05/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Sunderland + fotky

Ve 27. kole anglické Premier League vyzvali Rudí ďáblové na Old Trafford na souboj nevýrazný Sunderland. Bylo však jisté, že bojovný celek způsobí Manchesteru United v cestě za vítězstvím nemalé problémy. A tak tomu i bylo, zejména v prvním poločase, kdy svěřenci Guse Poyeta hrozili z protiútoků. United však byli lepším týmem a ve druhé půli ještě přidali, aby v konečném účtování obhájili roli favorita. Místy to bylo dost utrápené a naše souhra byla hodně mizerná. Trpělivost se nám ovšem vyplatila. Rozhodčí ukázal na nesprávného hráče a místo O’shea, který ve vápně fauloval Falcaa, vyloučil překvapivě Browna. To ale nic neměnilo na tom, že se Rooney vzápětí ze značky pokutového kopu nemýlil.

Následný nápor Devils, kteří usilovali o uklidňující druhý gól, korunoval dorážkou, kterou stanovil konečný stav 2:0. Dále už se oslabený Sunderland na nic nezmohl a umožnil nám utkání v poklidu dohrát. Právě náš kapitán patřil na hřišti k tomu lepšímu a náš tým po většinu hrací doby diktoval tempo hry a měl jednoznačnou převahu. Čekání na atraktivní fotbal se spoustou šancí a gólů ovšem dál pokračuje. Dnes bereme tři body, za které můžeme být rádi, příště nás ovšem podobný výkon může mrzet. Pod textem najdete několik fotografií ze zápasu.

MU SUN

Na místech zaručujících Ligu mistrů začíná být velmi těsno a při pohledu na tabulku snadno zjistíme, že situace je vážná a tlak se zvyšuje. Po nešťastné prohře na hřišti Swansea se Devils propadli na 4. příčku a celý další týden jsme pak měli hlavu plnou otázek, ale nedostávalo se nám jasných odpovědí. Vše se točilo kolem toho, co bude dál a pocit, že vlastně už nemáme nic pevně v našich rukou, se nás zmocňoval stále silněji. Povinná výhra nad Sunderlandem měla Ďáblům posloužit alespoň na čas jako prostředek ke zklidnění divokých vod a k nadechnutí se na naší cestě plné nečekaných překážek. Naše víra musí být bezmezná a ztrátu si proto snad nikdo nepřipouštěl.

Černé kočky aktuálně spadly až do kategorie pěti nejslabších celků v Premier League a drží se těsně nad hranicí sestupové zóny. Nevýrazné výkony týmu Guse Poyeta jsou odrazem celkové kvality kádru, který se sice může pochlubit několika kladnými vlastnostmi, ovšem v součtu s těmi zápornými musí na fanoušky soupeřů působit, jako adept na sestup. Díky poněkud nezajímavému fotbalu má Sunderland v tuto chvíli druhou nejméně produktivní ofenzivu v lize a jeho obavy o setrvání v Premier League tak rozhodně nejsou bezpředmětné.

V čem zaostávají Mackems v útoku, to se snaží suplovat alespoň v obraně. Notná dávka agresivity, nasazení a bojovnost z nich dělají nepříjemného protivníka, který v krizi dokáže odolat vytrvalému náporu a vzbudit v sobě zázračnou energii, která týmu pomáhá těžké časy přežít. Ne náhodou mají Black Cats na kontě už 13 remíz (z toho 7x 0:0), což je nejvíce ze všech týmů a radovali se z pouhých 4 vítězství z dosavadních 26 utkání.

I tyto informace, kterých by měl mít van Gaal pole všeho dostatek, byly ukazatelem jediného. Že je zapotřebí využít veškeré palebné prostředky a udeřit nemilosrdně a bez delších váhání. Bylo jasné, že sázka na útok, je ta správná a měla také zaručit vítězství. Tým postrádal pouze van Persieho a otazníky visely nad Carrickem Wilsonem. United museli ukázat Divadlu snů svou pravou tvář a podat skvělý výkon, který by zlepšil náladu v červeném táboře.

United vyběhli na hrací plochu v silné sestavě ve formaci 3-1-4-2. Tři tyče hájil de Gea. Před ním hráli v obranné trojici Smalling, Rojo a Evans. Defenzivním záložníkem byl Blind, kterého ve středu pole doplnili Herrera a Di María. Pravým wingbekem byl Valencia, nalevo operoval Young. Zbylá dvě místa v útoku vyplnili Rooney a Falcao. Kapitánskou pásku měl na své levé paži Wayne Rooney.

Dějištěm utkání byl manchesterský Old Trafford. Jihozápadní proudění vzduchu přinášelo nad Britské ostrovy teplejší deštivé počasí. Obloha tedy byla během duelu zatažená s deštěm; teplota 10 C°.

Button - První poločas

Ochozy stadionu vytvořily výbornou atmosféru a každý už netrpělivě vyčkával na okamžik, kdy bude míč postavený do středu hřiště za hvizdu píšťalky uveden do pohybu. Na hladký průběh střetnutí dohlížel pan rozhodčí Roger East. Devils začali dobře a od prvních minut si vytvářeli územní převahu. Mackems však podle očekávání vysunovali svůj pressing proti naší kombinaci a srdnatě bojovali o každý balón, jakmile se dostal přes půlící čáru. United zahrozili poprvé ve 4‘, kdy po centru Di Maríi od levého rohového praporku hlavičkoval ve vápně vedle levé tyče Rooney. Na druhé straně se jako první osmělil Wickham, jenž si po svém postupu vpřed navedl balón k ose hřiště a vypálil nepříjemnou přízemní ránu k pravé tyči, ovšem de Gea byl připraven a skvělým zákrokem vyrazil na rohový kop. V 7‘ pálil z dálky Defoe, který sebral míč Rooneymu, ovšem jeho rána skončila na tribuně. Poté co se oba celky uvedly prvními akcemi, začali mít United balón na kopačkách častěji a snažili se postupným útočením vyšachovat obránce Sunderlandu. Ve 12‘ se k odraženému míči ve vápně dostal Young, který jen o pár centimetrů minul pravý horní roh brány. V 16‘ si v naší šestnáctce připravil střeleckou pozici Defoe, avšak de Gea si s jeho slabou střelou poradil. Černé kočky dobře bránily a čas od času zahrozily rychlým brejkem, jelikož kombinace United nebyla úplně přesná a soupeř se našich zbytečných ztrát snažil využít. Hra nebyla moc plynulá a aktivní Sunderland zatím držel s Rudými ďábly krok. Ve 26‘ odcentroval z pravé strany Valencia, jehož přetažený centr si na zadní tyči zpracoval Young a ve velké šanci pohotově zakončil, jenže radost z gólu mu překazil O‘Shea, který dokázal ránu s pomocí horní tyče odvrátit a následné dorážky skončily vedle. Ve 30‘ byl před šestnáctkou faulován Di María, avšak sám postižený z následného přímého kopu z nadějné pozice pálil jenom do diváků. Aktivnější Manchester pokračoval ve svém obléhání pokutového území hostujícího celku, nicméně rychlý přístup a důraz bránících hráčů k větším šancím nevedl. Ve 34‘ napřáhl z dálky Young, jehož skákavý pokus minul pravou tyč. Ve 38‘ fauloval van Aanholt na hranici šestnáctky Herreru, z čehož plynula další dobrá možnost k ohrožení brankáře, který tentokrát po přímé střele Rooneyho pro jistotu vyrazil míč nad břevno. Po rohovém kopu Younga z pravé strany zakončoval ve vápně natěsno hlídaný Evans a byl to Larsson, kdo místo gólmana likvidoval další nebezpečí. United se zatím v koncovce trápili, ale i v závěru první půle nepřestávali útočit a bušit do semknuté obrany. Ani jedna přidaná minuta ale stavem zápasu nepohnula, a místo toho si žlutou kartu za faul vysloužil Valencia. Do šaten se tedy šlo za stavu – 0:0

Černé kočky mohly být zatím spokojenější. Dařilo se jim, i když s určitou dávkou štěstí, odolávat tlaku ze strany Devils a držely výsledek, který jim stačil. Do jejich velkého vápna šlo mnoho centrů, jenže hosté kralovali vzdušnému prostoru a s akcemi po zemi také neměli vážnější potíže, zvláště pak proto, že naše souhra byla i tentokrát pomalá a navíc i dost nepřesná. Několik dobrých šancí jsme i přes to všechno měli, jenže to by nás nesmělo zrazovat zakončení, čímž se naše dosavadní útočná snaha stávala neúčinnou. Bylo potřeba přidat a snažit se hrát jednodušeji.

Button - Druhý poločas

Po změně stran nachystal van Gaal první střídání. Na trávníku se už neobjevil Di María, jehož pozici zaujal Januzaj. Ani poté jsme sice přímočařejšího fotbalu z naší strany nedočkali, ovšem United zůstávali na míči a doufali, že pokud zůstávanou trpěliví, góly musí zákonitě přijít. Devils si mezi sebou moc nerozuměli a celkově se zdálo, že hrajíc víceméně na náhodu a prostě chtějí míč do brány nějakým způsobem dotlačit. Sunderland byl ve druhém poločase směrem dopředu neškodný a více pozornosti věnoval bránění, takže dostat se skrze jeho obranný val bylo o to těžší. Navíc se snažil aktivně napadat naši rozehrávku a Rudí ďáblové tak byli zaháněni do úzkých. Zůstávali jsme však aktivnější a podporu nám stále hlasitěji vyjadřovaly i tribuny. V 60‘ si v souboji s Valenciou pomohl nedovoleně Wickham, takže mohl Rooney poslat do vápna centr z přímého kopu. Ten odvrátil Reveilere na kopačky Januzaje, jehož rána z voleje minula pravou tyč. Z naší strany to bylo místy bezradné, ovšem nápor Devils postupně narůstal, až vyústil v 65‘ v pokutový kop. Falcao si v pokutovém území dobře zpracoval přihrávku vzduchem a byl faulován O’Sheou, ovšem rozhodčí překvapivě odpískal faul Brownovi, jehož kontakt s Falcaem byl jen minimální a ještě překvapivější proto bylo, když mu rovnou ukázal červenou kartu. Následnou penaltu v 66‘ přesnou ránou k levé tyči bezpečně proměnil Rooney – 1:0

Tak jsme se za útočnou snahu přeci jen dočkali odměny. Poté oba týmy střídaly. Sunderland udělal hned dvě změny, když Defoa nahradil Graham a post Wickhama zaujal Vergini. Za Manchester se přišel bít Fellaini, kterému místo přepustil Falcao. V 72‘ se zprava dostal do vápna Januzaj, který pěkně vystřelil, Pantilimon ovšem dobrým zákrokem ránu ke vzdálenější tyči vyrazil. United hru začínali kontrolovat, jenže to bylo stále jenom o gól, takže určitá nervozita na naší hře znát byla. Hosté ale byli v deseti až příliš rozhození na to, aby se zmohli na nějakou reakci. Převaha Devils byla evidentní, a k úplné spokojenosti to chtělo už jen pojistku. V 78‘ se k zakončení zpoza vápna odhodlal Blind, který svou skákavou ránou pořádně vystrašil brankáře Pantilimona, který si ale poradil a míč včas schoval před dotírajícím Rojem. Oslabení Mackems přestávali stíhat a museli si vypomáhat fauly. V 79‘ dostal za opožděný zákrok na Januzaje žlutou kartu van Aanholt. V 83‘ sáhl Gus Poyet k poslednímu střídání. Dolů šel Johnson, kterého nahradil Fletcher. V 85‘ jsme přidali druhý gól. Kombinace na hranici pokutového území Sunderlandu skončila na pravé straně u Januzaje, který přes obránce pěkně vypálil, gólman vyrazil ostrý míč jen před sebe, kde se pohyboval nekrytý Rooney, jenž pohotovou hlavičkou zvýšil stav na – 2:0

Střelec obou našich gólů byl následně střídán. Na plac vyběhl místo něj v 86‘ Mata. Po Rooneyho dorážce už jsme se mohli zcela uvolnit. Zápas spěl ke svému závěru a United už nechtěli připustit žádná další zaváhání. Utkání jsme měli bezpečně pod kontrolou a Černým kočkám jsme už k míči nedávali ani čuchnout. Sudí přidal navrch čtyři minuty. V 90+1‘ se po dalším útoku radoval z gólu Herrera, tomu byl ovšem po dorážce před bránou odmáván ofsajd. Manchester United tedy zápas v poklidu dohrál a může se radovat ze zaslouženého vítězství nad Sunderlandem – 2:0

Button - Sestavy

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Rojo, Evans – Blind – Valencia, Herrera, Di María (46‘ Januzaj), Young – Rooney (86‘ Mata), Falcao (68‘ Fellaini)

Lavička: Lindegaard, McNair, Carrick, Fellaini, Januzaj, Mata, Wilson

Základní sestava Sunderlandu: Pantlimon – Reveillere, Brown, O’Shea, van Aanholt – Johnson (81‘ Fletcher), Larsson, Cattermole, Gomez, Wickham (67‘ Vergini) – Defoe (67‘ Graham)

Lavička: Mannone, Bridcutt, Coates, Graham, Watmore, Fletcher, Vergini

Button - Statistika

Góly: Manchester United – 66‘ (penalta) a 85‘ Rooney

Žluté karty: Manchester United – 45+1‘ Valencia

Sunderland – 79‘ van Aanholt

Červená karta: Sunderland – 65‘ Brown

Návštěva:  75 344 diváků

Hlavní rozhodčí: Roger East

Asistenti na čarách: G. Beswick & R. West

Čtvrtý rozhodčí: M. Aktinson

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

Manchester United

 

Sunderland

75%

Držení míče

25%

21

Střely celkem

14

10

Střely na bránu

3

11

Střely mimo bránu

2

0

Zablokované střely

9

10

Přímé kopy

7

13

Rohové kopy

1

1

Ofsajdy

2

31

Vhazování

13

3

Zásahy brankářů

8

6

Fauly

11

1

Žluté karty

1

0

Červené karty

1

 

Button - Náš další soupeř

Následující 28. kolo Premier League je na programu během příštího týdne. Hráči Manchesteru United čeká výjezd na St. James Park, kde nás bude hostit celek ze středu tabulky – Newcastle United. Straky už vědí, že se do Evropy nepodívají a starosti se sestupem také nemají. Vždy se však dá něco zlepšovat a ani Magpies se se svou pozicí nechtějí uspokojovat. Duel s Devils pro ně byl velkou výzvou a svěřenci van Gaala se zase zoufale snaží urvat každý bod. Z toho nám vyplývala další remíza, jenže o tu tady přece nikdo nestojí! Už jen dodám, že to celé vypukne ve středu 4. března/marec ve 20:45 našeho čili středoevropského času (SEČ).

Fotografie ze zápasu:

 zdroj: facebook.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!