30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Má Wenger pravdu s mládežnickou politikou?

Nedávno se do United lehce navezl Arséne Wenger. Jednalo se o to, že větší klub z Manchesteru utrácí víc, než by měl, a že tolik nevyužívá mladíky. Je to pravda? Na to se podíval ve svém blogu redaktor webu therepublikofmancunia.com.

wenger_manunited_2010

Manchester United má dlouhou historii, co se týče vývoje svých hráčů, a je hrdý na to, že se může pochlubit několika rekordy a hráčů, které klub pro špičkový fotbal vychoval, je nespočet.

Nicméně, jak jste se mohli dříve na webu dočíst, Arséne Wenger, dlouhodobý manažer Arsenalu, v podstatě prohlásil, že United nejsou takoví, jako dřív, a že jenom nakupují, počet odchovanců prý slábne. Prý má klub jednoduše jinou politiku.

„Manchester United stavěl na hráčích vlastní akademie a úspěch se dostavil. To je přesně ten směrem, kterým se chce Arsenal ubírat, máme to v DNA klubu. Je teda více než potřebné tento způsob dodržovat. Úspěch přinesl United i obrovské finanční zázemí, přičemž u nich dnes nevidím tu trpělivost v pokračování toho, čím se v minulosti tak proslavili. Momentálně jsou krytí finanční jistotou, která jim dovoluje změnu jejich politiky,“ řekl Wenger.

V letech, kdy se blížilo působení Sira Alexe Fergusona ke konci, došlo k výraznému úpadku investic. V posledních letech dokázal vyhrát dva ligové tituly i přes to, že tolik neutrácel. Ve své poslední sezoně tratil 51 milionů liber, 38 milionů liber sezonu předtím, 13 milionů liber sezonu předtím. V posledních čtyřech letech byl jeho průměrný výdaj za přestupy 9,5 milionů liber.

Pojďme ale zpět k tématu:

2012/13

V poslední sezoně Sira Alexe v manažerském křesle nechal hrát tento legendární Skot šest hráčů, kteří prošli akademií United, dohromady jim dal čas v 113 ligových zápasech. A jak známo, United, ale i další celky, využívají poháry i k tomu, aby daly příležitosti mladým hráčům. To samé platilo i v sezoně 2012/13, kdy v domácích pohárech nastoupilo dalších pět hráčů z akademie, ale to nemusí nutně poskytnout přesný obraz o tom, kolik hráčů se prosadí v prvním týmu (nikdo z těchto pěti hráčů totiž už není v klubu.

Můžeme se podívat na hráč, kteří se rozvíjeli v posledním Fergusnově roce, když tedy odečteme Ryana Giggse, Paula Scholese a Darrena Flechera.

Když sezona začínala, Jonnymu Evansovi bylo 24 let a připsal si 23 startů, Tomu Cleverleymu bylo 23 a připsal si 22 startů, Dannymu Welbeckovi bylo na počátku sezony 21 let a připsal si 27 startů. To nám dává, že tři hráči z akademie nastoupili do 72 utkání. Žádný hráč akademie si nepřipsal debut v Premier League.

2013/14

V první a poslední sezoně Davida Moyese v Manchesteru United nastoupilo do ligových zápasů šest hráčů (Tom Lawrence a James Wilson zažili svůj debut, ale bylo to už pod vedením Ryana Giggse). Dohromady mladíci pod Moyesem nastoupili do 112 zápasů.

A opět – kromě Giggse a Fletchera. Evans, 25 let, 17 zápasů. Welbeck, 22 let, 25 zápasů. Cleverley, 24 let, 22 zápasů. A Adnan Januzaj, 18 let, 24 zápasů. Čtyři odchovanci, 88 zápasů. Navíc Januaj zažil svoje ligové poprvé.

2014/15

Louis van Gaal, jenž je známý i tím, že dopřál debutu hráčům, jako jsou Iniesta, Xavi, Seedorf, Muller a Kluivert, má ve své filozofii hluboko zakořeněné gesto – dávat mladým šanci, prostor. To je jeden z důvodů, proč byl angažován. I letos pod jeho vedením nastupovali mladíci často a došlo k několika debutům.

Evans může zůstat, stejně jako Fletcher, mimo naše počty. Januzaj, 19 let, 18 zápasů. McNair, 19 let, 16 zápasů. Blackett, 20 let, 11 zápasů. Wilson 18 let, 13 zápasů. Lingard, 21 let, 1 zápas (kvůli zranění jich nebylo více). Pereiera 18 let, 1 zápas. Thrope, 21 let, 1 zápas.

Shrnutí:

 Screen-Shot-2015-07-24-at-12.09.17

 

Porovnání s Arsenalem:

Screen-Shot-2015-07-24-at-13.02.26zdroj: therepublikofmancunian.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!