01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Hodnocení: Liverpool – Manchester United

Hráči United vzali útok na TOP4 smrtelně vážně a nadělili tak svým příznivcům úžasný dárek, výhru na Anfield Road, patrně to nejcennější, čeho lze v samostatných zápasech Premier League dosáhnout. Někteří hráči podali skvělé výkony, některým to tolik nevyšlo. Jaké vysvědčení by jim za včerejší výkon napsali členové redakce a 230 fanoušků (v závorce)? Opět se jedná o průměry obou táborů, což zde musím uvést, protože komentáře v diskuzích pod už asi desátým hodnocením v této podobě naznačují, že to stále někteří jedinci nechápou.

 

David de Gea hodnoceníDavid De Gea – 6,1 (6,4)

Zápas bez jediného úspěšného zákroku De Gey jsme dlouho neviděli. Šla na něj jen jedna střela, kterou jej Sturridge za pomocí lehké teče Jonese propálil. Jestli tuto střelu mohl chytit, to nechám na diskuzi. David měl několik dobrých výběhů, kterými zastavil rychlé útoky Liverpoolu, při posledním z nich jej Škrtel škaredě pošlapal, snad bude mít tento incident disciplinární dohru. Rozehrávku také zlepšil, hodně jeho dlouhých výkopů bylo přesných, v čemž spatřuji rezervu, na které může makat, která jej odděluje od nálepky „dokonalý gólman“. Přece jen, v průměru dva ze tří dlouhých výkopů daroval soupeři.

 

Antonio Valencia hodnoceníAntonio Valencia – 6,6 (6,7)

Kdyby stejně dobře řešil situace, kdy má sám míč a může penetrovat obranu, jako maká, běhá a obětuje se pro tým, měli bychom nejlepšího pravého plnokřídelníka na světě. Valencia však čím dál více hraje na jistotu, radši počká na zbytek týmu a rozehraje přes Matu či Herreru míč do středu. To jsme dnes mohli vidět velmi poměrně často. Nejčastější přihrávková trajektorie byla Valencia -> Mata, 19 přihrávek. LVG mu pravděpodobně zakázal centrovat, protože se nepokusil ani o jeden, za to však pokazil pouze 6 přihrávek z celkových 75 a výrazně pomáhal při napadání a bránění. Jednou předvedl i hezkou kličku uprostřed hřiště a následný rychlý výpad vstříc bráně. Nesmiřitelní obhájci Rafaela by měli uznat, že tohoto hráče do současného kádru United potřebujeme.

 

Chris Smalling hodnoceníChris Smalling – 7,2 (7,4)

Tento obránce zraje jako víno, a to má ještě spoustu let do ideálního věku na tomto postu. V tomto zápase opět bavil vynikající poziční hrou, skvělým odebíráním míčů naprosto rafinovanýn, čistým způsobem alá Rio v nejlepších letech a třemi zachycenými přihrávkami v pravý čas. K tomu opět přidal pár ofenzivních výletů, při kterých obcházel hráče, jak kdyby měl na zádech číslo 7. Starý lišák Arséne moc dobře věděl, proč se o něj ucházel 2 přestupová období v řadě, momentálně patří k nejlepším obráncům Premier League a kdoví, možná i světa. Spolu s Jonesem dovolili nebezpečnému Liverpoolu pouze jednu střelu na bránu.

 

Phil Jones hodnoceníPhil Jones – 6,6 (6,6)

Ještě nedávno tvořili typologicky dokonalou dvojici chytrý a technicky nadaný Rio Ferdinand a neúprosný, jako skála tvrdý Nemanja Vidić. Človek ani nemusí být rasista, aby viděl náramnou podobnost s Chrisem a Philem. Phil opravdu dnes připomínal Vidiće se svými tvrdými náběhy na hráče, konkrétně na Lallanu, kterého čistě „sundal“ ve vzduchu a podruhé sejmul sprintujícího Hendersona opravdu nekompromisním pozdním zákrokem, za který jako zázrakem nedostal červenou kartu. V celém zápase byl v obraně bezchybný, předvedl bezpočet zákroků, odkopů či zachycených přihrávek, jeho rozehrávka nebyla tak napínavá jako u Smallinga, ale své si splnila. Celkově byla levá strana dnes o něco méně sehraná a tudíž i méně produktivní. Nicméně, věřím, že právě toto je naše nejlepší defenzivní duo.

 

Daley Blind hodnoceníDaley Blind – 6,3 (6,8)

Daley maká neuvěřitelným způsobem. Spolu s Valenciou jsou si typologicky podobní v tom, že nevypustí jediný souboj. Daley je k tomu pružnější a umí lépe podpořit ofenzivu, více si věří v situacích 1 na 1 a dokáže z toho těžit. Penaltu vybojoval právě on svým skvělým náběhem do vápna, kde se nechal zezadu při běhu nakopnout a bez náznaku filmování upadl. Jeho největší přínos hře však tkví v jeho napadání a obírání soupeře o míč, což se mu povedlo dnes celkem 6krát, pokaždé na své straně a půlce soupeře, když se Scouseři chystali založit útok. Střídal jej až na konci nastavení Marcos Rojo. Mým názorem je, že je momentálně platnější než mladý supertalent Luke Shaw, který se neustále hledá a zápasí se zraněními a sebevědomím. 

 

Michael Carrick hodnoceníMichael Carrick – 6,6 (6,6)

Michael dnes zahrál svůj slušný standart. Pozičně jako vždy skvělý, dokonce mi přišlo, že přidal více do kroku, když hledal ideální místo, na které si naběhnout pro nahrávku, občas se nebál vrhnout do ofenzívy. I v tomto zápase se dostal k zakončení, jeho pěkný dalekonosný projektil však nepřekvapil připraveného Mignoleta. Také mám ovšem pocit, že nejvíce zpětných nahrávek na De Geu šlo právě od něj, ale nemůžeme se za to na něj zlobit, pořád je lepší rozehrát na novo přes brankáře, než míč ztratit přílišnou snahou o kreativitu. Tato přílišná snaha pro nás byla v jednom případě málem osudná. Michael mohl míč přihrát dozadu, místo toho se však pokoušel obehrát protihráče, byl zdvojen, míč mu byl odebrán a vše to vedlo k naštěstí jedinému gólu Liverpoolu. Možná to bylo dáno typem zápasu, ale charakter jeho hry se změnil, už to není statická kotva, která volí ty nejjistější krátké nahrávky a boří protiútoky soupeře. Je na stará kolena běhavější, občas překvapí hezkým obejitím protihráče krytím míče, což je stará škola Roye Keana a rozdává méně přihrávek, zato však delších a útočnějších. Jistě si u něj pamatujete statistiky typu 97/110 přihrávek, z toho 25% dopředu. Dnes to bylo 44/51, z toho 48% dopředu.

 

Ander Herrera hodnoceníAnder Herrera – 7,9 (7,8)

Patří spolu s Valenciou a Blindem k triu nezastavitelných bojovníků. Má suverénně nejširší pokrytí hřiště a také škálu schopností, ze kterých tým United může čerpat. Je to opravdu komplexní záložník, který dokáže tvrdě zakročit, když je třeba, skvěle obírat míče (v tomto zápase jich vybojoval čistě 7) a nedat protivníkovi kousek prostoru k realizaci rozehrávky. Sám má velmi vyspělý cit na přihrávku, což předvedl nejen při prvním gólovém momentu Juana Maty, kterého vybídl úžasným passem za obranu. Jeho technika na míči mu také dovoluje se dostat k vápnu i do něj, kde hledá zakončení. Jedna z jeho střel byla zblokována, odražena k Matovi a vedla i k druhému jeho gólu. Málokdo čekal, že tím hráčem, který letos zkonsoliduje zálohu, bude právě mladý Ander. Zapojil se do (pro fanoušky Red Devils) velmi úsměvného incidentu, kdy nažhavený Gerrard 32 sekund poté, co o poločase vystřídal, nejprve nešetrně sejmul Matu a několik sekund poté jej chtěl pomstít Herrera, který na něj taky zaútočil skluzem, jenže jej minul, Steviemu ujely nervy a dupl mu na kotník, za což si vysloužil kousek červeného kartónu. Byl to jeho patrně poslední zápas proti United (má jít po sezóně do LA Galaxy), a dokonale tím podtrhl jeho celoživotní promrhaný potenciál v tomto klubu. Rozhodčí žlutou kartou odměnil i Herreru. V 83´ šel ze hřiště dolů za Radamela Falcaa, a jeho místo do konce zápasu zastoupil Wayne Rooney. 

 

Ashley Young hodnoceníAshley Young – 6 (6,2)

Po sérii skvělých výkonů dnes působil poměrně unaveně, možná byl i lehce zraněn po jednom nešetrném zákroku domácích. Nezapojoval se tolik do akcí, nebyl moc vidět a jeho ojedinělé centry šly mimo. 11 povedených přihrávek z pouhých 16 pokusů mluví za vše. Levé straně dnes dominoval Daley Blind. Van Gaal si toho byl vědom a vystřídal jej v 55´ za Ángela Di Maríu. 

 

 

 

Marouane Fellaini hodnoceníMarouane Fellaini – 7,7 (7,7)

Náš talisman hraje čím dál lépe. Letos vykazuje neuvěřitelný progress, díky kterému získal vstupenku do prvního týmu United. Kromě svého téměř bezchybného sbírání vysokých míčů (11 vyhraných hlavičkových soubojů z 15) dnes posílal zajímavé přihrávky, i když spolu s Rooneym je také nejčastěji posílal na nohy hráčů Liverpoolu. Také začal sprintovat bez míče a napadat rozehrávku, Louis Van Učitel byl na něj asi velmi přísný a „Big Fella“ asi chce hodně hrát v základu. Vzniká z toho symbióza, kterou musí nesnášet každý jiný tým Premier League, protože proti němu prostě hrát nechcete. Opět byl důsledný a dotěrný a tentokrát moc nefauloval, 4 nedovolené zákroky jsou u něj spolu s absencí žluté karty velmi přijatelná statistika. V prvním poločase byl jedním ze základních stavebních bloků pohledné hry United, v tom druhém se postupně ze hry vytrácel a byl vidět spíše při destrukci standartních situací Liverpoolu.

 

Juan Mata hodnoceníJuan Mata – 9,1 (9,2) MOTM

Tak tohle byl jiný Mata, tohle byl ten fotbalista, který se stal dvakrát za sebou nejlepším hráčem Chelsea. Juan byl dnes všude, spojoval obranu se zálohou a zálohu s útokem, snažil se při pressingu a byl hlavním ofenzivním hnacím motorem United. Překvapil skvělými náběhy za obranu z pozice pravého ofenzivního záložníka a vstřelil dvě znamenité branky. První nízkým obloučkem ke vzdálené tyči mírně z úhlu, kde si naběhl na majestátní přihrávku Herrery. Mignoleta míč lehce tečoval, ale pak dopadl k tyči a United mohli slavit vedení už ve 14. minutě. Druhý gól byl ovšem nejhezčím gólem United od nůžek Rooneyho proti City před několika lety. Mata sebral odražený míč po zblokované Herrerově střele z dálky, poslal jej na Di Maríu, který viděl, že si hned nabíhá do vápna, přesně jej našel a Mata z podobné pozice jako u své první branky vyhodnotil situaci tak, že trefil míč z první ve vzduchu nůžkami z boku a prostřelil nechápajícího Mignoleta podruhé. Snad tato vzrůstající tendence výkonů znamená, že se Mata v United našel, protože nám toho může dát opravdu hodně. 

 

Wayne Rooney hodnoceníWayne Rooney – 5,4 (6,1)

Nemastný, neslaný výkon kapitána, který byl korunován neproměněnou penaltou, která mohla znamenat naprostou potupu Liverpoolu. Ona penalta byla jedinou střelou našeho jediného útočníka v tomto systému, taky vám zde něco nesedí? Nedá se ani říct, že by hrál bůhvíjak týmově, ztrácel příliš mnoho míčů v situacích, kdy k tomu vůbec nemuselo dojít. Nešla od něj jediná nahrávka do šance. Ačkoli dobře napadal a spoustu toho naběhal, byl v mých očích nejslabším hráčem United společně s Ashley Youngem. Kdoví, proč tomu tak je, že je špatný v čím dál více zápasech oproti těm, kde předvede hvězdný výkon. Doufám, že si to schovává na domácí zápas proti City.

 

 

Střídající hráči:

 

 

Angel Di Maria hodnoceníÁngel Di María – 6,3 (6,1)

Naše nová sedmička nastoupila do zápasu 10 minut po začátku druhého poločasu za Ashleyho Younga, který neměl svůj den a působil, že hrál proti bolesti. Oproti svému předchůdci měl na hřišti o 20 minut méně, ale předvedl toho o nejméně 20% více (17 nahrávek z 23 pokusů, přihrávka na gól, 3 podařené kličky a centry). Některé breaky mohly skončit ohrožením brány, kdyby si lépe rozuměli s o něco pomalejším Rooneym, který se nestíhal pohybovat v prostorech, které by Di Maria mohl zaměřit přihrávkou či centrem. Fellaini už ke konci v ofenzivě také moc nepřispíval. Di María se ovšem připomenul několikrát i negativně, když daroval míč, což vedlo k nebezpečným protiútokům domácích. Předtím LVG řešil, jak vměstnat do jednoho týmu Rooneyho, RVP a Falcaa, teď mi přijde, že bude pro něj těžké vybalancovat, jak mít v týmu Herreru, Matu a Ángela. 

 

Radamel Falcao hodnoceníRadamel Falcao – nehodnocen

Přišel na hřiště v 83. minutě nabýt trošku sebevědomí, zaradovat se s týmem. Vystřídal Andera Herreru, který měl žlutou kartu a mohl jít potenciálně pod sprchy, LVG tedy nic neriskoval a do zálohy stáhl Rooneyho. Žádnou střelu či akci jsme od něj neviděli. Jeden vyhraný souboj o míč, dva prohrané, 3 povedené přihrávky, jednu nepovedenou. 

 

 

 

Marcos Rojo hodnoceníMarco Rojo – nehodnocen

Naskočil na posledních pár momentů podpořit vzdušnou sílu United, střídal Daleyho Blinda. Liverpool se k vyrovnávací šanci už nedostal a pokořili jsme Anfield Road v dalším legendárním zápase.

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!