Pohledem ďábla: Club Bruggy – Manchester United

16

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku najdete netradiční pohled na naší hru. Zároveň zjistíte, proč nastoupila právě tato sestava a zda to bylo správné rozhodnutí. Chybět nebude ani rozbor celého utkání včetně klíčových momentů a taktických změn během zápasu. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza

Minulé utkání s Newcastlem jsem bohužel napsat nestihl. Ten, kdo sledují mojí facebookovou stránku, tak to věděl dopředu. Přidávám tam nejenom různé informace, ale také svoje názory – sledovat jí můžete ZDE. Zápas jsem tedy viděl jenom ze sestřihu, ale podle toho to byl dobrý výkon. Jediným problémem byla špatná produktivita v zakončení. Teď už nás ovšem čekala veledůležitá odveta proti Bruggám.

Sestava Manchester United

Základní sestava se ani tentokrát příliš neprotočila. Nejdůležitější bylo poprvé v sezoně nasazení Andera Herrery do základní sestavy. Jeho místo v základní sestavě jsem sice čekal od prvního kola Premier League, ale lepší později než vůbec. Největším překvapením byla naopak absence Schneiderlina, který zatím předvádí skvělé výkony, ale van Gaal mu dopřál trochu odpočinku, což bylo správné.

Zbytek sestavy zůstal podle očekávání stejný. Hlavním tématem teda byla spolupráce Herrery s Carrickem a samozřejmě forma Rooneyho. Další šanci v základní sestavě dostal také talentovaný Adnan Januzaj. Sestavu tedy hodnotím kladně, akorát bych přivítal více rotace. Nemusíme nutně vyměnit 6 hráčů ze základu, ale postupně bychom mohli začít točit sestavu, aby se do hry dostalo více hráčů.

Základní sestava vs Bruggy 26.8.2015

Sestava Bruggy

Trenér Michel Preud’homme se rozhodl pro ofenzivní rozestavení 1-4-1-3-2. Je to celkem netradiční skladba hráčů, ale vzhledem k výsledku z prvního zápasu neměl příliš na výběr. Složení sestavy mu neusnadnilo ani vykartování jednoho stopera a zranění dalšího. Uprostřed obrany tedy musel nastoupit klasický pravý bek. Nicméně i přes ofenzivní skladbu sestavy to překvapivě nebyl ze strany domácích nějaký hurá fotbal. Dokonce hráli defenzivněji než na Old Trafford.

První poločas

Od úvodního hvizdu jsme hráli především na údržbu. Dokázali jsme dobře držet míč, ale bylo to příliš na jistotu. Je pravda, že jsme se nikam hnát nemuseli, ale především výkon středové dvojice Carrick – Herrera se mi vůbec nelíbil. Na Anderovi bylo vidět, že nemá dostatečnou zápasovou praxi. Kazil jednoduché přihrávky, byl nervozní a dvakrát podklouzl. Svým výkonem středové dvojici nepomohl ani Januzaj, takže to v prvním poločase nebylo dobré. Vůbec se nedivím, když van Gaal řekl, že chtěl Andera po 13 minutách vystřídat.

Do vedení jsme se dostali v 19‘ po individuální akci Memphise, který si míč natáhl do středu hřiště, a poté chytrou kolmicí našel volného Rooneyho. Ten přehodil brankáře a otevřel účet zápasu. Především ale ukončil střelecké trápení. Další velkou šanci jsme měli znovu po individuální práci Memphise, když přetlačil stopera soupeře a s Rooneym postupoval 2 na 1. Bek Bruggy celou situaci ovšem dobře přečetl, pozičně znemožnil přihrávku na Rooneyho a v poslední chvíli ještě dokázal Memphisovi zblokovat střelu. Tuto situaci měl Depay každopádně řešit lépe.

Krušné chvilky nastaly kolem 40‘. Nejdříve se Blind nestihl vrátit, ale útočník soupeře špatně zpracoval a Romero se střelou neměl větší problém. O minutu později si dal Daley hlavou málem vlastní gól a i z následného rohu byl další závar v našem vápně.

Celé to vyvrcholilo situaci ve 44‘, kdy šel útočník Bruggy sám na branku, ale Romero ho dokázal fantasticky vychytat. Skočil mu pod nohy a míč skvěle lapil. Nejdříve to vypadalo, že to byla znovu chyba Blinda, ale opakované záběry ukázaly, že Blind celou situaci vyřešil správně. Ofsajdovou linii si naopak nepohlídal Darmian, což můžete vidět na gifu níže.

První poločas tedy opravdu nepatřil k nejpovedenějším. Zklamal především Herrera s Januzajem, ale příliš pozadu nezůstával ani Carrick s Matou. Zachránily nás pouze individuální akce Memphise a super zákrok spolehlivého Romera. Každopádně bylo co zlepšovat.

Druhý poločas

Van Gaal okamžitě reagoval na špatný první poločas a nevýrazného Januzaje nahradil Basti. Herrera se tedy posunul na pozici podhrotového hráče a jeho pozici zaujal Schweinsteiger.  Byl jsem rád, že van Gaal podržel Herreru, protože kdyby šel o přestávku dolu, tak by nemohl říct vůbec nic. Nicméně skvělá reakce van Gaala na nevýrazný první poločas. Bylo potřeba udělat změnu uprostřed hřiště a Basti byl tím správným řešením.

Naše hra šla okamžitě nahoru. Basti se hned předvedl pasem na Rooneyho, ale ten nezpracoval. Ve 49‘ rozjel Memphis protiútok, do šance přihrál Herrerovi, který mohl střílet, ale ještě hledal volného Rooneyho, jenž míč uklidil do odkryté branky a zvýšil na 2:0.

V této chvíli jsme hráli skvěle a vytvářeli jsme si jednu šanci za druhou. Kdybych měl vypsat všechny šance, tak to čtete ještě zítra, takže to trochu zkrátím. V 56‘ rozjel akci Herrera, jenž našel Matu, ten kolmicí našel Rooneyho, který dovršil hattrick. Teď si může dát oddych od dotěrných anglických médií, i když nutno uznat, že kritika jeho výkonů byla oprávněná. To ho ale momentálně nemusí příliš zajímat. Naopak si může užívat druhé místo ve vstřelených gólech za Manchester United v Evropských soutěžích.

goly rooney - mufc v evropě

Za další dvě minuty šel po další kolmici Maty znovu Rooney sám na branku, ale tentokrát na brankáře nevyzrál. V 63‘ ukázal kousek ze své dokonalosti Schweini, když krásným pasem našel Herreru, který samostatný nájezd proměnil a uzavřel účet zápasu na 4:0. Nakonec to od Andera nebylo vůbec špatné představení. Na to, že hrál letos poprvé v základní sestavě, tak si připsal gól a asistenci. Hned po gólu šel střídat.

Těhle 25 minut druhé poloviny bylo naprosto fantastických, ale prakticky celý druhý poločas jsme hráli ve slušném tempu. Za stavu 4:0 jsme sice více kontrolovali hru a šetřili síly, ale pořád jsme si dokázali vytvořit šance, které jsme ovšem nedokázali proměnit. Smolný den měl především mexický zabiják Chicharito. Nejdříve uklouzl při penaltě a poté neproměnil velkou šanci z malého vápna, když ho parádním centrem našel Young. Obě šance měly skončit gólem, ale to se stane. Rozhodně ho nehodlám zatracovat po jednom nepovedeném zápase.

Srovnání beků

Od začátku sezony nám hrají skvěle oba beci. Nejdříve měl navrch Darmian, teď pro změnu úřaduje Shaw. Luke je hodně aktivní směrem dopředu z čehož těží jeho kolega na levé straně hřiště Memphis. Důkazem byl i dnešní zápas, kdy jsme si mohli, že se Shaw pohyboval mnohem častěji v útoku než jeho kolega Darmian na druhé straně hřiště. Viz následující obrázky. Nejdříve uvidíte Darmiana.

Mateo Darmian mapa pohybu s míčem vs Bruggy 26.8.2015

Teď přijde na řadu zase Shaw. Můžete si všimnout, že dokonce 47% času s míčem na kopačce strávil v útočné třetině. Útok podporoval opravdu vydatně a svou zásluhu na tom určitě bude mít také předsezonní speciální trénink, který absolvoval spolu s Adnanem. Je to úplně jiný hráč, než kterého jsme mohli vidět minulý rok.

Luke Shaw mapa pohybu s míčem vs Bruggy 26.8.2015

Závěr

Výkon v prvním poločase se mi vůbec nelíbil. Svou šikovností byl rozdílový pouze Memphis, ale druhý poločas byl diametrálně odlišný. Příchod Bastiho měl na naší hru pozitivní dopad a celý druhý poločas jsme odehráli na velice vysoké úrovni. Ožil také Herrera, kterému se hrálo na volnější pozici mnohem lépe a celkově to byl z naší strany vynikající výkon. Jenom v druhém poločase jsme mohli dát minimálně 5 gólů. Rozhodně máme na co navazovat. Ostatně v posledních zápasech nejsou naše výkony vůbec špatně, ba naopak a proti Bruggám jsme konečně ukázali i gólově.

Nejlepší hráči

Rooney 2015

O nejlepším hráči nemůže být ani řeč. Rooney vstřelil hattrick a dotáhl nás k vítězství. Svůj poslední hattrick v Evropských pohárech mimochodem vstřelil při svém debutu v Lize mistrů proti Fenerbahce. Těmito góly se dostal na druhé místo nejlepšího střelce Manchesteru United v Evropě a zároveň na třetí místo celkového nejlepšího střelce United všech dob.

Schweinsteiger 2015

Basti měl na naší hru obrovský vliv. Okamžitě po jeho příchodu šla naše hra neskutečně nahoru a Schweini dokonale režíroval přechod do útoku. Exkluzivní byla především gólová asistence na Herreru, ale celkově tam měl několik povedených pasů a byl jedním z hlavních strůjců zlepšeného výkonu v druhém poločase.

Shaw 2015

Váhal jsem, jestli mám dát na třetí místo jeho nebo Herreru, ale vzhledem k tomu, že se Anderovi vůbec nepovedl první poločas, tak se jsem na bronzovou příčku vybral Shawa. Znovu předvedl neúnavný výkon. Byl aktivní v útoku, ale zároveň nezapomínal ani na zadní vrátka. Více jsem se o jeho výkonu rozepsal už v samostatném odstavci.

Nejhorší hráči

Nejvíce mě zklamal Januzaj. Odehrál hodně špatný zápas a prakticky vůbec se nedostal do hry. Je na něm vidět, že je to ještě pořád mladý ucho a má problémy s vyrovnanými výkony. O poločas šel zaslouženě dolu. Na stejné úrovni byl i Chicharito, který zahodil dvě obrovské šance a na tento zápas rozhodně nebude vzpomínat v dobrém. Oba dva hráli velice špatně a s velkou pravděpodobností zůstanou příští zápas pouze na lavičce. U Chicharita je to naprosto jisté.

zdroj foto: sharemytactic.com,btsport.com foxsports.com, manutd.com