Pohledem ďábla: Manchester United – Club Bruggy

73

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku najdete netradiční pohled na naší hru. Zároveň zjistíte, proč nastoupila právě tato sestava a zda to bylo správné rozhodnutí. Chybět nebude ani rozbor celého utkání včetně klíčových momentů a taktických změn během zápasu. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza

Liga mistrů je konečně zpět! Sice to je zatím pouze předkolo, ale znovu slyšet znělku této soutěže byl úžasný pocit. Los k nám byl celkem shovívavý. Bruggy patřily k těm příjemnějším variantám, takže se určitě nikdo nezlobil, když jsme dostali právě je. V lize to první dva zápasy mělo od ideálu pořádně daleko, ale poslední půlhodinka s Aston Villou byla pozitivním náznakem, jak by to mohlo vypadat.

Sestava Manchester United

Van Gaal znovu vsadil na osvědčenou sestavu a já s tím tentokrát nemám žádný problém. V lize budu stále slepě doufat v nasazení Herrery, ale tentokrát jsem si přál, aby nastoupila tato defenzivnější sestava. Bylo to kvůli tomu, že byl tento zápas příliš důležitý, aby se před ním dělaly nějaké zásadní změny. Možná to nezní příliš odvážně, ale když celé léto hrajeme takhle, tak zápas o Ligu mistrů nebyl tím správným momentem na změny. Proto jsem rád, že van Gaal nechal osvědčenou sestavu.

Memphis zůstal stejně jako proti Villans na křídle a pozici podhrota zaujmul Januzaj, což je velice zajímavá varianta, protože nejlepší pozice Memphise je na křídle a Adnan se zase nejlépe cítí uprostřed hřiště. Tato dvojice nám dává naší hře slušnou dynamiku a nepředvídatelnost. Záloze výše zmíněná dynamika sice chyběla, ale to v takovém složení není žádné překvapení.

Základní sestava vs Aston Villa 14.8.2015

Sestava Club Bruggy

Bruggy do zápasu nastoupily s odvážnou taktikou. Nechtěli pouze čekat v defenzivním bloku a hrát na protiútoky. Z domácí ligy jsou zvyklí utkání dominovat, o což se pokoušeli i na Old Trafford. Nakonec se jim to nepodařilo a v druhém poločase to už vzdali, ale i tak si za tu odvahu zaslouží pochvalu. Zároveň to vyhovovalo i naší hře, protože jsme měli více prostoru na útočné choutky.

První poločas

Vstup do zápasu byl skvělý. Hned v první minutě vyslal Mata do úniku Adnana a Rooneymu chyběl jen kousek, aby míč doklepl do prázdné branky. Bruggy se snažily o sympatický, ofenzivní fotbal, ale hru se jim nijak kontrolovat nepodařilo. V 8‘ bohužel přišla nešťastná standardka, při které si Carrick srazil míč do vlastní sítě. Smolný moment, možná trochu ztráta koncentrace, ale podobný momenty se stávají. Nedělal bych z toho příliš velkou vědu.

Carras navíc vše odčinil už ve 13‘, kdy přesný pasem našel Memphise, který přehodil svého strážce, navedl si míč do středu hřišti a srovnal skóre na 1:1. Na tuhle individuální akce se koukalo opravdu krásně a bylo vidět, že tohle Memphis prostě umí. Rychlé vyrovnání bylo velice důležité, protože už samotný obdržený gól na domácím hřišti nevěstil nic dobrého, ale díky rychlé reakci jsme se okamžitě vrátili zpět do hry.

Po gólu se naše hra ještě zlepšila a zrychlila. Míče šly rychle od nohy a ofenzivní hráči si dokázali individuálně poradit. Výsledkem bylo několik zajímavých akcí. Ať už se bavíme o úniku Januzaje, který ve finální fázi nakonec neudržel rovnováhu nebo Memphisovi, který šel z úhlu sám na bránu, ale ještě hledal volného Adnana.

Naši ofenzivní hráči zůstávali vysoko, příliš se do obrany nezapojovali. To se týkalo především Memphise, z čehož jsme následně těžili při zisku míče, protože jsme ho okamžitě mohli vysílat do protiútoku. Jeden z těchto případů jsme mohli vidět kolem 35‘, kdy ho vyslal Rooney a Memphis ještě hledal Adnana. Takových situací tam bylo více a já to vidím jako správný tah. Memphis musí dostat trochu více volnosti, aby využil všechen svůj ofenzivní potenciál.

Vrcholem prvního poločasu byl druhý gól Depaye. Blind poslal skvělou kolmici mezi dva bránící hráče, Memphis si míč posunul do středu hřiště a nádhernou střelou ho zakroutil ke vzdálenější tyči. Fantastický moment. Něco podobného jsem v našem dresu už pěkně dlouho neviděl. Memphis otočil skóre zápasu na 2:1 a oba góly byly prostě parádní. Skoro to vypadá, že neumím dát „normální“ gól. Do této doby jsme vstřelili 4 góly. Jeden byl vlastní a další tři worldclass akce. Když už dáme góla, tak to prostě stojí za to.

První poločas byl opravdu povedený. Hodně se mi líbily nejenom fantastické výkony Memphise a Smallinga, ale také mě potěšil Mata, který navázal na zápas s Aston Villou a znovu své přihrávky posílal dopředu. Sice z toho nebyla žádná gólová asistence, ale konečně své přihrávky směřuje k brance soupeře. V prvním poločase patřil mezi nejlepší hráče, jenom škoda, že si stejný výkonnostní level neudržel i v druhém poločase.

Druhý poločas

Hned o poločas vystřídal Carrase Basti, ale žádná velká změna to nebyla. Jediný rozdíl mezi jejich výkonem byl snad jenom onen vlastní gól. Ani jeden z nich neexceloval, ale ani vyloženě nepropadl. Byly to dva průměrné výkony. Nicméně od obou očekáváme určitě mnohem více.

Kdo průměrně rozhodně nehrál, byl ovšem nezastavitelný Memphis. I do druhého poločasu vstoupil aktivně. Výsledkem byly další úspěšné průniky a následná střelba, ale třetí gól bohužel nepřidal. Největší šanci měl v 64‘, kdy Shaw laxně zkazil přihrávky, ale následně míč vybojoval a po pravém křídle se ještě vrhl na útočný výlet. Centrem našel Rooneyho, který patou sklepl na Memphise, jenže ten chtěl střílet z první a vysoko přestřelil. Byla to škoda, protože měl dost času na zpracování a vedení 3:1 by určitě bylo příjemnější, ale tady ukázal, že je to ještě pořád mladý kluk, který se ještě musí učit. Každopádně tohle byla asi nejlepší akce celého zápasu.

Celkově měly výkony Memphise, ale i Januzaje spoustu podobných rysů. Memphis sice odehrál lepší zápas, ale mám na mysli, že oba tam měli geniální momenty, které střídali s jednoduchými ztrátami. Adnan měl svůj moment o víkend, Memphis zase teď, ale na obou je vidět, že to zdaleka nejsou hotový hráči. Co se týče individuálních schopností, tak dokáží cokoli, ale pokud jde o kombinaci, tak oba dva pokulhávají. Zároveň jsem si všiml, že oba mají problém s rovnováhou. Především u Adnana to bylo vidět při několika přihrávkách, kdy mohl vyslat kolmici, ale jeho řeč těla nebyla ideální.

O trochu vzrušení se postaral také Romero, který příliš dlouho čekal s odkopem, až ho soupeř dojel na kotník, ale zápas dohrál, takže by měl být fit i na ligové utkání. Důležitým momentem byl také příchod Chicharita. Hrášek za pár minut na hřišti předvedl, že Rooneyho výkony zdaleka nejsou pouze méně výraznou zálohou. Energie s jakou do utkání nastoupil, byla nakažlivá. Neustále si nabíhal za obranu, chtěl hrát a svým neúnavným presingem vybojoval červenou kartu. Když to porovnáváme s výkony Rooneyho, který už od první minuty vypadá unaveně a energie je to poslední, co bychom v jeho výkonech hledali, tak nezbývá než věřit, že Chicha „nakazí“ i Rooneyho.

I u dalšího důležitého taktického momentu byl Rooney. Tentokrát šel poprvé v sezoně střídat, což jednak byla reakce na jeho špatné výkony a varovný prst od van Gaala, ale především další taktická varianta, kterou můžeme využít. Už jsem to zmiňoval v článku při představení Bastiho ZDE. Fella sice nebude základním stavebním kamenem, ale i tak bude nesmírně důležitý. Jsem toho názoru, že Herrera by měl hrát za každých okolností, ale tentokrát jsem byl spokojený, že přednost dostal Fella. Za stavu 2:1, který pro nás byl téměř jako remíza bylo vynikající rozhodnutí poslat do hry Fellainiho, čímž jsme z minuty na minutu mohli okamžitě změnit náš herní styl.

Samozřejmě samotný gól byl velice důležitý a van Gaal dostane od médií pochvalu především za to, ale i kdyby ho Fella nedal, tak byl velice důležitý. Na tyto závěry utkání bude s velkou pravděpodobností využíván častěji, což nám nabídne další možnosti, jak překonat obranný val soupeře. V nastavení měl gólovou šanci ještě Smalling, ale na 3:1 nakonec v poslední sekundě zvýšil právě belgický obr.

Závěr

Po dlouhé době opravdu skvělý zápas. Proti Villans jsme odehráli kvalitních 30 minut, ale tento zápas byl z naší strany minimálně o třídu lepší. Možná to bylo tím, že v Premier League jsou kvalitnější soupeři, to je dost možné, ale radost si tím zkazit rozhodně nenechám. Z výkonu jsem byl maximálně potěšený a bavil jsem se. Taktických objevů v tomhle zápase bylo minimum, ale naše přímočará hra stála za to. Dokonce by mi ani nevadilo, kdyby zápas skončil 2:1, protože po takovém výkonu nešlo být nespokojený. Konečný gól Fellainiho všechno jenom znásobil. Navíc potěšil další skvělý defenzivní výkon, obdržený gól byl pouze dílem smůly.

obrdžené góly od září 2014

Nejlepší hráči

Depay 2015Vybrat nejlepšího hráče se může zdát na první pohled naprosto jednoduché, ale ono to tak lehké nebylo. Samozřejmě Memphis hrál fantasticky, ale nebyl to dokonalý výkon. Zkazil několik jednoduchých přihrávek, ale vstřelil dva krásné góly a na jeden ještě přihrál. Nedat ho za nejlepšího hráče zápasu by byl asi hřích. Vypadá to, že konečně máme hráče, který umí sám udělat rozdíl. Rád to nazývám rozdílovým hráčem a přesně tím Memphis je. Naprosto úžasný výkon. Mimochodem poslední tři hráči, kteří dokázali dát v LM 2 góly a 1 asistenci za Manchester United: Ronaldo(2009), Rooney(2013), Memphis(2015).

Smalling 2015Právě u Smallinga jsem chvilku váhal, zda by si nejlepšího hráče zápasu nezasloužil on, ale přece jenom 2 góly, 1 asistence a k tomu několik dalších akcí nepřekonal ani Smalling. Každopádně jeho výkon byl znovu úžasný. Nevím, odkud bere tyhle výkony, ale momentálně neznám stopera, který předvádí podobně kvalitní výkony. Je jako skála.

Shaw 2015V tomto zápase sice dominovala ofenzíva, ale znovu musím do trojice nejlepších vybrat dva defenzivní hráče. Shaw poprvé v sezoně překonal svého kolegu z pravé strany Darmiana a stálo to za to. Nutno uznat, že překonat skvělé výkony Darmiana není vůbec jednoduché, ale dnes byl Luke lepší. Je vidět, že mu letní trénink s Adnanem prospěl a je prakticky nemožné ho utahat. Byl aktivní nejenom v útoku, ale také v obraně, kdy si připsal 8 obranných zákroků. Podporoval především ofenzívu, ale vždy se stihl včas vrátit.