02/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Rozhovory

Velký rozhovor s Louisem van Gaalem

Nizozemský trenér si našel volnou chvilku na rozhovor a tady je, co řekl:

van gaal tlačovka 111

Minulé léto jste řekl, že jste dostal do rukou rozbitý tým. Takže si myslíte, že je teď opraven?

Máme jenom lepší rovnováhu v týmu. Teď máme každou pozici zdvojenou, a to je to, co jsem řekl v mnoha, mnoha tiskových konferencích dříve, že jsme nebyli v rovnováze, musel jsem hrát s hráči na jiných pozicích, než na které jsou zvyklí nebo můžou hrát.

Teď máme lepší rovnováhu, ale příprava je stejná. Jistě, hráči s námi pracují už rok – se mnou a s realizačním týmem, který zná moji filozofii. Teď ji musíme přenést i na nové hráče a to se bude stávat každý rok, protože věřím v obměnu týmu.  

Mezi Chelsea a United byl minulou sezonu rozdíl propastných 17 bodů. Máte dostatek kvality tento rozdíl smazat?

Rozdíl je pouze důsledkem našeho špatného startu, protože po špatném startu zůstanete opařeni.  

Takže jste lépe připraveni na to, aby byl letos start lepší?

Nevím, může se to stát znova, ale každý den říkám klukům: Tottenham Hotspurs jsou nejdůležitější. Výkon proti Barceloně byl mnohem důležitější než výsledek. Ano, výsledek je fantastický, ale také jsme měli štěstí. Kdybychom měli štěstí v minulé sezoně v zápase na Chelsea. Nikdy nevíte…

Odešlo 17 hráčů, 10 přišlo. Očekával jste takové změny?

Jak už jsem řekl, věřím v obměňování týmu. Potřebujete to, aby byla v týmu neustále konkurence, před tím, než jsem přišel, to tak nebylo. Měli jsme mnoho starých hráčů – 34 nebo 35letých –, takže jsme to potřebovali udělat, ale bylo to pro mě těžké, protože jsem tu byl nový a musel jsem to udělat najednou.

Poté jsem udělal můj výběr. Ve své přípravě jsem nechal hráče odejít a přivedl jiné v poslední možný den.

Myslíte, že stále můžete v třech letech dosáhnout toho, v co jste doufal, když jste sem přišel?

Samozřejmě doufám, že svou kariéru zakončím titulem, to by bylo fantastické, protože to je také cílem Manchesteru United. Mým osobním cílem je, že budu manažerem, který vyhrál ligu ve čtyřech různých zemích, podle mého názoru v nejlepších fotbalových zemích Evropy.

Máte letos reálnou šanci na titul v Premier League?

My v Manchesteru United kupujeme pouze hráče, kteří mohou přispět, aby byl klub na této úrovni. Můžete napsat kteréhokoliv hráče, kterého chcete, každé jméno, které můžete říct, ale my to nemůžeme. Také je obtížné vybrat hráče, protože hráče potřebujete. Klub, peníze, cena, všechno, není to tak snadné, jak si myslíte.

Vidíte, že Memphis Depay je talent, možná víc než to, možná největší talent Evropy v jeho věku. Byl tak pasován médii, nebo možná trenéry na mistrovství světa. Matteo Darmian je z malého klubu, ale také byl v AC Milán, takže se vyvinul trochu později, ale myslím, že může přispět. Bastian Schweinsteiger může přispět jako zkušený hráč se spoustou kvality.

Morgan Schneiderlin to musí prokázat, protože byl v Southamptonu, kde byl možná lídr, teď je tady a já v něj věřím, to je důvod, proč je tady. Ale chci více hráčů, ale není to vždycky možné.

louis-van-gaal-bastian-schweinsteiger-matteo-darmian-morgan-schneiderlin_3325616

Jak důležitá je pro vás rozhodnost? Ne každý manažer by nechal odejít Robina van Persieho, jako jste to udělal vy.

To je také proces. To je to, co jsme zažili v celé sezoně mezi sebou. Musíte se dívat na všechny aspekty. Lidé psali, že van Persie je mým oblíbencem a že jsem ho chránil a ano, možná jsem to udělal. Ale nakonec musíte vždycky vyhodnotit, kteří hráči přispěli k našemu čtvrtému místu, kteří hráči trochu a kteří vůbec. Pak děláte rozhodnutí, ale ty děláte na faktech, ne na žádných jiných věcech.

To jste si nemyslel, že by van Persie v této sezoně v útoku vůbec nepomohl?

K dispozici je také Wayne Rooney. Celou sezonu jste psali, že Rooney je útočník, a teď se ptáte na van Persieho?

Když se Rooney kdykoliv zraní, dokážou dát United dostatek gólů?

Mohli jste vidět Adnana Januzaje, v příštích dvou týdnech bude i Chicharito, možná koupím dalšího útočníka. Musím ten proces vždy zhodnotit.

Řekl jste, že kupování hráčů je těžké. Takže pokud se nepovede přivést dalšího útočníka, máte dostatek hráčů na to, abyste se dostali tam, kam chcete?

Záleží na Chicharitovi nebo Jamesi Wilsonovi, Depay může také hrát na pozici útočníka. To je také proces.

Může Rooney dělat to, co dělá Agüero pro City nebo Diego Costa pro Chelsea?

Rooney říká, že dokáže dát minimálně 25 gólů za sezonu. Minulou sezonu jsem měl nejlepšího střelce s 12 góly (Rooney), druhý měl 10 (van Persie). Takže když mám útočníka, který dá 25 gólů, což Rooney více méně říká, jsem na tom lépe.

Ale potřebujete pětadvaceti gólového střelce na titul?

Skórovat nemusí jenom Rooney, ale ostatní hráči musí také a nesmíme dostávat tolik gólů.

Lidé znají Janzuaje jako křídlo, ale myslíte, že může hrát v útoku?

Dal jsem mu v této pozici šanci a musíte se podívat, jestli to dokáže, nebo ne, ale je hodně kvalitní a proti Barceloně to ukázal poprvé.

 Arséne Wenger řekl, že United ztrácí svou tvář s hráči z akademie, prorože místo toho si hráče kupují. Co si o tom myslíte?

Nemluvím o svých kolezích, nikdy o nich nemluvím. Je to na jejich zodpovědnost.

Ale už jste několik mladíků do týmu vytáhl.

Můžete to napsat, ale já na to neodpovím.

Je nejdůležitější věcí vyhrát titul?

Bojovat o titul. Nemyslím si, že to musím říkat. Není rozumné to říkat.

Když se ohlédnete na svůj první rok v klubovém fotbale, uvědomil jste si, kolik jste toho zameškal?

Jsem rád na hřišti, kde trénuju a komunikuji s mladšími lidmi. A s mou prací v národním týmu jste s nimi jenom osmkrát do roka, takže to je velký rozdíl. Ale stálo to za to, bylo to fantastické, a to díky úspěchu Nizozemska na mistrovství světa.  Ale bylo to kvůli úspěchu a nízkým očekáváním v Nizozemsku. Takže to bylo velké překvapení a přineslo mi to hodně vděčnosti, kterou v Nizozemsku nikdy nedostáváte. Ale protože se to neočekávalo, bylo to fantastické.

A já mám dané výzvy. Už jsem řekl, že chci pracovat a vyhrát ligu v čtyřech nejsilnějších zemích Evropy. Jedna z výzev byla, že jsem se chtěl podílet na mistrovství světa a Evropy. Půl roku před loňským mistrovstvím světa jsem řekl, že se vrátím ke klubovému fotbalu. Takže mám v životě také ambice a cíle. A to jsem udělal.

Mohl byste odejít za dva roky, pokud byste dosáhnul toho, co chcete?

Ano, můžu to udělat.

Bylo by to tak, i kdyby vám pak United nabídli nový kontrakt? Vzal byste to?

Nikdy nevíte, nikdy nemůžete říct: jdu. Už jsem to řekl i manželce, že možná prodloužíme v Manchesteru. Ale normálně jsem své manželce řekl, že v 55 letech skončím. A já jsem pořád ve fotbale a za dva týdny mi bude 64!

Je pro vás trénování droga?

Můžu od něj odejít. Už jsem si vzal dvě přestávky. Nebyly na rok nebo tak, ale bylo to velmi, velmi příjemné. A nebylo to se psy nebo kočkami s mou manželkou. Mám ráj v Portugalsku, takže můžu spokojeně odejít z fotbalu a dělat jiné věci. Vím, co můžu dělat.  

Ale kdybyste v příštích dvou letech nevyhrál titul, stále byste odešel?

To by byla škoda! A pak by mě Manchester United měl vyhodit!

United vás ve všem podpoří, znamená to, že se na vás zvýšil tlak?

Ne, četl jsem to v novinách, že Manchester United dá van Gaalovi všechno, ale tak to není.

Je tam větší tlak, když obvykle dostanete všechno, co chcete?

Samozřejmě, mám svůj vliv, ale také musím naslouchat mým pomocníkům o možnostech Manchesteru United. Mám vliv, velký vliv. Dobře, to je možná důvod, proč jsem tady. Ale tlak, který jsem na sebe položil, je mnohem větší. Mám tu výzvu, ty ambice a prokázal jsem to ve všech zemích, ve kterých jsem pracoval. Mám vnitřní tlak. Ochranka mi vždycky říká, že mám hodně energie. A to mám.

Je teď tohle Manchester United Louise van Gaala?

Ne, není to můj Manchester United. Proč? Protože v týmu musíme mít ještě větší rovnováhu a více kreativity. Druhý gól proti Barceloně byl úžasný gól. Nepotřebujeme jenom to, co si natrénujeme na trénincích, potřebujeme také kreativitu od hráčů samotných. A pak to musí být mix. Proto je potřeba kreativní hráče. Například Chelsea má Hazarda, Williana a Oscara. Mají hodně kreativity. Tu potřebujete, protože musíte dezorganizovat týmy, které zaparkují autobus. Příští rok možná bude takových týmu ještě více.

Myslíte si, že máte teď kreativitu v hráčích, které jste koupil?

Ne, s tímto nemáme dobrou vizi. Můžeme s tím použít mnohem více kreativity. Takže teď máme Wayna Rooneyho, Juana Matu, Depaye, Ashleyho Younga, Januzaje, Wilsona a Andera Herreru. A tak musíme porovnávat. Young měl fantastickou sezonu, ale není to Neymar a my musíme soutěžit s takovými týmy.

Fanoušci United si zamilovali váš proslov na předávání cen. Bylo to připravené, nebo ne?

Ne, takový já jsem. Nebyl to úmysl. Není to tak, že si předem promyslím, co řeknu. Je to můj pocit, jak to cítím. Můj pocit ze sezony, nenapadlo mě, že to dá někdo na Youtube, ale viděli jste Louise van Gaala – takový já jsem. Říkám věci, jak je cítím, a myslím, že kdybychom porazili Chelsea, byli bychom velmi blízko, pořád na to myslím. Byli jsme mnohem lepší a prohráli jsme, měli jednu šanci a dali ji, my jsme jich měli hodně, 80% zápasu jsme drželi míč, byl to skoro perfektní zápas. Ale neskórovali jsme. To je ta nejdůležitější věc.

Barcelona mohla vést už dva nula, měli tyčku a David chytil velkou šanci. Pak jsme skórovali my a rázem to byl jiný zápas. A bylo to to samé, co tenkrát s Chelsea. Nedali jsme, oni ano, a to je rozdíl v zápase. Kdybychom je porazili, byl by na ně větší tlak, bodový náskok by se snížil a týmový duch by byl jiný, protože bychom porazili Chelsea.

van gaal 77

Je to ten typ zápasu s Chelsea, který nevyženete na dovolené v Portugalsku z hlavy?

Ne, přemýšlel jsem tenkrát, oni mají Hazarda, vždycky dokáže dát gól, udělat akci, rozhodnout gólem. City mají Agüera, to je stejný typ hráče. Barcelona má Messiho, Neymara, Suaréze. My, jakožto Manchester United, musíme s těmito kluby soutěžit. Takže se musíme dívat po takových hráčích.

Takže takové hráče pořád hledáte?

Samozřejmě. Protože když je možné koupit takové hráče za rozumnou cenu, měli bychom to udělat, protože můžou přispět k tomu, abychom byli lepší. Takže myslím, že s Darmianem, Depayem, Schweinsteigerem a Schneiderlinem jsme lepší než minulý rok. Ale musíme být mnohem lepší a pak, říkám vám, to je o kreativitě mých hráčů vepředu.

Mourinho s vámi však nesouhlasil, že utkání z vaší strany bylo skoro perfektní.

Ano, to je provokace. A vítěz má vždycky pravdu. Je lehké to říkat po zápase, když jste vítěz.

Co jste pak řekl Mourinhovi?

Četl jsem, že po zápasech jsem chodíval pít víno s manažerem protivníka. Teď jsem ten manažer, co chce pít víno s ostatními. Pil jsem jenom s manažerem WBA, milý chlapík. A jinak – myslím, že s manažery dvakrát. Ale je to těžké, protože chodím za MUTV udělat tiskovku. Je tam mnoho lidí, co po vás něco chtějí, takže nemáte čas – jsou to většinou asistenti, kteří jsou vždycky spolu, manažeři jsou příliš zaneprázdněni.

van_gaal_04

Užíváte si tuhle práci nejvíce ze všech, které jste měl?

První věc pro manažera je vždycky, když ho podporuje vedení. To je ta nejdůležitější věc. A ta je v tomto klubu neuvěřitelná. Pak jsou tu fanoušci. A pak tu máme výzvu, velkou výzvu. Není to lehké, vím to. Hráči to ví, to je také důležité, věříme v to. Trochu jsme to ukázali, protože Barcelona je fantastický tým, i bez Messiho s Neymarem.

Viděli jste, že není lehké proti nim hrát, dokázali jsme to, ale je to jenom příprava, nic to neznamená, nic to neříká – musíme to dokázat, až s nimi budeme hrát v soutěži. Možná, doufám, v Champions League.

Jak se stane hráčem úspěšný v očích Louise van Gaala?

Musí vědět, co dělá jako hráč a co jako týmový hráč. Když jste hráčem Louise van Gaala, tak neznáte jen svou funkci ve své pozici, ale také jiné funkce v jiných pozicích. Pak můžete ostatním pomoci mnohem více. Pak zlepšujete i tým. To je důvod, proč musíte zlepšit svou vizi, a to nejen ve své pozici, ale také musíte vědět, co tým potřebuje. Pokud jste viděli Barcelonu, napadání a to, jak hráči četli přihrávky. Fantastické.

zdroj: mirror.co.uk

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!