24/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Aston Villa – Manchester United

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku najdete netradiční pohled na naší hru. Zároveň zjistíte, proč nastoupila právě tato sestava a zda to bylo správné rozhodnutí. Chybět nebude ani rozbor celého utkání včetně klíčových momentů a taktických změn během zápasu. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza

Úvodní domácí kolo už máme úspěšně za sebou a teď byl na řadě první venkovní zápas. Minulý rok nám trvalo až do Vánoc, než jsme dokázali venku poprvé vyhrát. Letos jsme to značně urychlili. Aston Villa na to byla ideálním soupeřem. Ve Villa Parku nás neporazili už od roku 1995. Zároveň jsou Villans naším nejoblíbenějším klubem. Vyhráli jsme proti nim už 32 krát, což se nám proti žádnému jinému týmu nepodařilo.

Sestava Manchester United

Základní sestava byla téměř stejná jako s Tottenhamem. Změn jsme se dočkali pouze v ofenzivní záloze. Younga nahradil talentovaný Januzaj a nastoupil na podhrotu. Memphis měl tedy volnou cestu na levé křídlo, kde si cítí nejlépe. Z těchto změn jsem měl opravdu radost. Januzaj je obrovský talent, takže potřebuje dostávat příležitosti a Memphisovi to na kraji svědčí mnohem víc než uprostřed. Ideální win win situace.

Za tohle bych chtěl van Gaal opravdu pochválit, především za Adnana. Naši mladíci potřebují více herních minut a obzvlášť talent, jakým je Januzaj musí hrát častěji. Naopak mě znovu zklamal vynecháním Herrery. Ať už postavíme jakoukoli zálohu, tak by v ní neměl chybět Herrera, který je klíčovým hráčem.

Základní sestava vs Aston Villa 14.8.2015

Sestava Aston Villa

Villans nastoupili v klasické rozestavení 1-4-3-3. Stěžením bodem jejich hry byla rychlá křídla Sinclair s Agbonlahorem. Ze středu hřiště hru dirigoval Westwood. Sherwood zvolil sympatickou taktiku a rozhodl se celkem vysoko napadat. Nespoléhal se pouze na protiútoky, ale jeho cílem bylo získat míče při naší rozehrávce.

Inspiroval se presingem Tottenhamu, který nám dělal velké potíže. Nicméně byla znát především absence Bentekeho, který byl pro Villu nepostradatelný. Delpha se podařilo celkem dobře nahradit, ale Ayew je jiným typem hráče než Benteke, což na jejich hře bylo znát.

První poločas

Úvod utkání jsme měli celkem slušný. Sice bylo v naší rozehrávce několik nepřesností, ale postupně se to zlepšovalo. S rozehrávkou bojoval především Smalling, kterému se tentokrát zakládání útoků opravdu nedařilo. Nicméně i přesto jsme hráli celkem slušně a dokázali kontrolovat hru.

Vyvrcholením této pasáže byl nádherný gól Januzaje. Memphis podržel míč na levé straně hřiště, přihrál Matovi, který fantastickou kolmicí našel Adnana, jenž celou akci ještě vyšperkoval chytrou kličkou a zakončením slabší pravačkou o vzdálenější tyč. Opravdu nádherná akce, na kterou bych se mohl dívat celý den. Mata konečně ukázal, že umí poslat finální přihrávku a Januzaj po dlouhé době předvedl svou genialitu. Podobný gól vstřelil ještě pod Moyese, když posadil Collinse na zadek a také dokázal skórovat.

Tento gól nám měl dodat jistotu, ale opak byl pravdou. Místo toho, abychom branku potvrdili, tak Villans začali ještě více napadat a naše hra byla v této pasáži hodně laxní. Od gólu až do 60‘ to bylo z naší strany vyloženě utrpení. Nedokázali jsme udržet míč, v kombinaci jsme měli spoustu nepřesností. Především Smalling s tím neustále bojoval. Tady se můžete podívat, jak vypadaly přihrávky dopředu od Smallinga a poté jeho konkurenta Blinda, který měl rozehrávku i pod tlakem několikanásobně lepší.

Smalling přihrávky dopředu vs Aston Villa 14.8.2015

Blind přihrávky dopředu vs Aston Villa 14.8.2015

Nicméně defenzíva fungovala skvěle a Villans si nevypracovali jedinou šanci. Jediným sporným momentem byl souboj Darmiana s Richardsem po rohovém kopu. Darmian svého soupeře jednoznačně držel a měla se pískat penalta. Jenže Darmian to udělal velice šikovně, protože ho nedržel za dres, ale za krk, což je mnohem hůře vidět. No nic to nemění na tom, že se měl pískat pokutový kop. Naštěstí to ale byl jediný závar před naší branky.

Druhý poločas

Druhá půle začala stejně, jako skončila ta první. Naše hra byla plná nepřesností a Villa byla lepším týmem. Fáze od 30 až do 60‘ byla z naší strany opravdu velice špatná. Nedařilo se nám nic. Každopádně rozdíl od minulé sezony je, že se můžeme spolehnout na kvalitní defenzívu. Především práce Schneiderlina byla znovu ukázková a několikrát vypomohl obranné čtyřce. Pochvalu si ovšem zaslouží van Gaal, který na tohle nevýrazné období zareagoval chytrým střídáním.

Do hry poslal Bastiho s Anderem, kteří nahradili Carricka s Januzajem. Především Adnan neodehrál špatný zápas, což dokumentoval vstřeleným gólem, ale také si připsal několik zbytečných ztrát. Tyto změny měly velký vliv na naší hru a náš výkon šel okamžitě nahoru. Co se týče rozestavení, tak žádná změna nenastala a zůstali jsme u 1-4-2-3-1. Herrera zaujmul pozici Januzaje jako čísla 10, což sice není jeho ideální pozice, ale dokáže zahrát i zde. Pořád to mělo od dokonalosti daleko, ale v těchto posledních 30 minutách to byl mnohem lepší výkon než v prvním zápase proti Spurs i prvních 60‘ proti Ville. Opravdu se na to dalo dívat a především Basti s Anderem dokázali hru skvěle kontrolovat. 

Svým dílem přispěl i Juan Mata, který byl mnohem odvážnější než v minulé sezoně a snažil se o finální přihrávky. Měl tam sice několik ztrát, ale tím bych se nijak nezabýval. Za ty 2 geniální přihrávky mu to klidně odpustím. Tu druhou vyslal v 72‘ na Memphise, který šel sám na branku, ale těsně minul. Každopádně to byla další krásná přímočará akce a přesně tohle chci od Maty vidět. Na obrázcích níže můžete vidět srovnání jeho přihrávek dopředu proti Tottenhamu a poté proti Villans.Juan Mata přihrávky dopředu vs Tottenham

Žádné kolmé přihrávky, všechno do stran. Teď si všimněte kolmých přihrávek proti Villans. Jasně, všechny se mu nepovedly, ale to není žádné překvapení. Já jsem měl radost i z těch neúspěšných, protože se o ně konečně pokoušel. Výsledkem byly dva geniální pasy.

Juan Mata přihrávky dopředu vs Aston Villa 14.8.2015Naše hra se začínala stupňovat a k dalšímu zakončení se po přihrávce Herrery dostal Depay. Je pravda, že nám trochu pomohl Tim Sherwood, který ze hřiště stáhl křídla a nasadil 3 klasické útočníky, čímž se obral o přechodovou fázi a hru svého týmu zaměřil na dlouhé míče, ale i tak to byl od nás v posledních 30 minutách velice vyspělý výkon.

Především nastavení jsme odehráli výborně. Přesně takhle by mělo vypadat zodpovědně odehrané nastavení. Prakticky jsme neztratili míč a soupeře nepustili ani k nejmenšímu náznaku tlaku. Bonusem této pasáže byl Bastiho pas, kterým našel Rooneyho, jenže ten míč hlavou nezpracoval, čímž dokonale podepsal svůj nemastný výkon. Na tomhle se ale dá stavět. Nastavení jsme odehráli jako zkušené a vyspělé mužstvo a v klidu utkání dotáhli do vítězného konce.

Vliv Schneiderlina na obranu

Během zápasu i po něm jsem si všiml kritiky na hru Morgana, kterému je vyčítána nedostatečná kvalita směrem dopředu. Ono pokud od něj čekáte první dotek Herrery, pasy Bastiho nebo přehled Carricka, tak budete doopravdy zklamaní. On má sice kvalitní přihrávku, ale nikdy to nebude jeho přednost.

Každopádně na postu defenzivního záložníka to ani není problém. V defenzivní záloze mnohem více využije jeho vynikající poziční hru a tackling (obranné zákroky). Právě tyhle jeho dvě největší přednosti jsou pro naší defenzívu klíčové, což jsem zmiňoval už při jeho přestupu, když jsem o něm psal uvítací článek, který si můžete přečíst ZDE.

Nikdy to nebude hráč, o kterém budou básnit média a dokonce ani mezi fanoušky pravděpodobně dlouho nebude dostatečně uznáván, stejně jako ze začátku nebyl Carrick. Nicméně jeho přínos pro naší hru je obrovský. Vyhrává spoustu osobních soubojů a při protiútocích soupeře nepropadává. Na obrázku níže se může podívat na jeho statistiky ze včerejšího zápasu. 5 vyhraných osobních souboj(zelený křížek), 5 zachycených přihrávek (zelený kosočtverec), 3 clearence (zelené kolečko).

Morgan Schneiderlin vs Aston Villa 14.8.2015Stačí si porovnat naše výkony v obraně teď a minulý rok při zranění Carricka (začátek a konec sezony). Naše bránění s Blindem na pozici defenzivního záložníka a se Schneiderlinem na stejné pozici je diametrálně odlišné. Je to úplně jiný level. Co se týče ofenzívy, tak to pořád dost skřípe, ale právě defenzíva je momentálně naší chloubou. Jednak tomu pomáhá spolehlivými výkony Smalling, ale ještě důležitější jsou právě výkony Morgana, který čistí prostor před stopery. Není náhoda, že obrana Chelsea šla nahoru po příchodu Matiče, Arsenal s Coquelinem a stejně tak není zlepšená defenzíva dílem náhody ani u nás. Schneiderlin plní svojí práci skvěle a do našeho týmu dokonale zapadl.

Na nějaké velké závěry je brzo, ale už teď ukazuje, proč ho van Gaal koupil. Mezi většinou fanoušků vyvolalo nadšení příchod Bastiho, ale přestup Morgan byl pro nás ještě důležitější. Očekával jsem od něj podobné výkony, ale i mě lehce zaskočilo, že je podává hned od prvního kola. Nezalekl se přechodu do většího klubu a pokračuje ve vynikajících výkonech ze Southamptonu. Jak už jsem zmínil, na hřišti není nejvýraznějším hráčem, ale jeho černá práce a defenzivní schopnosti jsou pro nás neocenitelné.

Závěr

Oproti zápasu se Spurs to bylo jednoznačné zlepšení. V útoku to pořád nebylo ideální a kromě nádherného prvního gólu se nám příliš nedařilo, ale po chytrém střídání jsme posledních 30 minut odehráli na vysoké úrovni. Van Gaal potěšil přesunutím Memphise na kraj i šancí pro Januzaje. Adnan vstřelil jediný gól a Memphise od něj dělil jen kousek. Zlepšená hra je pozitivním signálem do budoucna. Pořád by to chtělo lepší pohyb v záložní řadě a větší kvalitu v ofenzívě, ale oproti zápasu s Tottenhamem bylo vidět zlepšení a posun. Od skvělého výkonu to mělo pořád daleko, ale posledních 30 minut i gól Januzaje mi dodává naději, že to rozhodně půjde i lépe.

Nejlepší hráči

Mata 2015Konečně předvedl výkon, který od něj očekávám a tentokrát si chválu opravdu zaslouží. Když budu počítat i konec minulé sezony, tak jsem ho z posledních 8 zápasů minimálně 6 krát zařadil mezi nejhorší hráče, protože hrál alibisticky a nevytvářel šance, viz obrázek proti Spurs. Nicméně dnes ukázal, co od něj očekávám a nepochybuji, že to stejné chce i van Gaal. Kolmé finální přihrávky, kterými udělá rozdíl. Gólová asistence pro Adnana a kolmice na Memphise byly nádherné. Dokonale předvedl, jak by měl hrát kreativní ofenzivní záložník. Nikdo od něj neočekává dribling a obcházení protihráčů, ale právě proto jsou potřeba tyto finální přihrávky. Je pravda, že dnes zbytečně ztratil několik míčů, ale to mu za ty dvě finální přihrávky s radostí odpustím a vůbec mě ty ztráty netrápí. Tohle je Juanito, kterého chci vidět!

Schneiderlin 2015Velkou zásluhu na skvělé defenzívě má právě Morgan. Už proti Spurs předvedl několik úspěšných obraných zákroků, ale dnes byl ještě lepší. Dost jsem se o něj rozepsal v samostatném odstavci, takže to tady nebudu prodlužovat, ale přesně takhle si představuju výkon defenzivního záložníka. 

 

 

 

Darmian 2015Mezi nejlepší jsem ho chtěl zařadit už proti Spurs, ale nakonec jsem vybral Carrase. Dnes už ovšem chybět nemůže. V defenzívě naprosto neprostupný a spolehlivý. Dnes se dostal do tří osobních soubojů a ze všech odešel jako vítěz. V ofenzívě tentokrát nebyl aktivní jako jeho kolega Shaw, ale v obraně si plnil své úkoly do puntíku. Van Gaal si asi rychle rozmyslí své prohlášení, že přišel pouze jako backup pro Valenciu. Stejně jako Morgan vypadá jako velice spolehlivý hráč a opravdu příjemně mě svými výkony překvapil.

 

 

Nejhorší hráči

Zklamal především Rooney. Proti Tottenhamu jsem ho ještě obhajoval, protože nedostal žádnou pořádnou přihrávku, ale tentokrát byl jeho výkon opravdu bídný. Kazil jednoduché přihrávky, podnikal minimum náběhů za obranu a s míčem byl snad nejpomalejší ze všech. Takhle to od něj dál určitě nepůjde a měl by se rychle vzchopit. Van Gaal v něj má velkou důvěru, ale ani jeho trpělivost není nekonečná, viz van Persie. Nejlepší zápas neodehrál ani Memphis, ale o proti Rooneymu to bylo mnohem lepší. Depay se snažil, ale zatím mi u něj chybí větší jistota. Je vidět, že má v sobě něco geniálního, ale potřebuje to ze sebe dostat. Proti Villans se několikrát dostal k zakončení, ale gól nevstřelil. 

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs Aston Villa 14.8.2015

Zdroj foto: sharemytactic.com, fourfourtwo.com

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!