05/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Southampton

Po třech zápasech venku si Rudí ďáblové zahráli poprvé v roce 2015 na Old Trafford. Stalo se tak ve 21. kole Premier League, ve kterém jsme přivítali Southampton. United doma body nerozdávají každému, jenže tentokrát to neplatilo. Tým Ronalda Koemana sice po většinu času jen bránil, avšak trpělivě čekal na svou šanci, která přišla a on ji využil beze zbytku. Jediný gól dnes Saints k vítězství stačil, protože bezzubá ofenziva United se znovu trápila a úspěšného střelce jsme ve svých řadách nenašli. Neškodní United odehráli dobrý zápas, jenže bez šancí se góly nedávají. Na třetí pozici v tabulce se tak vyhoupl Southampton, který v přímém boji porazil na Old Trafford United 0:1, čímž jsme navíc přišli o desetizápasovou sérii bez ligové porážky.

MU StNeuběhl ani měsíc co se Manchester United utkal se Southamptonem na St. Marry’s Stadium, odkud jsme si odvezli cenné tři body a zaznamenali druhé venkovní vítězství v sezóně. A tak přišel čas na odplatu. United drží třetí příčku, pouhý bod právě před Saints a o to větší náboj měl další vzájemný match. Bodové ztráty ve venkovních duelech způsobily, že se nám vedoucí dvojice Citizens s Chelsea vzdálila. Nicméně naše ligová neporazitelnost, trvá již deset zápasů a v domácím prostředí si udržujeme skvělou výsledkovou bilanci. A kdo ví, možná, že ještě hlasitě promluvíme do boje o titul, protože body ztrácí všechny týmy.

Máme za sebou vcelku úspěšné, náročné, vánoční období, marodka se vyprazdňuje, a tak se snad blýská na lepší časy, které nám přinesou více jistoty a celkové vyrovnanosti. Zatímco na hřištích soupeřů potřebujeme přidat, doma je to jiná písnička. Fanoušci vytvářejí hráčům výbornou atmosféru a ženou je vpřed. Ne jinak tomu bylo i proti Southamptonu, který ukazuje, že s útokem na účast v Lize mistrů myslí opravdu vážně, a že opravdu není náhoda, že nadále drží čtvrtou příčku. Před námi je ale ještě celá druhá polovina sezóny a stát se může leccos. Musíme nadále naplno bodovat, abychom neztratili se špičkou tabulky krok.

Button - Před zápasem

Tento zápas byl bojem o třetí místo v tabulce. Rudým ďáblům stačila k jeho udržení i remíza, nicméně si jej chtěli upevnit a v jejich vlastním zájmu bylo svému nejbližšímu pronásledovateli odskočit. Devils si na svého soupeře věřili. Po psychické stránce je na tom tým dobře, Louis van Gaal má k dispozici již téměř kompletní kádr a nám v cestě za hladkým rozjezdem do druhé části ročníku nic nestojí. S Di Maríou na hřišti je náš herní projev přeci jen o něčem jiné, takže se možná dočkáme i změny formace, která nám sice přinesla pozitivní výsledky, avšak samotná hra byla víceméně chaotická, bez nápadů v ofenzivě a celkově obsahovala mnoho nedostatků, díky kterým jsme v mnoha případech za našimi soupeři zaostávali. To vše je třeba ještě zlepšit. Nyní už se nebude na co vymlouvat. United jsou zpět v plné síle, kterou se budou snažit prodat na zeleném pažitu.

Southampton má sezónu skvěle rozehranou a stále velice reálně pomýšlí na pohárovou Evropu. Změna manažera, které se všichni tolik obávali, mu v podstatě prospěla, jelikož družina Ronalda Koemana míří vysoko. Vloni touto dobou se Saints nacházeli na 9. místě s 27 body. Nyní jich mají 36 a jsou čtvrtí. Koeman brilantně navázal na práci Pochettina a zcela nezištně pokračuje v jeho šlépějích. Začátkem prosince se jejich úchvatná jízda trochu přibrzdila, když zaznamenali hned čtyři ligové porážky v řadě včetně té od United, načež vypadli ještě z Capital One Cupu, když venku nestačili na Sheffield United.

Vypadalo to, že Southamtonu došel dech, a že začne tabulkou klesat, jelikož náročný program byl nesmlouvavý a i tým z jihu Anglie postihla zranění několika klíčových hráčů. Všechny zápasy s týmy ze spodu tabulky měli Saints za sebou a to těžší je teprve čekalo, nicméně vitalita tohoto celku je úchvatná, takže se vmžiku oklepali a už byli zpět na nohou a i zranění se dali postupně do kupy. Následovaly tak výhry nad Toffees a Eagles, remíza s Chelsea a pak tři body od Gunners. Nyní zajížděli do Divadla snů, kde chtěli na tyto výsledky navázat a udržet se v Big4, to které se už dere Arsenal s Tottenhamem a v závěsu se stále drží Hammers. Rozdíly jsou zde minimální, a komu nakonec spadnou do klína vstupenky do Ligy mistrů, na koho zbyde jen Evropská liga, se zřejmě dozvíme až na samotném konci sezóny.

Konkurence je tvrdá, takže nás čeká ještě velký boj. Red Devils zřejmě v zimním přestupovém období neposílí, jelikož zdravotní stav mužstva se za poslední měsíc rapidně zlepšil. Nejvíce nás zlobila obrana, které van Gaal stále vychytává mouchy, jelikož nový herní styl ji činí problémy. Nestabilita je však postupně eliminována a vše je nyní jen o zvyku a přizpůsobení se, jelikož stopery máme již zdravé. Podle slov nizozemského manažera by měla na hřišti hrát vždy nejlepší sestava, takže uvidíme, zda budou do hry ještě zapojováni mladíci, kteří mají velký podíl na naší současné situaci. Byla to pro ně ostrá zkouška. Ale oni obstáli a nyní musejí doufat, že dostanou šanci a své kvality ještě potvrdí.

Díky několika navrátilcům z marodky má van Gaal opět široký výběr, takže sestavu poněkud pozměnil. Rozestavení 3-4-1-2 však zůstává stejné. Před de Geou se vedle sebe seřadila stoperská trojice Jones, Smalling a Blind, které jistil defenzivní Carrick. S ním hráli ve středu pole vysunutější Rooney a Mata. Pravým wingbekem byl Valencia, vlevo hrál Shaw. O útok se staralo duo Di María, který dostal více volnosti a van Persie. Kapitánskou pásku si navlékl Wayne Rooney.

Střetnutí proběhlo v Manchesteru na Old Trafford. Západní proudění neovlivňovalo o víkendu počasí jenom u ve střední Evropě, ale také Britských ostrovech. Během duelu byla obloha zatažena, vál čerstvý vítr, avšak srážky se neočekávaly ; teplota 7 C°.

Button - První poločas

Divadlo snů praskalo ve švech a diváci už netrpělivě vyhlíželi úvodní hvizd. Nebylo se čemu divit. Od posledního domácího zápasu uběhly už více než dva týdny a podle toho také vypadala atmosféra, která byla opět výtečná. Píšťalku si vzal tentokrát do parády Phil Dowd. Saints zvolily na úvod svižnější tempo a doslova na United vlétli. Už v 1‘ se dostal do zakončení ve vápně dravý Clyne, ale jeho unáhlené zakončení zprava letělo vedle vzdálenější levé tyče. Hosté hráli aktivně a v plném nasazení, takže United měli problémy s rozehrávkou. Fotbalu to jenom pomáhalo, avšak Devils se nikam nehnali a snažili se hrát v klidu. Když bylo potřeba, přidali, aby získali balón, ale s ním na kopačkách jsme rozvážně kombinovali a raději hráli na jistotu, než aby zbytečně riskovali jeho ztrátu a případný protiútok. Southampton chtěl hrát rychlý fotbal po zemi, jenže skvělý přístup našich hráčů jim podobnou kombinaci nepovoloval. United tak měli míč ve své moci, vytvářeli si územní převahu a hosté byli nuceni se bránit. V 18‘ zůstal na hřišti ležet Alderweireld, který si při odkopu přivodil svalové zranění. Ve 21‘ se po nabídce od van Persieho opřel zpoza vápna do balónu Di María, ovšem jeho rána mířila vedle pravé tyče. Ve stejné minutě hosté střídali. Alderweirelda na trávníku nahradil Gardos. Utkání bez šancí po půl hodině trochu nudilo. Svěřenci Ronalda Keomana se k ničemu velkému nedostali, United měli sice kontrolu nad středem hřiště, ale naše rychlé akce obrana soupeře zastavovala už před velkým vápnem. Ve 35‘ dostal žlutou kartu Bertrand, který fauloval Valenciu. Obranný val Saints byl dobře organizovaný a Devils se přes něj nebyli schopni dostat. Ve 45‘ vystřelil zpoza vápna Di María, ale minul pravou tyč. Nastavena byla jedna minuta, ve které Devils vymysleli ještě jednu rychlou akci, ale tu zastavil ofsajd a první půle tak skončila výsledkem – 0:0

United dominovali tomuto utkání a soupeři jsme toho moc nedovolili. Aktivní pressing nesl své ovoce, a tak jsme mohli s míčem na kopačkách tvořit hru. Jenže šancí bylo velmi málo, protože Saints v obraně chyby nedělali a všechny akce Devils včas zastavovali. Náš tým fungoval výborně, každý makal a obrana byla zajištěná. Stačilo tedy už jen být efektivnější směrem dopředu a zpřesnit přihrávky na jeden dotek, abychom si vytvořili střeleckou pozici a mohli rozvlnit síť.

Button - Druhý poločas

Hráči vyběhli na hřiště s upravenými pokyny, avšak na nějaké dramatické změny to nevypadalo. Hosté se snažili udržet míč na kopačkách a kombinovat v okolí pokutového území Devils, ale de Gea mohl zůstat v klidu, protože obrana na něj žádnou střelu nepropustila. V 53‘ se po přímém kopu Rooneyho dostal k hlavičce ve vápně Jones, ale v tísni poslal balón nad. V 59‘ si žlutou kartu vykoledoval van Persie, který to přehnal s důrazem a poslal na zem Fonteho. V 61‘ Rudí ďáblové poprvé střídali. Dolů šel zřejmě lehce zraněný van Persie, kterého nahradil Herrera. V 63‘ podruhé střídal Ronald Koeman, jenž vyměnil Eliu za Tadiče. V 65‘ udělali druhou změnu Ďáblové, když pozici Shawa zaujal Blackett. United pokračovali ve své převaze, avšak nic nebezpečného z toho neplynulo. A když nebyli schopni nic vymyslet United, udělali to alespoň hosté. V 70‘ k tomu stačil nedůraz naší obrany, která jednou zazmatkovala, a bylo zle. Tadič udržel míč v šestnáctce a přihrál jej volnému Pellému, který z pravé strany trefil tyč! Jenže míč se odrazil zpět k Tadičovi, kterého si naši hráči přestali všímat, a ten z první poslal odražený balón do sítě mimo dosah Carricka, de Gey i Blacketta pozdě reagujícího v malém vápně – 0:1

Byla to hodně studená sprcha a mohli jsme pouze doufat, že se Devils rychle proberou a přidají plyn. Tadič ještě dostal žlutou kartu za svlečený dres. Bylo znát, že tento gól naše hráče rozhodil, ale na to nebyl čas. Museli jsme nadále útočit a tlačit se vpřed. V 72‘ jsme střídali potřetí a tedy naposledy. Za Di Maríu naskočil Fellaini. United se pochopitelně snažili rychle odpovědět, avšak defenziva Saints držela pevně. V 75‘ dostal žlutou kartu Pellé, který šlápl na nohu Matovi. V 76‘ neminula žlutá karta Carricka, který v osobním souboji fauloval Pellého. Nápor Devils narůstal, jenže nebylo kudy. V 78‘ centroval z levé strany Blind, jehož centr Forster nešikovně vyrazil k nohám stojícího ve vápně na pravé straně Maty, ale ten z první nedokázal z úhlu usměrnit balón do vápna a minul levou tyč. V 80‘ to byl znovu Mata, který po dalším centru Blinda pálil jen nad břevno. Hosté ve stejné minutě vyčerpali střídání, když hřiště opustil S. Davis, kterého nahradil Reed. Rudí Ďáblové se snažili vrhat všechny síly do útoku, jenže začínali být bezradní. Saints dobře bránili a hlídali všechny volné prostory. V 84‘ našel Valencia svým centrem Matu, ovšem ten pálil vedle pravé tyče. Byl to nevděčný boj, ve kterém měli navrch hosté. V 88‘ pálil po rychlém brejku vedle pravé tyče Pellé. Nastavení činilo pět minut. V těch si ale Saints pohlídali své vedení a United se k ničemu velkému nedostali. Závěrečné minuty změnu skóre neznamenaly a Manchester United tedy doma prohrál se Southamptonem – 0:1

Button - Sestavy

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Jones, Smalling, Blind – Valencia, Carrick, Mata, Rooney, Shaw (65‘ Blackett) – Di María (72‘ Fellaini), van Persie (61‘ Herrera)

Lavička: Valdes, Blackett, Evans, McNair, Fellaini, Herrera, Wilson

Základní sestava Southampton: Forster – Clyne, Fonte, Alderweireld (21‘ Gardos), Bertrand – Schneiderlin, Wanyama – S. Davis (80‘ Reed), Ward-Prowse, Elia (63‘ Tadič) – Pellé

Lavička: K. Davis, Gardos, Reed, Tadič, Targett, Isgrove, Long

Button - Statistika

Gól: Southampton – 70‘ Tadič

Žluté karty: Manchester United – 59‘ van Persie, 76‘ Carrick

Southampton – 35‘ Bertrand, 70‘ Tadič, 75‘ Pellé

Návštěva:  75 395 diváků

Hlavní rozhodčí: Phil Dowd

Asistenti na čarách: M. Mullarkey & D. Bryan

Čtvrtý rozhodčí: M. Oliver

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

Manchester United

 

Southampton

60%

Držení míče

40%

10

Střely celkem

9

0

Střely na bránu

1

8

Střely mimo bránu

5

2

Zablokované střely

3

12

Přímé kopy

11

3

Rohové kopy

5

2

Ofsajdy

2

29

Vhazování

21

0

Zásahy brankářů

0

9

Fauly

10

2

Žluté karty

3

0

Červené karty

0

21. kolo PL

Na úvod 21. kola Premier League hostily Černé kočky Liverpool, který slaví cenné vítězství díky jedinému gólu z první půle. Domácí dohrávali utkání v deseti a na vyrovnání se nezmohli. Blues doma přivítali Newcastle, kterému chtěli vrátit porážku ze St. James Parku, a také se jim to podařilo. Spodek tabulky je nadále velice vyrovnaný. Doma uspěli nováčci z Burnley a Leicesteru a vyhráli i Baggies. Naopak Citizens vydrželo vedení v Goodison Parku jen chvíli, a tak jen remizovali s trápícím se Evertonem, zatímco Spurs dovolili domácím Eagles utkání otočit úplně. V neděli Gunners bez problémů přehráli Potters.

Sobotní zápasy (12.1.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

13:45

Liverpool

0-1

Sunderland

16:00

Burnley

2-1

Queen’s Park Rangers

16:00

Everton

1-1

Manchester City

16:00

Chelsea

2-0

Newcastle United

16:00

Leicester City

1-0

Aston Villa

16:00

Swansea City

1-1

West Ham United

16:00

West Bromwich Albion

1-0

Hull City

18:30

Crystal Palace

2-1

Tottenham Hotspur

 

Nedělní zápas (11.1.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

14:30

Arsenal

3-0

Stoke City

 

Button - ZávěrTento match hodně ovlivnila opatrnější taktika obou manažerů. Byl to poněkud nudný zápas, kterému chyběly výraznější šance na obou stranách i zajímavé momenty a nakonec jej rozhodla jedna šťastná trefa hostů, která znamená třetí domácí bodovou ztrátu United v této sezóně. Oba brankáři moc práce neměli, zvláště ne v prvním dějství, v němž se o rozruch dějství nikdo nepostaral. Ďáblové měli více ze hry a díky aktivní hře měli balón na kopačkách častěji. Southampton asi počítal s otevřenější partií, jenže rychlý přístup našich hráčů a dostatečný důraz při pressingu hostům kazily plány. Ti si i přes vysoké nasazení nic velkého vytvořit nedokázali a naopak o balóny při kombinaci rychle přicházeli a museli tedy vyčkávat v semknuté obraně, s čím přijdou United. Ti měli dostatek času i prostoru, aby něco vytvořili, jenže čím blíže byli soupeřově bráně, tím hustější barikádu před nimi Saints stavěli. Zodpovědná defenziva se poctivě vracela a volno nebylo ani na křídlech, kde operovali Bertrand a Clyne. Tyto dva beky jsem pečlivě sledoval a vedli si opravdu dobře. Proto byli také Devils nuceni vést většinu útoků středem pole, kde bylo hodně těsno a ani takoví technici jako jsou Mata s Rooneym se o nějakou účinnou podporu útoku nezasloužili. V ofenzivě to opět drhlo, a i když jsme se snažili hru zrychlovat, jak jen to šlo, na obranu domácích jsme si nepřišli. Ale nemohli jsme čekat, že nám vítězství spadne do klína samo. A tak přišla facka, která nás měla probrat.

Pellého ránu odrazila tyč a dorážku přetavil v gól Tadič. To už se hrála druhá půle a United tedy museli rychle přidat a skóre otáčet. Jenže rychlá odpověď nepřicházela a jak čas ubíhal, bylo jasné, že dnes se s body můžeme rozloučit. Nepříznivý stav nás sice přiměl k větší aktivitě, jenže když si nevytvoříme žádnou pořádnou šanci, nemůžeme se divit, že góly nepřicházejí. Podle statistik jsme dokonce ani nevystřelili na bránu. Nejvíce možností měl Mata, ale ten ani jednou ze tří slibných pokusů bránu netrefil. Ke konci už Saints zkušeně natahovali čas a hubené vedení nakonec udrželi, protože Devils se k nějakému trvalejšímu náporu neměli. Celý tým United při tom pracoval dobře. Defenziva působila jistě a skvělý přístup a dostatečný důraz v osobních soubojích soupeře do šancí nepouštěl, jenže stačilo malé zaváhání, které Saints potrestali a bylo zle. Naše ofenziva se na žádnou odpověď nezmohla a z toho utkání vyšla naprázdno. Velkou chybou bylo hlavně to, že van Gaal nechal na hřišti jen jediného útočníka Rooneyho, takže jsme před bránou neměli patřičnou převahu. Nedá se nic dělat. Musíme se rychle oklepat a pokračovat dál. Hra už je lepší, ale teď nám pro změnu chybí větší síla v ofenzivě a střelecká produktivita. Manchester United byl lepším týmem, ale nevytvořil si žádné vyložené šance a prohrál na Old Trafford se Southamptonem – 0:1

Button - Náš další soupeř

Příští víkend bude Premier League pokračovat 22. kolem, ve kterém Rudí ďáblové pojedou na londýnský Loftus Road a budou usilovat teprve o třetí venkovní vítězství. Ambiciózní QPR se trápí a motá se kolem sestupových pozic. Doma však dokáže být velmi nepříjemným protivníkem a bude tedy nutné se na tento match dobře připravit. Jak je to s United na hřištích soupeřů všichni víme, a je nutné s tím něco udělat. Bylo by tedy záhodno potvrdit roli favorita a konečně získat tři body také venku. Utkání se bude hrát v sobotu 17. ledna/januar a začne v 16:00 našeho čili středoevropského času (SEČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!