30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Kontrola je klíčová

Kontrola je klíčovým bodem filosofie Louise van Gaala. Protivník vás nemůže ohrozit, pokud nemá míč. Manažerova pozápasová analýza tak obsahuje například údaje, kolik šancí si soupeř vytvořil.

Stálé držení míče je jeho mantrou; v sobotním utkání proti Aston Ville se tato čísla vyšplhala až na 76,37%, což je třetí největší číslo United za posledních deset let v Premier League. Vyšší procenta zaznamenali jen při vítězství nad Hullem 3:0 a v remíze s Fulhamem ještě za Davida Moyese.

Zlepšení v držení míče bylo od počátku van Gaalovým plánem, ale bylo jasné, že ono zlepšení nepřijde hned. Tuto skutečnost potvrzuje i statitika říkající, že jen jedno z devíti nejlepších čísel v držení míče, bylo zaznamenáno před listopadem.

Ďáblové byli horší v držení míče jen čtyřikrát, z toho jen jednou k tomu došlo na Old Trafford – při těsné výhře 2:1 nad Evertonem. Proti Manchesteru City měli United 48%, což je ve skutečnosti slušné číslo, protože Chriss Smalling se nechal vyloučit už v devětatřicáté minutě. V prosinci lépe drželi míč na svých kopačkách hráči Southamptonu a jednoznačně nejmenší procenta zaznamenali United na Emirates Stadium v listopadu.

Proto není pravda, že samo držení míče by vám vyhrávalo zápasy. Nicméně je povzbudivé, že van Gaalův styl hry je čím dál tím jasnější a efektivnější. Navíc i když je holanďan na lavičce pouze od léta, zaznamenal doposud nejlepší průměrné držení míče v sezóně (60.61%) za posledních deset let.

Pětkrát se za tu dobu Manchester radoval ze zisku titulu v Premier League. Není pravděpodobné, že by se něco podobného událo i v sezóně současné, ale stavební bloky pro další roky byly položeny. Taktiky Sira Alexe Fergusona byly rozdílné a úžasně efektivní, ale současný tým si už dobře zvyká na nové instrukce a nový styl, při němž kontrolují utkání, a doufejme, že brzy budou kontrolovat i náš společný osud.

zdroj: manutd.com

 

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!