27/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Hra pod van Gaalem ve statistikách

Uznávaný internetový portál whoscored.com, který je známý především díky množství zajímavých statistik se zaměřil na hru Manchesteru United pod Van Gaalem. Co tedy říkají statistiky skombinované s názory redaktorů whoscored.com?

1Předem upozorňuji, že tento článek není mým dílem, ale kolegů z internetového portálu whoscored.com, který většina z vás pravděpodobně zná. Moje názory si můžete přečíst po každém utkání v rubrice „pohledem ďábla“, ale v tomto článku nepůjde o mé názory. Půjde o názory fotbalového portálu doplněné o postřehy legendárního Paula Scholese, s jehož názory sice často nesouhlasím, ale tentokrát se s ním víceméně ztotožňuji. Abych nezapomněl, všechny údaje se vztahují do zápasu s Burnley. Ligové utkání se Swansea v těchto statistikách tedy není započítáno.

„Sledování hry United mi momentálně nedělá žádnou radost, hra týmu Van Gaala nudí. Ve středu v noci porazili Burnley, ale bylo to Burnley, kdo měl mnohem lepší první poločas. V současné době je fotbal United mizerný.“ řekl legendární střední záložník, ale momentálně kontroverzní redaktor Paul Scholes

Bývalý středopolař United poměrně přesně popsal, jak moc pěší styl fotbalu hrají United pod van Gaalem, který prohlašoval, že minimum riskování je vina hráčů. Scholes dodal, že pokud by nepřihrával dopředu, tak by byl managerem vystřídán a posazen na lavičku. Pamatujete si bleskové protiútoky Cristiana Ronalda nebo Giggse? Fantastické góly Cantony či Rooneyho?  Vzpomínáte na vzrušení, které bylo během zápasů na Old Trafford? To je momentálně ztraceno někde v minulosti.

United vyhráli v posledním ligovém kole proti Burnley a Scholes utkání viděl z tribuny. Hosté napadali s odhodláním, intenzitou a nadšením, zatímco domácí, bývalí mistři Premier League předváděli nudný fotbal. O jejich vítězství 3:1 rozhodl dvěma hlavičkami v pokutovém území Chris Smalling a penalta van Persieho. Dalším soupeřem byl Preston a jejich jedinou šancí v prvním poločase byl přímý kop Di Maríi. Teprve po obdrženém gólu hru zrychlili a zkoušeli riskantnější přihrávky, po kterých Paul volá, jenže k tomu všemu byl potřebný impulz v podobně obdržené branky. I v tomto utkání vyhráli 3:1, ale dva góly byly fotbalově vytvořené a poslední padl znovu z penalty. Je výmluvné, že hráči opravdu začali hrát až v momentu, kdy skutečně museli. Poté zápas otočili, i když k tomu pomohl také nasimulovaný pád Rooneyho.

Tento Rooneyho gól byl jeho prvním za posledních 15 hodin. Byla to teprve jeho čtvrtá střela na branku v tomto kalendářním roce (další tři vyslal v domácím utkání proti Cambridge). Byl to také teprve čtvrtý gól v roce 2015, který vstřelil Rooney, Falcao a van Persie dohromady. Pokud to nazveme mizerným počinem, tak to bude znít možná tvrdě, ale když se na to podíváte reálně, tak je to těžké popřít. Jak je něco takového možné s ohledem na počet utracených peněz z letního přestupového termínu?

Dobrý příkladem je Aston Villa, která letos „drží“ žalostný rekord v počtu vstřelených gólů a její hra je vyloženě nudná. Lambertovi se podařilo něco zcela „mimořádného“. Z entuziastického, mladého, odhodlaného týmu vytvořil stagnující, stárnoucí skupinu hráčů, kteří si vůbec nerozumí. Nehrají vůbec efektivně a nutně potřebují změnu. V průměrném hodnocení mají na WhoScored nejhorší hodnocení v celé Premier League (6.77).

Tim Sherwood může být tím pravým mužem, který hráčům vštípí atraktivnější styl hry, což přesně fanoušci chtějí. Většina jeho kritiků vycházela z toho, že Christian Eriksen nastupoval ve  dvoučlenné střední záloze, což byla chyba, ale Tim ukázal, že chce hrát ofenzivní fotbal. Nicméně Aston Villa zdaleka nemá takové finanční prostředky, jakým disponují United, od kterých se samozřejmě očekávají úplně jiné ambice. Už jen vzhledem k tolika kvalitním, talentovaným hráčům, by měla hra van Gaalova týmu vypadat úplně jinak.

2

Jak již zmínil Sam Allardyce po zápase v Upton Parku – United hrají nejvíce dlouhých míčů( 78,4) v Premier League, ale to samo o sobě nemusí znamenat, že je jejich hra bez nápadu a nudná. Úspěšnost jejich přihrávek je 84,7%. Lepší úspěšnost má pouze City ( o 0,1%).Problém ovšem nastává v jejich přihrávkách směrem dopředu, kde jde pouze 29,7% směrem k brance soupeře, což je nejhorší statistika z celé ligy. Tyto statistiky potvrzují názor Scholese, že United hrají příliš na jistotu.

Mají druhé nejvyšší držení míče (59,2%), ale jsou až jedenáctí v úspěšných individuálních soubojích (18,1 za zápas) a devátí ve vytváření šancí (9,6 za zápas). Tento styl hry, který van Gaal podporuje učinil některé z jeho hráčů alibisty, kteří nechtějí kazit, tak raději zvolí jednodušší řešení.  Například Di María, jeden z nejlepší tvůrců v Evropě, který si minulý rok připsal 17 asistencí, je po zranění mnohem méně odvážný. Zatímco v prvních 10 zápasech vytvořil 31 šancí, což dělalo průměr 3,1 vytvořené šance na zápas, tak v posledních 7 zápasech vytvořil průměrně pouze 0,9 šance za zápas.

Není žádným tajemstvím, že se hráči United obávali pověstného fénu Sira Alexe Fergusona, ale jak zmínil Scholes, bylo to ze správných důvodů – nechtěli naštvat bosse spoustou  přihrávek na jistotu. Pod van Gaalem je to však jiné. On klade větší důraz na držení míče, což má za důsledek „smrtelné“ přihrávky mezi zadní čtveřicí a defenzivním záložníkem. Tento tým Manchesteru United se stal tím nejnudnějším z posledních let. Vzhledem k jejich finančním možnostem je fair říct, že jsou momentálně tím nejméně zábavným týmem v Premier League.

3

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!