišla ďalšia žltá karta tentokrát pre Milnera, ktorý tvrdou šmýkačkou doslova zostrelil Younga. V nadchádzajúcich minútach prišli chvíle Liverpoolu. Najprv Benteke hlavičkoval nad brvno, hneď z ďalšej akcie si s obranou poradil Ibe a De Gea ďalším parádnym zákrokom vyrazil jeho strelu na roh. Po nevydarenom rohu prišiel center do šestnástky, ktorý Blind odhlavičkoval iba k Bentekemu a ten exkluzívnym spôsobom znížil na 2:1. Jeho nožničky sú už teraz adeptom na gól sezóny. Medzi týmito šancami Liverpoolu dostal svoje prvé dotyky na lopte aj Martial, ktorému síce nevyšla technická parádička, na zabojoval a získal si od Lovrena faul, za čo zožal potlesk domácich tribún. To najlepšie si Martial nechal na 86. minútu. Po prihrávke od Younga si poradil v súboji jeden na jedného so Škrteľom a placírkou na zadnú tyč si otvoril svoj strelecký účet v drese United a zvýšil na konečných 3:1. V 88. minúte Liverpool využil svoje posledné striedanie a Lucasa nahradil Moreno. Rozhodca nadstavil ďalšie 4. minúty no počas nich sa už nič zaujímavé neudialo a Manchester United sa tak mohol radovať z dôležitého víťazstva.

Button - Závěr

Po nie príliš vydarenom prvom polčase z oboch strán, sa Diabli prebrali a v druhom polčase predviedli kvalitný výkon. Po tomto víťazstve sa posunuli na 3. miesto v tabuľke a nechali tak zabudnúť na prehru s Labuťami. Diabli konečne dali viac ako jeden gól v ligovom zápase a čo je dôležitejšie, De Gea sa vrátil do brány a nevykazuje žiadne známky nespokojnosti či znechutenia z jeho prestupovej ságy. Najlepším hráčom zápasu bol zaslúžene zvolený Daley Blind.