05/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog Redaktorské správy

Představení hráče: Bastian Schweinsteiger

Vynikající střední záložník Bastian Schweinsteiger vyměnil rodný Bayern Mnichov za Manchester United. My Bastiho známe jako skvělého hráče, ale v Německu je brán jako absolutní legenda. Těžko uvěřitelný přestup se našemu vedení podařilo dokončit, tak se pojďme podívat na to, jak nám bude populární Basti prospěšný .

Bastian Schweinsteiger Německo, Fotbalové analýzy, Netradiční fotbalové analýzy, Práža official

Základní informace a zajímavosti

O Bastim by se toho dalo napsat spoustu, ale všichni ho známe, takže jeho „životopis“ zkrátím a raději se zaměřím na jeho herní profil a přínos pro naší hru.  Narodil se 1.8.1984 ve vesničce Kolbermoor. Když byl mladší, tak se rozhodoval mezi profesionální kariérou lyžaře a profesionálního fotbalisty. Na oba sporty byl talentovaný, ale nakonec zvítězila láska k fotbalu.

Fotbal hraje také jeho starší bratr Tobias, který je mimochodem velkým fanouškem Manchesteru United. Pouze minimum fanoušků ví, že je katolík. Jeho přítelkyně je známá tenistka Anna Ivanovič, která je ve světovém žebříčku sedmá.

Momentálně je kapitánovi německé reprezentace 30 let. Nesmíme zapomenout ani na to, že bude první Němcem v červeném dresu Manchesteru United. V reprezentaci debutoval pod Vollerem a první gól vstřelil proti Maďarsku. Celkem za reprezentaci odehrál 111 zápasů a vstřelil 23 gólů.

V klubu debutoval pod Hitzfeldem a první gól vstřelil Wolfsburgu. Celkem za Bayern odehrál rovných 500 zápasů, vstřelil 68 gólů a na dalších 101 přihrál. Ještě nikdy ve své kariéře nevstřelil hattrick. Jeho oblíbené číslo je 31, které dlouhodobě nosil také v Bayernu. Kabinou Manchesteru United zatím prošlo 8 hráčů, kteří vyhráli Mistrovství světa – Sir Bobby Charlton, Nobby Stiles, John Connelly, Barthez, Blanc, Kleberson, Pique, Mata a devátým bude právě Schweinsteiger.

Statistiky pod konkrétními managery

Pod van Gaalem – 86 zápasů, 10 gólů, 11 asistencí

Pod Henckesem – 86 zápasů, 15 gólů, 17 asistencí

Pod Guardiolou – 64 zápasů, 13 gólů, 13 asistencí

Rekordní vítězství

Bundesliga – 8:0 Hamburg, 9:2 Hamburg, 7:0 Freiburg, 7:0 Hannover, 7:1 Hoffenheim

Liga Mistrů – 7:0 Basilej, 7:0 Šachtar, 7:1 Sporting

Reprezentace – 7:0 Lucembursko, 13:0 San Marino, 7:1 Brazílie

Rekordní prohry

Bundesliga – 1:5 Wolfsburg, 0:3 Dortmund, 0:3 Werder Bremy

Liga mistrů – 0:4 Zenit, 0:4 Barcelona, 0:4 Real Madrid, 1:4 Ac Milan

Reprezentace – 1:4 Itálie, 0:3 Česká republika

Basti trofeje

Herní styl

Jeho hra je založena na vynikající fyzické kondici a neústupné povaze. Je to bojovník se vším všudy. Skvěle je na tom také technicky, ale jeho hra na tom není vyloženě založena jako například u Pirla nebo Xaviho. Pokud potřebujete srovnání, tak se nejvíce podobá Fletcherovi, ale ještě k tomu je to vyloženě vůdčí typ. Celý tým jde přirozeně za ním. S Fletcherem nemá společný pouze herní styl, ale také pozici, kde v úvodu profesionální kariéry nastupoval. Oba začínali na pravém křídle, ale nakonec se přesunuli do středu hřiště a plnili roli box to box (běhavého) záložníka.

„Není to hráč na křídlo.“ řekl van Gaal v roce 2010 „Mluvím s každým hráčem o jeho pozici, kde se cítí nejlépe. Myslím si, že Basti musí hrát uprostřed hřiště.“ dodal Louis. Pod Guardiolou ovšem nastupoval na pozici č.6, tedy defenzivního záložníka nebo dokonce na křídle. Například v semifinále Ligy mistrů s Barcelonou hrál na levém křídle, což mu vůbec nesvědčilo. Sice to bylo kvůli zranění Robbena s Riberym, ale nebyl to jediný zápas, ve kterém Basti nenastoupil na své oblíbené pozici. I přesto dokázal podávat vynikající výkony, ale nebyl tak spokojený jako pod Heynckesem. 

Naprosto typický výkon předvedl ve finále Mistrovství světa 2014 proti Argentině, kde byl naprosto dominantní. Byl nejlepším hráčem zápasu a dokonale ztělesňoval celé Německo. Naprosto ovládl střed hřiště a udával tempo celého utkání. V neposlední řadě v tomto utkání ukázal svou typickou zarputilost. Nebál bych se tenhle výkon pojmenovat jako dokonalý. Jak dopadl po zápase můžete vidět na fotce níže, ale to je prostě Basti. Rozhodně od něj nečekejte, že z nějakého souboje uhne nebo se vzdá. 

Srovnání Bastiho s našimi záložníky. Na obrázku postupně vidíte vytvořené šance, asistence, vyhrané osobní souboje, vstřelené góly, počet střel ze střední vzdálenosti, kolikrát byl hráč faulován. Vše je zprůměrováno na 90 minut, aby měli všichni stejnou startovní pozici.Basti vs Herrera, Carrick, Blind

 

 

Kdy předváděl nejlepší výkony?

Už výše jsem uváděl statistiku, ve které jste mohli vidět, jak si vedl pod konkrétními managery.  Tato statistika sice může leccos ukázat, ale například pod van Gaalem začínal jako mladíček, takže ještě nebyl na vrcholu svých sil. Nejlepší fotbal předváděl pod Heynkesem. Byl v ideálním věku, na vrcholu sil, ale především mu dokonale vyhovoval systém a pozice, kterou v tomto systému měl. Nehrál na křídle, ani nebyl na pozici č.6. Měl tedy za sebou ještě jednoho defenzivnějšího záložníka a po stranách šikovná křídla. Bayern hrál v rozestavení 1-4-2-3-1 a jejich sestava vypadala takto.sestava Bayernu Mnichov pod Heynckesem i s BastimPro Bastiho to byl dokonalý systém, protože měl volnost v podobě „hlídacího psa“ Martineze, ale zároveň měl jako box to box záložník také defenzivní úkoly a musel obhospodařit velký prostor. Pro Heynckesův systém byl Basti naprosto nepostradatelným hráčem a základním stavebním kamenem. Nebyla náhoda, že za rok 2013 vyhrál nejlepšího fotbalistu Bundesligy. Za sebou nechal například své klubové spoluhráče Mullera, Riberyho nebo Robbena. 

Jak pozvedne zálohu United?

Příchod Bastiho byl samozřejmě super, ale první otázka, která mě napadla: Kde vlastně bude hrát? Jako náhrada za Carricka by jeho příchod nedával žádný smysl, protože je pouze o 2 roky mladší. Byla by tedy blbost, aby přicházel na tento post. O tom, že by to zvládl nepochybuji, ale přece jenom za Carricka potřebujeme dlouhodobější náhradu.

Když jsem se nad tím více zamyslel (a doufal v příchod Schneiderlina), tak mi došlo, že on vůbec nepřichází na post Carricka, ale do tříčlenné zálohy. Přesněji na post vedle Herrery, kde na konci sezony nastupoval Fellaini. Zároveň v posledních dvou letech z kabiny odešli zkušení borci a vůdčí tipy jako Vidič, Evra, Rio nebo Giggs. S Bastim přijdou nejenom zkušenosti, ale především vítězná mentalita.

Podle mého tady nejde ani tolik o to, že je to zkušený hráč. Samozřejmě to je taky důležité, ale podstatnější budou především vůdcovské schopnosti a výše zmíněná vítězná mentalita. Když se totiž podíváte na naše zkušenější hráče, tak Carrick s Valenciou jsou introverti, Young je spíše vtipálek než nějaký vůdce a ze zkušených máme tedy jediného opravdu vůdčího hráče v Rooneym. V tomhle bude Basti nesmírně důležitý. V neposlední řadě je tu jeho vynikající vztah s van Gaalem, který mu dopřál první starty v áčku Bayernu a měl určitě velký vliv na jeho přestup do United. Sešla se zajímavá shoda okolností: Trénuje tu jeho nejoblíbenější kouč a navíc je to klub, který měl po Bayernu vždy nejradši, což potvrdil sám Basti: „Manchester United je jediný klub, kvůli kterému bych opustil Bayern.“

Bastiho do naší zálohy přinese další možnosti. Jednak zálohu pozvedne svojí nespornou kvalitou, ale také nám dodává další možnosti, jak poskládat základní sestavu. Není to pouze o tom, že v základní sestavě zaujme post Fellainiho a v ideální sestavě vytvoří vynikající trio s Herrerou a Schneiderlinem/Carrickem, ale k tomu se ještě dostanu. Nejdříve si tedy pojďme představit 3 pravděpodobné sestavy. 

Vzhledem k odchodu Naniho bude Angel s velkou pravděpodobností využívaný na křídle. Právě odchod Naniho dodal smysl Bastiho příchodu a odkryl nám trochu z plánů van Gaala. Tohle bude s velkou pravděpodobností naše ideální sestava. Můžou tam být drobné změny jako například Rojo za Jonese nebo Valencia za Darmiana, ale to bude záležet na dané formě hráčů. Nicméně většinou by sestava měla vypadat takto.

Basti tedy vytvoří silné trio uprostřed hřiště s Herrerou a Carrickem/Schneiderlinem. Tahle záloha je naprosto fantastická. Dlouhodobě nás trápila právě střední záloha, ale ale v tomto složení se naše záloha zařadí mezi tři nejlepší na světě. Díky své vyváženosti bych se nebál ani říct, že klidně může být úplně nejlepší. Bastiho role v tomto systému bude velice podobná jakou má Herrera. Ani jeden z nich nebude ofenzivnější nebo defenzivnější, ale právě naopak oba budou mít vyvážené úkoly. 

varianta s bastim,anderem uprostřed

Výše zmíněná sestava by měla být tou primární. Nicméně náš kádr nabízí spoustu dalších zajímavých možností. Jednou z nich je využití Fellainiho, což se nám v minulé sezoně krátkodobě osvědčilo. Problém byl v tom, že se na to soupeři časem dokázali připravit. Ale po příchodu příchodu Schweinsteigera se na něco podobného nebudou moct připravit. Právě „faktor Fellaini“ bychom mohli využívat pouze v určitých zápasech a překvapit tím soupeře. Nejednalo by se o nic pravidelného, ale jednou za čas by to mohla být opravdu smrtící zbraň.

Možná si to plně neuvědomujeme, ale takováhle variabilita je nesmírně důležitá. Pokud máte pouze jednu sestavu, tak má soupeř mnohem jednodušší přípravu, ale jak se dokáže připravit na to, zda uprostřed zálohy nastoupí Basti a budeme hrát kombinačně nebo van Gaal překvapí s Fellainim a budeme využívat dlouhé míče? Pro trenéra soupeře je to minimálně další problém navíc, na který chtě nechtě svůj tým musí připravit. Navíc to nemusí být varianta pouze od začátku utkání. Další možností je začít klasicky s Bastim, ale pokud se nám nebude dařit, tak můžeme přepnout na Fellu a z minuty na minutu úplně změnit profil zápasu. 

Fellu jsme sice mohli využít i minulý rok, ale snažím se poukázat na důležitost Bastiho příchodu, protože minulý rok se stačilo připravit na Fellu, ale v příští sezoně to bude právě naše výhoda. Tolik důležitý moment překvapení bude na naší straně. Jestli jsme byli v posledních letech čitelní, tak teď rozhodně nebudeme a náš problém jsme dokázali proměnit ve velkou výhodu. 

varianta s Fellainim

V neposlední řadě přijdou nějaká zranění. Nikdo se na ně netěší, ale je to součást fotbalu. Nás minimálně může povzbudit zlepšení naší marodky od začátku sezony, kdy to bylo naprosto neúnosné. Během sezony se marodka ustálila a nakonec se dostala na únosnou mez, která je ve fotbale běžná. Zranění nás tedy neminou, ale to je další důvod proč Schweinsteiger přišel. Pokud by se totiž minulý rok zranil Herrera, tak úroveň naší hry okamžitě spadne minimálně o polovinu. Jenže letos to bude úplně jiná kávička. Ander sice bude stále nepostradatelným hráčem, ale výhoda bude v tom, že se nemusíme děsit, pokud se zraní. Oslabení to samozřejmě bude, ale ne v takové míře. Může ho totiž zastoupit Basti a do středu hřiště se posune Di María. Stejné to může být při zranění nebo odpočinku Bastiho. Angel se stáhne do středu hřiště a vytvoří tandem s Herrerou.

Jednoduše máme spoustu možností, jak zálohu poskládat. Nejsme tedy odkázáni na jednom hráči, ale máme několik variant, jak poskládat nejdůležitější post v moderním fotbale – střední zálohu. Těch variant je opravdu spousta, ale já jsem tu vybral pouze 3 hlavní, které budeme s velkou pravděpodobností využívat nejčastěji. Ještě jednou zopakuji, že první sestava by měla být tou hlavní, kterou budeme využívat nejčastěji. Varianta s Fellainim by měla sloužit pouze jako moment překvapení a poslední verze s Angelem uprostřed zase můžeme využít při zranění někoho ze středu pole.

varianta s Angelem uprostřed při zranění Bastiho nebo AnderaCitace ostatních

Rummenigge: „Chtěl na konci kariéry zkusit ještě něco nového. Pro to máme pochopení,“

LOW: „Jsem přesvědčený, že nové podněty v Premier League Bastimu prospějí. Vím od něj, že ještě má vysoké ambice a cíle,“ 

Patrick Vieira: „Byl jsem opravdu ohromen jeho výkonem na Euru 2012. Byl všude. Vyhrával osobní souboje, vracel se až k vlastnímu vápnu, útočil, střílel z dálky a diktoval tempo hry. „

Scholes: „Na Mistrovství světě 2014 byli nejlepší Muller, Kroos a Schweinsteiger, ale kdybych měl vybrat jednoho, tak by to byl Basti. Hrál excelentně a jeho výkon ve finále byl neuvěřitelný.“

Závěr

Bastiho příchod nám tedy přinesl nejen individuálně skvělého hráče, ale také spoustu možností, jak poskládat základní sestavu a překvapit soupeře. Na jednu stranu nejsem příliš velkým fanouškem těchto přestupů hráčů, kterým je kolem 30 let, protože preferuji příchody ve stylu Schneiderlin nebo Depay, tedy hráčů, kteří už teď mají na základní sestavu, ale zroveň mají svůj vrchol teprve před sebou. Bastimu zbývají 3, maximálně 4 roky na té úplně nejvyšší úrovni, což podle mého není úplně ideální cesta, jak vést přestupní politiku. Nicméně pokud je to jeden hráč za delší dobu, tak se to dá akceptovat. Ze čtyř hráčů jsou tři kolem 25 let a pouze Basti je starší, takže v takovém měřítku se to dá akceptovat. Především u hráče, který nás dokáže okamžitě pozvednout jako právě Basti. Navíc nás stál pouze 15 milionů liber a samotná tříletá smlouva odpovídá jeho věku.

Zároveň vedle něj může vyrůst také Herrera, který byl už v minulém roce fantastický, ale po boku takové osobnosti jako je Schweinsteiger může vyrůst v ještě lepšího hráče. Nejsem tedy fanouškem těchto přestupů starší hráčů, ale vzhledem k tomu, že nepřichází do defenzivní zálohy, ale na post vedle Herrery, což dává smysl, tak tento přestup hodnotím pozitivně. Ve třech sestavách výše jsem popsal výhody jeho přestupu a myslím si, že jich rozhodně není málo. Navíc smysl tomuto přestupu dodalo potvrzení Schneiderlina, který mi dodal jistotu, že jsou moje myšlenky správné. Víte, že kladu opravdu velký důraz na hru záložní řady a tenhle přestup je rozhodně krok vpřed. Pokud udržíme Davida, tak pro mě přestupové okno skončilo. Naprosto fantastická práce Woodwarda, který vše stihl ještě před začátkem tour. Máme se na co těšit. Vítej doma Basti fantasti!

Na závěr skvělé video, které dokumentuje Bastiho kariéru.

zdroj foto: squawka.com, sharemytactic.com,  skysports.com, youtube.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!