04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Manchester United – Liverpool

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku najdete netradiční pohled na naší hru. Zároveň zjistíte, proč nastoupila právě tato sestava a zda to bylo správné rozhodnutí. Chybět nebude ani rozbor celého utkání včetně klíčových momentů a taktických změn během zápasu. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza

Ještě než se dostane k utkání, tak jsem se na své fanpage vyjádřil nejdříve k celému přestupovému období, což můžete najít ZDE. O pár dní později jsem popsal také situaci Davida, který podepsal novou smlouvu a můj názor na tohle téma můžete najít ZDE. 47. derby proti Liverpoolu. Největší zápas v Anglii a nejprestižnější zápas celé sezony. Derby proti Liverpoolu nikdy neomrzí. Oba týmy navíc v minulém kole prohráli, takže bylo co napravovat.

Sestava Manchester United

Základní sestava byla celkem očekávaná. Největší otazník byl v brance a v útoku. Vzhledem k tomu, že de Gea v pátek podepsal smlouvu, tak bylo velice pravděpodobné, že se do branky vrátí právě David. Zranění Rooneyho vyřešil van Gaal nasazením Fellainiho, což hodnotím jako správné rozhodnutí. Sice se nabízelo nasadit Martiala od první minuty, ale zažít debut v největším zápase sezony od začátku, kdy je tým pod tlakem by nebylo správné rozhodnutí, takže jsem rád, že nastoupil právě Fella.

Největším překvapením bylo asi vynechání Schneiderlina, kterého v základu nahradil Carrick. Ze začátku se mi tohle rozhodnutí příliš nezdálo, protože Schneiderlin je defenzivně naprosto vynikající, ale van Gaal byl chytřejší než já a předem očekával, že Liverpool bude hrát z hlubší obrany a spoléhat na protiútoky. Nakonec se tah s Carrasem dokonale povedl a van Gaal si zaslouží pochvalu.

Základní sestava vs Liverpool 12.9.2015

Sestava Liverpoolu

Největší ztrátou byla určitě absence Coutinha, který se vykartoval v minulém kole proti West Hamu. Sturridge už sice začal trénovat, ale na zápas zdaleka nebyl připravený. Rodgers měl tedy možnosti v ofenzívě značně omezené, ale ani to ho neomlouvá za složení ofenzívy. Pochvalu si zaslouží za posílený střed pole, kam nasadil Cana, Milnera a Lucase. Tenhle tah sice nakonec nevyšel, ale takticky to bylo od Rodgerse správné rozhodnutí.

Zvolil rozestavení 1-4-3-3, i když v praxi to bylo spíše 1-4-5-1. Každopádně jednoznačně si zaslouží kritiku za vyřešení ofenzívy, přesněji levého křídla. Zprava hrál Firmino a v útoku byl Benteke, což bylo v pořádku, ale nasazení Ingse na levé křídlo rozhodně nebylo správným řešením. Typologicky to není hráč, který by se prosazoval individuálně, takže jeho nasazení na křídlo bylo velkým překvapením. Ještě bych pochopil, kdyby na to zareagoval během zápasu, ale on místo něj poslal Origiho, který je sice pohyblivější, ale pořád to není typické křídlo. Zatímco jediného kreativního hráče v týmu (Firmina) nahradil Ibem. Mnohem logičtější by bylo, kdyby na jednu stranu poslal Firmina a na druhé nechal Ibeho.

Další věci, která mě u Liverpoolu hodně překvapila, dokonce bych řekl šokovala byl pohyb Bentekeho. Když se podíváte na naše stoperskou dvojici Smalling – Blind, tak je jasný, který z nich má přednosti v osobních soubojích. Právě z tohoto důvodu do teď nechápu pohyb Bentekeho, který se pohyboval na straně, která patřila Smallingovi. Z logického myšlení si vybete slabinu a tam se bude snažit prosadit. Blind hraje letos skvěle, ale ve vzduchu má evidentně velké nedostatky. Tohle mi prostě nejde do hlavy, proč se Benteke vůbec nepokusil využít této slabiny. Se Smallingem se dostal do hlavičkového souboje 6 krát, s Blindem pouze jednou. Nevím, jestli mu to nařídil Rodgers, ale když budu hodně mírný, tak jakoby při tom scházela dávka selského rozumu.

První poločas

Úvod utkání jsme měli plně pod kontrolou. Od první minuty bylo jasné, kdo bude dominovat na míči. Bohužel jsme z toho nedokázali nic vytěžit. Po prvních 15 minutách bylo držení míče dokonce 72:28. Jakmile jsme míč ztratili, tak jsme ho kvalitním presingem dokázali vybojovat rychle zpět, ale samy jsme nedokázali udělat rozdíl v poslední třetině hřiště a poslat finální přihrávku.

Rodgers zhustil střed pole defenzivními záložníky Lucasem a Canem, kterým pomáhal defenzivně poctivý Milner, takže střed hřiště byl uzavřený. Vzhledem k tomu, že střed pole byl prakticky zamknutý, tak jsme potřebovali kvalitu na křídlech, což byl ovšem kámen úrazu. Mata doplatil na kompaktní defenzivní trojici Lucas, Can, Milner a za celý zápas se prakticky k ničemu nedostal. Memphis se pokoušel o individuální průniky, ale vůbec se mu nedařilo. Clyne je rychlý a zároveň i silný v osobních soubojích, takže s ním neměl větší problémy. Často mu navíc pomáhal Firmino. Vzhledem k tomu, že byl střed hřiště zamknutý a Memphis si zrovna vybral špatný den, tak jsme první poločas sice kontrolovali, ale k ničemu vážnému jsme se nedostali.

Za zmínku stojí snad jen šance Fellainiho po špatnému výhozu Mignoleta a závar po akci Darmiana, který dostal exkluzivní přihrávku od Carricka, ale centrem našel pouze Fellainiho, který si míč nezpracoval. Ani jedna z těchto akcí ovšem nebyla vyloženou šancí, spíše to byly náznaky šancí. Byl to velký zápas s Liverpoolem, takže jsem nijak naštvaný nebyl, ale přece jenom od nás v ofenzívě očekávám mnohem více.

Zajímavý byl také způsob, jak Liverpool bránil rohové kopy, konkrétně Fellainiho. Na těsno se k němu dostal Clyne, kterému ještě pomáhal Škrtěl a vytvořili tedy dvojblok, který měl uhlídat právě Fellu. Nakonec se to podařilo, protože se k ničemu nedostal. Nicméně byl to zajímavý tah od Rodgerse, jak zneškodnit naší největší hrozbu při standardních situacích. Na obrázku níže vidíte názornou ukázku.

clyne a skrtel u felly

Druhý poločas

O poločas šel ze hřiště nevýrazný Memphis, kterého nahradil Young. Ashley po pár minutách na hřišti nasadil housle Clyneovi, který ho musel faulovat a dostal žlutou kartu. Z následné standardní situace jsme vstřelili úvodní gól. Nejprve bych chtěl pochválit náš trenérský tým, který pro hráče tenhle signál připravil.

 V celé situaci byl klíčový pohyb Bastiho. Ten udělal rychlý náběh na přední tyč, aby stáhl obránce, který stál v prostoru, kudy šla gólová přihrávka. Poté ho ještě zkušeně zblokoval. Po Bastiho náběhu měl tedy Mata úplně volný prostor, do kterého si sběhl Blind a z první míč trefil nádherně do šibenice. Krásná střela do rohu branky, ale nezapomínal bych na práci Bastiho, která byla při tomto gólu klíčová. Na obrázku níže vidíte tečku, kde stál před standardkou a poté je zakroužkovaný, jak blokuje obránce soupeře. Blind na obrázku není vidět, protože nabíhal z druhé vlny.

Bastiho pohyb u gólu Blinda

Nemůžu opomenout ještě jednu věc. Před tím, než se celá situace rozehrála, tak Gary Neville řekl, že standardku zakončí Blind. Samozřejmě měl lepší výhled, protože na televizní obrazovce Daley ani nebyl vidět, ale i tak si za to zaslouží uznání, že celou situaci prokoukl.

Tento rychlý gól dodal zápasu mnohem větší „grády“.  Góly mění zápasy a tentokrát to platilo dokonale. Úvodní gól naprosto změnil tempo zápasu. Liverpool se vytáhl ze svého defenzivnější postavení a záloha začala napadat mnohem výše. Od 50 do 55‘ bylo držení míče 40:60 ve prospěch Liverpoolu, který chtěl utkání rychle srovnat. Výsledkem byla šance Ingse z 56‘, ale jeho pohotovou střelu de Gea akrobaticky dokázal vyrazit.

Další velkou šanci měl Liverpool v 64‘. Po rohovém kopu nastal v našem malém pokutovém území pořádný zmatek a po několika odrazech musel z brankové čáry míč vykopnout kolenem Blind. Bylo to skvělé postavení Daleyho, ale nejvtipnější na celé situaci bylo, že mu to David před rohem řekl, což Blind potvrdil: „Těsně před rohem mi David řekl, abych si stoupl za něj. Nakonec se to ke mně odrazilo a gól z toho nebyl. Po zápase jsme se tomu společně zasmáli.“

V 69‘ přišel rozhodující moment celého zápasu. Herrera s Fellainim vybojovali míč po dobrém presingu a ten se dostal ke Carrasovi, který si narazil s Bastim. Poté viděl chytrý pohyb Herrery, který se dostal do volného prostoru mezi Lovrena s Gomezem a luxusní přihrávkou ho našel. Ander si míč zpracoval, zkušeně pokryl a ve vápně byl faulován právě Gomezem. Fantastická práce od obou hráčů. Herrera si o míč řekl chytrým pohybem a ještě celou situaci vyřešil perfektně ve vápně a Carrick zase ukázal jeden ze svých vynikajících pasů.

Proměněná penalta byla už jen třešničkou na dortu. Ander míč zavěsil pod víko a běžel se radovat. Mimochodem to byla jeho první profesionální penalta. Kdo by to vzhledem k tomu provedení řekl? Hra se po tomto gólu uklidnila. Liverpoolu došla šťáva a na nic dalšího se nezmohl. My jsme v klidu kontrolovali utkání, ale žádnou další šanci jsme si také nevytvořili.

Snížení přišlo v 84‘, kdy míč z ničeho nic trefil fantastickým způsobem Benteke a vypadalo to, že nás ještě čeká krušný závěr. To bychom ovšem ve svém kádru nesměli mít mladého Martiala, který si pohrál se Škrtělem a zvýšil na 3:1.   

What a waste of money (vyhozené peníze)

Tohle byly titulky anglických novin po příchodu Anthony Martiala. Experti v novinách nepotřebovali ani jedinou minutu, aby Martiala odsoudili a jeho přestup nazvali vyhozenými penězi. Nejdu tady machrovat, že jsem si přál jeho příchod a viděl jeho talent, protože to tak není. Před přestupem k nám jsem ho prakticky neznal, ale jde mi o to, že mu ani nedali šanci a hned ho odsoudili. Tohle je klasický přístup bulvárních novinářů, ale občas je potřeba poukázat na nesmysly, které píší jenom proto, aby se to prodávalo. 

Tenhle gól z Martiala samozřejmě nedělá Henryho. Ani to neznamená, že si Rooney už nezahraje a Martial vyhraje nejlepšího střelce ligy. Nicméně to je fantastický začátek, naprosto dokonalý. Debutovat proti Liverpoolu na Old Trafford a ještě dát gól. Na to snad můžu říct jenom wau. Mám z něj opravdu velkou radost a tenhle gól je pro něj velice důležitý. Už jen kvůli novinářům, kteří by se v jeho výkonech šťourali, kdyby první gól dlouho nepřicházel.

Samozřejmě je velice brzo Martiala nějak hodnotit. Byl to jeho první zápas, nehrál do uzamčené obrany, takže měl více prostoru, ale ukázal něco, co nám chybí. Nic proti Rooneymu, ten si toho letos užil už dost a nechci se o něj opírat když je zraněný, ale právě taková individuální kvalita nám chyběla. Velké zápasy rozhodují individuální momenty a chyby. Pokud máte v týmu hráče, který dokáže individuální akcí udělat rozdíl, tak je to obrovská výhoda a tenhle potenciál v Martialovi vidím. Za těch pár minut ukázal, že je silný v osobních soubojích, ale zároveň rychlostně i technicky vybavený. Mohl by být velice zajímavým oživením pro naší ofenzívu, ale na nějaké závěry je brzo. Debut měl každopádně z říše snů.

 

Carrick vs Schweinsteiger aneb kontrola středu pole

V utkání jsme naprosto ovládli střed pole. Dvojice Carrick – Schweinsteiger předvedla vynikající výkon a s pomocí Herrery bez sebemenších problémů přejela zálohu Scouserů. To, že oba hráli skvěle snad ani není třeba nijak zdůrazňovat. Jenže kdo z nich byl lepší? Po zápase byl chválen především Basti a já vám přidám i můj pohled.

Nejprve je potřeba si uvědomit, jakou měli oba hráči roli. Nastoupili sice vedle sebe a na papíře to vypadalo, že vedle sebe máme dvě no. 6 (defenzivní záložníky), ale ve skutečnosti byl Basti spíše no.8  (klasický střední záložník). Carras hrál naopak hlouběji a měl defenzivnější roli, což můžeme vidět i na mapě pohybu. Nejprve přidávám právě Carrase, u kterého můžete vidět, že se nejvíce času (45%) pohyboval uprostřed hřiště na naší polovině.

Michael Carrick mapa pohybu vs Liverpool 12.9.2015

Naopak Basti měl ofenzivnější roli, což můžete vidět na obrázku níže. V pozici defenzivního záložníka se pohyboval pouze 30% času a mnohem častěji podporoval ofenzívu. Můžete si také všimnou, že se často tlačil k levé postranní čáře, kde kombinoval s Memphisem a poté Youngem. Každopádně se na hřišti pohyboval blíže k brance soupeře a měl ofenzivnější úkoly.

Bastian Schweinsteiger mapa pohybu vs Liverpool 12.9.2015Teď nám je tedy jasné, že Basti měl více možností, jak diváky zaujmout, protože pokud je míč blíže k brance, tak se přirozeně soustředíme více a hru sledujeme s větším nadšením. Tím nechci Bastiho výkon nijak snižovat, hrál fantasticky, ale snažím se poukázat na to, že Carrick měl méně příležitostí, jak vymyslet něco atraktivního pro diváky. No tahle role obou hráčů není žádným překvapením. Je to logické vyústění jejich individuálních předností. 

Carrasovi ovšem ani defenzivnější role nezabránila v tom, aby posílal své světové přihrávky. Vlastně po jeho dvou pasech – v prvním poločase na Darmiana a především před druhým gólem na Herreru se rodily naše nejzajímavější akce. Pas na Herreru byl zkrátka vynikající a jsem přesvědčený, že kdyby na hřišti nebyl Carras, tak takovou přihrávku nikdo jiný nedá. Basti hrál sice taky skvěle a na naší hru měl velký vliv, ale převážily dvě finální přihrávky od Carrase, kvůli kterým ho tentokrát řadím před Bastiho.

Závěr

Zápas můžu jen těžko hodnotit jinak než jako vynikající. Derby s Liverpoolem se nevyhrává každý den, i když počkat … 😀 Je to nesmírně důležitý zápas, takže i když výkon v prvním poločase nebyl úplně podle mých představ, tak jsme si to vynahradili v druhém poločase. Vítězství, tři góly, Liverpool na kolenou. To je to, co doufám všichni chceme vidět. Jasně, že tam jsou herně pořád nedostatky, ale to mě se vší úctou po výhře nad největším rivalem opravdu nezajímá. Naši hru jsme si už analyzovali v článku, takže teď už je čas jenom na oslavy.

Nejlepší hráči

Blind 2015Daleymu dlužím omluvu. Myslel jsem si, že uprostřed obrany bude propadák, ale on místo toho hraje od začátku sezony skvěle. Občas sice potřebuje pomoc od Smallinga, ale v letošní sezoně je to pro mě jednoznačně největší překvapení. Nerad soudím po jednom, dvou zápasech, ale Daley ukazuje, že jeho výkony nejsou žádnou náhodou. Jeho vliv je znát především při rozehrávce, čímž záložníkům pomáhá kontrolovat hru. Dnes navíc vstřelil krásný gól, takže pro mě byl právě on hráčem utkání.

 

Carrick 2015U Carrase jsem se už výše rozepsal výše, takže to vezmu jenom ve zkratce. S Bastim dokonale ovládli střed hřiště a jeho úspěšnost přihrávek se zastavila až na čísle 93%, což bylo nejlepší z celého týmu. Přihrál Herrerovi před penaltovým zákrokem a poctivě si plnil i defenzivní povinnosti. Sice už nemůže hrát každý zápas, ale rozhodně nepatří do starého železa. Pokud je fit, tak je stále vynikající.

 

 

Smalling 2015Smalling se od začátku sezony pravidelně dostává do mé nejlepší trojice. Hraje skvěle a potvrdil to i dnes proti Bentekemu. Sice v soubojích nebyl úplně dominantní, jak jsme zvyklý, ale i když s Bentekem prohrál, tak to vždy bylo v bezpečné vzdálenosti  od naší branky. Od začátku sezony je vynikající a podává vyrovnané výkony.

 

 

Nejhorší hráči

Tentokrát volba padla na Memphise. O poločas šel zaslouženě dolu a dost možná to byl jeho nejhorší výkon v našem dresu. Nevytvořil žádnou šanci a nepřipsal si ani jeden úspěšný individuální souboj. Ztrácel míče, hrál nervozně a vůbec to nebyl on. Zatím je vidět, že si na Premier League ještě bude muset zvyknout. Ani druhé křídlo se mi vůbec nelíbilo. Mata se často stahuje do středu hřiště, takže mu zhuštěný střed pole Liverpoolu vůbec nevyhovoval a za celý zápas prakticky nic nevymyslel. Byl ve hře sice častěji než Memphis, ale i od něj to byl silně podprůměrný výkon. 

Týmový výkon

Týmové statistiky vs Liverpool 12.9.2015

 

 

zdroj: sharemytactic.com, skysports.com, uk.sports.yahoo.com, fourfourtwo.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!