26/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – West Bromwich Albion

Ve 35. kole anglické Premier League hostili United na Old Trafford West Bromwich Albion. Náš tým si chtěl po dvou porážkách spravit chuť a zápas Baggies k tomu byl ideální příležitostí. Nejprve však bylo třeba znovu nastartovat náš gólostroj, který se na Chelsea i Evertonu jaksi zasekl a nepodařilo jej nikomu zprovoznit. Všichni však věřili, že tentokrát už to vyjde a Ďáblové v domácím prostředí další zaváhání nepřipustí. Jenže opak byl pravdou a po bídném výkonu našeho týmu jsme překvapivě potřetí v řadě prohráli, tentokrát 0:1. To se nám naposledy stalo před třinácti lety.

Hráči se o zábavu divákům moc dobře nestarali a první poločas byl, lidově řečeno, o ničem. Sice jsme zcela jednoznačně kontrolovali hru, jenže držení míče nám bylo proti semknuté obraně hostů na nic. Asi největší šanci měl van Persie, ale mířil vedle. Soupeř skvěle bránil a hlídal nebezpečné prostory, jenže to se mu dařilo hlavně díky tomu, že naše hra byla velmi statická a chvílemi bez pohybu. A když už se nám podařilo obranu Baggies rozhýbat, chyběla tomu rychlejší souhra na jeden dotek.

Druhý poločas byl v podstatě totožný, ovšem pouze do 63. minuty, kdy skončila tečovaná rána Brunta z přímého kopu za zády de Gey. Od té chvíle už Devils prostě museli, pokud se chtěli vyhnout ostudě. To znamenalo zvýšit aktivitu a tlačit se před bránu. Jenomže to se nám nedařilo a ani střídání nám k obratu ani gólům nepomohla. Jako bychom měli svázané nohy, a to zvláště po klíčovém momentu zápasu, kterým byla neproměněná penalta van Persieho. Hru se nám ani poté nepodařilo změnit, a tak jsme jen zoufale bušili do pevné obrany soupeře, stejně, jako vlastně celý zápas. Jenže Baggies nepovolili, znemožnili nám dostat se k trvalejšímu náporu, odvrátili i všechny vysoké míče do pokutového území a udrželi těsný náskok. Domácí porážka 0:1 od W.B.A už by nás už měla probudit, protože výkon týmu nebyl optimální a situace začíná být znepokojivá.

MU WBAV zápase na Stamford Bridge jsme tvrdě narazili na taktiku Josého Mourinha a i přes velmi dobrý výkon a vysoké držení míče jsme pevnou a skvěle fungující modrou defenzivu nepřelstili. Podobné to bylo před týdnem v Goodison Parku, kdy jsme však odehráli o poznání horší zápas. Chyběl nám větší důraz, více odvahy a také vůle něco udělat se zápasem, který jsme neměli pevně v našich rukou. Everton nehrál klasický beton, ale výborně se na nás připravil, zejména v obraně předvedl velmi dobrou a disciplinovanou práci a k tomu nám dal lekci z produktivity.

Druhá porážka v řadě vyhnala z Old Trafford optimismus a vrátila nás zpět do reality. Ne, opravdu nebudeme porážet každého, pokud nebudeme schopni měnit způsob hry během utkání a reagovat na účinnou taktiku soupeřů za pochodu. Proti Karamelkám i Blues nám sice několik hráčů ze základní sestavy kvůli zraněním chybělo, ale to nemůže být pro klub, jakým je Manchester United, výmluva. Do jisté míry nám tyto porážky ukázaly, kde máme slabiny a na čem je třeba pracovat. Uvědomili jsme si zároveň, jak důležitým hráčem je Carrick či neustále se zlepšující se stoper Jones, kteří vzadu chybějí. Na pováženou ale byly i střelecké suchoty, a tak se očekávalo, že poučeni z vlastních chyb duel s Baggies bez problémů zvládneme.

Družina okolo Tonyho Pulise zažívá sezónu jako na houpačce, ale vypadá to, že se nakonec zařadí do průměru Premier League a o výraznější úspěchy tak bude moci znovu usilovat v dalším ročníku. Samotný úvod sezóny se Baggies příliš nepovedl. Motali se ve spodní části tabulky nad hranicí sestupové zóny a jejich počínání bylo dosti mdlé a tým se nikam neposunul. Až začátkem roku se situace začala postupně zlepšovat a West Brom posbíral několik důležitých bodů zejména za výhry s West Hamem, Southamptonem či Swansea. Pak ale přišel březen/marec, který pro W.B.A. znamenal opět výkonností pokles. Z velké části za to mohly hlavně dvě porážky s Aston Villou. Villans nejprve uspěli v lize, aby následně vyřadili Baggies ve čtvrtfinále FA Cupu. Do tohoto poháru vkládali svěřenci Tonyho Pulise největší naděje na úspěch v této sezóně, jenže dál šel tým z Birminghamu a zklamání bylo na světě.

Od března vyhrál West Brom už jenom dvakrát a neočekávalo se, že by přidal třetí výhru v Divadle snů. Mužstvo táhne svými góly podobně jako loni Berahino, jenže je-li tento šikovný mladík soupeřovou obranou pohlídán, sám na to nestačí. Důležitou postavou je pak kapitán Darren Fletcher, který zamířil na Hawthorns v zimním přestupovém okně a měl se tak poprvé postavit proti svému bývalému týmu. Na Old Trafford se čekalo vřelé přijetí ze strany fanoušků.

Pro United neměl být tento protivník významnou překážkou, jenže předem není vyhraný žádný zápas, a tak k němu museli Devils přistoupit se vší vážností. Poté, co jsme v předchozích dvou utkáních prohráli a navíc nedali ani gól, hráči věděli, že nyní zkrátka musejí uspět a byli odhodlaní tři body získat. Máme za sebou těžké zápasy, které nás stály hodně sil, a tak tu bylo konečně utkání, které jsme potřebovali, a které nám mělo pomoct vrátit se na vítěznou vlnu.

Na marodce figurovali s drobnějšími problémy Carrick, Evans, Shaw a také Rafael, kterého nemá až do konce sezóny pustit na hřiště zlomené žebro. Starty Jonesea Roja byly s otazníkem. Van Gaal měl možnost zkusit obměnit sestavu a dát od začátku šanci třeba Januzajovi, Di Maríovi či po delší době van Persiemu, ale vše nasvědčovalo tomu, že zaběhnutý systém spíše zachová.

Manažer United nasadil do hry vcelku očekávanou sestavu, která na hrací plochu vyběhla v rozestavení 4-1-4-1. Před de Geou, který hájil naši svatyni, se seřadili zprava Valencia, Smalling, McNair a Blind. Pozici defenzivního štítu obsadil Herrera, kterého doplnili vysunutější Rooney a Fellaini. Vpravo v záloze operoval Mata, vlevo to byl znovu Young. Do základu se po svém zranění vrátil van Persie, který se představil na hrotu útoku. Kapitánskou pásku Rudých ďáblů nosil Wayne Rooney.

Zápas se uskutečnil v Manchesteru na Old Trafford, kde bylo během střetnutí zataženo se slabým deštěm; teplota 10 C°.

Button - První poločas

V ochozech vládla tradičně skvělá nálada a fanoušci dávali jasně najevo, že i když se někdy nemusí dařit, jsou připraveni tým podporovat o to usilovněji a jako vždy, věří ve vítězství. Všechno bylo nachystáno a hlavní rozhodčí Anthony Taylor tedy mohl dát pokyn k výkopu. United si hned od začátku přivlastnili balón, ale nikam se bezhlavě nehnali a rozhodli se soupeře rozebrat postupně. Baggies přijeli na Old Trafford s defenzivní taktikou, jejíž základ byl postaven na neobvyklých čtyřech stoperech v obranné linii. S výhledem na rychlé brejky byli tedy domácí zalezlí a nechali Rudé ďábly tvořit hru. V 5‘ dali fanoušci svým potleskem a skandováním najevo, že soucítí s Rio Ferdinandem, jehož manželka dnes podlehla zákeřné rakovině. Na hřišti se dlouhé minuty nezajímavého nedělo. West Brom pozorně bránil a United se snažili najít v jeho obraně nějakou skulinu. K tomu ale bylo třeba hru zrychlit a pokusit se soupeře překvapit, jenže to se nám moc nedařilo. Ve 12‘ de Gea v klidu chytil míč po slabé hlavičce Mulumbua. V 15‘ poslal od pravého rohového praporku pěkný centr do vápna Gardner, který si našel Lescott, ovšem jeho hlavička mířila jen do nastavených rukavic de Gey. V 16‘ se Herrerova střela změnila v prudkou přihrávku na van Persieho, jenž pálil z otočky a Myhill musel na zem, aby míč vyrazil. K dorážce se pak dostal Young, ale střela mu byla zablokována. Po následném rohu se k další střele dostal v 17‘ van Persie, jenže balón mířil do středu brány, takže skončil v náruči brankáře. V 18‘ de Gea bezpečně zachytil Mulumbuovu hlavičku. V 19‘ dal Fellaini do strany Youngovi, který postupoval vpřed, aby následně předložil balón van Persiemu, ale ten v dobré pozici v pokutovém území z první těsně minul levou tyč. United se pokoušeli obranu hostů rozhýbat, jenže ačkoliv byla naše souhra přesná, nebyla dostatečně rychlá na to, abychom mohli využít volných prostorů. Ve 28‘ skončila Lescottova hlavička z těžké pozice na vzdálenější tyči po rohovém kopu Brunta nad bránou. Vcelku nudný fotbal Rudí ďáblové občas oživili nějakou rychlejší akcí, ale jinak jsme sledovali nezáživný zápas bez tempa či vyložených šancí. United na hřišti jasně dominovali a drželi míč, ovšem gólový půst nadále trval. Ve 37‘ se fanoušci znovu připomněli svou podporou směrem k Rio Ferdinandovi. Ve 39‘ si Fellaini říkal o žlutou kartu, když zasáhl v osobním souboji do obličeje Yacoba, ale rozhodčí měl jiný názor. Úvodní dějství bylo prodlouženo o dvě minuty. Ve 45+1‘ pálil zprava Valencia, ovšem Myhill míč vyrazil. Před šestnáctkou se do něj ještě opřel Herrera, avšak mířil vysoko nad. Do šaten šlo za stavu – 0:0

Rudí ďáblové svého soupeře v pohodě přehrávali, jenže v poslední třetině hřiště byl prostor natolik přehuštěný, že přes něj nedokázal nikdo projít a dostat se do šance. Baggies nám se svou urputnou defenzivou nedovolili nic vážného a přijeli s jasným cílem, uhrát zde bod. Bylo tedy na týmu van Gaala, zda dokáže pevnou hráz prorazit silou či chytrostí. Každopádně bylo nutné zapnout na vyšší rychlostní stupeň, protože uspávací tempo soupeři náramně vyhovovalo.

Button - Druhý poločas

Obraz hry se moc nezměnil. West Brom chtěl United překvapit a nastoupit do druhé části aktivně, jenže ohrozit de Geu se mu nepodařilo. Míč tak měli po chvíli u nohou znovu Devils a dobývání Myhillovy brány mohlo pokračovat. Na začátku 49‘ napřáhl z dálky Rooney, nicméně pozorný a dobře postavený gólman jeho ránu lapil. V 55‘ zkusil z dálky štěstí van Persie, ovšem jeho skákavou střelu čekala Myhillova náruč. Šlo to ztuha a obrana týmu Tonyho Pulise držela pevně, ovšem United se rozhodli přiložit pod kotlem a v pokutovém území začalo být rušno. Přidalo se i publikum a hned to bylo o něčem jiném. V 60‘ převedli Devils pěknou kombinaci, ovšem Herrerovo zakončení z první mířilo vedle pravé tyče. V 62‘ udělil rozhodčí žlutou kartu McNairovi, který to přehnal s důrazem v souboji s Fletcherem a hosté měli navíc dobrou možnost k ohrožení de Gey z přímého kopu, protože faul se stal těsně před hranicí šestnáctky. Exekutorem byl Brunt, který prudkou ranou trefil ve zdi stojícího Olssona, od kterého se míč odrazil do sítě bezmocně přihlížejícího de Gey a šok byl na světě – 0:1

Tak už to ve fotbale chodí. Podobný gól se dal očekávat a my jsme museli pouze doufat, že se United konečně probudí a začnou se tlačit vpřed. Ihned po gólu připravil van Gaal první střídání. Místo Blinda vyběhl na plac Di María. V 67‘ trefil Mata svým centrem ruku ve vápně stojícího Lescotta, ale rozhodčí to nepostřehli. United zůstávali u míče, ale byli viditelně rozhozeni a marně vymýšleli nějakou kloudnou akci. V 73‘ trefil Valencia svým centrem ruku Berahina, který stál ve vápně, a tentokrát rozhodčí po poradě penaltu nařídili. Míč si na značku pokutového kopu postavil van Persie, jenže Myhill uhodl směr střely mířící k pravé tyči a ránu vyrazil. Trápení Rudých ďáblů tedy pokračovalo. V 75‘ pálil z přímého kopu opět van Persie, ovšem gólman jeho ránu kryl. Po následném rohovém kopu zahraném Di Maríou hlavičkoval vedle McNair. Na konci 76‘ poprvé střídali hosté. Na plac vyběhl Baird místo Mulumbua. Frustrace našeho týmu se stupňovala a přestávalo se nám dařit. Nervózní herní projev hrál do karet Baggies, kteří byli nad věcí a nepolevovali v koncentraci při defenzivě. V 80‘ podruhé střídal West Brom. Za Berahina naskočil Brown. V 84‘ přišla druhá změna na straně United. Dolů šel McNair a na plac vyběhl Falcao. Sázka na totální ofenzivu nám však vůbec nevycházela. Vysoké míče do vápna náš protivník pokrýval a nedovoloval nám dostat se do nějakého trvalejšího náporu. V 89‘ využili Baggies třetího střídání, když Gardnera nahradil Wisdom. Zoufalé a zároveň naprosto neúčinné dobývání brány nebralo konce. V 90‘ měl dobrou možnost van Persie, který se dostal k odraženému míči, avšak gólman jeho pokus zlikvidoval. K dobru byly nastaveny ještě čtyři minuty. Jenže, co se Rudým ďáblům nepovedlo za celý zápas, nedařilo se jim ani teď. V 90+2‘ pálil Di María z hranice pokutového území, ale po dalším zákroku Myhilla jsme zahrávali jen rohový kop, z něhož nic nebezpečného nebylo. West Brom tak odvrátil všechny ataky našeho mužstva a uhájil na Old Trafford šokující výhru nad Manchesterem United – 0:1

Button - Sestavy

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Valencia, Smalling, McNair (84‘ McNair), Blind (64‘ Di María) – Herrera – Mata, Rooney, Fellaini, Young – van Persie

Lavička: Valdes, Blackett, Jones, Pereira, Di María, Januzaj, Falcao,

Základní sestava West Bromwiche Albion: Myhill – Dawson, McAuley, Olsson, Lescott – Gardner (89‘ Wisdom), Yacob, Fletcher, Mulumbu (76‘ Baird), Brunt – Berahino (80‘Brown)

Lavička: Rose, Wisdom, Baird, Sessegnon, McManaman, Anichebe, Brown

Button - Statistika

Gól:  West Bromwich Albion – 63‘ Brunt

Žlutá karta: Manchester United – 62‘ McNair 

Návštěva:  75 454 diváků

Hlavní rozhodčí: Anthony Taylor

Asistenti na čarách: G. Beswick & P. Kirkup

Čtvrtý rozhodčí: M. Oliver

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

Manchester United

 

West Bromwich Albion

81%

Držení míče

19%

26

Střely celkem

6

9

Střely na bránu

3

5

Střely mimo bránu

2

12

Zablokované střely

1

10

Přímé kopy

13

9

Rohové kopy

3

3

Ofsajdy

0

23

Vhazování

16

2

Zásahy brankářů

9

10

Fauly

11

1

Žluté karty

0

0

Červené karty

0

Button - Náš další soupeř

Ligová sezóna pomalu vrcholí, přičemž o mistrovi je již delší dobu rozhodnuto. United ale mají stále o co hrát a všechny zúčastněné určitě velmi zajímá, na kterém místě nakonec skončí. Situace může být zase o něco jasnější po 36. kole Premier League, ve kterém pojedeme změřit síly do Londýna s Crystal Palace. Eagles mají na své poměry za sebou další slušnou sezónu, kterou zakončí stejně jako před rokem ve středu tabulky. Doma se ovšem Orlům moc nedaří, a tak uvidíme, zda dokážou svoji pevnost zvanou Selhurts Park uhlídat před hlavovými Rudými ďábly. Zápas je na programu v sobotu 9. května/máj s výkopem od 18:30 našeho čili středoevropského letního času (SELČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!