18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Manchester United – Tottenham Hotspur

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V článku najdete netradiční pohled na naší hru. Zároveň zjistíte, proč nastoupila právě tato sestava a zda to bylo správné rozhodnutí. Chybět nebude ani rozbor celého utkání včetně klíčových momentů a taktických změn během zápasu. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza

Nová sezona konečna začala! Přestávka byla dlouhá, takže jsem rád, že je Premier League zase zpět. Ve zkratce se ještě vrátím k přestupům a předsezonnímu turné. Už mi chyběla nejenom Premier League, ale také články a diskutování o naší hře.

Přestupy a předsezonní turné

S přestupy jsem maximálně spokojený. Největší radost mám ze Schneiderlin, který byl mou vysněnou posilou, mimochodem jsem o něm sepsal obsáhlejší článek ZDE. Důležitý byl také příchod Depaye, který nám pomůže překonat problém individuálních soubojů, který nás dlouhodobě trápí. Přestup Bastiho byl trochu kontroverzní, protože to není zrovna „United way“ a já nejsem fanouškem přestupů starších hráčů, kteří vrchol zažili jinde, ale pokud je to jeden hráč za delší dobu, tak to akceptuju a Basti naší zálohu bezesporu posune zase o kousek výše, pokud tedy nebude hrát na úkor Herrery. Článek o jeho přínosu najdete ZDE.V neposlední řadě zatím potěšil také Darmian, který se zatím jeví skvěle.

Příprava byla celkem podivná. Od prvního zápasu nastupovala stejná sestava. Van Gaal od začátku věděl, jakou sestavu chce na začátku ligy a všechny přátelské zápasy podle toho přizpůsobil. Navázal na minulou sezonu, kde stavěl několik hráčů mimo své pozice. Tentokrát postavil Blinda na stopera, Matu na křídlo a Memphise na podhrot. Nad tímhle jsem kroutil očima, ale mnohem víc mě zarazila úplně jiná věc.

Odstavení dvojice Smalling – Herrera. Ander byl minulý rok nejlepší hráč v poli a je to jediný box to box záložník v týmu, který vydrží celý zápas běhat a vytvářet šance. Proto tedy vůbec nechápu, proč v přípravě téměř nic neodehrál a bez jakékoli šance byl přesunutý do druhé sestavy, mezi mladíky, se kterými se počítá na lavičku nebo vůbec. Neméně překvapivý bylo odsunutí Smallinga do druhé sestavy. V minulé sezoně to byl naprosto jednoznačně náš nejlepší stoper, ale van Gaal preferoval dvojici Jones-Blind. Především upřednostnění Blinda přes Smallingem je naprostá šílenost. Vím, že tam chce mít van Gaal leváka, ale občas mi to přijde jenom jako výmluva. Především vzhledem k tomu, že na konci sezony hrál vedle sebe pravidelně Smalling s Jonesem a jednou McNair, tedy všechno praváci. Odsunutí těchto dvou hráčů, kteří byli v minulé sezoně vynikající bylo více než překvapivé.

 

Občas to vypadá, že van Gaal nutně potřebuje udělat něco geniálního, ale tady dokonale platí přísloví „V jednoduchosti je krása“. Nicméně pořád to byla příprava a já jsem doufal, že pouze zkouší, experimentuje a takovou sestavu nemyslí vážně, bohužel myslel. Každopádně nezbývá věřit, že čekání na Herreru už nebude trvat půl roku a experimenty s Blindem na stoperu nebo s Matou na křídle skončí dříve, než bude pozdě.

Sestava Manchester United

Se složením základní sestavy jsem velice nespokojený. S tak kvalitním kádrem, který momentálně máme k dispozici je „zločin“ hrát v takovém rozestavení, navíc s podobným hráčským výběrem. Smalling se do základu naštěstí vrátil, ale to bylo způsobené dalším zranění Jonese, který bude kvůli tromboze chybět 2 až 3 týdny.

S takhle kvalitní zálohou, kterou máme k dispozici je jakýkoli jiný systém než 1-4-3-3, kde využijeme naše největší přednosti špatnou volbou. Máme nejlepší zálohu od dob, kdy tu hrála legendární dvojice Scholes – Keane, ale nedokážeme toho využít. Absenci Bastiho chápu, zatím není v optimální kondici, takže to bylo správné rozhodnutí. Jenže Herrera k dispozici byl, takže se vybízelo postavit trojlístek Schneiderlin-Carrick-Herrera. Jenže Ander zůstal na lavičce a van Gaal se rozhodl pro systém 1-4-2-3-1, ale v realu to bylo spíše 1-4-2-2-2.

Už tenhle zvolený systém nás obral o naší největší zbraň, dokonale vyváženou záložní řadu. Nicméně další postavení hráčů jenom podepsalo mojí nespokojenost. Největší specialitou byl Mata na křídle a Memphis na podhrotu. Tohle snad ani nepotřebuje nějaký delší komentář. Nápadně mi to připomíná Fellainiho na pozici tvořivého záložníka minulý rok. Jako kdyby musel za každou cenu udělat něco geniálního. Ve zkratce mě hned po sestavě opustilo nadšení z úvodu Premier League. Nerad mu „kazím“ narozeniny, ale za tohle ho bohužel pochválit nemůžu. Každopádně mu přeju všechno nejlepší, dárek nakonec dostal v podobě 3 bodů.

Základní sestava vs Tottenham 8.8.2015

Sestava Tottenhamu

Pochettino zůstává věrný svému 1-4-2-3-1, ale dlouhodobě má problém s kvalitou záložní řady. Ať už nastupovala dvojice Bentaleb-Stambouli, Bentaleb-Mason nebo tentokrát Bentaleb-Dier, tak to nikdy nebylo ono. Bentaleb sice v minulé sezoně podával kvalitní výkony, ale pořád je to mladík, který potřebuje vyzrát, což naplno ukázal včerejší zápas. Navíc jeho kolegové jsou ještě horší. Spurs nutně potřebují kvalitního záložníka. O to více mě překvapilo, že si nechali proklouznout Cabayeho, který patří ke špičce Premier League.

Bez kvalitní zálohy to prostě nejde a trpí nejenom Kane, ale především Eriksen, který si pro míče musí chodit hlouběji do pole. Poté se logicky nemůže pohybovat v nebezpečných prostorech mezi liniemi, čímž trpí Kane, který nedostává finální přihrávky. Hra Tottenhamu stojí na této dvojici, takže pokud jednoho z nich dokážete vymazat, tak máte vyhráno. Zároveň mají Spurs stejný problém jako my, protože jim citelně schází hráči, kteří umí 1 vs 1. Chadli ani Lamela nejsou nejšťastnější volby.

První poločas

Vstup do zápasu se nám vůbec nepovedl. Tottenham na nás vletěl se svým šíleným presingem a prvních 20 minut měl hru plně pod kontrolou. Největší šanci si vypracovali hned v 5‘. Mata ztratil míč u postranní čáry, Chadli naše Kanea, který chytrým obloučkem vyslal Eriksena, jenž těsně přestřelil. Do další šance se dostali znovu hráči Spurs, když Eriksen přesunul těžiště hry na Walkera, který přetlačil Younga, ale Romero vyběhl včas a míč dokázal vyrazit. Každopádně nás Tottenham jasně přehrával a my jsme se nedokázali dostat do hry, což dokumentu i tato statistika střel na branku.

statistika střel po 20 minutách, Manchester United vs Tottenham 8.8.2015

Prvních 20 minut jsme tedy vůbec nezvládli, ale ve 22‘ zkazil rozehrávku Bentaleb, kterou zachytil Mata. Ten míč posunul na Depaye, kterého bych chtěl pochválit, že nedával finální přihrávku přímo na Rooneyho, kde byla velká šance, že bude zblokována, ale vybral si Young, jenž poté našel úplně volného Rooneyho. Wayne si míč zpracovával tak dlouho, že přišel Walker, který míč vypíchl, ale bohužel pro něj přímo do vlastní sítě. Stav utkání byl 1:0.

Tento gól byl pořádnou sprchou pro hráče Tottenhamu, kteří už nedokázali navázat na kvalitní hru z prvních 20-ti minut. My jsme se dostali více do hry, ale k ničemu podstatnému to nevedlo. Když už jsme si vytvořili alespoň náznak šance, tak to bylo po chybě nejistého Bentaleba. Několikrát si ho skvěle vyčíhal Carrick a míč mu odebral v nebezpečných prostorech. Žádný z těchto protiútoků se nám nepovedlo dotáhnout úplně dokonce, ale Carrick svou práci zvládal fantasticky a Bentaleba dokonale přečetl. 

Bohužel když jsme měli útočit do připravené obrany, tak to vypadalo doslova bezradně. Carrick se Schneiderlinem byli zatažení blízko u stoperů a Memphis se pohyboval až na hrotu útoku vedle Rooneyho, čímž uprostřed hřiště pravidelně vznikala díra, kterou se nám za celý zápas nepodařilo zmenšit. Do kabin jsme šli s vedením 1:0, ale žádná střela na bránu byla alarmující.

Druhý poločas

Druhá polovina pokračovala ve stejném duchu. Tottenham nedokázal navázat na úvod utkání a nám chyběla spojka mezi zálohou a útokem. Jak Carrick, tak Schneiderlin hráli až příliš hluboko, což nás omezovalo při postupném útoku. Jenže těžko jim to vyčítat, nemůžeme po nich chtít, aby hráli jako Herrera nebo Modrič. Jsou to jiný tipy hráčů a svou roli si splnili skvěle. U Carricka jsem už zmínil jeho důležité souboje s Bentalebem, ale zároveň byl opět téměř bezchybný v přihrávkách. Na obrázku níže můžete vidět nejenom jeho neomylné přihrávky, ale také výše zmíněné zachycení míče (zelený kosočtverec) a vyhraný osobní souboj (zelený křížek).

Michael Carrick vs Tottenham 8.8.2015

Špatné utkání neodehrál ani Schneiderlin, který vyhrál 5 osobních soubojů a 3 krát ještě soupeře zastavil taktickým faulem. Prohrál pouze jeden osobní souboj. Směrem dozadu to byl perfektní výkon, ale problém byl právě v tom, že jsou oba hráči příliš defenzivní. Carrick má sice fantastickou přihrávku, ale není to box to box záložník, který bude létat po celém hřišti. Morgan se naopak staral výhradně o defenzívu s tím, že se několikrát pokusil o útočný výlet z druhé vlny, ale nebylo to nic pravidelného. Těžko jim tedy můžeme něco vyčítat, ale problém je v tom, že oni nemůžou hrát ve dvoučlenné záloze spolu.

Druhý poločas byl podobně nudný jako ten první. O menší vzruch se v 65‘ postaral Young, který vyslal naší první a zároveň jedinou střelu na branku. O minutu později střídal Memphis, kterého nahradil Herrera, jemuž se dostalo bouřlivému potlesku a fanoušci vyvolávalo jeho jméno. Bohužel to byl z naší strany nejpozitivnější moment druhého poločasu.

Očekával jsem, že se Ander stáhne do zálohy a přepneme na 1-4-3-3, ale střídání s Memphisem bylo čistě post za post. V defenzivní záloze tedy zůstal Schneiderlin a další debutant Schweinsteiger. Rád bych vypíchnul nějaký moment, ale až do 80‘ se vůbec nic nedělo.

Posledních 10 minut se Tottenham nadechl k náporu a navázal na úvodní dvacetiminutovku. Několikrát nás podržel Romero, především střely Eriksena byly nebezpečné. Nejdříve z úhlu, ale poté z hranice vápna, kdy už to smrdělo gólem. Nicméně Romero byl jistý, se střelami si dokázal poradit a ještě sebral několik centrovaných míčů.

Mata vs Eriksen

Na hřišti se toho opravdu moc nedělo, tak se zaměřím aspoň na souboj dvojice Mata – Eriksen. Toto srovnání jsem si vybral především z toho důvodu, že Eriksen v zápase ukázal, co mi u Maty v našem dresu dlouhodobě chybí. To, že nedokáže obejít hráč mu nevyčítám, i když to je samozřejmě základní problém, pokud hraje na křídle, ale to je chyba van Gaala, že ho tam staví, ne Maty.

Jenže co od něho očekávám, jsou finální přihrávky, kolmice. A to je přesně bod, kde Mata pravidelně zaostává. 90% úspěšnost přihrávek je sice hezká, ale k ničemu. My potřebujeme finální přihrávky. Potom si stěžujeme na Rooneyho, ale jak má dát gól, když mu tam žádná finálka nepřijde (kromě gólové situace, kterou zazdil)? Na prvním obrázku si ukážeme statistiky právě Maty a poté Eriksena.

Juan Mata vs Tottenham 8.8.2015

Přihrávky v drtivé většině do stran nebo dozadu, ale především absolutní absence kolmých přihrávek. Zaměřte se na pasy okolo vápna. Tam byl pouze jeden pokus o kolmou přihrávku. Jinak šlo všechno do stran, na jistotu. Teď se naopak podívejte na Eriksena. Jednak tam má ze hry 3 vytvořené šance(bledě modré šipky) a zároveň spoustu dalších pokusů o finální přihrávky. Takhle by měl podle mě vypadat výkon kreativního hráče, který má za úkol otevřít obranu soupeře. 

Eriksen vs Manchester United 8.8.2015To neznamená, že bych u nás chtěl Eriksena. Určitě bych ho nechtěl, protože na křídle chci vidět úplně jiné typy hráčů, ale když už tam tedy Mata bude minimálně do příchodu nového křídla nastupovat, tak očekávám aspoň snahu o finální přihrávky. Nemusí to být nutně na úrovni Davida Silvy, ale chci tam vidět snahu o kolmice.

Závěr

Zápas byl z naší strany velice špatný, ale největší vinu přikládám van Gaalovi za zvolenou strategii a zároveň i jednotlivé obsazení určitých postů. Byl to začátek ligy, takže to samozřejmě nemůže být perfektní. Počítal jsem s tím, ale zklamaný jsem především z toho, jak naše sestava vypadala a zároveň potvrdila moje předzápasové obavy. Zápas se nám vůbec nepovedl a bylo to jenom navázání na minulou sezonu. Nicméně věřím, že se letos dá van Gaal rychleji dohromady a zanedlouho náš uvidíme v rozestavení 1-4-3-3 s Herrerou uprostřed hřiště a Memphisem na křídle.

Nejlepší hráči

Chris-Smalling-hodnocení-150x150 „Mike“ Smalling. Potvrdil, proč jsem ho minulý rok zařadil mezi 5 nejlepších hráčů. V obraně byl jako skála a vypadá to, že jsme našli tolik hledaného TOP stopera. Smalling má všechny předpoklady být lídrem obrany a základním stavebním kamenem pro mnoho let. Pustil se do 4 osobních soubojů, 3 vyhrál. Zachytil 3 přihrávky soupeře a navíc si připsal 7 hlaviček/odkopů z nebezpečného prostoru. Byl vynikající a bezesporu hráč zápasu.

 

Sergio Romero hodnoceníVelice příjemné překvapení. Přišel teprve před týdnem, v přípravě neodchytal ani minutu, ale vedl si skvěle. Sice měl problémy s rozehrávkou, ale  vynahradil to jistými zákroky. Překvapil mě ovšem svou jistotou při sbírání centrovaných míčů. Právě s tímhle aspektem mají brankáři, kteří přicházejí do Premier League často problémy, ale Romero byl naprosto suverénní. Určitě mu v tom pomáhá jeho vysoká postava, ale i tak mě překvapilo, jak lehce tyto centry dokázal sbírat. V závěru nás navíc podržel důležitými zákroky, za což ho náležitě odměnili fanoušci, kteří zpívali jeho jméno.

 

Michael Carrick hodnoceníPřemýšlel jsem, jestli vyberu Darmiana nebo Carrase, ale nakonec jsem se rozhodl pro Míšu. Je pravda, že jsme ve středu zálohy trpěli při přechodu do útoku, ale to už jsem vysvětlil výše. Carrase jsem vybral především proto, že několikrát nachytal Bentaleba, což vedlo aspoň k náznakům šancí. Zároveň měl 96% úspěšnost přihrávek a skvěle bránil. Celkem si připsal 4 zachycené přihrávky. Byl to od něj velice vyspělý výkon. Přesně takhle si představuju využití zkušeností.

 

 

Nejhorší hráči

Za nejhoršího bych klidně mohl označit van Gaala, protože to bylo především o týmovém výkonu. Byla to hlavně systémová chyba, ale herně se mi nelíbil už výše zmíněný Mata. O moc lépe na tom nebyli ani jeho spoluhráči z ofenzívy. Depay byl uprostřed  hřiště ztracený a nepřipsal si ani jeden pokus o individuální souboj, což byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se na něj těšil. Bohužel uprostřed hřiště se sice pohyboval po celé šíři hřiště, ale neměl dost volnosti, aby se mohl pokoušet o individuální akce. Zápas se nevyvedl ani Rooneymu, který to podpořil gólovou situaci, kterou vůbec nezvládl a nijak nezářil ani Young, ale těžko někoho z nich vinit. Dnes nefungoval především přechod do útoku, což byl zásadní problém.

Týmové statistky

Týmové statistiky vs Tottenham 8.8.2015

zdroj foto: sharemytactic.com, fourfourtwo.com, btsport.com, manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!