03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Výměnný rozhovor: Manchester United – Liverpool

Před nedělním derby s Liverpoolem jsem poskytl rozhovor pro premierleague.cz a teď vám přináším moje odpovědi i liverpoolského kolegy Xabi18.

Gary Neville vs Caragher

Historie již pamatuje mnoho duelů mezi Manchesterem United a Liverpoolem, které nabídly vzrušující podívanou. Co pro vás zápas s tímto soupeřem znamená?

Xabi18: Tady je to jasné. Zápasy mezi LFC a United jsou pro fanouška Liverpoolu těmi největšími v sezoně. Je to mnohem víc než derby s Evertonem. Zápasy s mezi LFC a Evertonem jsou jako souboje brášků, to zápasy s United jsou plné nenávisti a zloby, jak na hřišti, tak v hledišti.

To jsou ale věci, které my u nás těžko dovedeme pochopit, ani to nejde. Manchester a Liverpool jsou historicky, fotbalově i mimofotbalově města, která se nemůžou cítit.

Práža: Pro mě osobně je to vždy nejdůležitější a nejprestižnější ligový zápas. Derby proti City je taky důležité, ale se zápasy proti Liverpoolu se to nedá srovnat. Možná to bude i tím, že jsem jedno derby zažil dokonce naživo přímo ze Stretford Endu (shodou okolností poslední Fergieho derby s Liverpoolem, což jsem v tu dobu nemohl vědět), takže to ve mně zanechalo určité stopy. Není to sice přímo městský souboj, ale tahle rivalita má kořeny hluboko v historii. Je to jediný ligový zápas, ve kterém mě nezajímá předvedená hra, ale pouze výsledek.  

Anglické týmy opět překonaly rekord v počtu utracených peněz. I oba sobotní soupeři se celkem činili. Manchester United utratil 31 mil. liber za Memphise Depaye a 25 mil. liber za Morgana Schneiderlina, Liverpool koupil za 32,5 mil. liber Christiana Bentekeho a za 29 mil. liber Roberta Firmina. Myslíte, že částky za fotbalisty i nadále porostou, nebo v nejbližších letech máme očekávat v tomto směru stagnaci nebo dokonce pokles?

Xabi18: Částky za fotbalisty podle mě v dalších letech neporostou nijak extrémně, hlavně proto, že už extrémně vysoké jsou. Ta hranice za top hráče typu Ronalda a Messiho se budou pohybovat okolo 100 milionu liber, výše už ale nepůjdou, ono taky takových hráčů moc není.

Ty částky za průměrné hráče typu Lallany, Lovrena apod. budou dle mě kolem té hodnoty 20-30 milionů.  V dohledné době velký růst neočekávám. Za nějakou dobu ale, pokud budou stále růst peníze, které kluby získají za TV práva a od dalších sponzorů, případně příchodu nových šejků a dalších movitých sponzorů do klubů z nižších vrstev, mohou ceny opět dramaticky růst.

Práža: Tak Memphis i Morgan stáli necelých 20 mil liber (dle Transfermarket.de), ale to není tolik podstatné. Abych odpověděl na otázku, tak částky určitě porostou. To není nějaký můj výmysl, ale holý fakt. Svět se vyvíjí a ceny jdou všeobecně nahoru. Do fotbalu teče čím dál více peněz a kluby uzavírají rekordní sponzorské smlouvy (viz nové revoluční smlouvy United s Adidasem a Chevroletem). Ceny určitě půjdou nahoru.

V předchozí otázce již byly zmíněny některé přestupy vašich klubů. Jak ale hodnotíte přestupové období? Je nějaký post, na který měl klub ještě posílit? A naopak mrzí vás odchod některého z hráčů?

Xabi18: Z přestupového okna LFC mám smíšené pocity. Sice jsme snad vyřešili otázku pravého beka příchodem Clynea. Díru však máme na levé straně obrany, kde Moreno je nevýrazný a Gomez tam záplatu nemůže dělat věčně.

Fanoušek LFC už léta volá po kvalitním čističi zálohy, vlastně od odchodu Mascherana. Opět to nepřišlo a je to zklamáním, ne ale překvapením. Z klubu sice odešel Sterling, nemyslím ale, že je to pro nás tragická ztráta. Podle mě jsme jej příchodem Firmina a postupným zapracováním Ibeho dobře nahradili.

Do útoku navíc přibyl Benteke – sice za šílenou částku, ale dle mě to bude kvalitní posila. Je to střelec, silný na míči i v mezihře a navíc i rychlý. Až se do hry zapojí Sturridge mohou vytvořit smrtící útok.

To víte, že mě mrzí odchody hráčů. Mrzí mě odstřelení Josého Enriqueho, kvalitní bek a sympaťák, u nás si už ale asi nekopne. No a zkuste najít v našem táboře fanouška, kterého by nemrzel odchod Stevieho Gerrarda. Na hřišti už to sice nebylo úplně ono, ale pořád je to Stevie…

Práža: Přestupy hodnotím celkem pozitivně. Ve zkratce hodnotím vysoce pozitivně příchody Schneiderlina s Memphisem. Pozitivní byli také příchody Schweinsteigera a Darmiana. Negativně naopak hodnotím odchod Chicharita a Naniho, ale celkově se podařilo pročistit kádr, i když to bylo na úkor oblíbenců, jakým byl například Rafael.

Nějakou novou tvář jsem jednoznačně očekával na křídlo. Po odchodu Naniho, Di Marii a hostování Januzaje jsem to považoval za samozřejmost, ale nakonec nikdo nepřišel. Trochu se bojím, abychom nedojeli na úzkou ofenzívu, ale mám důvěru ve van Gaala. Na jeho obranu – bylo na trhu vůbec nějaké opravdu top křídlo?

louis-van-gaal-bastian-schweinsteiger-matteo-darmian-morgan-schneiderlin_3325616

Letní měsíce jsou plné přestupových spekulací. Objevila se některá, u které jste zklamaní, že se nevyplnila?

Xabi18: Poté, co jsem začal pracovat pro lfcway.com, jsem se naučil spekulacemi nezabývat. Nespojuji s klubem žádné jméno, dokud nemá podepsanou smlouvu.

Práža: S radostí můžu říct, že jsem spekulace nesledoval. Samozřejmě některým se nedalo vyhnout a věděl jsem o nich, ale o drtivé většině jsem se dozvěděl až na poslední chvíli. K tomuhle postoji mě donutila kauza „Sneijder“, což mi naplno potvrdilo, že je to jenom ztráta času.

Oba kluby v minulém kole poprvé v sezóně prohrály. Manchester United nestačil na Liberty Stadium na Swansea a Liverpool prohrál před domácím publikem 0:3 s West Hamem. Jak hodnotíte první 4 kola vašeho klubu v nové sezóně Premier League?

Xabi18: To je docela zapeklitá otázka. Po prvních třech kolech jsme měli sedm bodů, i když hra byla až na poločas s Arsenalem velice špatná, nicméně pořád jsme nasbírali sedm bodů. Výbuch s WHU je kapitola sama o sobě.

Zatím bych to bodově zhodnotil známkou 3, sedm bodů po čtyřech kolech není nejhorších, ale mohlo jich být více. Hru bych ohodnotil tak na 4-, můžeme se tak jen zlepšovat.

Práža: Herně to většinou nebyl žádný zázrak. Především v ofenzívě to často skřípalo, ale byly tam záblesky hry, kterou bych chtěl vidět. Celkově to hodnotím průměrně. Nebyla to žádná hitparáda, ale získávali jsme důležité body a minimálně defenzíva pracovala skvěle. Očekávám, že se především ofenzíva bude postupně zlepšovat.

V týdnu se objevily zprávy, že do utkání možná nezasáhne Christian Benteke. Jak velká ztráta by to pro Liverpool byla?

Xabi18: Ztráta Bentekeho by se dala nějak přežít, pokud by nastoupil Sturridge. Ten snad bude připraven alespoň na lavičce. Nicméně v zápase nám bude chybět kvůli kartám Coutinho, otazník visí nad Hendersonem, nebude Lallana. Ibe se zatím moc nepředvedl. Bentekeho by tak měl nahradit buď Ings nebo Origi, o jejichž kvalitách nemám valné mínění. Celá ofenziva by tak stála na Firminovi a nemám pocit, že je na tuto roli připraven. Takže jednoduše, ztráta Bentekeho by při dalších absencích měla katastrofální důsledky.

Celá Anglie sledovala přestupový příběh kolem Davida de Gey. Měl by do sobotního zápasu, potažmo i do následujících zápasů, naskočit, nebo bys preferoval Romera, který zatím odchytal všechny zápasy Red Devils v této sezóně? A jak moc je pravděpodobné, že španělský brankář v zimě opustí Old Trafford? (otázka byla položena ve čtvrtek, kdy ještě nebylo jasné, že de Gea prodlouží smlouvu, pozn. red)

Práža: Na úvod bych rád upozornil, že se mi velice líbilo, jak vedení celou situaci s Davidem vyřešilo. Bylo potřeba panu Perezovi ukázat, že Manchester není žádný supermarket. Po vychladnutí emocí bych de Geu postavil a ukázal mu důvěru, což mají fanoušci na Old Trafford také v plánu. Zároveň bych mu ale dal ultimátum, že do konce roku musí podepsat novou smlouvu, jinak dochytal. Dnes ráno (v pátek, pozn. red) jsem se dokonce dozvěděl, že David podepsal novou smlouvu do roku 2019 s výkupní klauzulí 50 milionů liber, což je naprosto fantastická zpráva a potvrzení vynikající práce Eda Woodwarda, který znovu potvrdil, že je špička ve svém oboru.

Van Gaal De Gea 123

Manchester City prozatím Premier League zcela dominuje a je momentálně nejžhavějším kandidátem na mistrovský titul. Co by se muselo stát, popř. změnit, aby se na konci sezóny váš tým radoval z titulu vítěze Premier League?

Xabi18: Tahle otázka mě pobavila. Aby Liverpool mohl mít na konci tohoto ročníku titul, musel by se stát zázrak. Citizens jsou určitě největším kandidátem na titul, do toho se ale určitě ještě zapojí i Chelsea a hrát o něj mohou i United. Ti ale časem doplatí na absenci dalšího kvalitního útočníka k Rooneymu.

Práža: City hraje momentálně skvěle. Co by se ale muselo stát, aby trofej skončila v červené části Manchesteru? Především musíme zlepšit celou ofenzívu. Jednak najít střelce, ale výkony musí zlepšit nejenom Rooney, který letos patří k nejhorším hráčům, ale všichni ofenzivní hráči. Jediný, kdo splňuje určitý standard, je Herrera. Defenzíva nám díky skvělým výkonům obrany a Schneiderlina funguje skvěle, takže je potřeba se zaměřit na ofenzívu. Důležité také bude, aby se nám vyhnula zranění a forma klíčových hráčů, ale to je už taková klasická fráze.

Kdybyste si měli vybrat kteréhokoliv hráče z druhého tábora, který by posílil váš tým, kdo by to byl? A naopak příchod kterého hráče by se vám nepodařilo jen tak překousnout?

Xabi18: Upřímně bych v našem dresu nechtěl nikoho, kdo hrál za United a to jednoduše proto, protože hrál za United. Kdybych si ale musel opravdu vybrat, bral bych kvalitního defenzivního středopolaře typu Carricka nebo Schneiderlina.

Určitě bych nepřekousl Rooneyho, odchovanec Evertonu a dlouholetá opora Deviles v našem dresu? Ne, děkuji pěkně. Nerad bych viděl i Fellainiho, Younga či Valenciu.

Práža: Ještě minulý rok bych u nás s radostí přivítal Sterlinga, ale z momentálního kádru těžko vybírat. Líbí se mi herní styl Emre Cana, takže asi jeho, i když na jeho pozici je neohrožený Schneiderlin. Naopak bych nepřekousl příchod Škrtěla. Pro mě osobně je to vrcholně nesympatický hráč. Nikdy nezapomenu na to, jak se celý Liverpool cítil „pohoršený“ po zákeřných zákrocích Diega Costy a o pár dnů/týdnů později šlápl Škrtěl úplně stejně na nohu de Geovi a ještě ho přišel seřvat, že leží na zemi. Když si na to vzpomenu, tak mám ještě teď zvýšený tep. Někoho takového jednoduše nemůžu vydýchat.

Když se tyto dva soupeři střetnou, můžeme si být takřka jisti, že jeden z nich vyhraje. Naposledy se oba týmy rozešly smírně v roce 2011. Je nějaký vzájemný zápas, kterým vám utkvěl v paměti a na který rádi vzpomínáte? A na který zápas s tímto soupeřem byste raději zapomněli?

Xabi18: Navíc když se podíváme na souboje na Old Trafford, tak tam se remíza zrodila naposledy v roce 2000! Každému fanouškovi LFC zůstanou vždy na paměti výhry na United 4:1 a 3:0.
Nejraději bych zapomněl na zápas z letošního jara. Zápas jsem měl možnost vidět přímo na Anfieldu a věřte mi, není vůbec příjemné vidět slavit United výhru na Anfieldu. Ale zase jsem viděl na živo Pelého, tak si pak vyberte.

Práža: V paměti mi nejvíce utkvěl jednoznačně zápas z ledna 2013. Jak už jsem zmínil, byl to zápas, na kterém jsem osobně byl. Navíc to bylo poslední Fergieho derby, takže s odstupem času hodně speciální a navíc skončilo vítězstvím. Zápas, na který bych vyloženě nemohl zapomenout, nemám, ale pokud mám vybrat jeden, tak prohru 0:3, když nás trénoval Moyes. Samo o sobě to bylo těžké období a tohle byla další potupa. 

Co bude nejdůležitějším faktorem v sobotním zápase? A jakou sestavu byste postavili?

Xabi18: U obou týmů se často mluví o kvalitách defenzivní hry. Nicméně když se podíváme na skóre obou týmů v této sezoně, jde vidět že na této stránce hry zapracovaly. Rozhodovat tak budou výkony jednotlivých hráčů v ofenzivě. United mají Rooneyho, který se však zatím spíše trápí. Na krajích mají šikovné Matu s Depayem, ale i ti zahrají podle toho, jak se vyspí. U Liverpoolu bude záležet,  jestli nastoupí Benteke. Chybět bude Coutinho a tak je naše ofenzivní síla velice oslabená.

Pokud budou všichni připraveni nastoupit, postavil bych sestavu takto: Mignolet – Clyne, Škrtel, Sakho, Moreno – Henderson, Milner – Can – Ibe, Benteke, Firmino.

Práža: Tohle je častá otázka, ale pro mě je to derby, kde vládnou emoce. Kdo je dokáže udržet na uzdě, tak vyhraje. Tím nemyslím pouze nedostat červenou kartu, ale také dodržovat taktické pokyny van Gaala a nenechat se strhnout atmosférou. Do sestavy bych nijak nezasahoval. V základu bych sice rád viděl Roja, ale ten nemá dostatečnou zápasovou praxi a derby s Liverpoolem opravdu není ideální na rozehřívání. Moje sestava: De Gea – Darmian, Smalling, Blind, Shaw – Schneiderlin, Schweinsteiger – Mata, Herrera, Memphis – Rooney.

10. Carrick a Herrera

Kde vidíte největší přednost a slabinu soupeřova týmu?

Xabi18: Pokud nenastoupí De Gea, tak jejich slabinu vidím v brance a pak také ve variantách do ofenzivy. V základu sice mají kvalitu opravdu velkou, ale Rooney se trápí a nemají místo něj žádného prověřeného střelce. Stejně tak je to s kvalitou na krajích hřiště.

Jejich největší sílu vidím ve středu hřiště, ať už nastoupí Schneiderlin, Schweinsteiger, Herrera, nebo Carrick, ve středu pole mají obrovskou sílu a tam mohou získávat převahu.

Práža: Slabinu Liverpoolu vidím uprostřed zálohy. Milner s Hendersonem nejsou špatní hráči, ale přece jenom to není ta nejvyšší kvalita. Nijak přesvědčivá není ani obrana. Už delší dobu se divím, že v základu není Sakho, ale Lovren. Přednosti naopak vidím v šikovné dvojici Firmino-Coutinho, ale Coutinho nemůže nastoupit kvůli kartám, takže to bude o něco klidnější.

Jste nuceni vsadit všechen svůj majetek na přesný výsledek zápasu. Jaký bude váš tip?

Xabi18: Upřímně čekám zápas s menším počtem branek a velice vyrovnaný. Obávám se, že můj tým prohraje. Nicméně kdybych si měl vsadit přesný výsledek, tak volím 1:1.

Práža: 2:0 Manchester United.

zdroj: premierleague.cz


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!