22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Představení hráče: Morgan Schneiderlin

Už čtvrtou letošní posilou se stal defenzivní záložník Morgan Schneiderlin. Za 24 milionů liber jsme tedy získali vytouženou náhradu za Carricka, ale pojďme se vůbec podívat, proč volba padla právě na Morgana.

Morgan Schneiderlin Southampton vs Arsenal, Fotbalové analýzy, Netradiční fotbalové analýzy, Práža official

Základní info a zajímavosti

Narodil se 8.11.1989 ve Francouzské vesničce Zellwiller.  S fotbalem začínal v lokálním Zellwilleru, ale netrvalo to dlouho a už v 5 letech se přesunul do Strasbourgu. V 15 letech podepsal svůj první profesionální kontrakt a o rok později debutoval v rezervním týmu. Za další rok už debutoval v prvním týmu.  Za hlavní tým Strasbourgu ovšem odehrál pouhých 5 zápasů a vyhlédl si ho Southampton.

Do Anglie přišel za 1 milion liber a Southampton se v tu dobu pohyboval v druhé nejvyšší soutěži. Morgan se okamžitě po svém příchodu zařadil do základní sestavy, ale bohužel hned v jeho první sezoně Southampton spadl do třetí ligy. To byla těžká rána, ale poté začala pro Morgana i jeho spoluhráče krásná pohádka. Hned další rok postoupili do druhé ligy, ale ani v ní se příliš neohřáli a okamžitě postoupili do Premier League. Morgan si tedy sáhl na dno, když sestoupil do třetí ligy, ale o to sladší byl následný postup až do nejvyšší soutěže.

V FA cupu debutoval v roce 2009 proti Manchesteru United a prohrál 0:3. V Premier League debutoval o tři roky později a proti City prohrál 2:3. První gól v Premier League vstřelil shodou okolností Manchesteru United v roce 2012, ale Southampton přesto prohrál 1:2. V Southamptonu ho kromě Koemana trénoval například Pardew, ale největší vliv na něj měl Pochettino, pod kterým šel výkonnostně rychle nahoru a stal se z něj špičkový hráč.

Ze Southamptonu už byl na odchodu minulý rok, ale klub jeho přestup nakonec zatrhl, protože nechtěl přijít o dalšího klíčového hráče. V tomto přestupním období už totiž odešel Shaw, Chambers, Lambert, Lovren, Lalana nebo Lambert. Schneiderlin otevřeně vyjádřil svůj úmysl odejít, ale vedení ho jednoduše odmítlo pustit. Nebýt tohoto rázného přístupu vedení Southamptonu, tak skončil v Arsenalu. V Gunners během sezony ovšem vyrostl Coquelin, takže jsme při souboji o Morgana neměli žádného reálného soupeře. Celkem za Southampton odehrál 256 zápasů, vstřelil 15 gólů a na dalších 11 přihrál.

Proč právě Schneiderlin?

Jakmile skončila sezona, tak se média předháněla s různými zaručenými jmény. Ať už to byl Gundogan, Verratti nebo především Pogba. Proč tedy nakonec přišel nejméně známý Schneiderlin? To jsme opravdu museli vzít až čtvrtou možnost? Proč jsme nepřitáhli zvučnější jméno?

Základní otázku, kterou si musíme položit je: Co od tohoto záložníka vlastně očekáváme? Ať už se bavíme o Gundoganovi, Verrattim nebo Pogbovi, tak jsou to všechno vynikající hráči, ale ani jeden z nich by nebyl lepší volba než Morgan Schneiderlin.

Gundogan i Verratti jsou podobní hráči. Na míči jsou vynikající, ale problém mají s osobními souboji. To je také důvod, proč Gundogana v Dortmundu jistí defenzivnější Bender a Verrattiho v Paříži zase Motta. Navíc Premier League je v tomhle ještě náročnější, takže by to byl opravdu velký problém. Ostatně nemusíme chodit daleko. Daley Blind je dokonalým příkladem, že na pozici defenzivního záložníka opravdu nemůžete hrát jako baletka, ale musíte umět přitvrdit.

Specifický případ je Pogba. Ten by s osobními souboji problém rozhodně neměl. U něj ovšem nastává jiný otazník. Znovu to vysvětlím pomocí otázek. Co očekáváte od defenzivního záložníka? Že bude především jistit své ofenzivnější spoluhráče a nebude se příliš vysouvat do útoku, aby nám nevznikala mezera mezi zálohou a obranou. A rovnou si můžeme položit otázku na Pogbu – co jsou jeho největší přednosti? Souboje 1 na 1, finální přihrávka, střela ze střední vzdálenosti. Výkony Pogby navíc rostou, pokud má na hřišti volnost, což je naprostý opak toho, co musí splňovat defenzivní záložník. Podívejme se na pozici, kde Pogba nastupuje v Juventusu.

Sestava Juventusu

O tom, že je to fantastický hráč se ani nemusíme bavit, ale my od defenzivního záložníka potřebujeme především disciplinovanou poziční hru, což znamená, že nebude opouštět nebezpečné prostory před obranou čtyřkou. Pokud se podíváme na pozici Pogby, tak vidíme, že hraje LCM(levý střední záložník) a vzhledem k tomu, že Juventus nehraje na křídla, tak má hodně volnosti, což mu dokonale vyhovuje a může tak využít své největší přednosti.

Právě proto jsem od začátku preferoval právě Schneiderlina, který je pozičně disciplinovaný a v bránění se vyloženě vyžívá. Zároveň to není pouze defenzivní čistič, ale je kvalitní také na balonu, což vyhovuje systému van Gaala, který si zakládá na vysokém držení míče. Nicméně jeho primární úlohou bude především bránění. Schneiderlin tohle dokonale splňuje a není náhoda, že si od sezony 2012/13 připsal nejvíce zachycených přihrávek (270) i nejvíce obraných zákroků (356).

Morganovi také velice pomohla zkušenost ze třetí ligy, kde se naučil, že prostě musí umět i přitvrdit a teď se mu to náramně hodí i v Premier League. Ostatně to sám potvrdil:  „Když jsem přišel do Anglie, byl jsem mladý chlap a manager mi říkal, že jsem technický dobrý, ale měl bych hrát důrazněji, takže nebylo vůbec lehké hrát v Ligue One(třetí liga), tam to byl celou dobu boj.“

Na statistiky z poslední sezony se můžete podívat zde. Je tu srovnáván s ostatními defenzivními záložníky Matičem, Fernandinhem a Coquelinem. V prvním řádku máte odehrané zápasy a poté postupně obranné zákroky, zachycené přihrávky, úspěšnost přihrávek, klíčové přihrávky, góly a asistence. Důležité je upozornit, že obranné zákroky, zachycené přihrávky a klíčové přihrávky jsou zprůměrovány na 90 minut, aby žádný z hráčů nebyl zvýhodněný a všichni měli stejnou startovní pozici. 

schneiderlin statistiky

Vliv defenzivních záložníků na hru obrany

Příchod Schneiderlina nebude mít za důsledek pouze zvýšení kvality v záložní řadě, ale bude také velice důležitý pro naší obranu. Většinu minulé sezony naše obrana nebyla nijak pevná, ale s návratek Carricka šly její výkony prudce nahoru. To nebyla náhoda ani štěstí, ale defenzivní kvalita Carricka.

Na obranu se vznášela během celé sezony kritika a jediný Smalling si dokázal udržet vyšší standart. Jenže zapátrejme ve vzpomínkách a řekněme si, kdy naše obrana hořela? Především na začátku a potom na konci sezony přišel třígólový příděl od Evertonu. To rozhodně není hezká vizitka, jenže jak na v úvodu, tak i v závěru sezony byl Carrick na marodce a na pozici defenzivního záložníka nastupoval Blind, který to jednak nezvládal pozičně, ale zároveň nebyl důrazný ani v osobních soubojích. Jednoduše nám bez Carricka chyběl klasický defenzivní záložník, na kterého by byl spoleh.

Právě z tohoto důvodu přišel Schneiderlin, čímž dokážeme eliminovat problém s nedostatkem kvalitních defenzivních záložníků. Tento post je v našem rozestavení jeden z klíčových, takže je životně důležité, aby byl maximálně kvalitní, což se nám podepsáním Schneiderlina podařilo. Na dvou obrázcích níže vám nasimuluju dvě stejné situace, při které vedeme útok po pravé straně. Na prvním obrázku ukážu špatné chování defenzivního záložníka a na tom druhém uvidíte správné řešení.

špatná pozice defenzivního záložníka

Na obrázku ukazuji klasickou chybu defenzivních záložníků. Tato situace se samozřejmě nestala, ale nasimuloval jsem si příklad, abych to dokázal pomocí obrázku lépe vysvětlit. Při této situaci vedeme útok po pravé straně, což vidíte podle postavení Darmiana a Shawa, ale především si všímejte pozice Schneiderlina. Ten se nechal strhnout hrou a při útočení doplnil Bastiho a Andera, čímž vzniká díra mezi stopery a záložní trojicí. Pokud míč neztratíme, tak je to v pořádku a nikdo si toho nevšimne. Pokud ovšem přijde ztráta míče, tak má soupeř najednou dálnici až k našim stoperům a má velkou šanci dotáhnout celý protiútok do konce. Pokud má soupeř rychlostní typy hráčů, tak je velice náročné protiútok zastavovat. Teď si ukážeme druhý příklad, na kterém se Schneiderlin zachoval správně. 

správná pozice defenzivního záložníka

Postavení ostatních hráčů zůstalo stejné, ale změnila se pouze pozice Morgana. Ten se zatáhl před stopery a dokonale vyplnil prostor mezi středními obránci a záložníky. Pokud v tomto případě ztratíme míč, tak to samozřejmě není správné, ale máme několikanásobně větší šanci protiútok soupeře zastavit. To je jedna z věcí, o které mluvil van Gaal v minulé sezoně. Rovnováha bez Carricka prakticky neexistovala, protože nám chyběl právě takový hráč. V tuhle chvíli můžou být i ofenzivnější hráči sebevědomější, protože se nemusí bát, že každá ztráta míče povede k ohrožení naší branky. Stejně jako jsou obránci jistější, když mají kvalitního brankáře, tak jsou ofenzivní hráči sebevědomější, pokud jim kryje záda disciplinovaný a kvalitní defenzivní záložník.

Tohle byl jeden z příkladů, proč kladu tak velký důraz na kvalitu defenzivního záložníka. Plynule na to můžu navázat s důvodem, proč není potřeba kupovat středního obránce. Jak už jsem zmínil, hra obrany bez Carricka byla špatná, protože na klíčové pozici defenzivního záložníka nastupoval Blind, ale právě proto přišel Schneiderlin, aby se situace z minulé sezony neopakovala. 

Není náhoda, že jsme s Carrickem vyhráli 72% zápasů a bez něj pouze 44%. Naše obrana byla bez Carricka nejistá a chybovala. Právě proto jsem naprosto přesvědčený, že s kvalitním defenzivním záložníkem, ať už bude hrát Carrick nebo Schneiderlin, nepotřebujeme dalšího stopera. Za pravdu mi dávají nejenom výkony z minulé sezony, ale také příklady z jiných týmů. Ani nemusíme chodit nijak daleko a můžeme zůstat v Anglii.

Výkony Arsenalu šly prudce nahoru, když Artetu nahradil v základní sestavě čistokrevný defenzivní záložník Coquelin a dokázal čistit prostor před obránci. Do té doby nejistá a chybující obrana Arsenalu najednou „vstala z mrtvých“. Podobně to taky bylo s obranou Chelsea. Například takový Cahill nepatří k úplné světové špičce, ale když před ním čistí prostor Matič, tak jsou jeho výkony minimálně o level kvalitnější. Tím nechci říct, že na stoperu může hrát kdokoli, samozřejmě záleží na jejich individuální kvalitě, ale kvalitní defenzivní záložník jim to dokáže velice usnadnit. Podobný případ bude podle mého názoru i u nás, kde půjdou výkony našich stoperů v příští sezoně prudce nahoru. 

Není náhoda, že o Schneiderlinovi má vysoké mínění také Gary Neville, který ho dokonce zařadil do svého týmu roku a zároveň o něm prohlásil: „Schneiderlin je hráčem pro ty nejlepší kluby v Anglii. Mluvím o klubech jako Chelsea, United, City, Arsenal. Všude by se prosadil. “ 

Morgan Schneiderlin v týmu roku podle Garyho Nevilla

Zhodnocení přestupového období a očekávání

Z příchodu Schneiderlina mám osobně úplně největší radost ze všech. Přestup Depaye jsem si také hodně přál, ale Morgana ještě o trochu více. Před přestupovým obdobím jsem si přál příchod Schneiderlina, Memphise, Clyna a nějakého středního záložníka. Nakonec přišel Schneiderlin, Memphis, střední záložník – Basti, akorát místo Clyna přišel Darmian, ale to je pouze kosmetická úprava. Článek o představení Bastiho si můžete přečíst ZDE. To, že to Ed Woodward stihl ještě před začátkem turné je naprosto fantastická zpráva. Ať to může znít jakkoli populisticky, tak podle mě je tohle suverénně nejlepší přestupové období, které jsem jako fanoušek Manchesteru United zažil. 

Dokonale jsme doplnili všechny důležité posty a navíc v rekordně krátkém čase. Kdyby dneska skončilo přestupové období, tak bych byl maximálně spokojený. Na závěr bych chtěl ještě jednou pochválit jednak van Gaala za citlivý a správný výběr posil, ale především Woodwarda, který předvedl na přestupovém trhru naprosto fantastický výkon a od každého jednoho fanouška si zaslouží velké uznání. Přestupy v první sezoně se mu nepovedly a byl zaslouženě kritizován, ale letos převálcoval i Gilla v největší formě. Respekt Edovi!

 

Na úplný závěr ještě přidávám krátké video s ochutnávkou výkonů Morgana Schneiderlina.

zdroj foto: squawka.com, sharemytactic.com, skysports.com, youtube.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!