27/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Sezona 2014/2015

Sezona 2014/2015 už je za námi, takže je čas na článek, který nám celý ročník shrne. Než začne bláznivé přestupové období, tak se nejdříve podíváme, co se v uplynulé sezoně povedlo a co naopak nikoliv. Zároveň si vysvětlíme i důvody. Toto sezonní shrnutí bude navazovat na mé pravidelné pozápasové blogy, takže čtenáři Pohledů ďábla budou mít menší náskok, ale jsem přesvědčený, že i je několikrát překvapím. Postupně si v článku probereme – co je cílem Pohledů ďábla, podíváme se na příchod van Gaala, zhodnotíme si přestupové období, postupně rozebereme průběh celé sezony nebo hráče na netradičních pozicích. Chybět nebudou ani taktické přešlapy van Gaala nebo základy nového herního systému. Nakonec se podíváme na potencionální nákupy a očekávání v příští sezoně. 

Pohledem ďábla analýza

Co je cíl rubriky Pohledem ďábla?

Cílem je ukázat fanouškům jiný pohled na naše zápasy. Vytvořit něco netradičního, co nikde jinde není. Pro fanoušky nejenom shrnout průběh zápasu a přidat jim zajímavé statistiky, ale také vysvětlit taktickou stránku hry. Zároveň cílem není ani fanouškům mazat med kolem huby. Někdy to sice není úplně populární, především po vítězných zápasech, ale je to můj styl. Články byly, jsou a vždy budou psány podle toho, jak to vidím, což se samozřejmě každému nemusí líbit.

2. Samovar

Moje reakce 

3. reakce na Samovara

Z těchto komentářů už jste mohli vycítit, jakým stylem tyto články píšu. Články nejsou psané romanticky, pokud jsme nehráli dobře, tak je to z článku jednoduše cítit. Vím, že to není úplně klasické, protože na 99% webech je chválený především jejich oblíbený tým, ale já jsem se rozhodl vydat jinou cestou. Články byly, jsou a vždy budou především objektivní. Samozřejmě v nich ukazuji i svojí lásku k United, ale ani můj silný citový vztah k United mi nezabrání popsat zápas objektivním pohledem. Jsem totiž přesvědčený, že takhle by to mělo být. Spousta fanoušků to pochopila, za což jsem velice rád. Menší ukázku máte tady.

3. Kremienok

Moje reakce

4. reakce na kremionoka

Příchod van Gaala a turné v USA

Po velice neúspěšném ročníku pod vedením Davida Moyese začalo hledání nového managera. Už od začátku se nejvíce skloňovalo jméno Louise van Gaala. Ten připravoval Nizozemsko na Mistrovství světa, ale otravní novináři mu nedali vydechnout. Takhle se ke spekulacím o jeho, v té chvíli ještě údajném, působení v United vyjádřil sám van Gaal: „Musíme počkat a uvidíme, jak se klub rozhodne. Je to vždy stejný a dlouhý proces, ale vy novináři vždy víte všechno dříve“ dodal ironicky. Následovala otázka, jestli něco ví o Manchesteru United: „To je hloupá otázka. Doslova nesmysl se na něco podobného ptát. Vždyť je to největší klub na světě. Co bych asi měl vědět o Manchesteru United?“ dodal zkušený stratég

Mistrovství světa se blížilo, takže k urychlení celého procesu se do tréninkového kempu Nizozemské reprezentace vydal Giggs s Woodwardem. Vše nakonec proběhlo v pořádku a dohoda byla potvrzena ještě před začátkem Mistrovství světa v Brazílii. Jelikož měl van Gaal povinnosti se svým národním týmem, tak se oficiální tisková konference odložila. Fanoušky pouze uvítal slovy: „Pro mě bylo vždy velkým lákadlem pracovat v Premier League. Ale pracovat jako manager Manchesteru United, největšího klubu na světě, to mě dělá šťastným. Už jsem vedl několik svých týmů proti United, takže vím o nádherném stadionu a fantastických fanoušcích, kteří jsou jedni z nejlepších na světě. Tento klub má velké ambice, ale i moje osobní ambice jsou velké, takže doufám, že se zapíšeme do historie.“

Van Gaal zapůsobil také tím, že si po skončení Mistrovství světa nevzal žádnou dovolenou, ale 72 hodin po skončení šampionátu už byl zabydlený ve své kanceláři v Carrigtonu. Na řadu přišla také první tisková konference, na které se vyjádřil takto: „Když se mi naskytla tahle příležitost, tak jsem nemohl odmítnout. Práce managera je pro mě jako dovolená, miluju to. Neumím vám předpovědět budoucnost, ale Manchester United je největší klub na světě. Nebude to lehké, ale když se podíváte na mojí kariéru, tak vidíte, čeho jsem schopný. Trénoval jsem Barcelonu – číslo jedna ve Španělsku. Trénoval jsem Ajax – číslo jedna v Holandsku a také jsem byl trenérem Bayernu Mnichov – číslo jedna v Německu. Teď jsem v Manchesteru United a věřím, že dokážu potvrdit, že tento tým je číslo jedna v Anglii.“ O van Gaalovi napsal skvělý uvítací článek Marky, takže určitě doporučuji si ho přečíst a připomenout si, kdo je Louis van Gaal? Povívejte se ZDE.

Autoritativní Holandan, kterému bude 8. srpna/august 64 let, se ovšem nesoustředil pouze na svůj tým, ale také na celý tréninkový komplex, ve kterém chtěl zlepšit stav trávníku, stejně jako i okolí celého areálu. Sám se k tomu vyjádřil takto: „Tréninkové centrum potřebuje podle mého názoru více soukromí. Proto jsem požádal vedení, aby s tím něco udělalo. Hřiště jsou až moc otevřená a je tu silný vítr, který není dobrý pro hráče ani fotbal. Proto s tím musíme něco udělat, ale samozřejmě tréninkové možnosti jsou tu opravdu fantastické.“ Vedení mu vyšlo vstříc a tréninkové centrum bylo upraveno podle požadavků van Gaala. 

Předsezonní turné v USA se povedlo nad očekávání. Celé turné jsme odstartovali vysokým vítězstvím 7:0 proti La Galaxy. Následně jsme porazili AS Řím, Inter Milán, ale také Real Madrid, za který nastoupila naše legenda Cristiano Ronaldo. Celé turné jsme ukončili vítězstvím 3:1 proti Liverpoolu. Předsezonní příprava se tedy povedla na jedničku a kromě skvělých týmových výkonů se ukázali také mladíci. Ze všech nejvíce upoutal Tyler Blackett. Na obrázku níže vidíte naše rozestavení 1-3-5-2.

rozestavení 352 na začátku sezony

Přestupové období 

Hektické léto začalo několika odchody. Profesionální kariéru ukončil Ryan Giggs. Po vypršení smlouvy nás opustila legendární stoperská dvojice Rio Ferdinand – Nemanja Vidič. Dalším zkušeným hráčem, který nás opustil byl miláček většiny fanoušků Patrice Evra. On byl ovšem v jiné situaci. Van Gaal o něj stál, ale Evra už věděl, že do klubu přišel talentovaný Luke Shaw, takže bylo jasné, že by se o herní čas dělili. Patrice se tedy rozhodl odejít a vybral si Juventus. Vyjádřil se k tomu i on sám:„Van Gaal byl zklamaný, když mě viděl odcházet, ale já jsem se rozhodl už dříve.“

Následoval odchod Naniho na roční hostování ve Sportingu. Nani prožil svou nejhorší sezonu v kariéře, takže potřeboval restart. Na hostování odešel také Wilfried Zaha, který toto hostování v lednu proměnil na trvalý přestup. Hostování neminulo ani Chicharita, který zareagoval na příchod Falcaa a vybral si Real Madrid, což byl stejně jako u drtivé většiny jihoamerických hráčů jeho dětský sen. Do týmu se nevešel ani Shinji Kagawa, který v Anglii své kvality neuplatnil a za směšnou cenu se vrátil zpět do Dortmundu. Nejvíce nás určitě šokoval odchod Danyho Welbecka, který přestoupil do Arsenalu. Vzhledem k tomu, že jsme se chystali hrát na dva útočníky, tak to byl ze strany vedení vyloženě přešlap.

Na řadu přišly také nové posily. Ještě před začátkem turné do klubu přišel levý bek Luke Shaw a střední záložník Ander Herrera. Především s druhým jmenovaným byly ohledně přestupu celkem problémy. Ander měl klauzuli nastavenou na 28 milionů liber. My jsme do Bilbaa poslali nabídku v této výši, ale byla zamítnuta. Na řadu tedy přišla právní cesta a klauzuli jsme museli oficiálně aktivovat. Se všemi poplatky nás tedy celý přestup vyšel na 32 milionů liber. Hned po přestupu poskytl Ander krátký rozhovor: „Podpisem smlouvy s Manchesterem United se mi splnil velký sen. Hrál jsem na Old Trafford v Evropské lize a do teď to považuji za jeden z nejhezčích momentů své kariéry. Přišel jsem v úterý, ale už teď jsem nadšený, že budu žít v Manchesteru. Doopravdy se nemůžu dočkat prvního zápasu, do kterého nastoupím ve famózním červeném dresu.“ 

Následoval příchod středního obránce Marcose Roja a jeho reprezentačního spoluhráče Angela Di Maríi. Angelovi s rozhodováním pomohla naše legenda a jeho bývalý spoluhráč Cristiano Ronaldo, který mu celý přestup doporučil. Po jeho přestupu jsem napsal podrobný rozbor jeho hry, který si můžete přečíst ZDE. Předposlední posilou byl defenzivní univerzál Daley Blind a v posledních hodinách loňského přestupového období ještě byl ohlášen příchod obávané útočníka Falcaa, jehož přestup nedával příliš smysl, protože už jsme v útoku měly dva statické útočníky, ale doprovázela ho pověst zabijáka, takže se nenašel asi nikdo, kdo by mu vyloženě nevěřil. Navíc, jak bylo dohodnuto, se jednalo pouze o roční hostování, a Falcao přišel v podstatě na zkoušku, což se nakonec ukázalo, jako moudrá varianta.

posily z léta 2014

Úvod sezóny a přechod na diamant

Příprava se vyvedla na výbornou, ale pořád to byly pouze přátelské zápasy. Navázali jsme na rozestavení 1-3-5-2, ve kterém se nám v přípravě dařilo. Jenže hned v prvním ligovém zápase jsme tvrdě narazili. Domácí prohru se Swansea nečekal nikdo. Pozitivem z tohoto zápasu mohl být snad jen debut odchovanců Blacketta a Lingarda. Druhý jmenovaný si bohužel vážně poranil koleno a do konce sezony si už za první tým nekopl. Následovaly remízy se Sunderlandem a s Burnley.

Na řadu přišla reprezentační přestávka, ve které se van Gaal uchýlil ke změně systému. Přešli jsme na diamantové rozestavení 1-4-4-2. Toto rozestavení nebylo úplně špatné. Zápasy v tomto systému se mi líbily. Byla tam sice spousta defenzivních nedostatků, ale to bylo jednak kvůli nedisciplovanému Blindovi, ale zároveň nesehraností týmu, který teprve vstřebával specifické instrukce van Gaala. Tento systém dokonale vyhovoval Di Maríovi, který byl v těchto zápasech nezastavitelný. Předváděl fantastické výkony, které jsme neviděli od odchodu Cristiana Ronalda. 

8. diamantové rozestavení 1442

Toto rozestavení sedělo nejen Di Maríovi, který nastupoval na své oblíbené pozici LCM(levý střední záložník), ale také Rafaelovi, který měl celou pravou stranu pro sebe a na začátku sezony byl vynikající. Prostor podél pravé lajny, kde mu pomáhal Herrera, pro něj byla naprosto ideální. Pravidelně patřil spolu s Di Maríou a Herrerou k nejlepším hráčům na hřišti. Změněná formace nám také dovolila v jednom zápase na hřiště poslat Rooneyho, Falcaa i van  Persieho. 

Tato část herního vývoje byla ovšem silně ovlivněna třemi velmi důležitými faktory, kvůli kterým to nakonec ztroskotalo. Tím prvním byla špatná defenzíva. Blind roli defenzivního záložníka sice zvládal směrem dopředu, ale při bránění byl nedůrazný a pozičně byl často mimo své pozice. Druhým neméně důležitým důvodem byla produktivita útočníků. Zakončování dvojice van Persie – Falcao bylo doslova tragické. Di María jim pravidelně každý zápas vypracoval několik šancí, ale oni je s železnou pravidelností zahazovali. Zároveň jsme v této fázi měli obrovské problémy se zraněnými hráči. Každý zápas jsme měli na marodce několik hráčů najednou, což nás trápilo až do ledna.

Já jsem byl vždy zastánce hry na jednoho útočníka, ale v tomto systému jsem doopravdy viděl budoucnost. Bohužel jsme neměli k dispozici Carricka, který léčil operovaný kotník a první tři měsíce zmeškal. Z toho důvodu jsme se nemohli opřít o kvalitního defenzivního záložníka a rovnocenná náhrada chyběla. Blind byl sice vyhlášený hráčem Nizozemské ligy,  což potvrzoval při zakládání akcí a ofenzívě, ale propadával při bránění, což pro nás bylo nejdůležitější. Vzhledem ke skladbě našeho systému byl tento systém ideální, ale nakonec to ztroskotalo na špatné defenzívě, z čehož mimochodem vznikla nesmyslná mediální bublina o nedostatečně kvalitě naší obrany, která se s námi táhla celou sezonu.

S tímto systémem jsme zničili 4:0 QPR, poté jsme na Leicesteru ztratili dvougólové vedení a prohráli 3:5. V dalším zápase jsme dokázali udržet vedení 2:1 proti West Hamu, i když jsme hráli kvůli vyloučení Rooneyho posledních 30 minut v oslabení. Porazili jsme také Everton, ale vše se zlomilo v zápase proti WBA. Ander nastoupil se zraněnými žebry a v tomto utkání podal svůj nejhorší výkon v sezoně a o poločas ho nahradil Fellaini. Všechny tyto zápasy byly atraktivní a naše ofenzíva připomínala opravdový Manchester United. V defenzívě to ovšem hořelo.

herrera

Problém jménem Herrera

Výše zmíněný zápas s WBA ovlivnil naše budoucí výkony. Fellaini se proti West Brom gólově prosadil a vybojoval si místo v základní sestavě. V následných čtyřech zápasech Herrera zůstal na lavičce a neodehrál ani minutu. Fellainiho výkony nemůžeme označit jako propadák. On vybojoval spoustu míčů, ale problémem byly jeho přihrávky a zakládání útoků. Herrera vynikal právě v této mezihře a neúnavnému pohybu. Stále se nabízel, chtěl míč a jeho aktivitou rostly výkony ostatních spoluhráčů. Fellaini je naprosto odlišný typ. On se do rozehrávky příliš zapojovat nechtěl, takže to na první pohled nevypadalo jako velký problém. Když to řeknu zjednodušeně, tak on si své úkoly splnil. Vyhrával osobní souboje, byl nebezpečný ve vápně soupeře, jenže nám „něco“ chybělo.

Fellaini byl v této fázi chválen ze všech stran. Jeho výkon proti Chelsea, City a dalším většinu fanoušků ohromily. Mě ne. Viděl jsem totiž, že tohle není ta správná cesta a my bezpodmínečně potřebujeme Herreru. Ander nebyl moje vysněná posila, ale hned v prvním zápase proti LA Galaxy si mě získal. Přesně tohle byl hráč, který nám chyběl, a to jsem ho před přestupem prakticky neznal.

Už v tomto období jsem byl přesvědčený, že Ander je naším klíčovým hráčem a právě na něm musíme stavět. Právě z tohoto důvodu jsem vytvořil také video, ve kterém jsem na nevýhody Fellainiho uprostřed hřiště poukázal. Nicméně zpět přímo k Anderovi.

Následovala série čtyř utkání, ve kterých neodehrál ani minutu. V pátek utkání proti Hullu se v 15‘ minutě zranil Di María a nahradil ho právě Ander. Ten navázal na své výkony a byl nejlepší na hřišti. Další zápas proti Stoke nastoupil už od začátku. Odehrál 86‘ a znovu byl vynikající. Další utkání proti Southamptonu ovšem začal naprosto nepochopitelně na lavičce náhradníků. Na hřiště se dostal ve 39‘, když nahradil McNaira. Byl na něm ovšem znát nedostatek zápasové praxe a zápas se mu nepovedl.  V dalších 9 utkáních odehrál dohromady pouhých 75 minut. 

Zlom nastal až v únoru, když ve 39‘  proti Burnley nahradil Blinda, a i když na něm byla znát absence herní praxe, tak naší hru okamžitě oživil. Od tohoto zápasu nastoupil vždy v základní sestavě a konečně se stal nepostradatelným hráčem. Nicméně jeho nesmyslné přehlížení v první polovině sezony nás stálo spoustu cenných bodů. Především zimní experimenty s Fellainim nebo Rooneym na jeho pozici byly vyloženě naprosté přešlapy.

Vysvětlení můžeme najít v tomto vyjádření van Gaala z února 2015. „Jsem nucený ho porovnávat s hráči kalibru Rooneyho, Maty a Fellainiho, takže to má těžké. Všichni jsou na velice vysoké úrovni a on se musí zlepšit. Například Rooney je kapitán, takže má přednost.“ Porovnávání s těmito hráči je úplně zcestné, protože hrají úplně jiný post. Van Gaalovi to sice trvalo příliš dlouho, ale nakonec jsem rád, že pochopil, proč je pro nás Herrera absolutně nepostradatelným hráčem. Posledním výstřelkem bylo jeho střídání v FA cupu proti Arsenalu, což nás stálo postup.

Herrera se k celé situaci vyjádřil takto: „Van Gaal je dobrý chlap. Možná jsme při prvních osobních střetnutích měli určitě střety názorů, ale za vším se skrývá jeho osobnost. Velmi si zakládá na disciplíně a nemá rád vysoká ega v kabině. To platí pro všechny hráče bez výjimky. Semnou vždy mluvil upřímně a otevřeně.“

Herrera is free

 Začíná 1-3-5-2

Jak už jsem zmínil v části s Herrerou, tak po jeho zranění v zápase s West Brom jsme skončili s diamantem. Proti WBA, Chelsea, City (zlomový moment pro Smallinga) a Crystal Palace jsme zkoušeli rozestavení 1-4-3-3, ale v tu chvíli nebylo možné s tímto rozestavením uspět. V zápase proti Crystal Palace se to projevilo naplno. Naše bezzubost se ukázala v plné parádě a byl to zatím nejhorší výkon v této sezoně.

Na začátku listopadu jsme tedy plynule přešly na rozestavení 1-3-5-2. Van Gaal to okomentoval slovy, že týmu potřebuje dodat větší rovnováhu. Pravda je taková, že si van Gaal hodně protiřečil. V pozápasových rozhovorech neustále zmiňoval tolik důležitou rovnováhu, ale poté na hřiště poslal tři ze čtyřky Mata, Rooney, Falcao, van Persie. Celé se to snažil kompenzovat nasazením Fellaini, což sice pomohlo defenzívě, ale poté trpěl přechod do útoku. Fanoušci s tím logicky nebyli spokojeni a vznikl jakýsi odpor ke slovu „rovnováha“.

Ať už si o tom myslíte cokoli, tak rovnováha je v moderním fotbale klíčová. Není možné na hřiště postavit statickou trojici Mata, Rooney, van Persie a očekávat, že budeme hrát dynamický fotbal a tým bude vyvážený. Na hřišti potřebujete různé tipy hráčů. Jednak kvalitního a poctivého defenzivního záložníka (Carrick), ale také běhavého box to box záložníka (Herrera). Tohle je základ. Všude se dočtete, že fotbal se staví od obrany, s čímž sice souhlasím, ale hlavní složkou je záloha. To se týká nejen ofenzívy, ale také defenzívy. Pokud máte základ v podobě Carricka s Herrerou, tak můžete stavět dále. 

10. Carrick a Herrera

Problém byl ovšem v tom, že naší první myšlenkou bylo, jak na hřiště zároveň dostat Matu, Rooneyho a van Persieho, což je špatně. Výsledkem tedy byl naprostý zmatek a přetížení Carricka. Tím nemyslím herními minutami, ale úkoly. Jelikož měl vedle sebe Fellainiho, který je při tvorbě útoků nepoužitelný, tak to všechno stálo na Carrasovi, který samozřejmě nemohl vymyslet vše sám. Na hřišti jsme sice měli hvězdnou trojici Mata, Rooney, van Persie, ale nedokázali jsme k nim dostat míč a když už se nám to povedlo, tak na řadu přišel druhý problém.

Ani jeden z těchto hráčů není schopný udělat rozdíl individuálním průnikem. Když jsme tedy překonali první problém, tak jsme narazili v těchto individuálních soubojích. Na pravé straně byl Valencia, který byl osamocen, což bylo předem odsouzeno k záhubě, protože on není typem, který si šanci vytvoří sám. Na obranu van Gaala zde jinou možnost kvůli zraněním Rafaela ani neměl. Na druhé straně byl Young, který jako jediný dokázal předvádět odpovídající výkony a obejít protihráče.

Důležitou roli hrála i absence Di Maríi, který byl do té doby s Herrerou hlavním tahounem týmu, ale proti Hullu se zranil, což ho vyřadilo na několik týdnů mimo hru. Tím jsme ztratili rozdílového hráče, který je rychlý a umí obejít protihráče. Naše výkony v tuhle dobu nebyly vůbec dobré, ale získávali jsme důležité body. Po skončení sezony se o tomto období vyjádřil Carrick: „Budu upřímný. Udělali jsme pár výsledků – třeba na Southamptonu nebo Arsenalu, ale myslím si, že v některých zápasech jsme unikli ztrátě bodů jen o chlub. Nehráli jsme příliš dobře, ale získávali jsme body.“ 

S tímto vyjádřením Carrase určitě souhlasím a během sezony jsem ho v období kolem Vánoc sám prezentoval. Od hráčů i van Gaala jsme slyšeli samou chválu, ale ve skutečnosti to herně dobré nebylo. Naše sestava vypadala nějak takto. Všimněte si té díry mezi zálohou a útočnou trojicí. Už během sezony jsem se tomuto problému pravidelně věnoval v Pohledu ďábla, ale také jsem přeložil jeden zajímavý článek, který vám celkem dobře nastíní naše výkony v rozestavení 1-3-5-2. Přečíst si ho můžete ZDE.

Rozestavení 1-3-5-2~1

Přechod na křídelní 1-4-3-3

Se třemi stopery van Gaal nakonec skoncoval. Jsem přesvědčený, že to bylo čistě jeho rozhodnutí a nenechal se ovlivnit tlakem fanoušků. Louis je natolik silná osobnost, aby si podobná slova nepřipustil k tělu a zachoval racionální myšlení. Byl to výsledek porady trenérského týmu. Při rozestavení se třemi obránci se van Gaal sice tvářil, že se mu naše výkony líbí, ale tomu nevěřím. Sám moc dobře viděl, že to s podobnými výkony daleko nedotáhneme. Právě proto se tedy rozhodl pro změnu a přešel na 1-4-3-3. 

Na jednu stranu jsem měl radost, protože tohle rozestavení je podle mě naprosto ideální pro moderní fotbal, ale zároveň jsem byl lehce skeptický, protože na tento systém nemáme dostatečný počet hráčů. Především situace ve středu pole byla kritická. Na tři pozice jsme měli pouze dva opravdu kvalitní záložníky. Carrick tedy obsadil post defenzivního záložníka a Herrera běhavého box to box. Za Carricka sice mohl zaskočit Blind, ale to není rovnocenná náhrada. Za Herreru jsme neměli dokonce žádnou náhradu a pozici třetího záložníka musel zaujat Fellaini, který tam sice dokázal předvádět kvalitní výkony, ale není to dlouhodobé řešení. Ideální možnost bylo zařazení Di Marií na pozici levého středního záložníka, ale toho chtěl van Gaal na křídle. Pokud nepočítám v záloze ztraceného Rooneyho, tak jsme jiné možnosti neměli.

Byl to tedy velice riskantní tah, ale nakonec se vyplatil. Tuto formaci budeme využívat i v budoucnu, takže je skvělé, že jsme s ní začali už letos. Největší výhodou tohoto systému je silný střed pole, dokonalé využití křídel a možnost hrát na jednoho útočníka. V ideálním případě tedy můžeme příští rok postavit zálohu Carrick – Herrera – Di María + křídla, což by bylo naprosto ideální. Pro mě osobně je tenhle systém úplně nejlepší, pokud chcete využívat křídelní prostory, ale zároveň nezapomínat ani na zadní vrátka. Alfou a omegou tohoto systému je právě tříčlenná záloha, kterou dokážeme složit naprosto vyváženou. Poziční hra Carrase, nevyčerpatelná fyzička Herrery a geniální myšlenka Di Marií je přímo ideální kombinace.

Samozřejmě letos měl tento systém taky své mouchy, ale byl to pozitivní krok vpřed. Nejdříve na křídlech začal Young s Di Mariou, ale vše změnil zápas s Arsenalem. Angel kvůli své nedisciplovanosti dostal červenou kartu a od té doby se do základní sestavy už nevrátil. Jeho místo zaujal Juana Mata a vznikl pojem „statické“ křídlo.

Výše zmíněný zápas s Arsenalem byl naprosto klíčový. Nebyl to ovšem kvůli posazení Di Maríi, ale byl to poslední zápas, kdy van Gaal vystřídal Herreru. Ander šel o poločas dolu a místo něj nastoupil Blind. Po skvělém prvním poločase jsme v druhém poločase bez Herrery úplně propadli a z FA cupu vypadli. To byla poslední kapka a zároveň důkaz naprosto nepostradatelného Herrery. Jsem přesvědčený, že tenhle zápas nám zajistil Ligu mistrů. Naše sestava vypadala takto.Rozestavení 1-4-3-3

Sérii proti Tottenhamu, Liverpoolu a City jsme odehráli skvěle. Byly to doslova fantastické výkony. Všechny zápasy jsme s přehledem vyhráli. Demolice 3:0 Spurs a 4:2 proti City byly úžasné. Jenže všechny tyto týmy hráli ofenzivně a především nečekali tento herní styl. Poté následoval zápas s Chelsea, kde jsme sice měli držení míče 70%, ale vytvořili jsme si minimum šancí. Byl to takový první náznak. Fellaini s Matou už nebyli tak dominantní, jako v předešlých zápasech. Další zápasy proti Evertonu nebo WBA už byly vyloženě propadákem. Pravidelně jsme měli vysoké držení míče, ale nedokázali jsme tuto převahu využít k vytvoření šancí. Byla to pouze optická převaha. 

Ve zbytku sezony bylo klíčové zranění Carricka a zároveň absence druhého křídla. Young hrál ve většině zápasů skvěle, ale Mata na druhé straně patřil pravidelně k nejhorším hráčům na hřišti. Nám jednak chyběl další hráč, který umí přejít 1 vs1, ale také šířka. Mata měl sice spoustu kontaktů s míčem, ale přihrávky posílal dozadu nebo do stran. Samozřejmě od Maty nikdo neočekává, že bude obcházet protihráče (což je mimochodem základní problém). Jeho hře ovšem chyběly finální přihrávky, což byl ten zásadní problém. Na obrázku vidíte celkovou statistiku přihrávek Juana Maty. Více než 50% jeho přihrávek šlo dozadu. Na křídle byl tento rozdíl ještě markantnější, ale k dispozici jsou pouze statistiky z celé sezony. Modrá část přihrávek je dopředu, oranžová dozadu.13. Mata přihrávky dopředu a dozadu

Kromě výše zmíněných třech zápasů byly výkony Maty hodně nevýrazné, ale ani kdyby měl fazonu, tak tenhle systém nevidím jako dlouhodobě úspěšný. Jednak nás to omezuje při napadání, protože Mata patří k těm pomalejším hráčům a zároveň by nám chyběly tolik potřebné individuální průniky. Nicméně toto už doufám nemusíme řešit, protože od příští sezony budeme mít na křídle Depaye, který by tenhle problém měl vyřešit. Dodá nám rychlost, dynamiku, šířku a individuální průniky. Přesně tohle potřebujeme na onou stranách hřiště.

Hráči mimo své pozice

Tohle téma bylo aktuální během celé sezony.  Spousta hráčů nastupovala mimo své pozice. U většiny hráčů to mělo negativní dopad, ale našli se i tací, kterým to prospělo. Například Ashley Young podával skvělé obrany na wingbecku, zkusil si i nějaký zápas jako klasický levý obránce a nakonec nejvíce exceloval na své oblíbené pozice levého křídla. Na jiné pozici to úspěšně zvládl také Herrera nebo Carrick, ale byly to pouze krátkodobé záskoky. Jediným hráčem, který dokázal dlouhodobě podávat kvalitní výkony mimo svojí pozici byl Ashley Young.

Úplným opakem byl Rooney. Ten velmi často nastupoval uprostřed zálohy, ale jeho výkony byly značně podprůměrné. Pravidelně patřil k nejhorším hráčům na hřišti, a kdybych nepřihlížel k tomu, že je to útočník, tak bych ho jednoznačně zařadil mezi nejhorší hráče sezony. Uprostřed hřiště byl opravdu velice špatný. Stejný případ je Fellaini. Ve střední záloze byly jeho výkony ještě horší než Rooneyho. V přechodové fázi to byla jedna velká tragédie. Nedokázal zrychlit hru a určovat tempo zápasu. Když jejich výkony porovnám s Herrerou, tak to vypadalo, že Ander přišel z jiného světa. Každopádně po návratu na svoje pozice šly výkony Rooneyho i Fellainiho nahoru.

Velice podobným případem byl Mata. Ten sice odehrál 3 naprosto vynikající zápasy proti Spurs, City a Liverpoolu, ale to byl vrchol jeho sezony. V první polovině byl nevýrazný na podhrotu, na konci sezony patřil na křídle k nejhorším hráčům. Velké zápasy proti Spurs, Liverpoolu a City ho zachránily. I když on má velkou výhodu v tom, že je to velký sympaťák, takže ho většina fanoušků chválí i za průměrné výkony. Díky své povaze to má jednodušší.

Jednoduché to naopak neměl Di María. Van Gaal ho zkusil v útoku, na podhrotu, pravém křídle, levém křídle a ve středu zálohy. Nejlepší výkony jednoznačně předváděl uprostřed pole, kde byl na začátku sezony fantastický. Vyloženě špatně si nevedl ani na křídle, ale nebylo to úplně ono. Měl tam zápasy, kdy vyhořel a hodně kazil, ale odehrál také několik povedených a ukázal nám spoustu geniálních momentů. Na jeho výkonech se výrazně podepsal jeho styl hry. Hodně přihrávek kazil, ale zároveň vytvořil spoustu šancí.V lize byl druhý nejlepší v počtu asistencí, ale stejně je některými fanoušky označován jako propadák. V žádném případě to od něj nebyla ideální sezona, to rozhodně ne. Jeho potenciál je úplně jinde. On má na to, aby byl třetím nejlepším hráčem světa. Jenže i přesto, že jeho výkony nebyly ideální, tak nám ukazoval svojí genialitu. Připsal si spoustu vytvořených šancí a získal nám důležité bodyf.

Angelovi věřím nejen já, ale také Gary Neville: „Já v Di Maríu jako hráče věřím. Pokud jste ho sledovali v Realu Madrid, tak jste mohli vidět, že jeho výkonnostní level je výjimečný.“ Na obrázku vidíte srovnání Angela s ostatními hráči Premir League. Dal jsem tam pouze výše zmíněné vytvořené šance a asistence.ADM vs fabregas, Hazard, D. Silva, Alexis

Tady přidávám srovnání Angela s hráči Manchesteru United

ADM vs Mata a Young

Hodnocení celé sezony

První sezona van Gaala neskončila propadákem ani žádným zázrakem. Vzhledem k tomu, že to byla jeho první sezona, ve které se aklimatizoval na novou zemi a ligu, tak se dá konečné čtvrté místo omluvit. Před sezonou byl cíl skončit v první čtyřce, což se nakonec podařilo, takže můžu říct, že jsem spokojený. Samozřejmě není co slavit. Rozhodně jsem neoslavoval čtvrté místo, ale jak už jsem zmínil – je to přechodná sezona a musíme se radovat z menších pokroků. Navíc nás v této sezoně trápila několikanásobná zranění. Van Gaal během sezony udělal spoustu přešlapů, na což jsem upozorňoval během celého roku v pozápasových článcích a lehce jsem to shrnul i v tomto článku. Zároveň ovšem ukázal, že s týmem doopravdy pracuje a dává mu určitou herní tvář.

Zdaleka to není ideální, ale stále jsme v procesu, jak van Gaal rád říká. V létě potřebujeme vhodně posílit a do týmu zapracovat nové hráče, kteří nás zase posunou o kus dopředu. Čtvrté místo není žádný zázrak, ale nutně jsme se potřebovali dostat do Ligy mistrů, což se nám podařilo. Na této sezoně můžeme stavět, ale v příštích letech už potřebujeme trofeje. Letos zamrzelo především vypadnutí z FA cupu, což doufám v příští sezoně napravíme. Celkově to tedy bylo na přechodnou sezonu v pořádku, ale příští rok by byl podobný výsledek nepřijatelný.

16. van Gaal na Old Trafford

Trefně se o tom vyjádřili klíčový záložníci Herrera s Carrickem: „Jsme šťastní, protože jsme v první čtyřce, což byl náš cíl v této sezoně. My jsme ale Manchester United a příští rok musíme bojovat o všechny trofeje.“ říká Herrera „Můžeme být spokojení, že jsme v top čtyřce, ale není co oslavovat. Je to úspěch, ale abych řekl pravdu, není to skvělé. V některých ohledem jsme spokojeni, a to kvůli minulé sezoně, ale v příští sezoně míříme výše, nechceme čtvrté místo.“ dodal Carrick

Fantastičtí byli také fanoušci, což několikrát potvrdil také van Gaal: „Už minule jsem dostal otázku na to, co bolo mým vrcholem během první sezony jako managera a odpověď je vždy stejná – podpora fanoušků. Pro mě to je neuvěřitelné a je to něco, co jsem v přechozích klubech nikdy nezažil. Od prvního zápasu, který jsme prohráli doma proti Swansea byla podpora fantastická.“

Tady máte finální řeč van Gaala na předávání klubových cen. Rozhodně to stojí za to jí vidět! 

Nejlepší hráči

David-de-Gea-hodnocení-150x150Stejně jako minulý rok, tak i letos byl David fanoušky i hráči vyhlášený hráčem sezony. Já jsem se rozhodl také pro něj. Na jednu stranu je smutné, že hráčem sezony byl znovu brankář, ale výkony de Gey byly opravdu fantastické, takže vyhrál zaslouženě. Od svého příchodu z Atletika udělal obrovský pokrok a teď už patří k nejlepším brankářům na světě.

 

 

Ander-Herrera-hodnocení-150x150

Španělský duracel sice nehrál celou sezonu pravidelně v základní sestavě, což byla mimochodem ta největší chyba, kterou van Gaal u nás udělal, ale když hrál, tak byl vynikající. Ander byl jako zjevení, které nám od odchodu Scholese chybělo. Svými výkony si rychle získal fanoušky, kteří ho pravidelně podporovali, když ho van Gaal nechával na lavičce. Vše se zlomilo v únoru a od té doby už nastupoval pravidelně v základní sestavě a patřil k nejlepším na hřišti. 

 

Michael Carrick hodnocení

Anderův parťák uprostřed hřiště. Na začátku sezony se zdálo, že ho Blind dokáže nahradit, ale postupem času se ukázalo, že Carrick je na úplně jiné úrovni. Naší hře dodával především defenzivní stabilitu, ale pozadu nezůstával ani v diktování tempa hry. S Anderem vytvořil vynikající středovou dvojici. Carras už sice má svůj věk, ale jeho výkony mají pořád vysokou úroveň. 

 

 

Ashley-Young-hodnocení-150x150

Jednoznačně největší překvapení celé sezony. Především v druhé polovině sezony nás svými výkony vyloženě táhl a s Anderem patřil k nejlepším hráčům na hřišti. Poslední dva roky byly z jeho strany naprosto příšerné, ale letos se neuvěřitelně zvedl. Sice si nepřipsal tolik asistencí jako Di María, ale několikrát si připsal druhou asistenci a byl rozdílovým hráčem. Jako jediný z týmu dokázal pravidelně udělat rozdíl individuálním průnikem a vytvořit spoustu šancí.

 

Chris-Smalling-hodnocení-150x150

Ani od Smallinga takové zlepšení asi nikdo nečekal. Před sezonou sice byl v mnohem lepší pozici než Young, ale i tak s ním příliš fanoušků do základní sestavě nepočítalo. Po červené kartě proti City ho spousta fanoušků odepsala a i já jsem ho za tento zkrat pořádně kritizoval. Nicméně v tomto zápase nastal zlom a od té doby byl Smalling vynikající. Stal se lídrem naší obrany a předváděl vyrovnané výkony. 

 

 

Nejhorší hráči

Největším zklamáním byl pro mě Falcao. Na začátku sice nedával góly, ale bojoval a nehrál špatně. Postupem času to bylo ovšem horší a horší a po Vánocích už byly jeho výkony vyloženě katastrofální. Velký sympaťák, ale jeho hostování nakonec skončilo propadákem. Dalším zklamáním byly také výkony Evanse. Celý rok ho trápila zranění, a když už se vyléčil, tak pravidelně předvedl nějakou hrubku.  O moc lépe na tom nebyl ani Luke Shaw. Jeho jsem zařadil mezi nejhorší hráče především kvůli tomu, že byl věčně na marodce. Když se uzdravil, tak jeho výkony zdaleka nebyly ideální, ale dokázal předvést i skvělý výkon jako například proti Chelsea. Poslední hráč, kterému se tato sezona hrubě nepovedla, byl van Persie. Vstřelil pouze 10 gólů ve 29 zápasech a ani herně nám příliš nepomáhal. Zahodil spoustu šancí a díky svému hernímu projevu trpělo i naše napadání.

Kde potřebujeme posílit?

Už jsme si tedy shrnuli uplynulou sezonu, ale zaroveň se pomalu začíná tvořit tým pro příští rok. Tato část by si zasloužila samostatný článek, ale vezmu to jenom v rychlosti. Důležité bude především nakupovat s rozvahou, aby se nám nestala situace jako pod Moyesem, kdy jsme koupili hráče, kteří nám nepasují do systému.

V létě by měla být priorita nákup defenzivního záložníka a šikovného křídla. Druhý přestupový cíl už jsme splnili v podobě Depaye. Příchod křídla byl naprosto klíčový. S Matou na křídle to evidentně fungovat nebude, což potvrdil i Gary Neville: „United potřebují hráče do šířky. Ashley Young prožil fantastickou sezonu, ale jak hrál Ashley dobře, tak Mata není na pravém křídle tím správným hráčem.“ 17. Memphis Depay při driblingu

Druhou letní prioritou musí být nový defenzivní záložník. Carrick sice hraje skvěle, ale už má svůj věk a my za něj potřebujeme rovnocennou náhradu, což Blind není. Sám se k tomu vyjádřil i van Gaal:„Pozice defenzivního záložníka je klíčová, ale v mém systému je více klíčových pozicí. Tuhle sezonu jste mohli vidět, když byl Carrick zraněný, tak jsme za něj neměli náhradu. Můžu tam nasadit Herreru, který tam hraje dobře, ale není to jeho primární pozice. Zkoušel jsem tam i Rooneyho, ale na tuhle pozici není zvyklý. Pro mě je to klíčová pozice, ale nemůžu tam stavět jiné hráče, protože by se zpomalil přechod do útoku.“

Kromě defenzivního záložníka a křídla potřebujeme do základu ještě pravého obránce. K těmto třem hráčů do základní sestavy potřebujeme ještě jednoho středního záložníka, který bude k dispozici, pokud si Herrera bude potřebovat odpočinout. Samozřejmě v médiích najdete spoustu nesmyslných jmen. Ať už jde o útočníka, kterého v žádném případě nepotřebujeme nebo další křídlo, které je taky zbytečné. Často se zmiňuje také příchod stopera, což sice není úplně mimo jako příchod útočníka nebo křídla, ale ani s tímto příchodem nesouhlasím. Stopera jsme potřebovali v létě a přišel Rojo, takže tento problém je vyřešen. Máme tu tři kvalitní stopery, což bohatě stačí. 

Co můžeme očekávat příští rok?

Už jsem zmínil, že s tou sezonou jsem byl spokojený, ale pouze s ohledem na to, že to byla přechodová sezona. Podobné předpovědi následujícího ročníku jsou často zrádné, protože celkový výsledek může ovlivnit hned několik faktorů, ale přesto se zkusíme podívat do budoucnosti.

Kvalifikování do Ligy mistrů musí být samozřejmostí. Dále očekávám především herní zlepšení. Potřebujeme vyladit nový systém s kvalitními křídly a rozšířit kádr. Cílem bude určitě získat trofej. Nejreálnějším cílem je FA cup, ale pokud kvalitně posílíme, tak klidně můžeme pomýšlet na ligový titul. Manchesteru City v příští sezoně příliš nevěřím, Arsenal má sice velice kvalitní kádr, ale Wenger pravidelně nezvládne určitou část sezony a tím ztratí šanci na titul. Proto tedy očekávám, že o titul budeme bojovat s Chelsea.

 To vše za předpokladu správného posílení kádru. Křídlo už máme, ale je nezbytné přivést opravdu kvalitního defenzivního záložníka. K nejvyšším metám bude potřeba také pravý bek a náhradník za Herreru. Nemůže se nám stávat, že uprostřed zálohy bude zaskakovat Rooney. Náhradník za Andera je také velice důležitý. Pokud posílíme ještě tyto 3 posty a vyhnou se nám zranění, tak klidně můžeme pomýšlet na ty nejvyšší mety. Uvidíme, co se stane, ale já věřím v úspěšnou sezonu. believe

Vaše reakce

Na začátku této sezony jsem začal psát Pohledy ďábla. Jelikož jsem se tyto články rozhodl psát přesně podle toho, jak to cítím, tak se to všem samozřejmě nelíbilo. Já to chápu a nemám s tím problém. Cílem není se zavděčit všem, ale ukázat reálný pohled. Tady máte jeden takový příklad.

18. m...Moje reakce

19. reakce na m...

Cílem této fotky nebylo daného fanouška poškodit. Pouze jsem chtěl ukázat, že se to všem nemusí líbit. Každému se líbí něco jiného. Během celého roku jsem dostával spoustu pozitivních zpráv, za což jsem velice vděčný. Zároveň děkuju za konstruktivní kritiku, která mě neustále posouvá dopředu. Tady máte některé příklady pozitivních komentářů.

20. reakce fanoušků první část

Spoustu zpráv mi přišlo také na facebook, takže bych vám za to chtěl ještě jednou poděkovat. 

21. reakce fanoušků druhá část

Pozitivní reakce mi dodávají energii a odpovídají na moje „proč“. Doufám, že se s většinou z vás uvidím na letním a pokecáme i na živo. Těším se! Zároveň pokud chcete více podobných článků a zajímavých statistik/údajů nejen o MUFC, tak se přidejte na mojí facebookovou stránku Fotbal netradičně, kde získáte více zajímavých informací.

zdroj: squawka.com, sharemytactic.com, youtube.com, manutd.com,

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!