25/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Matteo Darmian – nová hvězda United na obzoru

Manchester United dokončuje přestup talentovaného obránce. Jméno Matteo Darmian je pro mnoho fanoušků jménem neznámým, tudíž je potřeba jeho schopnosti trochu přiblížit všem, kteří italskou nejvyšší soutěž pravidelně nesledují.

Matteo-Darmian1

Co Matteo Darmian přinese do Manchesteru United?

Většina fanoušků Manchesteru United reagovalo na podepsání Darmiana zpravidla dvěma způsoby. Mnozí z nich s úsměvem říkají, že tohoto italského obránce v akci nikdy neviděli, takže nemohou s jistotou říct, jestli je dobrou posilou, zatímco ti druzí, kteří ho viděli jen v několika málo zápasech, možná trochu zbrkle tvrdí, že je absolutní světová špička, aniž by o něm věděli něco víc. Skutečností je, že Darmianovy výkony v Serii A a italské reprezentaci ukazují, že je to jeden z nejtalentovanějších italských beků – což také potvrzují slova mnoha fotbalových expertů.

V posledních 18 měsících byl pětadvacetiletý obránce skautován kluby jako Napoli, AS Řím, Barcelona, Bayern Mnichov a Manchester United, přičemž většina z nich se ho snažila získat do svého kádru. Tento fakt jen dokazuje víru elitních klubů, že Darmian se dokáže posunout výše a hrát fotbal na té vůbec nejvyšší úrovni.

 

Co dělá z Matteo Darmiana tak výborně hodnoceného fotbalistu?

Útočné choutky

Darmian si v Itálii vybudoval pověst moderního beka, který po celé utkání běhá nahoru dolů. Fenomenální je především jeho zápasové tempo a hbitost – a to i přesto, že měří něco přes 180 cm. V moderním fotbalu je totiž nezbytné, aby si krajní obránce plnil své defenzivní povinnosti stejně dobře jako ofenzivní; Darmian ztělesňuje dokonalou rovnováhu mezi obranou a útočením. V právě proběhlé sezóně v rámci všech soutěží vstřelil 4 branky a na 4 přihrál, což jsou lepší statistiky než měl Antonio Valencia se svými 2 asistencemi, nebo ostatní potenciální přestupové cíle Manchesteru United – například Nathaniel Clyne vstřelil pouze 2 góly a Seamus Coleman měl stejně jako Valencia 2 asistence. Italský mladík se taktéž ukázal jako důležitý článek ofenzivní hry Turína. V útočné třetině hřiště minulou sezónu zaznamenal více klíčových přihrávek než Clyne, Coleman, Valencia a Alves, a statistiky hovoří, že se mu podařilo vytvořit gólovou šanci v průměru každých 65 minut! Když si pro srovnání si vybereme právě Daniho Alvese, který je mnohými experty a fanoušky považován za nejlepšího krajního obránce světa, zjistíme, že potřeboval na vytvoření šance průměrně jen o 3 minuty méně času. Matteo Darmian bývá svým stylem fotbalu občas přirovnáván k legendě AC Milána Paolo Maldinimu, a to díky jeho nebezpečné podpoře útoku, poziční hře a schopnosti přesně odcentrovat oběma nohama. Může tedy být velkým přínosem pro útočnou hru Manchesteru United.

 

Všestrannost

I přes to, že je Matteo relativně mladý hráč, byl už nasazován na mnoha pozicích. Rozhodně to není náhoda, protože v sobě má fotbalovou zralost, která z něj dělá zkušenějšího hráče, jehož tempo a práce s míčem je účinná ve více pozicích. I když se změní formace, je Matteo schopný se přizpůsobit. Ve své kariéře už hrál několikrát wingbacka, klasického krajního obránce ve čtyřčlenné nebo pětičlenné obraně, a dokonce zvládnul odehrát i několik utkání ve stoperské trojici. Všichni víme, že Louis van Gaal si libuje ve všestranných hráčích, a když vezmeme v potaz každoroční příšernou marodku Manchesteru United, může být Matteo Darmian doslova vysněnou posilou.

 

Vyrovnanost v defenzivě

Někteří krajní obránci s výbornou podporou útoku mívají problémy s tím, že často zanedbávají své defenzivní povinnosti. Darmianovy obranné schopnosti z něj dělají tak trochu vylepšeného Antonia Valenciu, který jakožto rozené křídlo působí v obranné fázi občas trochu nepřirozeně a je z něj cítit menší sebevědomí. Darmian sice není zrovna robustní a agresivní typ obránce, ale za to výborně čte hru, což z něj dělá jednoho z nejvyrovnanějších obránců v Itálii. Když mu bylo 22 let (sezóna 2012/13) měl nejvíce úspěšných obranných zákroků ze všech hráčů z TOP 5 lig v Evropě. Tato statistika jasně dokazuje, že ačkoliv neoslňuje zrovna svou fyzickou silou, je více než schopný plnit si své defenzivní úkoly. Navíc je velmi rychlý a dokáže v mžiku přejít do protiútoku; jeho schopnosti jsou tedy v určité rovnováze, což – jak moc dobře víme – van Gaal u svých hráčů miluje. V poslední sezóně byl v italské lize třetí, co se počtu zákroků týče. Měl impozantní statistiku 57% vyhraných vzdušných soubojů, tedy více než měli v minulé sezóně všichni již zmínění krajní beci, což může Manchesteru United při častých problémech právě ve vzdušných soubojích pomoct. Celková úspěšnost 51% všech vyhraných soubojů je taktéž vyšší než měli Clyne, Valencia i Alves. Je to opravdu všestranný obránce schopný rychle přepínat mezi bráněním a útočením.

 

Shrnutí

Matteův klid a vyrovnanost si vysloužil uznání od mnoha expertů sledující italský fotbal a taktéž místo v týmu roku italské Serie A. Darmian dokonce získal i ocenění v italské reprezentaci pro hráče roku za své výkony na mistrovství světa 2014 v Brazílii, kde si mimochodem odbyl svůj debut.

Fanoušci United byli možná trochu znepokojení rychlým přestupem Nathaniela Clynea do Liverpoolu, přičemž vedení United nepředložilo za tohoto beka ani žádnou oficiální nabídku. I teď se najdou někteří z fanoušků, kteří by raději na místě Darmiana viděli například Seamuse Colemana. Nicméně ti z nich, kteří aspoň trochu sledovali italského obránce v akci, tuší, že Matteo Darmian by mohl oba hráče předčít; za cenu okolo 12-14 milionů liber je to vynikající posila. Může se stát to samé jako na začátku minulé sezóny s Anderem Herrerou – mnoho fanoušků bylo nadšených z jeho příchodu a prvních zápasů a nakonec byl zvolen nejlepší posilou Manchesteru United v dané sezóně. Darmian má bezesporu dostatek talentu, aby překvapil fanoušky znovu. Vzhledem k jeho potenciálu dále se rozvíjet, je možné, že Manchester United má budoucnost na pozici pravého obránce na dlouhá léta vyřešenou.

 

 

Zdroj: http://theunitedstand.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!