31/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Everton – Manchester United

Podrobná analýza dalšího utkání Manchesteru United. V dnešním článku se dozvíte, proč nastoupila právě tato sestava, jak utkání probíhalo, co utkání rozhodlo. Může se jednat o klíčové okamžiky na hřišti, ale zároveň o taktické chyby trenérů. Pokud milujete fotbal a chcete se na odehraný zápas podívat jiným, netradičním pohledem, tak je tento článek přesně pro vás. Pokud se vyžíváte v krátkých bulvárních spekulacích, tak můžete článek rovnou zavřít – nic užitečného tu nenajdete.

Pohledem ďábla analýza

Po prohře s budoucím mistrem nás čekal nepříjemný Everton. Minulý rok nás Karamelky porazili dokonce dvakrát. Celkově se nám v Goodison Parku poslední dobou nedaří. Z posledních 6 zápasů jsme tu vyhráli pouze jednou. Everton letos sice daleko zaostává za očekáváním, ale v novém roce ještě ani jednou neprohrál. Rozhodně nás nečekalo nic lehkého, ale to není proti Evertonu žádné překvapení.

Sestava Manchesteru United

K dispozici nebyl Jones, Rojo a Rafael, který si svým dalším zraněním pravděpodobně podepsal svůj letní odchod. Kromě těchto ztrát si pro nás van Gaal nepřichystal žádné překvapení.  V týdnu mě potěšilo především zařazení van Persieho do utkání rezervy. Van Gaal tím ukázal, že má pro všechny hráče doopravdy stejná pravidla a ani jeho oblíbenec van Persie už nemá výsadní postavení. Za tuhle věc ho velmi chválím.

Do utkání nastoupila téměř stejná sestava, které se příliš nedařilo proti Chelsea. Jedinou změnou byl návrat Blinda. Tady podle mě začal první problém. Na mysli nemám sestavu, ta byla v pořádku, ale především zbytečně přechválený výkon proti Chelsea, který byl z mého pohledu pouze průměrný, ale van Gaal i hráči si libovali, jak utkání dominovali. Plynule jsme na to navázali dnes. Trenéři si stěžovali na rozcvičování hráčů, které bylo bez zápalu, čímž vlastně řekli, že hráče dostatečně nenamotivovali. Tohle se mi vůbec nelíbí. Jednak ze strany hráčů, ale zároveň ani od trenérů. Není možné, abychom nebyli motivování proti Evertonu, který patří do širší špičky Premier League.

Základní sestava vs Everton 26.4.2015

Sestava Evertonu

Martinez vsadil na svou klasiku 4-2-3-1. Největším překvapením bylo určitě vynechání Mirallase, kterého nahradil pracovitý Osman. Tento tah jenom potvrzuje, že Everton nechtěl hrát příliš otevřenou partii, ale preferoval důslednější bránění a rychlé protiútoky. V defenzívě je Osman mnohem poctivější, takže tento tah byl zcela logický.

Na tomto utkání bylo vidět, že je Martinez mnohem zkušenější a už to není ten manager, který hraje za každou cenu krásný fotbal, ale naučil se reagovat na soupeře a vytasit i defenzivnější taktiku. Důležitou roli hrál také návrat Lukaka, který dokáže podržet míč a nenechá se lehce odstavit, což například takový Kone nedokáže.

První poločas

Nástup do zápasu jsme měli velmi ospalý. Už ve 4‘ jsme z prvního protiútoku inkasovali. Valencia prohrál hlavičkový souboj, Everton se dostal do situace 4 na 3, což by nebyla úplně neřešitelná situace, jenže McCarthy si to namířil mezi dvojici Blind – McNair, kteří si vzájemně dávali přednost a poté překonal de Geu. Nedostatečný důraz a návrat malého počtu hráčů. Není možné, aby šel po našem rohovém kopu do protiútoku ve čtyřech hráčích a my se báli jít do souboje.

Byl to krutý budíček, ale nepoložil nás. Právě naopak. Od 5 do 30 minuty jsme předváděli dobrý fotbal. Everton jsme zatlačili, ale především jsme si dokázali vypracovat dostatek šancí. Nebyly to úplně vyloženě šance, ale byly to dobré střelecké pozice, ze kterých bychom měli dávat góly. Jmenovitě šance Fellainiho, který si jí skvělým napadáním vybojoval sám. Dvě šance Herrery a hlavička Smallinga. Aspoň jeden gól jsme z těchto příležitostí měli vstřelit, ale  bohužel se nám to nepodařilo, za což přišel trest.

Ve 33‘ přišel nebezpečný protiútok, který ještě zachránil Smalling, ale z následného rohového kopu zvýšil na 2:0 Stones. I tentokrát prohrál hlavičkový souboj Valencia. Nutno uznat, že Stones to trefil parádně a měl i trochu štěstí, protože Young míč odhlavičkoval pouze do břevna. Každopádně velmi dobrá a přesná hlavička, která nás definitivně porazila. Od tohoto gólu to byla z naší strany bída. Psychicky jsme úplně odpadli. 

Druhý poločas

O poločasovou přestávku nahradil nervózního Fellainiho, Falcao. Je pravda, že Fellovi to dneska moc nešlo, ale oproti Falcaovi je to úplně jiný level. Radamela mi je líto, ale z jeho strany je celé toto angažmá úplná tragédie. Tato prohra rozhodně nebyla jeho vina, ale on hraje jako nějaký dorostenec, který přišel na zkoušku. Nezpracuje míč, prohraje každý souboj. Vůbec bych se nedivil, kdyby se tato jeho roční epizoda zařadila k výkonům Bebeho nebo Gibsona. Takovou zoufalost nečekal určitě nikdo, ale ani tak náš problém nebyl v jeho výkonu.

Jak už jsem zmínil v prvním poločase, tak po gólu Stonese jsme totálně odpadli. Naše hra byla ještě pomalejší, bez energie a nějakého chtíče s utkáním něco udělat, což nechápu, protože to bylo pouze o dva góly. Drželi jsme míč, ale chyběla nám myšlenka, individuální průnik a každý protiútok soupeře smrděl gólem, k čemuž se ještě dostanu později.

Průběh utkání podtrhl poslední gól Mirallase. Z mého pohledu se jednalo o ofsajd, protože Lukaku evidentně jevil zájem o hru. Nakonec míč přenechal Mirallasovi, ale při náběhu prokazatelně chtěl hrát, takže z mého pohledu je tohle ofsajd. Každopádně to teď nebylo vůbec podstatné. Ať už to byl nebo nebyl ofsajd, tak to na průběhu utkání vůbec nic nezměnilo. Valencia ten sprint úplně vypustil, čímž dal tečku svému tragickému výkonu.

Nedůrazný Blind

Už jsem to naznačil v článku, ale jedním z hlavních problémů naší defenzívy byl výkon Blinda. Samozřejmě úplně mimo byl také Valencia, který se namotal ke všem třem gólovým situacím a ve dvou měl dokonce hlavní úlohu, ale teď mi nejde primárně o tyto gólové situace. Jde mi o to, jakým způsobem jsme bránili protiútoky soupeře.

Tenhle problém máme prakticky pokaždé, když ze hry vypadne Carrick. V minulém zápase ho zastoupil Herrera, který ukázal, že i na DM by mohl být z fleku vynikající hráč, ale jeho potřebujeme vepředu, takže ho do toho nebudu počítat. Každopádně zpět k našim defenzivním záložníkům. S Carrickem problémy nemáme, ale jakmile chybí, tak Blind ho rozhodně nedokáže zastoupit.  Na beku podával Daley dobré výkony, ale tímto zápasem mi pouze potvrdil, že s tímto stylem bránění nás přejede každý vyspělejší tým. My v defenzivní záloze potřebujeme totiž hráče, který dokáže vyhrát individuální souboj a pomůže tak naší obraně.

Náš dnešní výkon bych přirovnal k výkonům Arsenalu. Vysoké držení míče, techničtí hráči, ale absolutní absence důrazu a agresivity. Byl to takový Arsenalský výkon s Artetou. Kdy začal Arsenal pravidelně vyhrávat? Když začal nastupovat Coquelin a přesně takového hráče potřebujeme i my. Někoho, kdo poskytne naší záloze jistotu, že soupeře nakope a dokáže zastavit protiútok. Arsenal tohoto hráče našel v Coquelinovi, my ho můžeme mít v Schneiderlinovi, kterého chtěl mimochodem Wenger koupit, než objevil právě Coquelina. Na obrázku vidíte statistiku srovnání defenzivních záložníků prvních čtyřech týmů.

Blind vs Schneiderlin, Matič, Coquelin, Fernando

Jak můžete vidět, tak Blind dominuje ve dvou disciplínách. Jsou to žluté karty a fauly. Ano, je hezké, že je to elegantní hráč a snaží se hrát čistě, jenže na postu defenzivního záložníka musíte umět také přitvrdit. Zpomalit protiútok pomocí taktického faulu. Ať už se jedná o nějaký menší faul nebo záchranou brzdu v podobě žluté karty. Jednoduše se nesmíte bát, že soupeři ublížíte. Zjednodušeně nemůžete vyhrávat, pokud budete mít na hřišti 11 „kamarádů“. Musíte mít v týmu taky tzv. „bad boys“, kteří za vás udělají tu špinavou práci. Carrick takový vyloženě není, ale jemu je 33 a dokáže to uhrát svou poziční hrou, kterou získáte až časem, ale ani on se nebojí zatáhnout za záchranou brzdu.

 Problém na křídlech

Druhým, neméně závažným problémem je naše absence individuálních průniků. Stejně jako proti Chelsea, tak i tentokrát s Evertonu nám chyběl hráč, který by dokázal udělat rozdíl individuálním průnikem. Nikdo nechce, aby začali kličkovat střední záložníci, ale pokud to nejde týmově, tak na křídlech jednoduše potřebujete hráče, který se nebojí, že ztratí míč. Nemá výčitky, pokud se mu klička nepovede. Myslí jen na to, jak udělá rozdíl. Tito hráči rozhodují velké zápasy. Stačí se podívat, jak často jsme obešli hráče v klíčových prostorech a hned je nám jasné, že individuální souboje naší předností rozhodně nejsou. Stejně jako proti Chelsea jsme zaznamenali v těchto prostorech jeden úspěšný průnik a znovu to byl Shaw.

Úspěšný individuální souboje vs Everton 26.4.2015

Young hráče nepřešel ani jednou, Mata jednou, ale to ještě uprostřed hřiště, což nic neřešilo. K čemu nám je, když má Mata 90% přihrávek, ale v drtivé většině je to všechno na jistotu? Ano, může to fungovat, což jsme mohli vidět proti Liverpoolu nebo City, ale ne dlouhodobě. My potřebujeme „soběstačné“ křídlo, které dokáže udělat rozdíl individuálním průnikem. Velmi dlouhou dobu nám trvalo než jsme nahradili Scholese, vlastně jsme to dokázali až letos Herrerou, ale náhrada šikovného křídla je úplně stejný problém, který nás také trápí už několik let. Jednu chvíli nás držel Nani, poté jednu sezonu Valencia, ale dlouhodobě se to nedařilo nikomu. Od odchodu Ronalda nikoho takového nemáme.

Na obrázku můžete vidět srovnání našich křídel s Hazardem a Alexisem, tedy typickým rozdílovými hráči. Třeba Angel má oproti nim velmi dobré statistiky, ale on je spíše tvůrce. Není to vyloženě driblér, kterého potřebujeme. Prakticky každý velký tým kromě Juventusu má takového hráče, ty nejlepší dokonce dva. V Bayernu je Ribery s Robbenem, v Realu Ronaldo a Bale, v Barceloně Neymar s Messim, v Chelsea Hazard a v Arsenalu Alexis. Takového hráče má dokonce i Liverpool ve Sterlingovi, ale Scouseři mají problémy někde úplně jinde.

Srovnání křídel Mata, Young, Di María, Hazard, Alexis

Závěr

Utkání nebylo dobré, to je nám všem jasné. Nicméně ani zdaleka nebylo nejhorší v letošní sezoně. Ano, prohra to byla vysoká, ale letos jsme hráli už několikrát hůře. Důvodem vysoké porážky byla nadstandardní efektivita Evertonu. Každopádně tohle rozhodně není výkon, na kterém se dá stavět. Těžko se na něm hledají pozitiva a jediná správná cesta bude zvítězit v následujícím utkáním proti WBA. Byl to tvrdý pád dolu a já doufám, že dostatečně poučný. Teď se musíme vrátit zpět na vítěznou vlnu.

Nejlepší hráči

Chris Smalling hodnoceníPro mě nejlepší hráč. Chris byl jedním z mála hráčů, kteří si odvedli svůj standard. Zachytil 6 přihrávek a často hasil situace za tragického Blinda. Svou část si odehrál dobře a těžko mu můžeme něco vytýkat.

 

 

 

 

Luke Shaw hodnocení

Druhým a zároveň posledním hráčem, který si zaslouží pochvalu, je Luke Shaw. Sice úplně nenavázal na vynikající výkon proti Chelsea, ale i dnes hrál velmi dobře. Jezdil po levé straně, byl aktivní a vytvořil dvě šance. Těmito výkony mi dělá doopravdy radost.

 

 

 

 

Nejhorší hráči

Nejhoršího byl Valenciu, který se namotal ke všem třem gólům. Letos Tony podává celkem kvalitní a vyrovnané výkony, ale dnes vyloženě vybouchl. Zaspal ve všech klíčových momentech a tenhle zápas si za rámeček určitě nedá. Těsně za ním byl Blind, o kterém jsem už dost řekl výše, takže nic dalšího už radši dodávat ani nebudu. Na pozici třetího nejhoršího si můžete dosadit prakticky kohokoliv.

Týmové statistiky

Týmové statistiky vs Everton 26.4.2015

Situace s de Geou

Smlouva s Davidem se nám začíná zamotávat. Já stále věřím, že podepíše, ale stát se může cokoliv. Teď je zbytečný o tom spekulovat. Ve vedení maximálně můžou zpytovat svědomí, protože základní problém je v tom, že jsme celou situaci nechali dojít až sem, kdy mu za rok končí smlouva. Každopádně dost spekulací. Z článků už dobře víte, že já sem spekulace nepřidávám a tuhle situaci s Davidem jsem nevybral kvůli tomu, že by byl výjimkou. Rozhodl jsem se to okomentovat kvůli tomu, protože mě zaujal výrok van Gaala na tiskovce – „nikdo není víc než klub“. Když jsem tohle slyšel, tak mě to doopravdy potěšilo. Hlavní byl totiž vždy klub, nikdy to nebyl hráč. To nebyl Cantona ani Ronaldo. V každém případě jsem doopravdy rád, ze van Gaal do sebe začíná dostávat hodnoty Manchesteru United. Tyhle hodnoty tady žily s Fergiem a vypadá to, že je Giggs dokáže předat i van Gaalovi, který je akceptuje, což je konec konců důležitější než jakýkoli odchod nebo příchod sebelepšího hráče.

 zdroj: fourfourtwo.com, footballuser.com, squawka.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!