22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Preview sezóny 2015/2016

Také jste se nemohli dočkat? To, na co každý fanoušek Premier League celé léto čeká, je konečně tu. O víkendu startuje nová sezóna 2015/2016, která bude zcela jistě neméně vzrušující a napínavá, než ta předchozí. Manchester United do v ní vstoupí s velkými ambicemi, jelikož tým holandského stratéga van Gaala má před sebou sezónu, ve které se už od Rudých ďáblů budou čekat trofeje na rozdíl od minulého zahřívacího ročníku. United přes léto výrazně posílili svůj kádr, a i proto jsou předem označeni za jednoho z aspirantů na titul. Old Trafford se může po roční pauze zároveň těšit na Ligu mistrů. Pokud jste příznivcem Red Devils, neměli byste si nechat ujít jediný zápas. Už od začátku to totiž bude jistě skvělá podívaná. Tým je připraven na startovní čáře a vše začíná zase od nuly. Jste také připraveni? Já myslím, že ano! A pokud ne, v tomto předsezónním Preview najdete výklad toho, co byste před zahájením další sezóny měli určitě vědět.

manutd05

Úvod

Po letní Tour se schyluje k okamžiku, kdy vše začne na ostro. Z pohledu Manchesteru United to bude rok ve znamení comebacku mezi evropskou elitu a plný velkých očekávání. Van Gaal sice v minulé sezóně nedosáhl na žádnou cennou trofej, ovšem podařilo se mu stabilizovat tým, vtisknout mu svou filozofii a nové herní metody a vše důkladně připravit start nové sezóny, ve které už nebude čas na žádná zaváhání, a Devils budou muset zabrat hned od začátku, aby jim neujel vlak. Náš tým je však plný vitiality, odhodlání a energie, což nám výrazně přispěje k tomu, abychom byli už letos o krok před našimi protivníky.

Jednou z hlavních událostí je určitě návrat našeho týmu do Ligy mistrů, kde jsme loni po dlouhých letech chyběli, čímž utrpěla naše klubová kasa, jež byla ochuzena o důležité miliony a fanoušci zase o zápasy s nejlepšími kluby Evropy a atmosféru, která s Champions League souvisí. V této soutěži není snadných soupeřů, ovšem všichni doufáme, že i zde bude dosaženo velkých úspěchů. Nizozemský lodivod má s Ligou mistrů bohaté zkušenosti, ale nejprve se do ní budeme muset kvalifikovat, což znamená zvládnout blížící se dvojzápas 4. předkola. Do milionářské soutěže zcela určitě patříme a zážitky z ní jsou nádherné a unikátní. Myslím si, že podobné obrázky máme všichni ještě v živé paměti a určitě by bylo krásné si je v brzké době zopakovat s naším od základu nově budovaným mužstvem.

Ať už s tím souhlasíme nebo ne, ať se nám to líbí, nebo ne, klub investoval v posledních dvou letech mnoho peněz, aby udržel krok s těmi nejlepšími a mohl jim nadále konkurovat. Nyní z toho můžeme začít profitovat a vrátit se na výsluní. Vše jde podle plánu a tvář týmu se postupně formuje do zcela nové podoby. Změny tak velkého rázu, co se tradičních postupů a metod týče, jsou pro zejména pro náročné a oddané fanoušky zase něčím novým, ovšem klub si nemůže dovolit ztratit renomé a hodnotu své značky a rozhodl se jednat tímto moderním způsobem.

Náš tým přes léto znovu posílil a soupiska se rozrostla se o několik zvučných jmen. Jiní, jak už to tak bývá, naopak mužstvo opustili. Tyto události znovu poodhalily, jakou cestou se chtějí Red Devils ubírat. Hlavní rysy United jsou už teď dobře čitelné, takže se dá celkem snadno předpovědět, na jaké hráče chce manažer sázet a jaký fotbal chceme hrát. Je evidentní, že van Gaal neponechává nic náhodě a snaží se udělat pro úspěch klubu maximum s tím, že hodlá zůstat u atraktivního útočného fotbalu. Přivedl do mužstva hráče, o jejichž kvalitě a schopnostech je přesvědčen, stejně jako o tom, že dotyční pomůžou náš celek ještě vylepšit. Tato sázka na jistotu dělá z Rudých ďáblů opravdu velmi silný tým, který bude svým soupeřům nahánět strach.

11800511_934287609946006_4210061188280553758_nVelmi potěšující zprávou bylo, že hlavní přestupové cíle jsme vyřešili hned na začátku léta a na Tour v USA se mohlo v podstatě celé mužstvo připravovat společně i s novými tvářemi naší šatny, na čemž má velkou zásluhu mimo jiné i výkonný ředitel Ed Woodward, jenž odvedl skvělou práci a po svých nevýrazných začátcích si získal sympatie nejednoho fanouška United.

Zdá se, že Manchester United je na nejlepší cestě si opět podmanit Anglii, Evropu a dost možná i celý svět. Ale sezóna teprve začíná a na naší pouti nás čeká dozajista mnoho nástrah a úskalí. Na papíře však vypadá náš tým opravdu nebezpečně a my tak můžeme jenom doufat, že realita bude minimálně podobná a my zakrátko ukážeme světu, že jsme stále tady, připraveni dobýt vrchol.


 

Ohlédnutí za minulou sezónou 2014/2015

Váhal jsem, zda se vůbec pustit do hlubších studií a vzpomínek na minulý ročník, jelikož aktuálně už každý vyhlíží start toho nového. Ale nedalo mi to a připadlo mi zároveň příhodné spojit tyto vzpomínky s úvodem Preview nové sezóny, abychom to měli pěkně uceléné a při sobě. Připomenutí minulého ročníku má jediný záměr. Chci všem, kteří o van Gaalovi tehdy pochybovali, připomenout a objasnit ty těžké začátky, kterými si musel tým pod jeho vedením projít, než začala mít naše hra hlavu a patu a než si vše sedlo. Z neustálého opakování slov: „Je to proces, který vyžaduje čas.“ se možná stalo klišé, nad který mnozí už jen mávli rukou, ale právě nynější podoba United je výsledkem toho, čeho chtěl van Gaal dosáhnout a o čem neustále dokola mluvil.  V tuto chvíli už nám může ukázat první výsledky jeho práce. Jak vidno, opravdu nelze ze dne na den lusknutím prstů vše změnit, ale postupnou, vytrvalou a tvrdou prací můžete dosáhnout lecčeho. A to jsme stále vlastně jen na začátku.

Ale ještě než opravdu začneme, chci napřed zdokumentovat to, čím si musely van Gaal a jeho družina projít. Je tu totiž mimo jiné krásně vidět, jaké byly priority týmu, co a proč nefungovalo, a jak se naše hra vyvíjela a zlepšovala.

Když bych to měl hodně zestručnit, tak použiju terminologii ze světa vozů Formule 1 a napíšu, že uplynulý ročník byl opravdu jen takovým zahřívacím kolem, ve kterém se všichni dotyční, obrazně řečeno, seznámili s tratí a vyzkoušeli si, co funguje a kudy cesta nevede. Van Gaalovými představil týmu své plány, praktiky a filozofii a manažer musel zase rychle zjistit co nejvíce o svém novém týmu. Po vcelku nadějném létě, jehož převážnou část United strávili stejně jako letos na Tour po USA, vypadalo vše hodně optimisticky. Vyšla nám příprava, kádr byl posílen, ale hned první ostré zápasy ukázaly, že to vůbec nebude snadné.

Příchod mnoha nových tváří totiž doprovodily také odchody velkého množství zkušeností a úkolem van Gaala, jenž byl od první chvíle rozhodnutý podobu svého mužstva radikálně pozměnit, bylo přenastavit celý tým tak, aby byl schopen plnit jeho pokyny a chápal jeho herní filozofii. A tak se (časem) i stalo.

Okamžitě po svém příchodu dal autoritativní van Gaal jasně najevo, za jakých podmínek se bude pracovat a co od svého týmu i ostatních zaměstnanců očekává. Nepotřeboval tedy nějaký čas na adaptaci a začal ihned úřadovat, aby měl vše podle svých představ, usnadnil si práci a vyhnul se zbytečným starostem, kterých měl ze začátku už tak vcelku hodně. Velkou výhodou měl především v tom, že o něj vedení Manchesteru United velmi stálo a jeho požadavky se mu snažilo plnit. Od nových posil až po úpravy tréninkového centra AON.

Van Gaal proto ihned poté, nastolil jasný řád a pravidla, zahájil realizaci svých velkých plánů. Je to zkrátka mistr ve svém oboru, který ví jak vést velkoklub, a co je potřeba udělat k dosažení výsledků a k udržení týmového ducha a pozitivní atmosféry. Dalo to hodně práce a stálo to mnoho času a úsilí, ale Rudí ďáblové se postupně dostávali do tohoto správného rytmu a zvykali si na nové věci. To vše probíhalo za pochodu a prakticky v průběhu celého ročníku.

16. van Gaal na Old TraffordJak už jsem zmínil, navzdory povedeným přípravným zápasům a nákupům drahých posil jsme sezónu moc dobře nezačali. Nebylo se však čemu divit. Pro holandského lodivoda byla jednak Premier League velkou neznámou a mužstvo si navíc muselo zvykat na celou řadu změn. A i když tým nehrál evropské soutěže a měl tudíž o to více sil na ligová utkání, bylo to zprvu hodně těžké a tým si musel projít těžkým obdobím kritiky a prvotních neúspěchů.

Jelikož Nemanja Vidič zamířil do Interu Milán, byl za nového kapitána United zvolen Wayne Rooney a asistenty Michael Carrick s Darrenem Fletcherem. Van Gaal musel hned od začátku řešit také celou řadu problémů a komplikací, zejména se zraněnými hráči. Jelikož byla především obrana postihnutá několika absencemi, byl van Gaal nucen improvizovat a rozhodl se zahájit ročník s rozestavením 3-5-2 nebo chcete-li 3-4-1-2, kdy byly do naší hry zakomponovány i nové posty na hřišti.

Tzv. wingbek byl pro fanoušky něco úplně nového a zkušený nizozemský stratég, který chtěl prorazit tímto stylem hry, zcela změnil herní principy našeho celku. Tyto praktiky využíval už při svém působení u holandského národního týmu, a protože se mu osvědčily, použil je pro začátek i v Manchesteru United. Postupně se však vycházelo najevo, že toto rozestavení není úplně nejvhodnější volbou, a že přes velkou ofenzivní sílu, nestíháme vzadu. Nejčastěji skloňovaným duelem, který dobře demonstruje naši hru, je v tomto případě výbuch na hřišti nováčka Leicesteru City, kdy jsme vedli pohodlně 1:3, nicméně United zápas nezvládl po defenzivní stránce, se kterou jsme zápasili ještě několik dalších střetnutí, a odvezl si divokou porážku 5:3.

Všechno zlé ovšem bylo i k něčemu dobré. Díky velkému množství zranění dal Lousi van Gaal příležitost několika mladíkům, kteří si mohli odbýt velký debut za Áčko. Ukázal tak, že se nebojí ani pro velké zápasy využít rodící se talentované hvězdičky a potvrdil svou pověst o práci s mládeží. Mimo jiné se příležitosti dočkali Paddy McNair, Tyler Blackett, Reece James, Saidy Janko Jesse Lingard nebo Andreas Pereira.

Výsledky však všeobecně příznivé nebyly, a tak bylo tedy třeba hledat alternativní řešení, jelikož naše hra postrádala vyváženost a všeobecně nefungovala podle představ. A bylo dobře, že když van Gaalviděl, reagoval celkem pohotově, rozhodl, že se musí zkusit zase něco jiného, účinného.

Manchester United tak začal postupem času nastupovat v diamantové formaci 4-1-2-1-2, která byla mnohem účinnější, ovšem v některých zápasech jsme opětovně tvrdě narazili. Po deseti kolech Premier League nám patřilo až 10. místo v tabulce se třemi vyhranými zápasy. A aby toho nebylo málo, hned ve 2. kole Capital One Cupu jsme vypadli s třetiligovým týmem MK Dons. Je sice pravdou, že do tohoto zápasu nastoupili převážně hráči Rezervy, ovšem porážka 0:4 nám ke zvednutí sebevědomí rozhodně nepřidala a hned zkraje jsme se připravili o možnost získat alespoň jednu z možných trofejí.

Nevýrazný podzim tak byl pro novináře, kritiky a fanoušky našich protivníků ideálním obdobím pro vytvoření tlaku na náš tým. A co hůř, přidávali se i fandové z vlastních řad, přičemž se začínala pomalu rodit nová kampaň Van Gaal Out. Vzpomínáte? Dnes se tomu můžete, ale hlavně sami sobě, pokud si umíte sáhnout do svědomí, jenom smát, jelikož to vůbec nebylo opodstatněné.

Manažer neměl jinou možnost, než neustále opakovat, že je vše podřízeno dlouhodobému procesu, který vyžaduje čas. Věděl dobře, že věci jdou podle plánu, a že jinak a hlavně že rychleji to vlastně ani nejde, protože každý dělal maximum. Byl přesvědčen o tom, že výsledky brzy přijdou a zbývalo tedy pouze přesvědčit o tom i fanoušky a získat si onu skeptickou a velmi náročnou většinu zpě na svoji stranu. A to se také postupně dařilo.

 Velmi důležitým faktorem našich prvotních neúspěchů byla mimo jiné absence Michaela Carricka, který byl po operaci kotníku mimo hru až do konce října/oktober. K tomuto klíčovému hráči se ještě později dostanu. Podstatné však je, že s jeho přítomností na hřišti, se týmu začalo viditelně dařit, vody se postupně zklidňovaly a Devils tabulkou pomalu stoupali vzhůru. Po urputném boji, kdy jsme byli herně o poznání horší, jsme venku zdolali Arsenal, vyloupili jsme southamptonský St. Marry’s Stadium a vyhráli derby s Liverpoolem. V období okolo Vánoc to ale opět začalo drhnout a United se nevyhnuli několika ztrátám. Především venkovní zápasy nám nevycházely. Jenom bod jsme si totiž přivezli ze hřišť Villans, Spurs a Potters a po domácí porážce se Southamptonem bylo už začátkem roku jasné, že jsme venku z boje o titul.

Jak se ale ročník blížil ke konci, mohli jsme si všimnout postupného zlepšování celého mužstva, které drželo pospolu, bojovalo, ale hlavně si začalo věřit. K pozvolnému nárůstu výkonnosti přispěly i skvělé výkony Herrery, Fellainiho, Carricka, Younga či Rooneyho. Zapomenout ale nemůžu ani na fantastického de Geu, jenž chytal ve fantastické formě. Formace se změnila na 4-1-4-1, kdy Rooney začal sám nastupovat na hrotu jako jediný útočník. A za tohoto stavu začalo vše fungovat a vypadalo to, že si mužstvo konečně sedlo. Poté, co nás začátkem března/marec z FA Cupu vyřadil Arsenal, se zdálo, že se tým položí a náročný závěr sezóny nezvládne. Ve hře totiž byla vstupenka do Ligy mistrů a tlak zvenčí znovu narůstal, protože nás ještě čekaly zápasy se všemi celky z první šestky. A ty bylo potřeba zvládnout. Mužstvo však právě v tomto období ukázalo velkou vnitřní sílu, a tak jsme postupně přejeli Tottenham a Liverpool, zdolali Aston Villu a vyhráli domácí derby s Man City.

Těchto 12 bodů bylo klíčových. Narazili jsme až na Stamford Bridge, kdy nás zastavil budoucí mistr Chelsea a to i přes to, že jsme byli v tomto utkání lepší, jenže na to už se historie ptát nebude. Následovala porážka od Evertonu. V tu chvíli už ale bylo jisté, že si Ligu mistrů zahrajeme a zbývalo už jen zjistit, ze které pozice se do ní kvalifikujeme.

Van Gaal tedy proplul svou premiérovou sezónu víceméně podle předsezónních prognóz. Začátek byl velmi náročný, zejména kvůli četným zraněním a také díky nově rozběhnutému procesu, který zahrnoval přeměnu týmu, jehož součástí bylo hned několik posil, které se musely usadit a zvyknout si na nové prostředí. Čas, který van Gaal dostal, využil beze zbytku. Náš manažer je zvyklý na kritiku a tlak, takže se nenechal odradit ani vyvést z míry a usilovně pracoval na tom, co si před sezónou předsevzal. Postupné zlepšování, které symbolizovalo sezónu 2014/2015 mu proto brzy začalo přinášet první viditelné pokroky i výsledky. Nebyla z toho sice žádná trofej, ovšem tým by měl být připraven naskočit do nové sezóny a navázat na povedený konec té předchozí.

Pokud bych měl jmenovat některé hráče, kteří vyčnívali nad ostatními po celý ročník, mnoho jmen neuvedu. David de Gea si udržel post jasné jedničky United a přidal do své sbírky další desítky fantastických zákroků a výkonů v červeném dresu. Jako jeden z mála si udržel konzistentnost výkonů po celý ročník. Podržel náš tým zejména v těžkých chvílích začátkem sezóny a byl dokonce nominován na hráče sezóny Premier League. Jako jediný hráč United byl vybrán do nejlepší jedenáctky Premier League a zvolen nejlepším hráčem týmu fanoušky i svými spoluhráči.

article-2623650-1DAEAE0400000578-471_634x492Zmínit dále musím i kapitána Wayna Rooneyho, který se stal nejlepším střelcem mužstva, a jeho výkony patřily k tomu lepšímu v našem týmu. V některých zápasech ale nebyl tolik vidět a určitě už měl na Old Trafford lepší sezónu. Stále je to ovšem nedílná součást týmu a hráč, bez kterého si United už neumím představit. Pro van Gaala je to velice důležitý článek, na kterém přímo závisí ofenzivní stránka naší hry.

Ke konci roku udělal velký pokrok Ander Herrera, který se stal tahounem zálohy, a také Marouane Fellaini, jenž začal plnit specifickou roli, se kterou rostly i jeho výkony. Fellaini díky svým fyzickým parametrům hrával jako spojka zálohy a útoku a při ofenzivních akcích se měl se tlačit do vápna. Byl hráčem, který dělal často rozdíl mezi týmy, jenže ani jemu ani Herrerovi nevyšla první část sezóny. K těm lepším, kteří ještě stojí za zmínku patřil určitě i Ashley Young, kterého řada fanoušků již dávno zavrhla, ale on ukázal všem, že pokud je zdravý, umí zahrát na vysoké úrovni. Jeho pravidelně skvělé výkony u levé postranní čáry překvapily i mě a Young dal jasně najevo, že má stále na to, aby hrál za United. Roli wingbeka zvládal skvěle a jsem jen a jen zvědav na jeho další účinkování na Old Trafford.

Myslím si, že tímto můžeme tohle téma uzavřít. Holandský vůdce Rudých ďáblů jednoduše někde začít musel a v úvodním ročníku asi více stihnout nemohl. Vypozoroval a rychle zareagoval na nedostatky týmu a za pochodu postupně sestavoval skládačku, která nyní potřebuje už jen vyladit. Vytipoval si své hráče a postavil na nich hru. Přes léto mužstvo ještě vhodně doplnil a teď už to bude jen a jen na týmu, který ví, co má dělat a spoléhat se tak musí jenom na své schopnosti.

Po tomto ohlédnutí se za minulým ročníkem už můžeme přikročit k věci samé.


 

Tour 2015

Stejně jako loni i letos navštívil tým Manchesteru United Spojené státy americké a zúčastnil se turnaje International Champions Cup, ve kterém obhajoval prvenství. Trasa cesty byla pochopitelně odlišná, stejně jako i soupeři a hráči zavítali do jiných měst a na jiné stadiony než před rokem. Zjistili však, že ať už zamíří kamkoliv, podpora amerických fanoušků našeho klubu je ohromná a všudypřítomná. Tamní fanoušci Devils si znovu přišli na své. Rudí ďáblové zahájili Tour v Seattlu ve státě Washington na severozápadním pobřeží USA, kde odehráli první přípravné utkání. Dále se postupně se představili v kalifornském Berekley na Memorial Stadium, následoval přesun o pár kilometrů na jih do města Santa Clara a poslední zastávkou bylo více než 2,5 milionové Chicago ve státě Illinois.

A562D4793AC343669E40E19CA50D6AE0.ashxDevils na turnaji odehráli čtyři zápasy s bilancí tří vítězství a jedné porážky. Velmi dobrou zprávou bylo, že se klubu podařilo získat vytipované posily, o kterých bude řeč vzápětí, ještě před odletem do USA a noví hráči tak mohli společně s týmem absolvovat celou přípravu. Ta probíhala bez větších komplikací a plán cesty se všemi detaily se podařilo splnit. Až na pár výjimek měl van Gaal k dispozici kompletní kádr, ke kterému se během cesty připojil Chicharito, za to Rojo musel řešit problémy s neplatným pasem a Di María s neznámých důvodů k týmu nepřipojil. Později vyšlo najevo, že hráč a jeho agent vyjednávají přestup do PSG.

Šanci dostalo několik mladíků, ale fanouškům se pochopitelně představily i čerstvé akvizice. Tým už se nemusel tolik věnovat taktice a novému rozestavení, jako tomu bylo loni, kdy bylo vše ještě v plenkách, takže se pracovalo především na kondici, na kterou byl kladen o to větší důraz. Van Gaal se však snažil současně vyladit svou vyvolenou základní sestavu a důkladně nacvičit a otestovat herní systém, se kterým hodlá v letošní sezóně uspět. Od začátku tedy povětšinou nastupovali ti zkušenější a pro následující ostré zápasy potřebnější hráči a až po nich se dostali ke slovu ti mladší, takže jejich herní čas byl v podstatě poloviční. I přes to několik hráčů opravdu zazářilo a potěšilo Van Gaal , který podrobně analyzoval situaci a pečlivě vybíral primární sestavu, kterou připravuje na první ligový match s Tottenhamem.

K těm lepším na Tour můžeme zařadit  všechny posily, které se uvedly v dobrém světle, zvláště pak Depay. Tradičně skvělí byli i Rooney, Mata, Young či Carrick a pochalu zaslouží také poměrně solidní defenziva v čele s Jonesem a  Smallingem a rozhodně nezklamali ani ze všech sil se snažící Lingard, Wilson nebo Januzaj. Nemáme zprávy o tom, že by se někdo vážněji zranil a vesměs šlo v jednotlivých případech jen o lehčí problémy. Manažer nechtěl nic riskovat a podařilo se mu splnit i ten cíl, že se celé mužstvo vrátí do Manchesteru připravené a v plné síle. Přípravu a celou Tour jako takovou proto lze hodnotit kladně. Ostatně i hráči samotní se vrátily z USA s dalšími cennými zkušenostmi, krásnými zážitky a vdobré náladě. A nyní už se nemohou dočkat začátku sezóny.

Výsledky přípravných zápasů na novou sezónu:

International Champions Cup:

Manchester United 1-0 Club America

(5’ Schneiderlin)

Manchester United 3-1 San Jose Earthquakes

(32‘ Mata, 37‘ Depay, 61‘ Pereira – 42‘ Alashe)

Manchester United 3-1 Barcelona

(8‘ Rooney, 65‘ Lingard, 90+1‘ Januzaj – 90‘ Rafinha)

Manchester United 0-2 Paris Saint Germain

(25‘ Matuidi, 34‘ Ibrahimovič)

Letošní Tour zahrnovala netradičně pouze čtyři zápasy a po návratu do Evropy už další přátelské střetnutí neproběhlo. Další duel tedy čeká United v 1. kole Premier League proti Tottenhamu Hotspur na Old Trafford a to v sobotu 8.8. (13:45 SELČ)

Co nás čeká a nemine aneb proces pokračuje…

Co nás čeká a nemine? Na tuto otázku si budeme moct přesněji odpovědět až za rok, ovšem některé věci jsou přeci jen zřejmé už teď, takže pojďme nahlédnout pod pokličku toho, co je pro nás připraveno. Začátky minulé sezóny nebyly věru snadné, ovšem to horší máme snad již za sebou a můžeme se tedy vzhlížet k lepším zítřkům. Van Gaal stojí před druhou sezónou v Manchesteru United, ve které bude muset ukázat, že jeho trenérské schopnosti patří stále ke světové špičce. A tuto skutečnost pochopitelně nejlépe zdokumentují vyhrané trofeje.

V minulé sezóně dal náš manažer najevo, jaké jsou jeho představy, stanovil jasná pravidla a vydal se na své poslední dobrodružství v kariéře, kterou chce podle vlastních slov zakončit právě na Old Trafford. Ačkoliv věděl, do čeho se pouští a s chutí přijal nabídku vést Rudé ďábly, stejně tak si uvědomoval, že není na místě dávat si hned na začátku přehnané cíle, a že jej, stejně jako celý tým, čeká na úvod velké penzum nevyhnutelné práce, aby mohly být položeny základy úspěchu.

Tak se i stalo a na těchto základech se nyní bude náš manažer snažit stavět a posouvat United krůček za krůčkem stále výš. Síla týmu je očividná a neoddiskutovatelná, takže je jasné, že hned od začátku to budou muset hráči prokázat na hřišti a na zaváhání už mnoho prostoru nebude, jelikož vítězství se stalo díky Siru Alexi Fergusonovi synonymem pro náš tým a tento standard bude chtít van Gaal znovu obnovit a udržovat, ale rozhodně to nebude nic snadného, ač se zdá být samotný start na papíře poněkud volnější. SKutečnost však bude jiná. A pochopitelně nesmíme zapomínat ani na zápasy v Lize mistrů, která bude letos opět nedílnou součástí hodnocení našeho týmu.

Premier League

V domácí ligové soutěži bude nutné nezaspat hned na začátku, aby nám neujel vlak. Přesně to se podařilo Chelsea, která se v minulém roce rychle dostala do čela a v podstatě celou sezónu se vyhřívala na vrcholu. A i když měla několik výpadků, uhájila první pozici před druhými Man City, kteří ji naháněli marně a přes to, že se drželi ještě v polovině sezóny v těsném závěsu, nakonec ve svém snažení polevili a zbyla na ně pouze příčka vicemistrů. I tituly v pohárech si tentokrát rozebraly londýnské celky a sezóna bez jediné trofeje tedy byla něčím, s čím se na Etihad Stadium moc nepočítalo, ovšem kouč Manuel Pellegrini u kormidla zůstal a s Citizens se musí znovu počítat.

Nechci, aby to vyznělo nějak špatně či přehnaně skepticky, ale ačkoliv budou Devils bez pochyb jedním z favoritů na zisk mistrovské trofeje, podle mého názoru a viděno střízlivíma očima, by muselo vše fungovat úplně dokonale, aby se podařilo ji na konci roku zvednout nad hlavu právě nám. Uvidíme, jak na tom budou Man City, ale týmy jako Chelsea a Arsenal mají za sebou výbornou sezónu a v té další to budou opět oni, kdo se s námi popere o titul. Devils budou hladoví po 21. titulu a bitva o ligový primát bude určitě mnohem vyrovnanější, protože nebudeme na špičku tolik ztrácet, ale zda se nám podaří či zda budeme schopni, vyhrát ligu, teprve uvidíme. Vím ale jistě, že to bude hodně těsné. United získali zpět ztracené sebevědomí, respekt a letos budeme díky posilám ještě silnější, takže možné je všechno a víra v úspěchy by nás měla hnát vpřed.

Liverpool v minulém ročníku ukázal, že na ty nejlepší zkrátka dlouhodobě nemá. Citelně chyběl Suaréz, kterého střelecky nikdo nenahradil a zraněný byl začátkem roku i Sturridge. Tým Brendana Rodgerse nepostoupil ze skupiny Ligy mistrů a v lize skončil až pátý, takže na něj tentokrát zbyla jen Evropská liga. Přes léto pak tým opustila ikona jménem Steven Gerrard a v táboře Scousers se rozhodně neblýská na lepší časy. Náš tradiční rival opouští Big4, a nic nenasvědčuje tomu, že by se do ní měl vrátit už tento rok. Fanoušci navíc už delší volají po Rodgersově odchodu, který vedení klubu zatím v plánu nemá.

K tomu lepšímu patřil tradičně Tottenham, který si dělal velké naděje na Ligu mistrů, ale postupem času bylo každému jasné, že ani tentokrát to nevyjde. Nakonec mu jeho snažení vyneslo pouze 6. příčku. Hned v závěsu zůstal Southampton, kterému v mnoha zápasech chyběly zkušenosti i větší kvalita týmu. Saints však hrají pod taktovkou Koemana jako tým, a když budou mít více štěstí, vhodně utratí finance získané prodejem opor a udrží si vyrovnané výkony, mohou pomýšlet na fotbalovou Evropu. Z dlouhodobého hlediska by na tom mělo být prvních  sedm týmů obdobně jako v předchozím roce. Ale uvidíme, třeba se objeví někdo další, kdo překvapí.

Rozlosování

Na úvod máme doma Tottenham, s tím, že ty důležité zápasy pro nás začnou 13. září/september, kdy po derby s Liverpoolem hrajeme na Southamptonu, doma se Sunderlandem a pak následují dva venkovní duely na Arsenalu a Evertonu a tuto náročnou šňůru zakončíme domácím derby se City. Už na konci října tedy uvidíme, jak na tom náš tým vlastně je, co se kvality a taktické připravenosti týče. Dále nás tradičně bude zajímat období Vánoc, kdy je zápasový program nahuštěný a poslední zápas tohoto roku navíc doma přivítáme Chelsea. Poté se ale budou pravidelně střídat lehčí zápasy s těmi náročnějšími a až na přelomu března/marec a dubna/april, kdy máme venku Man City, doma Everton a venku Spurs, to bude znovu těžší období, kdy se bude lámat chleba. Závěr sezóny pak už bude v našich rukou, takže bude nutné udržet si konzistentnost výkonů a zvládat vypjaté zápasy, které často rozhodují pouhé maličkosti.

Jak to celé dopadne, je ve hvězdách. Jisti si za to můžeme být tím, že liga bude opět nesmírně vyrovnaná. Každý může porazit každého a s tím se musí jít do všech zápasů. Budeme také potřebovat posbírat více bodů ze hřišt soupeřů, což nás v minulé sezóně rovněž oddělovalo od těch nejlepších. Podcenit zkrátka nemůžeme nikdy nikoho.

Liga mistrů

Nejlepší kluby, nejlepší hráči, vypjaté zápasy a vysoká prestiž, nyní opět i za účasti Rudých ďáblů, kteří se do milionářské soutěže vracejí po roční odmlce. Ne ovšem přímo do skupiny tak, jak jsme zvyklí, ale do 4. předkola. A na koho v něm můžeme narazit? Na jeden z těchto deseti celků Sporting Lisabon, Lazio Řím, CSKA Moskva, FC Bruggy nebo Monaco.

Na soupeře pro 4. předkolo si musíme počkat do pátku 7. srpna/august, kdy proběhne los. Zápasy se pak budou hrát 18.-19.8. a 25.-26.8.

Přes 4. předkolo by měl Manchester United bezpečně projít, ale pochopitelně už tento dvojzápas bude nesmírně důležitý. 4. předkolo totiž představuje první ostrou zkoušku naší připravenosti a ze soupeřů rozdílných kvalit se můžeme klidně potkat s něpříjemnou překážkou hned v prvopočátku.

Jakmile proklouzneme do skupiny, začne ono vzrušující období úterních a středečních večerů, kdy mezi sebou měří síly 32 nejlepších týmů Evropy v osmi základních skupinách. Věřme, že vše půjde hladce a United nejen, že postoupí do skupiny, ale projdou až do jarní vyřazovací části a podaří se jim projít až do finále, které bude hostit milánský stánek San Siro.

Champions League představuje pro každý z účastnických klubů vysoký příjem financí, které podporují jejich ekonomickou situaci a jsou důležitou součástí rozpočtu i pro ty největší celky jako je Manchester United.

FA Cup a Capital One Cup

Jestliže chtějí Devils bojovat na všech frontách, musejí počítat s tím, že je to bude stát mnoho sil. Potřebovat proto budeme každého hráče a v domácích pohárech budou mít tradičně šanci ukázat se mladíci z Rezervy. Pro tento ročník budou tyto dvě soutěže zřejmě neoficiálně prohlášeny za druhořadé. Ale pochopitelně i zde je o co hrát a až budou pohárové zápasy na pořadu dne, uvidíme, s jakou vážností k nim van Gaal a jeho družina přistoupí.

Přednosti týmu

Na papíře vypadá naše mužstvo i s novými posilami opravdu velmi silný a konkurenceschopný. Zda tomu tak bude i ve skutečnosti, se uvidí, ale každopádně se současným kádrem a pod taktovkou van Gaala se můžeme směle měřit s každým, ať už to budou na domácí scéně Citizens, Chelsea či Arsenal s Tottenhamem nebo na  poli evropském, kde k aktuálně nejlepším patří Barcelona, Real Madrid, Bayern Mnichov, Juventus nebo PSG. Důležitá je totiž v tomto případě i taktická vyspělost, kterou máme rovněž na skvělé úrovni a co van Gaal nestihl do teď, můžeme postupně ještě dopilovat a vyladit, abychom byli připraveni opravdu na všechno a na všechny. Zápasů, ve kterých jde o hodně a kde je potřeba, jak maximální koncentrace, tak disciplína, bude zase o něco více a naším úkolem je, abychom nedělaly chyby, které je rozhodují a sami je vyhrávali.

Rudí ďáblové se už nemohou pyšnit takovými zkušenostmi jako dříve a nyní se v našem klubu začalo sázet spíše na mládí, které by mělo vytvořit kostru nového vítězného týmu. Naše mužstvo je nasáklé velkým množstvím talentu, který je třeba formovat a dále zdokonalovat a právě přes něj by měla vést naše cesta k úspěchům, jelikož čím déle se podaří udržet mladý tým pohromadě, tím dříve se z něj stane sehraná mašina, která bude drtit ostatní.

Velký talent je samozřejmě podpořen i mimořádnou kvalitou. Do United přišlo toto i minulé léto několik nových tváří, které poněkud pozměnily ráz mužstva a dodaly mu nové možnosti. Důležité však je, aby jednotlivý hráči pracovali jako jeden tým a táhli za jeden provaz, jinak se může lehce stát, že nám kvalita jednotlivců bude k ničemu. Nic podobného ovšem neočekávám a věřím, že si tým udrží nadále vítěznou mentalitu a silného ducha, kterým jsme pověstní, a který v týmu nadále přetrvává. Po odchodech mnoha zkušených hráčů bude nutné, aby se našli další, kdo budou tuto tradici dodržovat. Z těch zkušených tu zbyli hlavně Rooney. Valencia, Young a Carrick a bude proto důležité, aby se k nim přidali i další a vnitřní síla týmu a duch tak zůstaly zachovány.

Na jaké úrovni je útok, záloha a obrana?

V tomto bodě použiju v posledním době už celkem omletou frázi, která nám říká cosi o vyváženosti týmu. Ještě pár let zpátky jsme se mohli pyšnit prvotřídním útokem a výbornou defenzivou, zatímco v záloze jsme ztráceli krok. Dnes, jak se zdá, je vše opačně. Z mého pohledu máme nyní velmi kvalitní a vyspělou zálohu, a naopak v útoku, kde náhle chybí jména van Persie a Falcao, celkem zaostáváme. Obrana je na nejlepší cestě k tomu, abychom ji mohli považovat za dokonalou, jenže i zde máme zatím stále mezery. Pojďme na to tedy podrobněji.

V útoku disponujeme velkou palebnou sílu, ale přeci jen by to možná chtělo přidat trochu střelného prachu. Po odchodu van Persieho nám tu zbyl z elitních střelců pouze Rooney, což je sice osvědčená jistota, ale ani on už neplatí za vyhlášeného kanonýra, jako dříve. Vypadá, to, že van Gaal chce hrát na jediného hrotového útočníka, a tím má být právě Rooney, který by se tedy definitivně vrátil na pozici, která mu náramně svědčí, pokud cítí, že je zajištěn dostatečně kvalitní zálohou a soustředí se tak pouze na svůj post. Ale je tu hned několik variant, které mohou nastat a to při různých situacích, kdy bude jiné rozestavení a složení základní jedenáctky.

Na příklad ve formaci 4-3-3 bude Rooney doplněn dalšími dvěma ofenzivními hráči z křídel, řekněme třeba Matou a Depayem a při vysokém držení míče a snaze kombinovat po zemi, se tak bude často stávat, že Rooneyho uvidíme mimo vápno a o zakončování akcí se budou starat Depay, Mata nebo třeba Herrera, a tím se Rooney znovu dostane spíše do pozice podhrota/playmakera s velkým polem působnosti po celé šíři hřiště a s možností střelby z dálky či přihrávkou.

Necháme se překvapit, jaká bude ve skutečnosti role Rooneyho, jakožto jediného útočníka, který bude podle všeho nastupovat od začátku. Ale co když se nám náš kapitán zraní? Pak tu vyvstává velký problém, který bude van Gaal muset řešit a moc možností tedy nemá. Pokus jménem Falcao se nevyvedl a na Old Trafford nechtěný kolumbijský útočník nyní zkusí štěstí na hostovačce v Chelsea.

Po Rooneym tedy připadá v úvahu jako další útočník Chicharito. Mexický forvard má za sebou nepříliš vydařené hostování v Realu Madrid, kde se v hvězdném útoku prosadit nedokázal. Nyní je ale zpět v Manchesteru, a zdá se, že by mohl být pro van Gaala ještě velmi užitečný. Mluvilo se o jeho odchodu, ale za současného stavu to vypadá spíše na jeho setrvání. S Javierem Hernandezem se zkrátka musí stále počítat, jelikož je platným členem kádru, a pokud se nerozhodne jinak, měl by v United pokračovat.

No a pak je tu ještě mladý James Wilson, který trpělivě čeká na každou příležitost si zahrát a v letošní sezóně by mohl na své konto další starty a doufejme, že i góly přidat. Bylo by skvělé, kdyby se chytil, jelikož konkurence v útoku je po delší době celkem malá, až si říkám, aby nás to ještě nemrzelo, zvláště pokud by měl být mimo hru na delší čas Rooney. Nebudeme ale malovat čerta na zeď a myslet na nejhorší. A kdo ví? Do konce přestupového období zbývá ještě dost času, takže se nechme překvapit.

Do té doby budou muset ofenzivní kvality podpořit záložníci, a to zejména Young, Januzaj, Depay či Mata.

V záložní řadě jsme po několika utrápených letech začali konečně nacházet onu tolik propíranou rovnováhu. Jistota v podobně defenzivního Carricka s Blindem byla ještě doplněna o Schneiderlina se Schweinsteigerem, čímž se nám střed pole výrazně vyztužil. Dále je tu kreativní a šikovný Herrera a také vytáhlý Fellaini, jenž pro změnu představuje nepříjemný důraz a fyzickou sílu. Mladý Andreas Pereira či Nick Powell zřejmě mnoho šancí nedostanou, ale pokud neskončí na hostování, alespoň v domácích pohárech by se na hřišti objevit mohli.

V obraně jsme minulou sezónu měli značné problémy, které byly způsobeny především tím, že si tým zvykal na nové rozestavení, ale začátkem sezóny se potýkal i s celou řadou zranění. Komplikace, kterými si tým musel projít, se ovšem daly předvídat, a tak bude velmi zajímavé sledovat, zda si naše defenziva v tomto ročníku povede lépe. Je důležité poznamenat, že máme poměrně mladou obranu, které stále chybějí cenné zkušenosti. Považte, že naším nejstarším obráncem je Evans, kterému je 27 let.

Co se však týče kvality a potencionálu, zdaleka ještě jsme nedosáhli vrcholu a přitom už teď se pohybujeme na vysokém levelu. Jones, Smalling, Rojo, Evans, Shaw, Darmian, Blackett, McNair, Valencia. To všechno jsou jména, která dohromady představují pevnou obranu s mnoha možnostmi. Právě variabilita defenzivy může být jednou z vlastností, která nám vykompenzuje některé její slabší stránky. A když k tomu připočítáme i post gólmana, který je neohroženě obsazen de Geou, a věřme, že to tak i zůstane, pak můžeme prohlásit, že defenzivní stránka týmu je zaopatřena celkem uspokojivě.

Když bych to tedy měl nějak stručně shrnout a uspořádat, na prvním místě určitě zmíním záložní řadu. Mám radost, že je naším nejsilnější složkou zároveň ta nejpodstatnější. Zvláště když si vzpomenu, jak obtížné bylo na tyto posty v minulosti přivést odpovídající hráče a najednou se nám během dvou let podařilo sestavit doslova světovou zálohu, která bude beze sporu oním motorem, který United potáhne.

O něco horší hodnocení má obrana, o které bude níže ještě řeč. Jedním z faktorů, který nám schází, je opravdu zkušený stoper, který by řídil a řval na ostatní. Autorita s respektem, která bude mluvit i s rozhodčím a dokáže si udělat vzadu pořádek. Bude ještě rok nebo dva trvat, než dosáhneme té nejvyšší úrovně a kdy nalezneme vyrovnanost a jistotu. V ostatních ohledech jsme na tom zatím skvěle. Naši obránci jsou mladí, což nám naopak zaručuje vyšší rychlost, hbitost a obětavost. Za zády s de Geou to mají o to snazší a my se můžeme jenom těšit na vývoj a růst zadní řady.

Pokud nás někde tlačí kopačka, pak je to útok, jehož problematiku jsme už rozebírali a zhruba tedy víme, co očekávat. Krom tří klasických útočníků máme samozřejmě i několik šikovných ofenzivních záložníků, kteří se budou ze všech sil snažit podpořit gólovou produktivitu. A stále je tu ještě možnost, že nějaký nový forvard na Old Trafford do konce léta dorazí. Uvidíme. Poslední zprávy hovoří o zájmu o Pedra z Barcelony. Spekulace  však ponechám jiným.


 

Noví hráči

Minulé léto jsme si aktivitu na přestupovém trhu nechali hlavně na konec přestupového období a nové posily tak měly o to složitější a delší adaptaci a v podstatě nasedly do rozjetého vlaku, což se někdy nevyplácí. Letos se však vedení Devils vyznamenalo. Vše bylo naopak a to díky skvělé práci Eda Woodwarda, jenž jako hlavní představitel těchto záležitostí přestupy úspěšně vyjednal. V našem kádru jsme tak mohli přivítat čtyři nové hráče, jejichž podpisy stihly proběhnout už během první poloviny července/jul.

Jako první posilu představili Red Devils nizozemského 21letého mladíka Memphise Depaye, který nás přišel na přibližně 19 500 000 £. Nesmírný talent a nejlepší střelecké holandské Eredivisie uplynulé sezóny kývl na nabídku Devils už začátkem května/máj a za jeho přesunem z PSV Eindhoven stál i jeho krajan van Gaal, se kterým se Depay dobře zná z reprezentace. Fanoušci očekávají, že jejich pokračující spolupráce na Old Trafford bude jen vzkvétat. Memphis je ofenzivní typ hráče, který je zvyklý hrát především na křídle s vydatnou podporou útoku. Je to rychlý a výborně technicky vybavený fotbalista, plný energie, šikovný v soubojích 1 na 1 a se skvělým zakončením. Byl to znamenitý tah, jelikož jde o posilu se kterou se počítá na několik let dopředu. Za zmínku však stojí i fakt, že ve svém věku Depay už 17x reprezentoval svou rodnou zemi. Je tedy jen otázkou, jak mu sedne prostředí fyzicky náročné Premier League. Více informací získáte v tomto článku.

Spekulací se zahájením letního přestupového období pochopitelně přibylo a média denně psala o všem možném i nemožné. Poměrně velkým překvapením proto musel být pro fanoušky Devils příchod Mattea Darmiana, italského reprezentanta, jehož jsme získali za zhruba 12 600 000 £ z FC Turín. O tomto přestupu se moc nemluvilo a sám Darmian je pro mnoho fanoušků velkou neznámou. Zdánlivě nenápadný obránce, jenž preferuje hru na pravém kraji defenzivy, neumí moc dobře anglicky a bude mu zřejmě chvíli trvat, než si zvykne. Přichází ovšem s jasným záměrem. Rafael odešel do Lyonu a vyjma Valencii, jsme na pravou stranu jinou, dostatečně kvalitní alternativu neměli . 25letý Darmian má na kontě 13 startů za italskou reprezentaci a United si jej nevyhlédli náhodou. Výborně se totiž hodí i do formace 3-5-2 a role wingbeka je v podstatě šitá pro něj. O této zajímavé posile si můžete přečíst v tomto příspěvku.

V průběhu jen několik málo hodin po příchodu Darmiana byl oznámen podpis i zbylých dvou posil. Jako první se veřejnost dozvěděla o Bastianu Schweinsteigerovi. Legendu Bayernu Mnichov asi nemusím blíže představovat. Schweinsteiger patří ke světové elitě středních záložníků. Je to vynikající hráč, dříč, pracant a velezkušený lídr, který před rokem dovedl Německo na Mistrovství světa až ke zlaté trofeji. Je to jeden z odchovanců Bayernu Mnichov, kteří se v posledních letech podíleli na zisku mnoha trofejí. Jak sám Bastian řekl, do United přestoupil z jediného důvodu. Potřeboval novou výzvu a touha vyzkoušet si Premier League byla tak silná, že se rozhodl z Mnichova odejít. I zde zafungovala symbióza s Louisem van Gaalem, který jej v bavorském velkoklubu v minulosti koučoval. Podle dostupných informací jsme za něj zaplatili 12 500 000 £. Bastian byl mou vytouženou posilou už dlouhá léta a trochu mě mrzí, že se nám nepodařilo jej získat už dříve, když byl ještě mladší. Jeho loajálnost a vztah k Bayernu však bylo možné narušit až teď. Bližší info o Bastianovi najdete tady.

Už nějaký ten pátek se v červeném táboře United mluvilo o tom, že naše mužstvo nutně potřebuje středního záložníka. A přes to, že přišli Fellaini či Herrera to stále typologicky nebyli fotbalisté, kteří by alespoň z části dosahoval kvalit či schopností Paula Scholese, jenž byl schopen jak řídit a zklidnit naši hru, tak i vytvářet šance. Klasické CMko bylo zkrátka stále v nedohlednu a náš herní systém zůstával beze změn. Až letos byla všemu učiněna přítrž a van Gaal, který začal se změnami rozestavení už v předchozí sezóně, přidal do středu pole ještě jednoho záložníka, čímž zhustil střed pole, kde tím pádem potřebuje další síly navíc. Van Gaal podřídil přestupové období právě záloze, která je pro něj stěžejní, a jak vidno, nechtěl ponechat nic náhodě.

Po Schweinsteigerovi totiž zamířil na Old Trafford ještě Morgan Schneiderlin ze Southamptonu. 25letý Francouz působil dlouhých pět let na St. Mary’s Stadium a moc dobře tedy ví, jak to chodí na anglických trávnících. Se Saints zažil pád do League One, ale také postup do Championship a následně do Premier League, kde na sebe v posledních dvou letech výrazně upozornil a patřil k nejlépe hodnoceným záložníkům. Je to spíše defenzivnější typ hráče, takže se očekává, že bude hrávat na pozici Carricka a před ním by měli v tříčlenné záloze nejčastěji nastupovat Schweinsteiger a Herrera. Má výtečný přehled, přesné přihrávky a nebojí se vlétnout soupeři pod nohy. Zkrátka jsme získali na trhu hráčů podle mého soudu jaksi nedoceněného středopolaře, jenž je učebnicovou ukázkou defenzivního štítu schopného obstojně zastoupit i profesora Carricka. Více o něm zde.

Pátou a v tuto chvíli poslední posilou, je brankář Sergio Romero. Opravdu nevíme, jak tomu vlastně rozumět, ale nákup argentinské reprezentační jedničky byl pro fanoušky dalším překvapením. Říci o něm, že je to výborný gólman, nebo že patří k těm nejlepším, říci nemůžeme, o čemž svědčí i to, že v janovské Sampdorii přišel o místo brankářské jedničky, a to i přes to, že na MS 2014 v Brazílii přispěl ke stříbrné medaili pro Argentinu. Jiné kluby, o kterých se v souvislosti s ním mluvilo, po něm nesáhly, a jeho přesun do Divladla snů, tak opět o něco zvyšuje pocit nejistoty ohledně setrvání de Gey. Dále není jisté, jak to bude s Victorem Valdesem, který se zatím s klubem na další spolupráci nedohodl. Pokud by oba Španělé odešli, byl by nákup Romera logickým tahem, jenže oba tu stále jsou.

Když jsme u toho, svou snahu už vzdal jiný gólman Ben Ámos. A nesmíme zapomínat ani na Andera Lindegaarda, který je naopak stále platným členem kádru a přijde mi, že je velmi přehlížen, což mu brání v rychlejším rozvoji. Je mu již 31 let a v průměrném klubu by si jistě zachytal častěji. Na Old Trafford a pod van Gaalem si však zákroky užije leda tak při předzápasové rozvičce. Jakožto velký fanoušek United mu to však očividně moc nevadí, a žije si dál svůj sen.

Ale krátce ještě zpět k Romerovi. Proč vlastně přichází? Aby byl dvojkou k de Geovi? Nebo rovnou jedničkou týmu, jako jeho překvapující náhrada? Můžeme pouze spekulovat. Ale sluší se připomenout, že již prošel pod van Gaalovýma rukama, jelikož chytal za jeho přítomnosti v AZ Alkmaar. Osmadvcetiletý gólman ještě zdaleka nepatří do starého železa, ale zkušeností má již dostatek a bude tedy zajímavé sledovat, jaké ním bude mít manažer plány. Rozhodně se s ním musí počítat a osobně si myslím, že de Ge zůstane a Romero přichází do role dvojky, místo Valdese.

Odchody

Jak už to tak bývá, někdo musí také z kola ven. Náš tým opustilo tradičně několik mladíků, jako i hráčů, kterým se dlouhodobě nedařilo prosadit se do Áčka, a tak zvolili shůdnější cestu. Reece James, který si vybral Wigan, Angelo Henriquez natrvalo zakotvil v Dinamu Záhřeb, Ben Ámos zamířil do Boltonu, Tom Thorpe zkusí štěstí v Rotherhamu a Saidy Janko odešel do Celticu Glasgow.

Ale odešli i tací, kteří toho v áčku odehráli mnohem více, než zmínění mladíci. Třeba takový Nani si své angažmá v United představoval trošku jinak. Portugalský technik, kterému kariéru značně přibrzdila různá zranění, nejčastěji svalová, se snažil chytit druhý dech ve Sportingu Lisabon, kde byl minulou sezónu na hostování. Osobně jsem však toho od van Gaala na adresu Naniho moc neslyšel, takže bylo tak nějak jasné, jaký to vezme konec. Po vzájemné dohodě s Nanim klub spolupráci ukončil, a ten si za svého dalšího zaměstnavatele vybral turecký Fenerbahce Istanbul, které za něj zaplatilo něco okolo 4 200 000 £. Nani měl velký sen stát se jedním z nejlepších hráčů světa a chvíli k nim dost možná i patřil, dlouhého trvání to však nemělo a pád dolů, jak už to tak bývá, byl poměrně rychlý. 146 startů za Rudé ďábly a 26 nastřílených gólů mu ale už nikdo nevezme.

Dalším, kdo loď opouští, je Robin van Persie. Hrdina sezóny 2012/2013, ve které se stal nejlepším střelcem Premier League a vydatně tak přispěl Manchesteru United ke 20. titulu, zůstane na Old Trafford nezapomenut. Elitní střelec, jehož kvality jsou nesporné, ovšem překvapivě nenašel místo v kádru van Gaala a i vlivem několika zranění a přibývajících let se s Old Traffordem loučí. Jak vidno, ani Holanďan nemá pod holandským koučem nic jistého. Van Persie stihl v průběhu tří sezóny na Old Trafford nastřádat 86 startů, ve kterých zaznamenal 48 gólů.

Ani Toma Cleverleyho už v dresu United vídat nebudeme, jelikož odchovanec Manchesteru United definitivně odchází z klubu. Po ročním hostování v Aston Ville jej zdarma získal Everton. Tom byl pokládán za velký talent, ovšem s přibývajícím věkem se jeho růst zpomaloval a nyní už je jasné, že k těm nejlepším hráčům nikdy řazen nebude. Tom je kvalitní hráč, šikovný, snaživý a pracovitý, nicméně stejně jako celá řada dalších má jen na průměrný anglický klub, jakým je třeba právě Everton, kde mu bude dobře. Za áčko United Cleverley odkopal 55 zápasů a dal tři góly.

Čerstvými odchody jsou Di María a Rafael da Silva.

Měla to být naše další slavná sedmička, ale ze všeho sešlo už po jediném roce. Vše začalo vlastně už na začátku prázdnin, kdy média začala spekulovat o trvajícím zájmu ze strany PSG. Reálné základy však tato story začala nabírat až v polovině léta, kdy se Angel di María se nepřipojil k týmu v USA a nedorazil ani do Manchesteru, kam se Devils již vrátili z letní Tour. Podle posledních zpráv to vypadá, že je opravdu již jednou nohou v pařížském velkoklubu. Jak tento transfer dopadne tedy není jisté, ale jeho odchod je velmi pravděpodobný. Osobně tedy beru celou kauzu za uzavřenou a v mých očích je tento rychlonohý Argentínec jedním z hráčů, kteří klub opustili. Angel strávil na Old Trafford pouze jedinou sezónu, ve které zůstal za očekáváním. Zbrzdila jej zranění, problémy v osobním životě, ale i adaptace na nové prostředí, která někomu zkrátka trvá déle. Příběh nejdražší posily v historii klubu tak skončil ještě dříve, než mohl vůbec začít a mé obavy o to, zda ustojí velký tlak na svou osobu ze strany všudypřítomných médií, se potvrdily.

Očekával jsem, že nyní už se mu bude dýchat volněji, a že když dostane čas, potvrdí kvality, kvůli kterým na Old Trafford přišel. Všichni víme, jaký je to hráč a je velká škoda, že to celé dospělo až k jeho odchodu, protože lde mého úsudku mohl být kupříkladu v Lize mistrů být velmi platným hráčem. Musíme však respektovat i takového případy. Neřekl bych, že zde hrála roli náročnost Premier League nebo snad slavné číslo 7. Sám hráč chtěl už loni přestoupit do PSG, takže se jeho rozhodnutí, které se vlastně v průběhu roku nezměnilo, nemůžeme divit. Paříž je destinací, kde chce Di María se svou rodinou žít a nikdo mu v tom nemůže bránit.

Zatím posledním, kdo mužstvo Devils opustil, je Rafael da Silva. Brazilský krajní bek nezapadal do van Gaalových plánů, vypadl ze sestavy a i díky zraněním, která jej provázela, se stal na Old Trafford nechtěným. Rafael zažil v Manchesteru nejkrásnější časy ještě v dobách Sira Alexe Fergusona, kdy byl zřejmě na vrcholu. Po odchodu našeho Bosse do důchodu jakoby začali vyhásínat i někteří hráči. Nani, van Persie i Rafael patří mezi ně. Rafaelův progres se zpomalil a v poslední době šel s kvalitou svých výkonů hodně dolů a neměl na to, aby konkurovat Valenciovi. Je to smutné loučení, jelikož Rafael byl klubu velmi oddaný a patřil mezi velké oblíbence a baviče fanoušků. Bylo však na čase jít zase dál. Za svého dalšího zaměstnavatele si Rafael vybral Olympique Lyon. V United nasbíral 109 startů a vstřelil 5 gólů, včetně tohoto pámátného na Anfield Road.

Přestupové okno končí 31. srpna/august, takže případné další odchody či posily ohlášené po vydání tohoto Preview už do něj nebudou zahrnuty.


 

Koho sledovat?

Jako už tradičně by naší pozornosti neměly uniknout nové posily. Depay, Darmian, Schweinsteiger i Schneiderlin představují zcela odlišné typy hráčů a díky jejich povahám, věku i zkušenostem, jim může zabydlení se a zvykání si na nové prostředí trvat různě dlouho. Každý z nich by však měl už v této sezóně plnit velmi důležitou roli, takže jim popřejme mnoho zdaru.

U Depaye bude hlavní, aby si zvykl na vysoké tempo a tvrdost Premier League a poznal, že mu žádný z obránců soupeře nenechá zadarmo ani centimetr. Právě on by měl být jedním z rozdílových hráčů v naší ofenzivě, ale zřejmě bude chvíli trvat, než se seznámí s novým prostředím. U něho bych však nikam nespěchal. Bude bohatě stačit, když na něm bude na konci sezóny znát pokrok. Doufejme, že zanechá dobrý dojem a nasbírané zkušenosti mu pomohou v dalších letech na Ostrovech prorazit.

Schneiderlin zná prostředí Premier League velmi dobře a už v přípravě ukazoval, že mu náš herní styl sedí. U něho bude stačit, když se sehraje s ostatními a zdokonalí komunikaci s defenzivou. Morgan by měl tedy zapadnout do systému van Gaala nejlépe. Otázkou zůstává, zda si poradí s konkurencí v podobě Carricka, kterého by měl podle všeho v budoucnu nahradit. Očekává se, že Carrick toho odehraje více a Morgan se bude spíše učit a pečlivě se s touto pozicí seznamovat.

Bastian je velmi zkušeným hráčem, a jelikož pod van Gaalem už hrál, ví co od něj čekat. Jiná soutěž pro něho bude sice něčím novým, ovšem právě jeho zkušenosti, německá nátura i dobrá znalost angličtiny mu v adaptaci jistě pomůžou. Pokud naváže na výkony s Bayernu, s čímž se ostatně počítá, měl by být členem základní sestavy. S ním v poli by měla být hra zase o něco jistější a celý systém stabilnější. Jedinou překážkou by mohla být prvotní nesehranost, ovšem ta s časem určitě rychle vymizí. Od Schweinsteigera očekávám i někam ten gólový příděl a přeji mu především, aby se mu vyhýbala zranění, ke kterým je náchylnější, než dříve.

Ander Herrera

Ze Španělského špílmarchra by se měl stát jeden z tahounů týmu a na něm budou zřejmě závislé i výkony naší zálohy. Minulou sezónu zvládl velmi dobře. Ze začátku možná tolik šancí nedostával, ovšem když byl na hřišti, bylo to na naší hře znát. Van Gaal zřejmě čekal, až se lépe sehraje s týmem, což se stalo až ve druhé části sezóny, kdy doslova zářil. Nebál se vystřelit, vymýšlel skvělé přihrávky a připsal si celkem osm gólů ve 31 utkáních. Ve středu pole zastává pozici kreativního hráče, který zásobuje útočníky přihrávkami a zároveň pomáhá při pressingu. Herrerovo pole působnosti je tudíž velké. Ander nám již ukázal své přednosti, takže jen doufejme, že na to naváže ještě lepšími výkony. Je pohyblivý, rychlý, hbitý, má brilantní techniku a přehled a dokáže také výborně předvídat. Neustále si říká o míč a hlásí se ke kombinaci a přesně tenhle element v naší hře chyběl. Pokud se nezraní, měl by patřit k hráčům, kteří na hřišti stráví nejvíce herního času. Budou na něho kladeny vysoké nároky, ovšem podle mě je už natolik zkušený, že se již bude na anglickém trávníku cítit jako doma a přidá k tomu i zářivá vystoupení v Lize mistrů.

Ashley Young

Asi každý je už teď zvědav, co všechno nám Ashley ještě předvede. V minulém ročníku patřil k tomu nejlepšímu v našem týmu. Zřejmě si sáhl do svědomí a zapracoval na sobě, jelikož ještě před rokem patřil dlouhodobě k nejhorším členům kádru. I když se týmu se začátku moc nedařilo, on chytil už v loňské letní přípravě druhý dech, a jelikož vydržel, vyjma lednového poranění svalu, celou sezónu bez vážných zranění, proháněl po křídlech s lehkostí sobě vlastní i ty nejrychlejší obránce a posílal do vápna jeden centr za druhým. Doufejme, tedy, že mu zdraví bude sloužit i nadále, protože to, co jsme o něho viděli v minulém ročníku, nás přesvědčilo o tom, že je stále hoden nosit červený dres a měl by být platným hráčem i pro tento rok. Navíc je to Angličan a těch bychom kvůli přílivu cizinců zbavovat neměli.

Luke Shaw

Luke má za sebou zahřívací sezónu na Old Trafford, ve které jej navíc přibrzdila zranění, a neměl tedy moc příležitostí se předvést. Nyní už se proto bude čekat, že si postupně vybuduje silnou pozici číslo jedna na levém kraj obrany. Poctivý bek má konkurenci v Blindovi, Blackettovi či Rojovi, ale měl by to být on, kdo se bude nejčastěji prohánět po levé lajně. Shawovi osobně velmi fandím. Je celkem tichý, ale za to poctivý rychlý a na svůj věk i dosti vyspělý. Byl bych rád, aby byl právě on onou náhradou za Evru a dařilo se mu podávat stabilní výkony bez zbytečných zkratů. Budu mu proto věnovat zvýšenou pozornost a věřím, že nás nezklame.

Phil Jones & Chris Smalling

K těmto dvěma anglických stoperům také jen krátce. Proč jsem se rozhodl zmínit tyto dva borce je jednoduché. Pokud máme bojovat o příčky nejvyšší, potřebujeme nejprve hru postavit na pevné a kompaktní defenzivě. A tu mají Rudí ďáblové stále relativně mladou a nezkušenou. I proto zadní řada vloni vykazovala několik nedostatků a jen díky fantastickému de Geovi, který nám zachránil mnoho bodů, jsme přežili kritické chvíle a obstáli u těžké zkoušky. Ano, zažili jsme i několik experimentů s pětičlennou obranou, což se neosvědčilo a něco podobného už bychom neměli opakovat. Mezery tu ovšem i přes to stále jsou. Je tedy zapotřebí se ujistit, že máme dostatečně kvalitní obranu, která zvládne těžké a důležité zápasy stejně dobře, jako ty snadné. A právě proto bychom měli Jonesovi a Smallingovi, kteří budou prvními volbami do základu, věnovat zvýšenou pozornost.

Jak se zdá, na Old Trafford nám pomalu ale jistě roste velmi kvalitní stoperská dvojice, která se vzájemně výborně doplňuje, a pokud jim toto partnerství vydrží, dost možná, že si brzy vyslouží vizitku nejlepší obranné dvojice Premier League. U Jonese byla na první pohled patrná jeho zarputilost, obětavost i patřičný důraz. Neuhne ze žádného souboje, je rychlý, oddaný a celkově na něm je vidět vývoj, kterým prochází. Musíme jen doufat, že mu nasbírané zkušenosti pomohou pochopit, že ne vždy je rozumné jít do všeho po hlavě, což s sebou přináší riziko vážného zranění. Konečně hraje také na pozici, která mu je předurčena.

Chrisovi, řekl bych, chvíli trvalo, že si zvykl na velikost našeho klubu. I on už na dobro opustil pozici krajního beka a usadil se na stoperovi, což je jedině dobře. V minulém ročníku byl totiž zřejmě nejlepším obránce United. Je urostlý, zlepšil rozehrávku, má skvělou rychlost a díky svým 193 centimetrům patří také k výborným hlavičkářům, což potvrdil i čtyřmi vstřelenými góly. Jak Jones, tak ani Smalling ještě nedorostli do nejlepšího věku pro obránce, ačkoliv o téměř dva a půl roku starší Chris k tomu má blíže. Pokud ale budou hrát vedle sebe, můžou už v tomto ročníku vytvořit základní pilíře naší obrany a dodat jistotu celému týmu. Konkurenci jim bude dělat také ještě stále mladý Rojo, jenž se hodlá o místo stopera poprat společně s Evansem, který se však dostal do pozadí a jeho růst se jaksi zastavil. Dále pak přichází v úvahu i McNair či Blind. Přednost by ale mělo dostávat duo Jones & Smalling.

Adnan Januzaj

Januzaj 11Stále teprve 20letý ofenzivní záložník toho v minulé sezóně moc neodehrál a dokonce se ani jednou nezapsal mezi střelce. Když byl ještě na lavičce Devils David Moyes dal tomuto mladému Belgičanovi důvěru a Januzaj okamžitě vylétl do nebes. Pod van Gaalem, který je známý svou prací v mladými hráči, však Januzaj překvapivě rychle vyhasl. A rozhodně to nebylo tím, že by byl na hřišti Di María, který by mu dělal konkurenci. Adnan dostal hlavně v první části sezóny dostatek prostoru, ale zkrátka se mu herně nedařilo. Částečně to bylo způsobeno tím, že ne vždy hrál klasické křídlo, ale byl nasazován i na pozici blíže středu hřiště, ovšem jeho výkony šly i tak hodně dolů. Účastník MS 2014 v Brazílii tak má určitě o čem přemýšlet. Je stále velmi mladý a může na sobě pracovat, nicméně bude muset zabrat, aby přesvědčil všechny, že na Áčko stále má. Osobně jsem nečekal, že by byl Adnan nějakým tahounem nebo že by pravidelně nastupoval v základu, ale ke konci sezóny o něm nebylo vůbec slyšet a jeho drzé kličky a průniky mi hodně chyběly a já jen doufám, že jej nepotkal „Macheda efekt“.

Sám Adnan chce v United dosáhnout velkých věcí a o odchodu zatím nemá důvod přemýšlet, jelikož má stále vše před sebou, nicméně spekulací přibývá a všichni se ptají, co tedy bude s mladým Belgičanem? Dostane šanci v nabitém týmu od van Gaala, půjde na hostování nebo jej rovnou prodáme? Už začátkem léta prolétla médii zpráva, že Januzaj zůstane na Old Trafford i v nové sezóně a jelikož s týmem absolvoval celou letní přípravu, připadá v úvahu hlavně hostování, které by možná bylo tou nejlepší volbou. Talentovaný Januzaj potřebuje pravidelně hrát a Rezerva už je mu malá. A jelikož jsme přivedli Depaye, který zvýšil konkurenci na křídlech, nevidím jeho častější využití v zápasech moc reálně.

Kdo se zřejmě neprosadí:

Nerad bych chodil kolem horké kaše, takže si to řekněme na rovinu. Co bude s hráči jako Fellaini, Evans, Blind, Chicharito či talenty jako Blackett, McNair, Januzaj, Lingard nebo Wilson? United mají opět široký a velmi kvalitní kádr, což je nesporná výhoda. Jednak především v případě, že by se nám zaplnila marodka a jednak budeme pochopitelně potřebovat rovnoměrné rozložení sil pro všechny soutěže, ve kterých budeme účinkovat. Ovšem jsem velice zvědav, koho bude van Gaal preferovat. Je zřejmé, že prioritami bude Liga mistrů a Premier League a v zápasech těchto soutěží budeme potřebovat, aby bylo na hřišti to nejlepší z našeho kádru.

Přednost by měla dostávat mladší generace hráčů, takže očekávám, že pokud budeme chtít hrát ofenzivní rychlý fotbal, statičtí a neprůbojní hráči budou na trávníku chybět. Každý hráč z mužstva má však své specifické vlastnosti, takže pro konkrétní zápasy, ve kterých bude naopak zapotřebí více fyzické síly a defenzivní činnosti, se můžeme těšit na trochu jinou sestavu a zřejmě i rozestavení. V mých očích toho moc neodehraje Evans, Blackett, McNair, Lingard a Wilson a je možné, že při současné konstalaci místo nezbyde už ani na Blinda, Fellainiho či Januzaje.

Van Gaal chce své mužstvo stále zlepšovat, takže předpokládám, že šanci u něho má každý, ovšem úsilí na tréninku a výkony při zápasech mu skvěle poslouží jako síto pro další výběr těch, na kterých se bude zakládat naše hra. Manažer už zná své hráče mnohem lépe než před rokem a jeho záměry už jsou mnohem jasnější, ale kteří borci pro něho budou dlouhodobě volbou číslo jedna, se teprve uvidí.

Pár osobních tipů:

Ideální sestava: de Gea – Valencia, Jones, Smalling, Shaw – Herrera, Schneiderlin, Schweinsteiger – Depay, Rooney, Mata

Kdo vyhraje titul: Manchester United

Kdo sestoupí: Norwich City, West Bromwich Albion, AFC Bournemouth

Takže to můžeme spustit! Bude to bez pochyb další vzrušující a napínavý ročník, který určitě nabídne celou řadu překvapení, krásných zápasů, nezapomenutelných fotbalových zážitků a mnoho neočekávaných zápletek. Manchester United se vrací do Ligy mistrů, kam také patří, a o to více šťávy bude nadcházející sezóna mít. Devils jsou připraveni pobít se o příčky nejvyšší i s tou nejtvrdší konkurencí. Rudá armáda Lousie van Gaala má před sebou dlouhou cestu, na jejímž konci se blyští cenné trofeje. Dosáhnout na ně United už v tomto ročníku? Toť otázka. S podporou těch nejlepších fanoušků na světě to však můžou dokázat. Premier League startuje v sobotu 8.8.

249604_179398035448903_156087407779966_400711_3425460_n


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!