18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Valdes potvrzuje víru Van Gaala ve své hráče

Victor Valdes si na svůj první start za Manchester United musel nějakou dobu počkat. Jeho čas sice nadešel až v závěrečném utkání sezóny 2014/15 na hřišti Hull City, ale velezkušený španělský brankář měl plnou důvěru od svého manažera již od doby, co vtrhnul do profesionálního fotbalu…

9A272F75517E41C5B3C62ABB2E45CE66.ashx

 

Říká se, že víra hory přenáší. Pro důkaz se stačí zeptat Victora Valdese, který se stal pilířem Barcelony mezi tyčemi a zaznamenal s ní i se španělským národním mužstvem mnoho úspěchů – splatil tak důvěru, kterou do něj Louis van Gaal vložil.

Když v roce 2002 převzal holandský manažer otěže klubu z Camp Nou podruhé, vracel se do klubu, který se stále pokoušel nahradit legendárního stopera Andoni Zubizarettu. Úspěchy, které měl van Gaal s Barcelonou při prvním angažmá, se opíraly více o útočnou sílu, než o tehdejšího brankaře Ruuda Hespa, takže ani jeho tehdejší návrat do Katalánska situaci v brance nevyřešil.

V druhém angažmá spolu soupeřili o místo jedničky dva adepti – na jedné straně nevyzpytatelný Roberto Bonano a na straně druhé mladý Pepe Reina. Van Gaal hned při svém příchodu zamíchal kartami v otázce brankařů, když nejprve prodal budoucího liverpoolského brankáře do Villarealu, zároveň podepsal smlouvu s německým Robertem Enkem a v neposlední řadě přetáhnul do prvního týmu neozkoušeného Valdese z B-týmu Barcelony.

 

Barcelonský debut ve 20 letech

Výborné výkony na tréninkovém hřišti a také doporučení od důvěryhodného trenéra Franse Hoeka znamenaly, že van Gaal mladému brankáři nabídl debut ve skupině Ligy mistrů proti Legii Varšava. Dvacetiletý mladík mezi tyčemi sehrál svou roli ve vítězství 3:0, což mu vyneslo možná trochu nečekanou poctu – v prvních několika zápasech sezóny 2002/03 se z Valdese stala jednička. Toto období však netrvalo dlouho, protože Barcelona v tomto období nepodávala konzistentní výkony a po nepříjemné domácí porážce s Realem Valladolid se van Gaal obrátil ke zkušenějšímu Bonanovi, aby situaci stabilizoval.

Jakmile Valdes zjistil, že bude muset jít pilovat své řemeslo znovu do B-týmu, reagoval velmi podrážděně a chtěl z klubu odejít. V tu chvíli však světem proběhla řeč van Gaala, který veřejně tvrdil, že jeho snem by bylo, aby jednou Barcelona měla celý tým složený z odchovanců. Když se tento sen v listopadu 2012 opravdu splnil a všech 11 hráčů pocházejících ze slavné klubové akademie La Masia rozprášilo Levante 4:0 – samozřejmě s Valdesem jako pevnou součástí a jedničkou v bráně, jenž navíc v tomto utkání chytil penaltu – potvrdilo se to, že van Gaalovo tehdejší rozhodnutí o bezpodmínečném udržení tohoto brankáře v Barce padlo na úrodnou půdu.

 

Druhá šance

„Louis van Gaal už tehdy věděl, že tenhle kluk by měl dostat druhou šanci,“ říká expert na španělský fotbal Graham Hunter. „Po tolika pokusech nahradit Zubizarettu, by nebylo až tak neobvyklé, kdyby se tenkrát mladého brankáře téměř bez zkušeností zbavil. Klub měl dostatek financí, mohli například koupit Edwina van der Sara, což by byla větší jistota, ale to van Gaal nechtěl. Nyní je jednoduché podívat se zpátky v čase a zhodnotit si Victorovu neuvěřitelnou kariéru – podle mě jsou jeho úspěchy, profesionalita a umění veřejností přehlíženy. Je neuvěřitelné, co tenkrát van Gaal viděl oproti ostatním.

Zpět k tématu – Valdes se v týmu Barcelony nadále učil a získával zkušenosti po celý zbytek sezóny pod Radomirem Anticem (van Gaal byl totiž nečekaně propuštěn), a nebylo tomu jinak ani po jmenovaní Franka Rijkaarda manažerem v další sezóně. Poté, co odehrál 45 minut v neúspěšném zápase předsezónní přípravy roku 2003 proti United (Diego Forlan v tomto zápase dvakrát skóroval), přesvědčil Valdes Rijkaarda, že je připraven být jedničkou, a to i přesto, že v tomto přestupovém období dorazil do Barcelony nový brankář Rustu Recber. Problémy tohoto tureckého reprezentanta se španělštinou a občanstvím EU zapříčinily, že se v Katalánsku nikdy neusadil. Po roce se tedy vrátil do Fenerbahce na hostování – a hned v prvním střetnutí musel čelit střelecké síle debutanta Rudých ďáblů Wayna Rooneyho.

 

Král španělska, mistr Evropy

Valdes se mezitím plně zabydlel jako jednička Barcelony a hrál velikou roli v zisku titulu La Ligy ze sezóny 2004/05. Stejně tak se mu dařilo i o rok později, kdy s katalánským klubem dokráčel až k do finále Ligy mistrů. „Nejdůležitější den mého života,“ – takto popsal španělský reprezentant svůj perfektní výkon proti Arsenalu v Paříži, kde se Barcelona po vítězství 2:1 stala vítězem ušaté trofeje.

Jak již fanoušci United příliš dobře vědí, nebyly to Valdesovy poslední úspěchy na poli evropského klubového fotbalu. Barcelona s ním v brance dokázala ještě dvakrát dokráčet pro tuto trofej, když v roce 2009 a 2011 porazila ve finále právě Manchester United. V obou utkáních byla sice pozornost zaměřená hlavně na ofenzivní sílu Barcelony, ale Valdes si svou práci odvedl bezchybně. Jeho schopnosti v ve vypjatých situacích jeden na jednoho z pohledu brankáře by se daly porovnávat s Peterem Schmeichelem a jeho práce s míčem na kopačkách zase s Edwinem van der Saarem. Victor Valdes se i díky těmto vlastnostem stal jednou z klíčových součástí skvěle fungujícího týmu Barcelony té doby.

 

Špatně načasované zranění

Nicméně, v prosinci 2012 – měsíc poté, co byl součástí jedenáctky La Masii proti Levante – Valdes ohromil fotbalový svět vyhlášením, že by mohl opustit Barcelonu, ve které nakonec odchytal více než 500 utkání a vyhrál 21 trofejí. Jeho odchod do Monaka, plánovaný na konec předchozí sezóny, však padnul kvůli přetrhnutí křížových vazů loni v březnu. Nabídka od van Gaala a Hoeka doléčit zranění a nabrat znovu fyzičku v tréninkovém komplexu Manchesteru United, byla pro Valdese neodolatelná a upsal se tedy klubu na 18 měsíců.

Van Gaal rychle zdůraznil, že nový brankář přichází krýt záda současné klubové jedničce Davidu De Geovi, zároveň však připustil, že hráč jako je Valdes se pravděpodobně jen tak nespokojí s místem na lavičce. Tato situace trochu odráží časy, kdy Victor bojoval ve španělské reprezentaci o post jedničky s brankářem Realu Ikerem Casillasem. I přes značnou rivalitu obou velkoklubů a všechny okolnosti jejich soupeření však Valdes zůstával vždy pravým profesionálem.

 

Valdes vs Casillas

„Hodně se toho tenkrát napsalo o tom, že by nebylo dobré mít Valdese v týmu na mistrovství světa 2010, protože je prý náladový. Byl to samozřejmě naprostý nesmysl,“ vzpomíná Hunter. „Sledoval jsem každý trénink a on pomáhal jak Pepe Reinovi, tak Ikeru Casillasovi, kteří byli oba na soupisce před ním. Postupně se Victor dostal přes Pepeho na pozici dvojky, a když se Casillas v lednu 2013 zranil, musel Valdes zaskočit a v zápase kvalifikace na mistrovství světa 2014 v Paříži proti Francii byl naprosto úžasný.

„Iker byl stále masírován dotazy, jaké je to pracovat s Victorem. Když Valdes hrál v již zmíněném střetnutí s Francií a stal se hrdinou, hned po zápase zavolal Casillasovi, aby mu řekl: ‚Držím ti tu místo; ty jsi jednička.‘ Po zápase dokonce řekl do médií, že pouze dělá svou práci v nepřítomnosti Ikera. Casillas to zrovna v té době neměl jednoduché ve vztahu s Mourinhem v Realu Madrid a je neuvěřitelné, jak skvěle se k němu Victor zachoval – takovéto chování je odrazem celé jeho profesionální kariéry.

 

Vůdce

„Už jako dítě v sobě měl něco navíc, což týmu vždy hodně pomáhalo,“ pokračuje Hunter. „ Barca tenkrát porušila svá vlastní pravidla, když vzala do La Masii Andrese Iniestu v jeho jedenácti letech a ne ve čtrnácti, jak bylo dáno, protože se bála, že o něj jinak přijdou. Valdes byl tím, který se o Iniestu staral – stal se jeho kamarádem. Victor má v sobě něco, co pomáhá udržet tým více pohromadě a ten je díky němu více konkurenceschopný. Opravdu dokáže zlepšovat výkony ostatních.

„Victor není moc hlučný, ale je to vůdce a doslova zvíře, co se fotbalové stránky týče. Moc dobře ho znám a také obdivuji, takže jsem rád, že odešel do správného fotbalového klubu, který je na úrovni, kam bezesporu patří. Jeho psychika je mnohem více v souladu s britskou sportovní mentalitou, než většina Španělů, a tyto věci dohromady z něj dělají skvělou posilu pro Manchester United – a to ještě k tomu zadarmo.“

Pro Louise van Gaala, kterého Valdes popisuje jako „nejdůležitější osobu jeho kariéry“, je podepsání tohoto hráče více než jen dobrým obchodem; je to ukázka víry v mladé talenty.

 

Zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!