27/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Fanoušci se učí milovat Fellainiho

Belgický ofenzivní záložník letos předvádí velice kvalitní výkony. Svůj názor na něj vyjádřil také jeden z redaktorů fourfourtwo.com.

Marouane Fellaini v souboji proti Hullu City

Účinný fotbal a na pohled krásný fotbal jsou dvě rozdílné věci. Ano, účinný fotbal může být na pohled nádherný a naopak, ale není to vždy pravidlem. Účinný fotbal je o vítězství a nádherný fotbal je o potěšení oka diváka.

Jak víme z minulosti, tak trofeje přináší účinný fotbal. Západní Německo v 70 a 80 letech, Juventus a AC Milan v 90, nebo později Mourinho. To byly skvěle sehrané týmy s velmi dobrou defenzivní organizací, využívající rozdílových hráčů v ofenzívě. Všichni měli přesně dané role.

Zatímco nádherný fotbal dokáže častěji potěšit oko diváka a většinou fotbalových nadšenců je považováno za atraktivnější, ale většinou tomu chybí to nejdůležitější – trofeje.

Manchester United prohrál jen 3 z posledních 24 zápasů. Z posledních 19 ligových zápasů prohráli jen 2. Fanoušci by měli oslavovat, ale van Gaal je neustále kritizován, že nehraje tím správným stylem (United way).

Z obětního beránka se stal hrdina

Byl terčem mnoha vtipů a právem se mohl cítit jako obětní beránek. Řeč je samozřejmě o Fellainim. Od svého příchodu byl ze všech stran mohutně kritizován. Jeho malátný běh, netradiční pohyby a účes nebo nepříliš velká technická vybavenost ho pravidelně dostávala pod palbu kritiky. A to přesto, že je Fellaini v posledních týdnech jeden z nejdůležitějších hráčů Manchesteru United.

Je čas pro fanoušky Rudých ďáblů a širší fotbalovou komunitu si přiznat, že Fellaini sice hraje jiný, netradičním stylem, který je ovšem velmi účinný. Podobnou změnu názoru už dříve udělal i van Gaal, který z toho momentálně těží. Dostal z něj to nejlepší a teď má specifického hráče, kterého nemá žádný jiný klub.

Marouane Fellaini se raduje z gólu proti WBA

Změna postu

Nejdůležitějším důvodem pro změnu Fellainiho výkonů bylo jeho přesunutí z pozice středního záložníka do ofenzivní zálohy, případně útoku. Jedním z velmi podivných kroků v minulém roce bylo jeho nasazování dokonce na post defenzivního záložníka. Moyes moc dobře věděl, jak efektivní je Fellaini v poslední třetině hřiště, takže jeho změna postu byla opravdu podivná.

Jeden z nejjasnějších příkladů jsou zápasy proti Liverpoolu, kde byl krásně vidět Fellainiho dopad na hru, pokud hrál blíže k brance soupeře. Minulou sezonu jsme byli zostuzeni 0:3, když hrál Fellaini v defenzivní záloze. Letos nastoupil v ofenzivní záloze a hra vypadala úplně jinak.

Nejenže dostal téměř dvakrát tolik přihrávek, ale mohl se také pohybovat v nebezpečnějších prostorech. Nabízí nám také další možnosti, jako například dlouhé míče. Samozřejmě to nebylo jen o něm, ale on svými výkony hodně napomohl.

Marouane Fellaini přijmuté přihrávky vs Liverpool pod Moyesem a LVG

Podobným příkladem může být hra United v posledních dvou ligových zápasech, ve kterých jsme praktikovali dlouhé míče na Fellainiho. Většinou to bylo do míst, kde se pohybují střední záložníci soupeře nebo blíže k levému okraji hřiště.  Výsledkem byla kontrola míče v prostorech, odkud můžeme soupeře ohrotit a dostat se do šance. Na pohled to nemusí být nádherné, ale je to neuvěřitelně efektivní.

Marouane Fellaini přijmuté přihrávky vs Tottenham a Newcastle

Spolupráce s ostatními hráči

Někteří fanoušci byli po zničení Tottenhamu v poměru 3:0 z týmového výkonu úplně vedle. Z výkonu, ve kterém hrál jednu z nejdůležitějších rolí právě Fellaini. Na postu podhrotového hráče, kde zaznamenal působivých 7 vyhraných hlavičkových soubojů, stejně jako proti Newcastlu. Na obrázku vidíte jeho spolupráci s Valenciou.

Marouane Fellaini vyhrané hlavičkové souboje vs Tottenham a Newcastle

Jeho schopnosti ve vzduchu jsou samozřejmé a jsou stěžením bodem naší hry. To, co z něj ovšem skutečně dělá volbu do základní sestavy je jeho cit pro hru. Fellaini má skvělou schopnost, že dokáže plně využít svých předností a dostat své spoluhráče více do hry.

Marouane Fellaini přihrávky na Valenciu vs Liverpool

Během letošní výhry s Liverpoolem si žádná dvojice hráčů nevyměnila tolik přihrávek jako právě Fellaini s Valenciou. Konkrétně si vyměnili 27 přihrávek, ale nejúčinnější byly ty, po kterých se byl Valencia schopný dostat do dobré pozice a z kraje hřiště vytvářet šance.

To bylo možné jen díky přímočaré hře United. Fellaini byl jakýmsi pivotem, na kterého směřovala většina míčů a on je poté předával kreativnějším spoluhráčům.

Proti Tottenhamu to bylo velmi podobné, ale tentokrát na opačné straně s Youngem. Tottenham je tým, který velmi kvalitně presuje, takže možnost překonat presing dlouhým míčem na Fellainiho byla k nezaplacení. Poté už jen následovala přímočará hra v poslední třetině hřiště.

Marouane Fellaini přihrávky na Valenciu vs Liverpool

Fellaini nemusí být nutně dlouhodobým řešením a spousta lidí může argumentovat tím, že nastupuje pouze díky nekvalitním výkonům Falcaa a zranění van Persieho, což je možná pravda. Jenže zároveň nemůžete popřít, že v této přechodové sezoně byl Fellaini platným hráčem týmu. Především v době, kdy nutně potřebovali a stále potřebují body kvůli kvalifikování do Ligy Mistrů.

zdroj:fourfourtwo.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!