21/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Od skautingu po prohlídku aneb Jak funguje přestup

Fanoušek je spokojený, když vidí hráče držícího dres jeho klubu, což značí oficiální příchod. Co všechno se ale musí stát, aby byl obchod zrealizován?

signing_contract_v2

1 – Skauting

Úspěch manažera může záviset na jeho skautech, tenhle proces se rozhodně nebere na lehkou váhu. Čas, který se táhne mezi vyjednáváním a podpisem smlouvy, bývá v řádech dnů či týdnů, avšak to, co následuje předtím, trvá měsíce, mnohdy i roky.

„Skauti sledují v každém počasí, za každých okolností,“ říká Michael Calvin, fotbalový spisovatel. „Někteří jedou v jednu hodinu odpoledne po M1 (něco jako u nás D1 – pozn. red.), jednu ruku mají na volantu a v druhé drží jídlo. Dostávají 40 pencí za míli, to je všechno.“

Calvin se objevil i na akci The Footballers‘ Football Show 2013, kdy řekl, že když byl Moyes v Evertonu, tak chtěl od svých 10 až 12 skautů 50 zdlouhavých a podrobných stran o největších přestupových cílích.

„Moyes měl něco, čemu říkal MOT checklist. Ten obsahoval až dvanáct kritérií pro každou pozici v v optimální situaci. Má asi pět tisíc reportáží asi o tisícovce hráčů,“ řekl Calvin.

Nepleťte si to, tohle není Football Manager. Fotbalové schopnosti jsou na prvním místě, ale někdy je to jenom polovina věci, proč je hráč koupen, a skauti zřídkakdy sledují hráče, který ošálí rozcvičku nebo až přehnaně slaví gól.

Šéf MK Dons Karl Robinson v pořadu Art of Scouting (Umění skautingu) řekl: „Skaut není dobrý, když vidí jen deset zápasů a ví, co hráči dělají, to vám přísahám. Já jim věřím, že udělají velkou část. Jenom na konec dojdu a zaškrtnu pomyslné políčko.“

Kluby Premier League budou mít takových deset až patnáct skautů celkem, ale pouto manažera a šéfa skautů je ohromně silné – je to tak v přestupovém období v každém klubu. Obě dvě strany si vytyčí jasnou představu o tom, koho hledají, mají společný cíl.

Tisíce mil, tisíce zápasů, tisíce peněz, které účtu zrovna nelichotí. Existuje jednodušší způsob?

Většina klubů používá statistické databáze, které jsou dělány i díky skautům: Prozone, WyScout, Scout7, DataScout, dokonce i mnohem nacpanější verze Football Managera, ale nahradí počítače a programy někdy pero, papír a pohled skauta?

Mel Johnson, skaut West Bromwiche Albion, řekl už zmiňovanému Art of Scouting: „Musíte jezdit a chodit na zápasy, musíte mít instinkt, nemůžete sledovat zápas na počítači, to je pak nemožné.“ Dokonce i pohled kamery může všechno, jak se říká, otočit o 360 stupňů, řekl to i Gary Neville: „Spousta lidí sleduje hru, ale v podstatě ne. Když děláme Monday Night Football, používáme na hřiště kameru, která je tak vysoko, jako pták. Tak by se měli manažeři dívat na zápas.“

2 – Poptávka

Skauti využiti, hráč zacílen. Co dál? Více kopání do hloubky. „Zavoláme manažerovi a zeptáme se, dostaneme od něj zpětnou vazbu, zavoláme agentovi a zjistíme, jaká je to osobnost,“ řekl Robson.

Agent a hráč si budou vědomi zájmu daného klubu ještě dlouho před tím, než poputuje nabídka na stůl. Zřídkakdy v moderním fotbale překvapí nabídka zároveň hráče a agenta s veřejností. Agent James Lippett říká: „Kupující klub bude vždycky chtít vědět, že má šanci udělat obchod, jinak bude vypadat hloupě. Konverzace s agentem je většinou takováto: 1) Kolik bude hráč stát? 2) Za jak dlouho mu vyprší jeho stávající kontrakt? 3) Kolik chce hráč vydělávat? 4) Kolik vydělává teď? 5) Jaká je jeho osobní a rodinná situace?“

Lippett říká, že dříve to bylo tak, že klubový sekretariát dostal fax s nabídkou. „Normálně jsou tři nebo čtyři nabídky poslané normálně e-mailem. V naprosté drtivé většině případů je první nabídka hned smetená ze stolu. S druhou už jste blíž, pak je jedna nebo dvě finální nabídky. Je to jako poker.“

3 – Jednání s hráčem

Nabídka navrhnuta, nabídka přijata. Hráč X se blíží k přestupu do klubu Z. Tak daleko, přitom tak blízko.

Moderní osobní podmínky nejsou jenom peníze, ani zdaleka ne. Dokonce i sebemenší neshoda může zrušit celý obchod. Když se manažeři baví o fotbale, šéfové, majitelé a ředitelové se obvykle baví o penězích – základy, a to včetně mzdy, odměn, bonusů za góly nebo čistá konta. Ale kromě toho mohou agenti a hráči požadovat všechno a nic.

Od dubna je v Anglii velice jednoduché stát se agentem. Zaplatíte 500 liber, projdete bezpečností kontrolou FA, jste registrován. Ve Spojeném království je více než 1 300 agentů, kteří zastupují více než 4 000 profesionálních hráčů, ale mnoho nových agentů nemá své klienty.

Nově příchozí doufají, že s nárůstem peněz ve fotbale se jim otevře šance, ale faktem je, že pouze deset procent agentů dosáhne na velké peníze. Zbytek se popere o to, co zbylo. Ale pro ty, co dělají velké obchody, je role obrácená. „Jaké auto dostane hráč?“ pokračoval Lippett ptaním se sebe samého. „Pokud přichází hráč ze zámoří, mohlo by dojít k stěhovacímu příspěvku. Ale občas budou hráči žádat o pomoc a radu a podobné věci.“

Kariéra fotbalisty je přechodná, hráči a agenti se z klubů snaží pochopitelně vytěžit, co nejvíce to jde, přičemž hrají na obě strany. Prodávající klub chce získat velké peníze, kupující ho zase vehementně chce. Výhoda leží uprostřed, tedy u hráče. Barry Fry, ředitel Peterborough United, se na to dívá jinak:

„Agentovi počáteční požadavky jsou pobuřující. Někteří agenti nikdy neviděli svého hráče, jak kope do balonu, což je ostuda. Nezajímá je jejich vývoj, záleží jim na tom, kolik si z obchodu odnesou oni (agenti mají tendenci brát si pět procent z částky provizi, ačkoliv FIFA letos preferuje procenta tři).“

„My hráčům říkáme: Když přijdeš do Peterboroughu, nestaneš se milionářem, ale staneš se jím, až od nás odejdeš. Myslím, že spousta manažerů z Premier League to hráčům, které chtějí, říká podobně.“

Tolik kritizovaný skok z malého fotbalu do obrovského klubu se vyvede jenom opravdu někomu. V tanagerském věku tolik operovávaná dvojice Theo Walcott a Alex Oxlade-Chamberlain poměrně uspěla, výchova v Southamptonu je výborná, uvidíme, jak na tom bude třeba takový John Stones, kterého spousta lidí varuje, že v Evertonu je mu líp.

Realita je často taková: hráči se chtějí až moc rychle dostat na vrchol, což je vlastnost, která z nich dělá na prvním místě „mladé talenty“. Podle Lippetta se požadavky a ambice obrovsky liší na jejich úspěchu, který zrovna v období, kdy by měl daný hráč přestupovat, prožívá.

„Pokud už je hráč úspěšný a velmi bohatý, osobní stránka je rozhodující. Pokud hráč není finančně zajištěn nebo není úspěšný, mohou být finance tou nejpodstatnější věcí. Ambice a logika přestupu mohou být vedlejší. Spousta hráčů žije v jednom městě a hodiny cestuje do druhého na trénink. Hodně fotbalistů vede docela osamělý život, můžete se hned přes noc odstěhovat jinam. To je typ věcí, které lidé moc nevidí,“ povídal Lippett.

4 – Klauzule a potvrzení smlouvy

Osobní podmínky dohodnuté, ale stále je tu jedna potíž. Výkupní klauzule je teď nejvíce důležitá část fotbalového slovníku, ale jaký je její účel?

Podívejte na Pedra, ten měl v Barceloně nejprve výkopní klauzuli (nebo se jedná o nejmenší částku, za kterou je klub ochoten hráče pustit) 135 milionů liber, teď 22 milionů liber nebo na Fabiana Delpha, který šel do City z Aston Villy za osm milionů liber. Jsou tam, aby chránily klub, hráče, nebo obojí.

Kromě toho mohou být různé klauzule ve smlouvě divné i úžasné. Milovníkovi slavného astronauta Buzze Aldrina a švédskému záložníkovi v jednom Stefanovi Schwarzovi bylo z bezpečnostích důvodů ve smlouvě zakázáno letět do vesmíru poté, co jeho poradce dostal místo v komerčním letu do vnější atmosféry v roce 1999.

Zpátky k tématu. Není to jednoduché, stejně jako zdravotní prohlídka. Čím víc peněz, tím větší přísnost na prohlídku, ale vždy je cílem identifikovat skryté zranění nebo slabost, které by mohly proměnit miliony klubu do věčně zraněného hráče.

Ale pozor. I když hráči na prohlídce selžou, jejich přestup může být dokončen. Dominic Matteo v roce 2002 přestoupil za pět milionů liber z Liverpoolu do Leedsu i přes to, že prohlídkou neprošel, Stuart Pearce Sky Sports řekl o jednom případu, který zahrnoval jeho hráče:

„Šel na zdravotní prohlídku a doktor řekl, že jeho kotníky a kolena jsou podezřelé, třísla na tom nebyla také zrovna nejlépe, odběr krve nedopadl dobře, měl srdeční šelest. Řekl jsem: doktore, je něco dobrého, co byste mi řekl? Odpověděl: má krásný chrup… Ale přestoupil k nám a řekl: jestli nebudu připraven na zápas, nedávejte mi týdenní výplatu. Zaručil se, to bylo nevídané. Kdyby byli všichni hráči teď takoví, líp by i v týmu seděli.

Zdravotní prohlídka je hotová a vše, co zbývá, je poslat papíry týkající se přestupu do soutěží FA před uzávěrkou. Tisková zpráva, sociální sítě a dres je připraven, hráč je podepsán!

Kluby Premier League podepsali minulé léto průměrně osm hráčů. Opakujte výše zmíněný postup osmkrát a připočítejte k tomu neshody, komplikace, odmítnutí hráče i klubu… Nechává to tak málo času pro dobití baterek, hlavně mentálních.

Všichni ti, co vyjednávají přestup, si zaslouží potlesk.

Ne, přestup není o tom zavolat a podepsat.

zdroj: skysports.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!