03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Yeovil Town – Manchester United

Jak už bývá zvykem, vstupují po novém roce všechny týmy Premier League, včetně United, do pohárové soutěže zvané FA Cup. Ve 3. kole nás hostil tým Yeovil Town hrající třetí nejvyšší soutěž, tedy League One. Rudí ďáblové byli jasným favoritem, a i když van Gaal nechal odpočinout několik opor, nastoupili jsme v poměrně silné sestavě. Domácí ale hráli v maximálním nasazení a situaci nám hodně znepříjemňovali svou fyzickou hrou. Napadali naši rozehrávku, hráli tvrdě do těla a dobře bránili. United tak neměli dostatek klidu na rozehrávku a vpřed jsme se dostávali poměrně složitě. Místy jsme se s bojovným soupeřem hodně trápili a náročné střetnutí jsme rozhodli až ve druhé části. Utěšená rána Herrery, která nás uklidnila a pojistka v samotním závěru z kopačky Di Maríi znamenaly výhru 0:2 a postup do 4. kola.

YT MU

Jsme již v polovině ročníku. Manchester United se nachází v celkem slušné výchozí pozici pro jeho druhou část a aktuální situaci tak můžeme považovat za uspokojivou. Máme to rozjeté velmi dobře a vše bude záležet na Rudých ďáblech, aby tuto sezónu mohli i na jejím konci označit za úspěšnou. Vše bude záviset na našich dalších výkonech a výsledcích, které se nám daří postupně stabilizovat a zlepšovat. Stále to totiž může být mnohem lepší.

Po dvou venkovních remízách, na White Hart Lane s Tottenhamem 0:0 a na Britannia Stadium se Stoke City 1:1, ve kterých jsme ztratili důležité čtyři body, nás čekal třetí zápas v řadě venku. Do rozběhnuté Premier League se totiž muselo vtěsnat 3. kolo FA Cupu, které zaplnilo program hned první víkend nového roku. Prvním soupeřem Rudých ďáblů v tomto ročníku byl třetiligový Yeovil Town, který nás hostil na svém bez mála desetitisícovém stánku s názvem Hiush Park. Glovers pro nás neměli být žádnou větší překážkou, avšak žádný zápas není předem vyhraný.

Button - Před zápasem

FA Cupu zůstává po ligovém titulu jedinou trofejí, o kterou lze letos ještě bojovat a van Gaal i jeho tým by rádi tuto možnost využili. Je to už více než deset let, co Devils nejstarší fotbalovou trofej zvedli nad hlavu a v našem mužstvu už není hráč, který si tento moment pamatuje. V minulé sezóně opanovat soutěž Arsenal, který se tak s jedenácti prvenstvími vyrovnal právě Manchesteru United. Je pro nás velkou výzvou tyto statistiky opět pozměnit a osamostatnit se v čele získaných titulů už letos. Cesta k trofeji je velmi náročná, avšak v moci United určitě je dojít až k cíli. K tomu bylo na úvod potřeba postoupit ze třetího kola, v němž nás vyzvali Glovers.

Klub založený roku 1895 ve své historii žádné převratné úspěchy nezaznamenal a dokonce si ani nikdy nezahrál v nejvyšší soutěži. Yeovil působil ještě loni ve druhé nejvyšší soutěži, tedy Championship, avšak bídné výkony mu nedovolovaly konkurovat ostatním a kvalita mužstva na boj o záchranu nestačila. Glovers zakončili sezónu na samotném dně tabulky s pouhými osmi výhrami ze 46 zápasů. Sestup do League One ovšem pád klubu nezastavil. V současné chvíli je totiž tým poslední i ve třetí lize, a i když je chvost tabulky vyrovnaný a na záchranu je času dostatek, na nějaký vzestup to nevypadá. I přes tyto nezdary zůstává manažer Gary Johnson u kormidla Yeovilu a mohl se pokusit o překvapení proti Manchesteru United

Rudí ďáblové moc dobře vědí, že i tito trpaslíci dokážou odehrát velké zápasy a nezaleknout se nikoho. Kvalita obou týmů je možná diametrálně odlišná, jenže v samotném zápase se na hřišti často dějí pozoruhodné věci a i slabí soupeři dokážou rozdíl mezi týmy hodně rychle smazat. Zatímco favorité hrají většinou s hráči ze širšího kádru, outsideři nasazují do hry to nejlepší, co jde, a chtějí se na slavnější tým vytáhnout.

Stačí si ostatně vzpomenout na naše první a zároveň i poslední představení v letošním ročníku Capital One Cupu proti MK Dons. Potupná porážka 0:4 na Stadium mk je myslím dostatečným varování před podobnými protivníky. Ano, Louis van Gaal nechal tehdy hrát B-tým a na vývoj zápasu se ani nesnažil nějak reagovat, avšak z této chyby bylo nutné se poučit a tentokrát se ujistit, že vybraní hráči zápas zvládnout a postarají se o hladký postup.

Při pohledu na statistiky zjišťujeme, že jsme se s Yeovilem doposud utkali pouze dvakrát, a že od posledního duelu uplynulo už více než půl století. Na Glovers jsme v obou případech narazili v FA Cupu. Poprvé to bylo 8.1. 1938, kdy jsme ve třetím kole zvítězili na Old Trafford 3:0, podruhé se tak stalo po 2. světové válce dne 12.2. 1949, když v jsme v 5. kole vyhráli vysokým výsledkem 8:0 na Maine Road před více než 81 000 diváky. Tehdy nám byl stánek Man City naším domácím hřištěm, jelikož Old Trafford byl v té době rekonstruován.

Pro United zdánlivě snadný cíl, nicméně podceňovat podobné soupeře se opravdu nevyplácí, zvláště pak ne v FA Cupu. Louis van Gaal se tentokrát nemusela až tolik trápit marodka týmu, protože v plánu bylo otestovat několik mladíků a hráčů z rezervního týmu. Byla to také dobrá možnost pro hráče, kteří se ze zranění zotavili teprve nedávno. Bylo rozhodně z čeho vybírat a poskládat dostatečně silný tým, měla být snadná práce. Nic se však nesmělo ponechat náhodě.

Už samotná základní sestava byla dostatečným důkazem toho, že to United s postupem myslí opravdu vážně a zase tolik mladíků v ní nebylo. Hráli jsme v naší zaběhnuté formaci 3-4-1-2. Ani tentokrát se startu nedočkal Lindegaard. který zůstal jen na lavičce a mezi třemi tyčemi se tak objevil de Gea. Trio obránců obsahovalo jména Smalling, McNair a Blackett. Ve středu pole nastoupili Fletcher a Herrera, které z pravé strany doplnil Rafael a zleva Shaw. Rooney v roli playmakera doplňoval útočný tandem Falcao – Wilson. Wayne Rooney byl zároveň kapitánem United.

Zápas se hrál v Yeovilu v Huish Parku. Hrálo se pod zataženou oblohou bez deště; teplota 6 C°.

Button - První poločas

Fanoušci obou celků si tuto fotbalovou událost pochopitelně nemohli nechat ujít, takže byl útulný stánek zcela zaplněn. Hlavním rozhodčím byl pan Craig Pawson. Domácí začali aktivně a svým sympatickým počínáním nedávali United moc prostoru. Ve středu pole jsme viděli několik tvrdých soubojů a příznivci Yeovilu hnali svůj tým vpřed. V 6‘ zkoušel štěstí z dálky McNair, jehož střela byla hodně nepřesná. Devils začali hru brzy kontrolovat, ovšem Glovers hráli v plném nasazení a nic velkého nám nechtěli povolit. Fyzický fotbal mnoho šancí nenabízel. United ale nikam nespěchali. Jejich kvalita i technická vyspělost byly jasně patrné a naše souhra byla o poznání plynulejší než soupeřova. V 15‘ střílel zpoza hranice vápna z první Rooney, který minul levý horní roh brány. Yeovil dával do zápasu úplně vše a naší obraně přidělával čas od času dost práce. Osobní a hlavičkové souboje byly velmi bolestivé a nepříjemné a hra celkově dosti neurovnaná. Ve 20‘ se po centru Dawsona do vápna srazili hlavami McNair a Moore, kteří zůstali ležet na trávníku a museli být ošetřeni, což nějaký čas zabralo. Oba ale mohli s ovázanými hlavami ve hře pokračovat. Devils dobře kombinovali, ale byli možná až příliš opatrní a nechtěli nic riskovat, takže jsme se do zakončení dostávali velice málo. Ve 32‘ přihrál Herrera Wilsonovi, který střílel zpoza pokutového území, ale gólman Steer byl připraven. Ve 37‘ to na pravé straně skvěle udělal Wilson, který se dostal přes Arthurworreyho, ale ten jej fauloval, za což viděl žlutou kartu. S Rooneyho centrem z přímého kopu v blízkosti rohového praporku si ale obrana domácích poradila. Ve 40‘ zahrál před vlastním pokutovým územím rukou, což ale rozhodčí nepostřehli. V závěru poločasu domácí přidali, napadali naši rozehrávku a snažili se udělat vše, aby nám dali gól do šatny. Naši defenziva ale situaci zvládala dobře a de Gea se nejvíce zapotil při sbírání vysokých míčů. Ve 44‘ pálil zpoza šestnáctky Herrera trochu sobecky jen nad bránu. Nastaveny byly tři minuty. V nich se ale už nic zajímavého neudálo a tak se šlo do šaten za stavu – 0:0

Vcelku nudná první půle se sice nesla ve vysokém tempu, ale nesledovali jsme příliš pěkný fotbal. Částeně to bylo způsobeno kvalitou hřiště, ale především tím, že domácí hráli hodně do těla a na vlastní polovině zodpovědně bránili. Viděli jsme tedy velmi málo šancí, jelikož kombinace a pohyb United neměli potřebný efekt. Chyběl nám klid na kopačkách a to i při rozehrávce, protože nepříjemný soupeř hrál naplno a bylo jej plné hřiště. Vzadu vše fungovalo dobře, takže zbývalo vstřelit góly. Čekal nás ještě náročný druhý poločas.

Button - Druhý poločas

Po přestávce sáhl van Gaal hned ke dvěma střídáním. V zápase nepokračovali Shaw a Rafael, které nahradili Mata a Evans. Aktivita Yeovilu neustávala, takže byl zápas opticky nadále vyrovnaný. United měli ze hry mnohem více, ale kousavý protivník si nás k tělu nepouštěl. V 55‘ propadl centr z levé strany k nohám Moorea, ale jeho střela neměla potřebnou razanci, takže ji de Gea u pravé tyče chytil. V 60‘ Red Devils vyčerpali svá střídání, když byl z trávníku stažen Falcao, jehož náhradou se stal Di María. Ve 64‘ jsme se konečně dočkali. Nijak nebezpečně nevyhlížející akce šla přes Rooneyho k Fletcherovi, který přihrál Herrerovi, ten se opřel do skákavého míče a jeho krásná rána zapadla přesně pod břevno do pravého horního rohu brány – 0:1

Spadl nám velký kámen se srdce a radost z gólu byla obrovská. Herrera, který následně viděl žlutou kartu za nesportovní chování, to trefil opravdu skvěle, ale to nic neměnilo na tom, že herně o moc lepší, respektive nebezpečnější, nejsme, jelikož bojovný protivník nás do pokutového území vůbec nepouštěl. V 68‘ byl před hranicí pokutového území faulován Di María a United tak měli dobrou možnost ohrozit Steera. Ještě před tím ale domácí střídali. Za Ralpha vyběhl na plac Eaves. Následný přímý kop Rooneyho ovšem skončil těsně nad břevnem. Glovers si poté vytvořili několik zajímavých příležitostí, ale naše obrana si se vším poradila. Většinu střel se nám dařilo zablokovat a standardní situace nám rovněž nedělaly problémy, což bylo dobře, protože stačil jeden nešťastný odraz a mohlo být zle. V 79‘ napřáhl zpoza šestnáctky Di María, který bránu vysoko přestřelil. Hra byla dosti neurovnaná a míč se nejčastěji pohyboval ve středu pole. United měli balón na kopačkách častěji, nicméně že by se jim dařilo diktovat tempo a soupeře přehrávat, se říci nedalo. Yeovilu ale viditelně odcházely síly a už nehráli v takovém tempu, takže se nám hrálo mnohem lépe a díky vedení jsme mohli být v klidu. Pomalu se blížil závěr utkání a nevypadalo to, že by domácí měli přijít s nějakým vzdorem. Rudí ďáblové soupeři míč moc nepůjčovali, ale sami se dopředu nehrnuli. Kdybychom svěřence Garyho Johnsona dorazili, bylo by hotovo. Takto měl protivníky stále naději a nechtěl se jí tak lehce vzdát. V 88‘ proběhlo dvojité střídání na straně Glovers. Dolů šli Dawson a Foley, které nahradili Berret a Hayter. V 90‘ bylo definitivně rozhodnuto. Domácí zahrávali na naší polovině přímý kop, který naše obrana odvrátila, aby Rooney následným pasem vyslal do úniku volného Di Maríu, který své sólo proměnil ve druhý gól, když překonal gólmana – 0:2

Museli jsme čekat dlouho, ale pojistka přeci jen přišla. Nyní už zbývalo jen v klidu zvládnout tříminutové nastavení a násilně poděkovat fanouškům za skvělou kulisu. Yeovil Town prohrál ve 3. kole FA Cupu s Manchesterem United – 0:2

Button - Sestavy

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Smalling, McNair, Blackett – Rafael (46‘ Mata), Fletcher, Herrera, Shaw (46‘ Evans) – Rooney – Falcao (60‘ Falcao), Wilson

Lavička: Lindegaard, Evans, Anderson, Mata, Di María, Januzaj, Lingard

Základní sestava Yeovil Town: Steer – N. Smith, Nugent, Arthurworrey, Ofori-Twumasi – Ralph (69‘ Eaves), Edwards, Foley (88‘ Hayet), Dawson (88‘ Berrett) – Gilllett – Moore

Lavička: Krysiak, Inniss, A. Smith, Berrett, Eaves, Hayter, Leitch-Smith

Button - Statistika

Góly: Manchester United – 64‘ Herrera, 90‘ Di María

Žluté karty: Manchester United – 64‘ Herrera

Yeovil Town – 37‘ Arthurworrey

Návštěva: 9 264 diváků

Hlavní rozhodčí: Craig Pawson

Button - Závěr

Na první pohled bezproblémový duel rozhodně nebyl procházkou růžovým sadem, avšak Devils zbytečně nepanikařili a vyšli z něho jako vítězové. Zápas nás stál hodně sil a energie, jelikož namotivovaný soupeř se slavného klubu nezalekl, nechal na hřiště vše a snažil se nám být vyrovnaným protivníkem, což se mu dařilo znamenitě. Náš tým nepodal zase tak dobrý výkon, takže jej tu nemůžeme vychvalovat do nebes, proti podobným soupeřům toho ale hráči moc nezmůžou. Uznání patří hlavně naší obraně, která udržela čistý štít a odrazila nepříjemné ataky Yeovilu. První půle byla velice náročná, jelikož domácí na nás vyrukovali vysokým herním tempem a zdravou agresivitou. Nedostávali jsme se do šancí, měli jsme problémy s rozehrávkou a souhra byla velice kostrbatá. Bojovný Yeovil toho sám moc nevymyslel, ale bojoval o každý balón a nevypustil žádný souboj. Naši hráči měli velký problém vymyslet nějakou kloudnou a plynulou akci, natož vytvořit si střeleckou příležitost. Šlo to hodně ztuha a gólů jsme se dočkali až po změně stran. Ve druhé části všechny uklidnil parádní ranou Herrera, jenže na obrazu hry se to moc neprojevilo. Naše defenziva musela řešit mnoho ošemetných situací, ale všechny zvládala a díky její obětavosti, bojovnosti i důrazu de Gea moc práce neměl, avšak co se týká ofenzivy, opět to žádná sláva nebyla. Útočníci byli díky hře Glovers odpojeni ze hry a pojistka v podobě druhé gólu nepřicházela. Síly ale domácím viditelně odcházely, a tak jsme závěr zápasu už zvládali bez větších starostí. Dočkali jsme se i kýženého druhého gólu, který obstaral po svém úniku Di María. A tak vše dobře dopadlo. I když jsme měli územní převahu, soupeře jsme neválcovali, jak by asi mnozí čekali, ale naopak jsme čelili velmi tvrdé obranné hře a se soupeřem jsme se pořádně natrápili a nic snadného to nebylo. Yeovil Town odvedli skvělou práci a dokázali se vyšvihnout k výbornému výkonu, z postupu se ale raduje Manchester United, který za sebou nemá přesvědčivé představení, ale potvrdil roli favorita a vyhrál v Huish Parku – 0:2

Button - Náš další soupeř

Z FA Cupu míříme zase zpět do Premier League, která pokračuje příští víkend 21. kolem. Manchester United bude hrát v novém roce poprvé na Old Trafford, kam přijede Southampton. Saints začátkem prosince/december několik bodů poztráceli a přepustili nám svou třetí pozici. Výsledkový výpadek byl ale zřejmě jen krátkodobý a tým Roberta Martineze se stačil rychle vzchopit. United doma ztratili body pouze dvakrát a očekává se, že ani tentokrát nezaváhají. Utkání je na programu v neděli 11. ledna/januar a zahájeno bude v 17:00 našeho čili středoevropského času (SEČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!