03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Blog: Laboratórium Louisa van Gaala

Čas neúprosne letí a sezóna sa pomaly, ale určite chýli ku koncu, tak som sa rozhodol spracovať do tohto krátkeho blogu vlastné myšlienky a pokúsiť sa tým trochu obohatiť aj pohľad iných ľudí.

Od príchodu holandského manažéra sa síce už s nižšou frekvenciou, ale stále v spojení s ním opakuje slovo filozofia. Urobil som si taký menší prieskum vyhlásení nášho manažéra a pokúsil som sa to v nasledujúcich riadkoch zhrnúť tak, aby to ako celok dávalo zmysel. S názormi môžete, nemusíte súhlasiť a pokojne sa vyjadrite do diskusie 😉

Pozadie môjho zmýšľania

Nakoľko som odcestovaný v Holandsku už ôsmy mesiac, myslím si, že mentalitu tunajších ľudí už mám celkom dobre odpozorovanú. Tak isto ich pracovné nasadenie a prístup k zodpovednosti, či motiváciu robiť, keďže sedím v kancelárii s dvadsiatimi Nederlanďanmi rôznych vekových kategórii. Táto krajina má mizivé zdroje nerastných bohatstiev, surovín, okrem svetového prístavu a letiska ich veľa toho nedrží nad vodou. Rozlohou menší ako Slovensko, no počtom obyvateľom väčší trikrát. Tieto nedostatky sa snažia vyvažovať vzdelaním – či už vysielaním mozgov preč, prijímaním nových mozgov, alebo získavaním peňazí na výskum – proste toto je sféra, v ktorej majú o financie postarané. V rebríčku stovky najlepších univerzít sveta majú Holanďania až šesťnásobné zastúpenie. 95% Holanďanov dokáže viesť konverzáciu v angličtine, oproti 26% Slovákov a 27% Čechov (dodám aj zdroje, kto by mal záujem), rozumejú nemčine, francúzštine, angličtine, no ani jedna z týchto krajín nerozumie ich jazyku. Okrem toho sú to mierumilovní ľudia, ktorí neriešia veci s horúcou hlavou. Dôkazom môže byť trebárs akceptácia mäkkých drog, kradnutie bicyklov, z čoho si polícia nič nerobí, lebo ich je tu viac, ako obyvateľov (neoficiálne o celé 2 milióny).

Ako však tieto reči súvisia s United? 

Náš manažér je Holanďan, je dokonca (na neprekvapenie) vyučený učiteľ – telocvikár, čo potvrdzuje teóriu vzdelania tak, ako aj jeho znalosť angličtiny, nemčiny, španielčiny a ktovie čoho ešte. Je to stará škola. Verí v rešpekt k autoritám, no zároveň vo vzájomný rešpekt k svojim študentom. Verí v disciplínu, má kontrolu nad svojimi rozhodnutiami a tú využíva vo svoj vlastný prospech, nie ako prekážku. A hoci sa ako učiteľ mohol obzerať po individuálnom úspechu, vedel, že práve spoločnou súdržnosťou skupiny sa dostane ďalej. Má vysoké ego (možno dokonca vyššie ako V. Weiss st.). Jeho poňatie menežovania United bude zrejme odlišné, ako si možno predstavujeme (nevravím, že ja som požral toľko múdrosti, aby som mohol toto súdiť).

United je pre neho laboratórium – minimálne v prvej sezóne určite, čo potvrdzuje teóriu výskumu, ktorá je kľúčová pre vzdelávanie. Dôkazom sú jeho povestný notes a poznámky pre zaznamenanie si aj tých najstupídnejších detailov (hlúpa prihrávka, hlúpy priamy kop a tak ďalej… však tu boli k tomu fotky), no k tomu notesu by nosil aj biely plášť, keby nemusel reprezentovať veľkoklub. Experimenty s formáciami, experimenty s hráčmi na pozíciách, ktoré v živote nehrali, experimenty s mladíkmi, o ktorých menách pred sezónou nikto ani len nesníval, presvedčenie, že hľadanie správnej odpovede na víťazný mix je citujem „proces, ktorý chce čas“, pedantnosť najväčšieho kalibru.

Odpoveď na víťazný mix, na víťaznú kombináciu prvkov ale hľadá so svojim asistentom – študentom Ryanom Giggsom, ktorého si vybral sám, lebo citujem „pozná pozadie a históriu klubu, a s niekým takým musím spolupracovať v každom tíme, do ktorého prídem“. Pozrime sa, kde sú van Gaalovi študenti dnes – Mourinho, Guardiola, Frank de Boer (piaty rok v Ajaxe, štyri ligové tituly). Čo robí s tým notesom po zápase, zamyslel sa niekedy niekto? No určite ho vyhodí do prvého smetiaka za Starým Traffordom.

V United sa robí výskum

Ani lieky na kašeľ neboli vynájdené hneď, ale postupne, a to vo futbale ani nejde o život. Pozrime sa kde svoj výskum van Gaal dotiahol v laboratóriách Ajaxu, Bayernu, Barcelony. Súhlasím, že niekedy ani lieky nestačia. Napríklad tie na rakovinu neboli vynájdené takpovediac vôbec, ale to neznamená, že sa v tomto výskume nerobia malé pokroky. PRETO, bez ohľadu na zostavu pred zápasom a výsledok po zápase beriem každé stretnutie ako malý, nepatrný krok vpred v tomto procese. U van Gaala má každé rozhodnutie svoje opodstatnenie a nie je to výstrel do prázdna. Volať po jeho odvolaní by znamenalo celý tento proces začať odznova. No toto leto tento proces nadobudne ďalšie grády a van Gaal vylepší svoje laboratórium.

Sme Manchester United, ale bojujeme o top štyri v PL, to áno. Smiali sme sa City, keď skupovali kadekoho, že hviezdy nezaručujú úspechy. Teraz sme tam, kde boli oni vtedy. Niekto argumentuje, že van Gaal tu je pomaly rok a nič nedokázal, a každý chce vidieť výsledky už aj teraz. Bolo 3-5-2, nechceli sme, ale aj manažér napokon urobil krok vpred, no s pokusmi neprestal. Chceli sme diamant, prišli samé frustrujúce remízy, už ho nehráme, všimol si to niekto? Určite si to všimol van Gaal a znovu spravil krok vpred. Teraz sme zaznamenali tri prehry v rade a myslím, že zmeny sa opäť dočkáme. Možno nie hneď, možno až v budúcej sezóne, ktovie. Nebuďme frustrovaní z jednotlivcov a z prehier, tešme sa z týchto malých krokov, ktoré dovedú United na vrchol. 

van gaal Louis van Gaal priniesol svoje dôkazy novinárom o hre na dlhé lopty po zápase s West Hamom, kedy manažér londýnskeho klubu označil jeho taktiku za čitateľnú

dossier Ďalšia dokumentácia zápasu s West Hamom

Jeho vysedávanie na lavičke je pozorovanie experimentu, ktorý si na daný deň pripravil. ALE, občas niečo vybuchne v každom labáku. Hráči na ihrisku sú jeho pokusné myši – nie nadarmo sa na neho urazený a citovo dotknutý Ibrahimović ešte v Ajaxe hneval, keď ho Luis oslovoval iba číslom na drese. Náznakom základov jeho filozofie sú jeho slová „utekať dokážu aj zvieratá, k futbalu treba loptu a ľudský rozum“. Svoj tím pripravuje na daný zápas celý týždeň, hráči o súperovi vedia všetko už dva dni pred výkopom. Naši hráči na ihrisku sa teraz učia byť samostatní, ako žiaci v základnej škole, učia sa byť futbalovo vzdelaní. Možno aj vďaka tomu vidieť progres takého Younga, u ktorého som nejak nepostrehol že by v tejto sezóne zbytočne simuloval tak ako v tej minulej. Herrera presedel polovičku sezóny, lebo manažér od neho vyžadoval trochu iné plnenie pokynov, takže bol preškolený a teraz hrá pravidelne základ.

Predstavte si akú mašinu môžu spolu vytvoriť, keď sa pochopia a navzájom sa naučia. Keď celý tím bude používať JEDEN mozog telepaticky. Nebudú v zápase potrebovať ani manažéra, naučia sa reagovať samostatne na jeho vývoj. Tohto dôkazom je van Gaalova citácia „celý tím musí byť ako jednotka, jednotne brániť, jednotne útočiť“, ktorú sa momentálne snaží vštepiť do každej formácie.
Občas je to aj o individualitách a ich mysleniu, ktorým výrazne manažérovi prácu uľahčujú. Napríklad taký Ronaldo tento level dosiahol, menil pozície z pravého na ľavé krídlo počas zápasu ako nič a strategicky s loveckým inštinktom hľadal slabinu v obrane súpera.
Koniec koncov – nie je to až také zlé, čo poviete? Každý veľkoklub máva aj horšie obdobie, napríklad taká Borussia Dortmund v nemeckej lige, taký Real Madrid v španielskej lige, ktorá je údajne konkurencie neschopná voči Barcelone a dvom madridským klubom, má len o dve prehry menej v tejto sezóne ako United. Keď si vezmeme že ešte pred tromi zápasmi nášho klubu sme mali o jednu prehru menej my, nie je to také zlé. Berúc v úvahu okolnosti po odchode najväčšieho manažéra všetkých čias, po odchode jadra tímu v podobe Ferdinanda, Evru, Vidića, Giggsa či Scholesa, je United na tej najlepšej ceste pripraviť sa na ďalšie úspechy.
Záverom – Holanďan van Gaal slovo „filozofia“ skrýva za vo futbale nepoužiteľný „výskum“ a ja som rád, že sa tohto obdobia vývoja nového prototypu použiteľného v Manchesteri United môžem zúčastňovať.

Foto: bleacherreport.com, skysports.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!