Review: Crystal Palace – Manchester United + fotky

63

Červení diabli sa v rámci 36. kola Premier League v sezóne 2014/15 stretli s Crystal Palace na ich trávniku. Pod článkem najdete fotografie z tohoto střetnutí, ve kterém United ukořistili všechny tři body.

Palace_united

Manchester United prehral svoje tri posledné ligové zápasy a tak sa chcel vrátiť naspäť na cestičky získavania bodov do tabuľky práve víťazstvom nad Crystal Palace. Zverenci Alana Pardewa ale zažívajú po jeho príchode vzkriesenie, čo malo za následok oddialenie sa spodku tabuľky a zaistenie si priečky v pokojných vodách strede tabuľky. Tento zápas teda mal byť dôležitejší pre United, ktorí to na štvrtej priečke zaručujúcej Ligu majstrov stále nemajú isté.

Ešte pred zápasom vyšlo najavo, že tím United postihol za posledný týždeň vírus, čo van Gaal potvrdil tesne pred zápasom a kvôli čomu nebol na súpiske Robin van Persie. Podľa posledných správ sa na tréningu dodatočne zranil aj Ángel Di María, ktorý na súpiske chýbal taktiež. Pre jedného zo súperových hráčov malo byť toto meranie síl trochu špecifické. Jedná sa o Wilfrieda Zahu, ktorý sa mal predstaviť proti svojmu bývalému tímu po prvýkrát v inom, hoci staronovom drese.

Button - První poločasStretnutie sa začalo úvodným výkopom o 18:30 nášho času, hráči United vybehli na trávnik v bielych dresoch. Trávnik sa zdal spočiatku klzký a zopár hráčov aj popadalo. Domáci diváci nezabudli na krivdu zo strany Ashleyho Younga, ktorý proti nim vysimuloval pokutový kop ešte v minulej sezóne, a preto ho po celý čas sprevádzali hlasným hukotom. V 5′ United získali prvý rohový kop, kedy Speroni nestihol dobehnúť zblokovaný center Valenciu včas. Z následnej exekúcie rohu najvyššie skákal Smalling no stihol byť obrancami domácich odstavený. United držali loptu na kopačkách poväčšinu svojho času. V 7′ Bolasie potešil nejedno oko domáceho diváka kľučkou na Younga, no to bolo z estetickej stránky hráčov Palace zatiaľ všetko. O minútu neskôr United zahrozili vážne po prvýkrát. Daley Blind si prevzal loptu v strede poľa a zo vzdialenosti 27 metrov, pripravil si ju na ľavú nohu a vyslal prízemnú strelu k ľavici brány Speroniho, no ten dokázal prstami vytlačiť loptu do tyče a na roh, z ktorého United následne nevyťažili nič. Nasledovalo zopár hluchých momentov zo strán oboch tímov v nádhernom slnečnom počasí ako stvorenom na piknik. V 13′ zaiskril prvýkrát Zaha, spracoval si dlhú loptu od Warda, ustál niekoľko obranných pokusov od bývalých spoluhráčov a poslal prestrelený center do šestnástky hostí. Na druhej strane došlo k ďalekonosnému pokusu z kopačky Herreru, no brankár Speroni mohol ostať pokojný. v 17′ Zaha prešiel cez Valenciu a tentokrát odcentroval dobre – hlboko do pokutového územia United no Murray bol zrušený spoluprácou Shawa s Jonesom. V 18′ minúte došlo k prvému dôležitému momentu zápasu. Dann sa nahol vo svojej šestnástke vpred, aby odvrátil centrovanú loptu do bezpečia, no tá ho zasiahla niekde medzi ramenom a lakťom. United bola ale prisúdená penalta, ktorej sa po novom chopil Mata. Svoj pokus namieril k pravej žrdi Speroniho brány, ktorý na jeho pokus síce siahol, no nedokázal ho vytlačiť mimo troch žrdí. (0-1)

Písala sa minúta číslo 25 a Palace mal k dispozícii prvý rohový kop. Ledley poslal center na hlavu Jedinaka, no lopta mierila vysoko a široko od De Geovej svätyne. V 27′ Mata fauloval a doprial Palace priamy kop zhruba z 27 metrov. zo širšej pozície. Domáci vytiahli nacvičený tréningový signál, ktorý sa im takmer aj podarilo dotiahnuť do úspešného konca. No obrana United zahasila. V 33′ sa domáci fans dožadovali pokutového kopu po zákroku brániaceho Fellainiho na Warda. Lopta ale smerovala von z hry a nezdalo sa, že by Fellaini hral nadmieru fair-play. V 36′ došlo k nepríjemnému momentu pre United. Luke Shaw schytal úder lakom do tváre od McArthura, pričom si zakrvavil dres a v sede na ihrisku vyzeral otrasený. Napokon ho dvoch minútach museli vyniesť na nosidlách a striedal ho Evans, čo bolo pri možnom úraze hlavy tým najsprávnejším krokom. No pokrivkával aj Rooney, ktorý avizoval problém so stehnom. Jones sa dočasne musel presunúť na ľavú obranu. v 42′ sa Rooney dožadoval druhého pokutového kopu no sudca Oliver nechal hru pokračovať. O minútu neskôr poslal Herrera center na vzdialenejšiu tyč, kde číhal Fellaini, no jeho prvý dotyk skončil v náručí Speroniho. Palace v závere polčasu zatlačili a lopta obliehala šestnástku United, no okrem rohu v druhej nadstavenej minúte zo štyroch sa už nič podstatné z ich strany neudialo. (0-1)

Button - Druhý poločasCez polčas musel striedať Falcao Rooneyho a za Palace Puncheon Ledleyho. Londýnčania prepli na dvojčlenný útok. V 50′ sa do pološance po nepresnom odkope od brány De Geu dostali domáci. Z ľavej strany nabiehajúci Souare odcentroval na vonkajší priehlavok Murrayho, no ten mieril do bočnej siete. V 53′ zase rýchle nohy ukázal Bolasie, no jeho center z pravej strany mieril príliš blízko k De Geovi. Palace však vkročili do druhého dejstva v svižnom tempe, z čoho musel mať dobrý pocit hlavne neutrálny fanúšik. Prvým hráčom, ktorý obdržal žltú kartu bol Herrera po faule na Souareho. Po potiahnutí za dres zo strany Smallinga sa domáci dostali k priamemu kopu zo sľubnej pozície. Puncheon svoj pokus zakrútil z ľavej strany ľavačkou ponad múr United a prekvapil tak De Geu v 60′ minúte. Bolo vyrovnané (1-1)

Van Gaal spozoroval problémy v obrane svojho tímu a zareagoval menšou reorganizáciou obrannej štvorice. Napriek tomu sa v 61′ dostali k slovu opäť domáci. United odovzdali loptu v strede poľa a do útoku vyrazil McArthur. Svoj pokus zakončil ľavou nohou, no De Gea vytláčal na roh. Obrane hostí nedal spať Bolasie a Diabli sa stále nedokázali dostať do tempa. Na druhej strane ihrisku sklepával hlavou vysokú loptu Fellaini, no Londýnčania ju odpratali a dokonca ešte skoro pripravili šancu aj pre seba samých, no Bolasie zlyhal. Mata sa snažil svojich dostať k slovu a vysunul Younga po ľavej strane, no ten odcentroval tak príšerne, že jeho lopta skončila na druhej strane outovým vhadzovaním súpera. V 71′ musel De Gea vytiahnuť zo svojho čarovného klobúka jeden taký, akoý u neho poznáme. Murray sa ocitol celkom sám päť metrov od brány United a domáci už oslavovali gól, no inštinkt De Geu neprekonal. V 74′ odpovedali United. Young sa predral do šestnástky a aj zakončil, no jeho strelu tečoval Dann a tá odskackala na roh. Z následného zahrania Fellaini stiahol loptu na Matu a ten síce gól strelili, no belgický obor sa ešte predtým nachádzal v ofsajde. V 78′ sa United dostali do vedenia takpovediac v hodine dvanástej. V pokutovom území hostí sa po veľkej chybe a nedorozumení brankára so stopérom presadil hlavou Fellaini po centri Younga. (1-2)

United sa tak dostali po druhýkrát v zápase do vedenia, no motor Crystal Palace sa teraz rozštartoval na plné obrátky. V 86′ De Gea opäť vychytal Murayho po skvelom voleji, ktorému predchádzala skvelá hra hlavou a hruďou. Záverečný tlak domácich potvrdil, že Palace sú sebavedomím tímom aj proti top klubom Premier League. V 90′ prišlo k peknému momentu zo strany United, kedy z protiútoku dvojica Herrea Falcao vyťažila skoro maximum. Záložník posunul loptu do dobrej pozície Falcaovi, no ten sa neulakomil na strelecký pokus a vrátil mu ju do nábehu, kedy Herrera vypálil z voleja na brankára Speroniho. Vzišiel z toho rohový kop. Diablom sa darilo odvracať aj počas záverečných štyroch nadstavených minút. Skóre sa už nemenilo a Červení diabli porazili Crystal Palace. (1-2)

Základná zostava Manchesteru United: De Gea – Valencia, Jones, Smalling (93′ McNair), Shaw (38′ Evans) – Blind, Herrera, Young Fellaini, Mata – Rooney (C) (45′ Falcao)

Náhradníci: Valdés, Evans, McNair, Pereira, Januzaj, Falcao, Wilson

Základná zostava Crystal Palace: Speroni – Ward, Dann, Delaney, Souare – Jedinak (C) (84′ Lee), Ledley (45′ Puncheon), McArthur – Zaha (85′ Chamakh), Bolasie – Murray

Button - Náš další soupeř

Našim ďalším, posledným súperom na Old Trafford a predposledným súperom v ligovom ročníku 2014/15 nebude nikto iný ako samotný londýnsky Arsenal, ktorý momentálne úspešné naháňa druhé miesto ligovej tabuľky. Pri poslednom stretnutí s Gunners na Old Trafford vo vyraďovacích bojoch FA Cupu nás zverenci Arséna Wengera dokázali poraziť. Bude sa nedávna história v Divadle snov opakovať, alebo sa Červení diabli nadchnú k víťaznému záveru sezóny? Odpoveď na túto otázku budeme môcť sledovať po dobu 90 minút v nedeľu 17. mája / května od 17:00 stredoeurópskeho letného času.