01/03/2021

Hodnocení: Yeovil Town – Manchester United

Máme za sebou ne zrovna přesvědčivý postup do 4. kola FA Cupu, kdy jsme za pomocí dvou krásných gólů i přes totálně rozháranou mezihru (hlavně v prvním poločase) postoupili přes poslední celek League One (3. nejvyšší soutěž v Anglii), Yeovil Town. Jak si vedli jednotliví hráči, na to se podíváme v tomto výjimečně stručném hodnocení, jelikož chyběly detailní podklady obvyklých statistických center. Jak se lišilo bodování redakce a fanoušků (přes 200 respondentů, uvedeno v závorce)?

De Gea1David de Gea – 6,5 (6,5)

Naše gólmanská jednička dostala i v tomto zápase přednost před Andersem Lindegaardem, kterému jsem tento zápas moc přál. Šla na něj všehovšudy jedna střela. Tu ale Moore ve skvělé pozici, kterou mu darovali naprosto splašeným bráněním Smalling s McNairem, neproměnil, střela mu nesedla a de Gea ji pohodlně lapil. Více práce měl ve vzduchu, protože domácí hráli hodně vysokých míčů. Ke konci zápasu za něj zaskočil di María, který u tyče odvážně vyhlavičkoval jeden z mála pokusů domácích, který mohl ohrozit bránu.

McNairPaddy McNair – 5,6 (5,5)

V prvním poločase střídal hezké defenzivní momenty s naivními ztrátami míče. Vezl se s celkovým špatným výkonem United. V druhém poločase byl „vyzkoušen“ na pravém křídle, kde si podle mě vedl lépe než Smalling či Jones minulou sezonu. Je mnohem hbitější, dokonce i technický na míči, občas hezky obešel hráče a jeho střílená přihrávka z první, kterou našel Rooneyho, byla velmi pohledná.

Smalling1Chris Smalling – 6,2 (6,5)

Až na tu u McNaira zmíněnou chybou byl velmi konzistentní, hlavně ve vzdušných soubojích. Dalším pozitivem je, že se nezranil, a ačkoli měl v prvním poločase problémy organizovat obranu, v tom druhém to šlo o poznání lépe, když se hrálo klasickým stylem se čtyřmi obránci.

Blackett1Tyler Blackett – 5,3 (5,6)

Měl podobný herní projev jako jeho o něco málo mladší kolega McNair. První poločas děs a hrůza, neschopnost kloudně rozehrát. I u něj se ukázalo, že je lepší na pozici krajního obránce, je poměrně hbitý a nebojí se vtrhnout dopředu a jeho centry také nejsou k zahození. V United panuje tradice defenzivních univerzálů a tito dva kluci ji drží živou více než obstojně.

Rafael1Rafael da Silva – 4,7 (4,9)

Tohle byl zápas, ve kterém mohl vyniknout a zajistit si tak sympatie van Gaala, aby jej preferoval před Antoniem Valenciou, který (nalejme si čistého) je zatím lepším členem kádru. Herním projevem se mu to moc nepovedlo, nebyl to ten agresivní Rafael, neměl s kým spolupracovat, Wilson byl od něj daleko a Herrera mu také moc nepomáhal. Když už se dostal do zajímavého prostoru, totálně zničil akci nahrávkou, za kterou by i žák obíhával za trest hřiště. Byl střídán už o poločase, i když chtěl přes zlomenou lícní kost pokračovat ve hře, což LVG velmi nadchlo. Bohužel, bude údajně 6 týdnů mimo.

Shaw1Luke Shaw – 4,8 (4,7)

Mohl si s Rafaelem podat ruku. Jak výkonem, tak střídáním o poločase, vynuceném zraněním, v jeho případě opět kotníku. Sága tedy pokračuje. I v jeho případě platí, že je původně jeho záskok na pozici levého wingbacka, Ashley Young, lepším a produktivnějším hráčem. Několik rychlých křídelních ofenzivních výletů podnikl, ale většinou jen sběhl na střed před velké vápno, kde bezradně odevzdal míč Fletcherovi, který jej odevzdal soupeři.

Fletcher1Darren Fletcher – 3,6 (3,6)

Poslední hráč, který pamatuje vítězství v FA Cupu v barvách United. Jediný možný člen kádru, který dokáže zastoupit velmi vytíženého Carricka. Proti Yeovilu jsem očekával mnohem lepší výkon, čekal jsem, že se psychicky zvedne a bude dirigovat tým, kterého je vicekapitánem. Bojovnost do poslední minuty mu upřít nelze, bohužel to je jediná věc, za kterou jej lze chválit. Tolik ztracených míčů, špatných prvních doteků a neschopnosti zvolit dobrou přihrávku si nemůže žádný náš hráč dovolit. Občas se snažil poslat kolmý míč směr vápno, což se mu jednou vyplatilo, když hledal tuším Falcaa, ale míč zblokoval domácí obránce na Herreru, který vstřelil asi nejhezčí individuální gól United v této sezóně.

Rooney1Wayne Rooney – 5,6 (5,3)

V tomto zápase si mohl zahrát svou oblíbenou pozici, podhrot, každopádně působil často tak nějak mimo hru. Neviděl jsem ho se pořádně zapojit, bavíme se o Rooneym, podle některých jedním z nejlepších hráčů, co v posledních 10 letech běhal po anglických trávnících, o našem kapitánovi. O hráči, který by měl Yeovil svými schopnostmi a zkušenostmi naprosto rozložit. Možná za to může únava, přece jen dostává velmi pravidelné zápasové vytížení, ve kterém je i poměrně produktivní (11 gólů v 14 zápasech včetně reprezentace), každopádně i letos mě nechává prahnout po tom Wazzovi 5 let zpět, po tomto zápase opět o něco víc. Abych mu jen nespílal, měl i jednu střelu v prvním poločase, kdy hrubě minul roh brány a přihrál naprosto luxusně di Maríovi na jeho gól, který nás definitivně poslal do dalšího kola soutěže, kterou tolik toužíme vyhrát.

Herrera1Ander Herrera – 7,1 (7)

Ani on nepředvedl v prvním poločase nikterak oslnivý výkon, nebyl tím ideálním spojovacím článkem a jeho hra trpěla spolu s celým týmem. V druhém poločase jsme však hráli diamant s jeho parťákem ze Španělska, Juanem Matou a tehdy jsem ho začal vidět konečně přebírat míče, běžet s nimi dopředu, zkoušet hledat hráče v zajímavých pozicích a nezbývá mi, než si myslet, že 5-3-2 opravdu hrát neumíme, a tedy ani nemůžeme. Uvidíme, kam až van Gaalova trpělivost v tomto aspektu (nebo tvrdohlavost?) sahá. Ander byl zároveň se třemi pokusy i nejaktivnějším střelcem našeho týmu. Jeden z těchto pokusů byl naprosto výstavní gól, sám van Gaal jej označil přídomkem „class“, i když připustil, že měl trošku štěstí. Čert vem štěstí, toho v posledních letech moc nemáme, tak na něj máme občas v malých dávkách naprosté právo. K popisu gólu jen dodám, že to musíte vidět na vlastní oči, k Anderovi se od obránce odrazila přihrávka od Fletchera, ten se na vnější hranici velkého vápna otočil a z první vypálil prudký projektil, který se stihl ideálně vznést i klesnout, a upřímně, toto by nechytil ani Neuer, sedící na ramenou Danteho.

Falcao1Falcao – 5,4 (5,6)

Mám pocit, že se v zápase k ničemu nedostal, že byl neustále pokryt třemi a více hráči domácích, kteří mu minutu za minutou znepříjemňovali pobyt na hřišti. Byl snad nejvíce odříznutým hráčem United, člověk by si pomyslel, že „osa Smalling -> Herrera -> Rooney -> Falcao -> GÓL!“ by v tomto zápase proti třetiligovému týmu mohla fungovat, ale nestalo se. V 60´ byl logicky střídán di Maríou, který byl o poznání koukatelnější.

Wilson1James Wilson – 5,3 (5,2)

Podle mého skromného názoru ten lepší ze dvou útočníků. Přinejmenším aktivnější a nebezpečnější. Lépe kombinoval a vypracoval si celkem solidní šanci, střela mu však tolik nesedla. Byl v prvním půli snad jediným hráčem United, kterému se dařilo obcházet hráče, za mě pravděpodobně nejlepší hráč tohoto otřesného poločasu, pokud se něco takového dá vůbec určit. V druhém poločase už mu ubývaly síly, měl několik možností se vydat vstříc bráně, ale radši míč zasekl a nahrál do zálohy, čímž alespoň zajistil míč na našich kopačkách.

Evans1Jonny Evans – 5,1 (4,8)

Zranění Shawa a Rafaela v prvním poločase donutila Louise van Gaala k velké rošádě. Do středu obrany se postavil jediný defenzivní hráč na střídačce, Jonny Evans, který zatím svými výkony v letošní sezóně nikterak neoslňuje. V tomto zápase lehce uklidnil nervózní obranu, a jelikož jsme hráli o dost organizovaněji, neměl tolik defenzivní práce, domácí hrozili jen z občasné standartní situace, se všemi si však naše zredukovaná obrana poradila.

Mata1Juan Mata – 6 (6,1)

Když hrajeme diamant, hrajeme. Vypadá to na motto této sezóny, což tento zápas potvrdil. Stejně jako to, že spolupráce s Herrerou a di Maríou funguje. Jsou to kombinační hráči s rychlou myšlenkou a nepředvídatelným pohybem a hlavně oni udělali druhý poločas o dost snesitelnější podívanou. Kolikrát Mata uklidnil míč a citlivě jej rozehrál, to nám v prvním poločase chybělo, myšlenka. V momentální formě určitě patří do základního kádru United.

DiMaria1Angel di María – 6,9 (6,9)

Nahradil na poslední půlhodinu poměrně nevýrazného Falcaa. Ihned přinesl do naší hry oživení, rychlost, nebezpečí a také velmi hezky napadal. Ubíral poslední zbytky sil domácího týmu a jejich odpor totálně umlčel sprintem přes půl hřiště, do kterého ho vybídl Rooney, po kterém brankáři domácích nedal šikovným dloubáčkem šanci a zakončil tak skóre včerejšího zápasu na 2:0. Chci jej vidět na pozici útočníka, tam může být nejnebezpečnější a nejproduktivnější, s jeho rychlostí a zakončením. Určitě si toho je vědom i náš nový lodivod a jsem zvědav, jak na toto zjištění zareaguje.