01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Swansea – Manchester United

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku najdete netradiční pohled na naší hru. Zároveň zjistíte, proč nastoupila právě tato sestava a zda to bylo správné rozhodnutí. Chybět nebude ani rozbor celého utkání včetně klíčových momentů a taktických změn během zápasu. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza
Tentokrát jsem se s pohledem ďábla trochu opozdil. Měl jsem v plánu ho napsat už včera, ale trošku mě zasáhl odchod Chicharita. Jelikož na tyhle články musím mít čistou hlavu, tak jsem to odložil na dnešek. Můj názor na odchod Chicharita můžete najít ZDE, případně názor na hostování Januzaje zase ZDE. Co se týče zápasu, tak už předem bylo jasný, že to nebude nic jednoduchého. Minulý rok jsme proti Swansea prohráli dokonce oba ligové zápasy.

Sestava Manchester United

Zranění nás stále netrápí. Nemocný je pouze Jones a k dispozici nebyl ani Januzaj, který si vyřizoval hostování do Dortmundu. Připravený nebyl ani Rojo, který po náročné Copa Americe stále nabírá kondičku. Připravený by měl být po reprezentační pauze. Všichni ostatní byli fit.

Sestava byla podle mého názoru složena velice dobře. Když vynechám nerozehraného Roja, tak to byla podle mě nejlepší možná sestava, kterou máme k dispozici. Van Gaal do hry dostal Morgana s Bastim a před nima Herreru, tedy složení, které si většina fanoušků přála. Já si myslím, že je to nejlepší možné složení naší zálohy. Každopádně jsme znovu zůstali u rozestavení 1-4-2-3-1.

Základní sestava vs Swansea 30.8.2015

Sestava Swansea

Monk udělal se svým týmem obrovský pokrok. Dříve byla Swansea známá tím, že dokázala skvěle držet míč, ale nebylo to příliš efektivní a defenzíva nebyla ideální. Monk dal jejich hře řád a momentálně je to disciplinovaný tým, který přesně ví, co chce hrát. Dlouhodobě spoléhá na rozestavení 1-4-2-3-1. Uprostřed hřiště nastupuje nejčastěji dvojice Shelvey-Cork, případně ofenzivnější Ki. Dvojici středních záložníků navíc pomáhá Sigurdsson, který je podobně jako náš Herrera poctivý i v defenzívě. Právě tato trojice zajišťuje Swansea potřebnou stabilitu uprostřed hřiště. 

Z útoku sice odešel Bony, ale Gomis ho nahrazuje minimálně v tvrdé práci pro tým. Letos k tomu přidal i góly. Na křídle je produktivní Ayew a „formule“ Montero, který proti nám kvůli zranění nemohl nastoupit. Lavička je sice slabší, ale základní sestava má velkou kvalitu a především je tým dokonale vyvážený. I ofenzivní hráči jsou nadprůměrně pracovití. Ať už to je Sigurdsson, Ayew nebo Gomis, tak všichni mají vysoký workrate.

První poločas

Ze začátku jsme předvedli dvě hezký akce, při kterých se patičkami předvedl Herrera. Z toho vyplynula šance Memphise z přímého kopu, kterou ale Fabianski chytil. Po slibném úvodu do zápasu nastal trochu útlum a hra se zpomalila a šance nebyly.

První opravdu velkou šanci jsme měli až v 18′, když Shaw vyslal Rooneyho, ten šel sám na bránu, ale Williams ho dohnal. Rooney se to ještě snažil zachránit zaseknutím, ale ani to se mu nepovedlo. Každopádně takhle vyřešit samotný únik… Další velkou šanci měl Mata, který ve vápně dostal přihrávku Herrery, ale Juanito branku netrefil. V zápětí se do šance dostal individuální akcí Gomis, ale trefil jen tyčku.

Tyhle dvě šance byly sice opravdu vytvořené, ale jinak byla naše hra znovu pomalá a příliš na jistotu. Jako bychom přestali hrát jakmile se dostaneme do poslední třetiny hřiště. Skvělým případem je tato akce Maty. Juan se v posledních zápasech sice zlepšil a začal posílat více kolmých přihrávek, ale proti Swansea se zase zasekl. Na této fotce je to vidět úplně nádherně. Měl před sebou volnou dálnici na Herreru, ale raději zvolil přihrávku na jistotu.

Mata mohl přihrát na Herreru

V prvním poločase jsme měli ještě jednu velkou šanci. Ve 34′ vyslal Herrera do samostatného úniku Rooneyho, ten chtěl z úhlu Fabianskeho přehodit, ale lob mu vůbec nevyšel. Několik gólových šanci jsme tedy měli a kdybychom je proměnili, tak si domů vezeme 3 body, ale bohužel se nám žádnou nepodařilo proměnit.

Druhý poločas

Druhou polovinu jsme začali fantasticky. Shaw převzal míč na půlce, utekl po lajně a centrem našel na zadní tyči Matu, který otevřel účet zápasu. Mata potvrdil dobrý výběr místa a v zakončení se nemýlil. V 59′ mohl Juan potvrdit naše vedení, když se po kolmici Herrery dostal sám před brankáře, ale střela mu nesedla a trefil jenom prostředek branky. 

Mata mohl zápas ukončit, ale naopak hned o minutu později přišla ztráta Rooneyho a z protiútoku dal gól Ayew. Tuhle akci speciálně podrobně rozeberu později. Za dalších 5 minut jsme inkasovali i z dalšího protiútoku. Ayew fantastickým pasem našel Gomise, který prostřelil Romera. Tenhle gól jde především na vrub Romera, ale lépe si mohl počínat i Smalling s Darmianem, kteří nechali Gomise mezi sebou. 

Od tohoto gólu byla naše hra strašně nervozní, kazili jsme jednoduché přihrávky a už jsme si nevypracovali žádnou šanci. Van Gaal na to zareagoval nasazením Carricka za Schneiderlina, což bylo správné střídání, protože Carras je směrem dopředu lepší. Zároveň vyměnil Matu za Young, abychom mohli posílat centry z obou stran, protože už počítal s nasazením Fellainiho. 

Celkově střídání hodnotím pozitivně a van Gaal na to zareagoval dobře. Ke změně hry s Fellainim jsem níže vyjádřím podrobněji.

Rozebrání prvního inkasovaného gólu

Hned minutu po vstřeleném gólu jsme šli do protiútoku, který táhl Darmian. Ten přihrál Rooneymu, který ovšem přihrávku zkazil a Swansea šla do protiútoku. Problém byl v tom, že zkaženou přihrávkou ze hry odstřihl oba krajní beky. Na obrázku můžete vidět, kde byl Darmian(1) a Shaw(2). Oba beci byli mimo hru a jednou přihrávkou i Basti, kterého na obrázku můžete vidět blízko půlící čáře. 

Ztráta u prvního gólu

Jednou kvalitní přihrávkou se tedy ze hry dostal Darmian, Shaw i Basti. Swansea toho dokázala při protiútoku dokonale využít. Sigurdsson byl na křídle úplně volný, a jelikož byl Shaw v útoku, tak se za něj musel stáhnout Blind, který poté samozřejmě chyběl uprostřed obrany. Posunout se tedy musel i Smalling, čehož využil chytrým náběhem Gomis s Ayewem. Andre Ayew tento náběh dokázal gólově zužitkovat a srovnal na 1:1. Gólová hlavička přišla z prostoru, kde měl být Darmian, jenže ten byl vyřazený ze hry, takže tam zůstala díra. Zároveň na obrázku vidíte i Shawa, který se při protiútoku také nestihl vrátit.

golovy centr - ukázat, kde měl být darmian a kde shawNechci to házet celé na Rooneyho, ale takhle prostě nemůže zkazit přihrávku, když jdeme do útoku v šesti lidech. Jde mi především o to, že to byla úplně zbrklá přihrávka, kterou bych očekával třeba od mladého Memphise. Zároveň to ideálně nevyřešil ani Shaw. Z beků by měl jít nahoru vždy jen jeden. Pokud tedy útok rozjížděl Darmian, tak měl Shaw zůstat vzadu a celou situaci jistit. Pokud by to takhle udělal, tak by nám nevadila ani špatná Rooneyho přihrávka, ale byla to série chyb, která nás stála důležité vyrovnání. 

Změna hra s Fellainim

Po příchodu Fellainiho se naše hra samozřejmě změnila. To, že budeme využívat jeho výšku je logické, ale ne takovým způsobem, jak to děláme my. Jakmile totiž Fella přijde na hřiště, tak se nikdo nezabývá nějakou kombinací, ale okamžitě všechno nakopáváme dopředu. Problém je v tom, že tím Fellu využíváme špatně. My ho potřebujeme mít ve vápně a tam na něj směřovat centry. Ne někde okolo vápna, kde ty souboje sice vyhrává, ale my se tím prakticky nikam nedostaneme. Dobře je to vidět na tomhle obrázku, kde máte vidíte všechny přihrávky, které na Fellu směřovaly.

Přijmuté přihrávky Fellaini vs Swansea 30.8.2015

Pouze dvakrát dostal míč ve vápně. On sice vyhrál spoustu sobojů, ale konec šipky ukazuje v jakých prostorech. Sice jsme se dostali blíže k brance soupeře, ale Fellainiho to samozřejmě unavovalo a poté mu chyběly síly ve vápně. Tahle taktika s Fellou může být smrtící, ale musíme ho zásobovat centry do vápna. Ne ho využívat v přechodové fázi. Pokud ho budeme využívat ve finální fázi, tak to může být náš „tajný“ trumf. Pokud ho budeme využívat stylem, že už od obránců na něj budeme všechno nakopávat, tak bude akorát přítěží.

Závěr

Nebyl to vyloženě tragický výkon, ale chyběla nám větší kvalita v ofenzívě. Už jen to, že z ofenzivní čtyřky jsem tři hráče označil jako nejhorší mluví za vše. Nám ve finální fázi chybí  jednak kvalita, ale především drzost a nápady. Dnes se o naší ofenzívu staral především Herrera, který vytvořil několik gólových šancí, ale byl na to bohužel sám. Během 5 minut jsme si zápas samy prohráli. Byla v tom kvalita Swansea, ale vše to začalo u našimi chybami. Statisticky Herrery si můžete v grafické podobě prohlédnout níže. Vytvořené šance jsou bledě modré.

Ander Herrera vs Swansea 30.8.2015

Nejlepší hráči

Herrera 2015

Asi jediný hráč, který splnil určitý standard. Byl aktivní, i když hrál na podhrotu, tak se poctivě vracel do defenzívy a makal pro tým. Celkově vytvořil 4 šance. Především dvě přihrávky pro Matu a jedna pro Rooneyho byly opravdu gólové. Jediný hráč, kterého z tohoto zápasu hodnotím nadstandardně. Pro srovnání Mata vytvořil jednu šanci a Rooney s Memphisem žádnou.

 

 

Schweinsteiger 2015

Nejradši bych sem nedával už nikoho, ale Bastiho výkon měl jako jeden z mála alespoň nějakou úroveň. Dirigoval střed pole, ale ani od něj to žádný zázrak nebyl. 

 

 

 

 

Nejhorší hráči

Hodně špatný výkon předvedl znovu Rooney, který měl sice záblesk proti Bruggám, ale v lize pokračuje v bídných výkonech. Dneska šel třikrát sám na branku, ale z toho dvakrát ani nevystřelil a jednou se mu nepovedlo Fabianskeho přehodit. Nemám nic proti jeho špatným výkonům. Je mi jasný, že nemůže mít formu celý rok, ale některý situace řeší naprosto šíleně. Mít v útoku TOP útočníka, tak dá 3 góly a jsme v suchu. Rooney nicméně zatím hraje strašně a od nejlepších útočníků je na míle daleko. Hodně špatně zahráli obě křídla. Mata sice dal gól, ale jinak to byl z jeho strany velice špatný výkon  o moc lépe na tom nebyl ani Memphis, který se vůbec nedokázal individuálně prosadit.

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs Swansea 30.8.2015

zdroj foto: fourfourtwo.com, btsports.com, sharemytactic.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!