18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Pohledem ďábla: Stoke City – Manchester United

V dnešním článku se dozvíte, proč nastoupila právě tato sestava, jak vypadala naše hra, s jakou taktikou týmy nastoupily, které momenty utkání rozhodly a jak hodnotím celkový výkon týmu, ale také rozhodnutí samotného managera. Pokud jste samotný zápas neviděli nebo vám nejsou některé věci jasné, tak je tento článek ideální, vše vám vysvětlí a zároveň zpětně zhodnotí, zda byla daná rozhodnutí správná.

Pohledem ďábla analýza

Od posledního zápasu neuběhl ani týden, ale už jsme se přehoupli do nového roku. Rok 2014 pro náš milovaný klub nebyl úspěšný, ale já pevně věřím, že rok 2015 pro nás bude mnohem veselejší. Za sebe bych vám chtěl popřát šťastný Nový rok a kromě klasických věcí především dobrý pocit z hry našeho týmu. První zápas v roce měl vypadat určitě jinak, ale já nejsem pověrčivý, takže nějaké „jak na Nový rok, tak po celý rok“ přenechám někomu jinému. Já to vidím spíše jako jedno z mála škobrtnutí v roce 2015. Teď už pojďme na samotný zápas.

Sestava Manchesteru United

Hráči už se nám pomalu začínají vracet z marodky, ale několik důležitých hráčů na zápas ve Stoke fit pořád nebylo. K dispozici nebyl připraven Di María, Rojo, Fellaini, Blind ani Valencia. Naopak po zranění se vrátil Herrera s Januzajem, ale ani jeden z nich nebyl připraven na 90ti minutovou zátěž. Na rozdíl od zápasu se Spurs udělal van Gaal pouze dvě změny. První byla vynucená, protože na seznam zraněných přibyl Valencia. Young se tedy přesunul na pravou stranu a jeho místo zaujal Shaw. Druhou změnou bylo nahrazení McNaira Smallingem.

I tentokrát zvolil van Gaal rozestavení 3-5-2 a já s ním znovu souhlasím. Herrera nebyl připraven na celý zápas a Di María nebyl připraven vůbec. Výběr rozestavení 3-5-2 tedy hodnotím kladně. Hrát diamant bez naších dvou nejdůležitějších a nejdynamičtějších hráčů by nebylo nejchytřejším řešením. 3-5-2 se zvolilo především kvůli vysunutí krajních obránců, kteří měli za úkol podnikat ofenzivní výpady. To se nám v zápase vůbec nedařilo, ale plán to byl správný.

Nicméně mě zklamalo přesunutí Young na pravou stranu, protože na levém wingbacka patřil k našim nejlepším hráčům a dokonale ukazoval, proč se během absence Di Maríi rozhodl van Gaal pro tento systém. Na pravé straně byl Young poloviční, což se nakonec ukázalo jako jeden z klíčových bodů celého zápasu. Bohužel pro nás ho van Gaal nevyhodnotil správně. Formaci 3-5-2 tedy vybral správně, ale pozici Valencii měl zaujmout Rafael, aby Young mohl zůstat na své oblíbené levé straně.

sestava Manchester United vs Stoke City 1.1.2015

Sestava Stoke City

Mark Hughes postrádal jednoho ze svých klíčových hráčů – Bojana. Individuálně nejlepší hráč Potters chyběl kvůli lehčímu zranění. Nicméně ani tato ztráta neodradila kouče domácích od ofenzivní sestavy. Do základní sestavy vybral dva čistokrevné útočníky a Bojana nahradil ofenzivní záložník chcete-li ofenzivní křídlo Arnautovič.

Sestava našeho soupeře tedy byla velmi ofenzivní, ale svěřenci Marka Hughese hráli trochu jiným stylem, než jaký v letošní sezoně praktikují. V letošní sezoně se snaží hrát mnohem více po zemi. Hrají mnohem atraktivnějším stylem než v posledních letech, ale proti nám předvedli svůj klasický výkon z posledních let. Ignorovali přechodovou fázi, místo postupného útoku nakopávali dlouhé míče na Crouche, který je sklepával a nejvíce hrozili ze standartních situací. Jednoduše Stoke tak, jak je známe.

Průběh utkání

Jen výjimečně zápas nedělím do samostatných úseků, ale dnes to nemám do čeho rozdělit. Zápas měl celých 90 minut stereotypní, nudný až uspávací průběh. Po náročném silvestrovském vstávání nás sice okamžitě v druhé minutě probral Shawcross, ale to bylo na dlouho dobu vše. Obdrženému gólu ve většině případů předchází několik chyb a jinak tomu nebylo ani tentokrát.

Jednoduchý rohový kop, který směřoval na Crouche – ten míč prodloužil, což mimochodem dělá velmi často, ale podle slov van Gaala na to naši hráči byli připraveni. K míči se dostal Shawcross, který z malého vápna neměl žádný problém vstřelit úvodní gól. Každopádně při tomto gólu bylo vše špatně. Především byli hráči na tuto variantu připraveni, takže je to nemohlo, nebo spíše nemělo překvapit. Nejvíce do očí bijící bylo přebírání Crouche. Jak ho proboha mohl bránit Shaw? Samozřejmě hráči si to špatně přebrali, ale to je přeci základ. Shaw Crouche ubránit samozřejmě nemohl, takže mu to ani nevyčítám, ale tomuto gólu předcházelo právě zmatek při přebírání hráčů. Další chybu udělal Jones, ten nezachytil změnu pohybu Shawcrosse, který se tedy ocitl úplně volný na malém vápně.

Tento gól s námi samozřejmě otřásl, ale to může být výmluva na pár minut. Poté se hráči musejí oklepat a utkání dotáhnout do vítězného konce. My jsme sice vyrovnali díky gólu Falcaa, ale herně jsme nepředvedli prakticky vůbec nic. Jako největší problém jsem už klasicky viděl absenci pohybu uprostřed hřiště. Mata ani Rooney jednoduše nemají návyky střední ho záložníka. To je jejich dlouho budované myšlení, které jen těžko změníme. Nicméně je to fakt, se kterým je potřeba se smířit. Ani jeden z dvojice ofenzivních záložníků nechtěl míč dostatečně často, což byl základní problém, ke kterému se podrobněji vyjádřím v samostatném sloupku.

Utkání bylo stereotypní a nudné. Já jsem se celý zápas vyloženě nudil a nebavilo mě to. Po zápase se Spurs jsem cítil frustraci z neproměněných šancí, ale dnes jsem byl svým způsobem rád, že jsme neprohráli, protože jsme byli rozhodně horším mužstvem. Už klasicky jsme měli optickou převahu, ale vysoké držení míče není k ničemu, pokud jej nedokážete využít. Stoke začínalo bránit až na své polovině, takže jsme vlastně celý zápas dobývali dvoučlenný blok, který nenechával žádné prostory mezi liniemi.

Pokud soupeř brání hluboko, tak nejjednodušší možná cesta k prolomení jejich obrany je zvýšeným pohybem. Hráči musí chtít přihrávku a poté jí okamžitě přihrát dalšímu, měnit si pozice a využít momentu překvapení. Je to sice fyzicky náročné, ale ještě náročnější je bránit tento styl hry. Soupeř by postupem času odpadl, ale my jsme praktikovali tak uspávající hru, že hráči Stoke odpadnout ani nemohli.

Menší změnu přinesl příchod Herrery s Januzajem, ale ani oni dva to nedokázali dostatečně rozhýbat. Herrera přinesl do naší hry jednoduchost, ale právě v té jednoduchosti je krása. Přijmul přihrávku, rychle jí předal a okamžitě si hledal místo. Naprosto jednoduchá věc, ale v naší hře tolik potřebná. Záloha Potters musela více běhat, takže se v obraně začaly vznikat menší okénka, ale nebylo jich dost. Jednou volnějšího prostoru využil Mata, který vzduchem našel van Persieho, ale ten těsně minul.  Januzaj naopak předvedl několik ofenzivních výpadů, ale většinu situací řešil sobecky, takže z jeho úspěšných průniků vlastně nic nebylo.

Znovu problém uprostřed hřiště, porovnaní zápasů s Newcastlem, Spurs a Stoke + Carrick

Největší problém představovala dvojice Rooney – Mata. Oba jsou to ofenzivní záložníci, hvězdy, které chtějí sbírat body. Ať už jsou to góly nebo asistence. V žádném případě nechci křivdit Rooneymu a na jeho defenzivní návraty nezapomínám, ale to teď není podstata. Tady šlo už poněkolikáté o ochotu se nabízet. Pokud Rooney hraje na AM a pod ním hraje Herrera s Carrickem, případně Blindem, tak jeho pohyb není problémem, jenže proti Stoke na hřišti Herrera nebyl a jeho roli si měl Rooney s Matou rovnoměrně rozdělit, jenže ani jeden z nich nebyl ochoten tuhle černou práci podstoupit. Popis černá práce je většinou využíván v jiných situacích, především u hráčů, kteří se obětují pro tým při bránění, ale neméně důležitý je i jiný druh černé práce, ale ani jeden z této dvojice toho nebyl schopen.

Spousta z vás určitě namítne, že dělám závěry po jednom zápase, vždyť proti Newcastlu a Tottenhamu to fungovalo. Ano, v těchto zápasech to fungovalo, ale nebylo to dílem náhody, štěstí nebo počasí. Mělo to své důvody. Newcastle přijel jako tým zdecimovaný prohraným derby se Sunderlandem, ale přesto chtěl hrát téměř otevřenou partii. Z toho vyplývalo nedisciplinované dostupování a uzavírání prostorů,takže jsme měli spoustu místa, kterého jsme dokázali využít. Tottenham hrál naopak vysoký presing, který jsme překonávali jednoduchými dlouhými míči, ale při blokovém bránění také nechávali spoustu místa uprostřed hřiště, čehož využíval především Mata.

Zápas proti Stoke byl třetí zápas v řadě a znovu jsme narazili na naprosto odlišného protivníka, než kterým byly týmy Newcastlu a Tottenhamu. Stoke hrálo v hlubokém bloku(s občasným napadáním, ale to byly spíše výkřiky do tmy) a v tomto bloku hrálo velmi poctivě. Vyplňovali prostory mezi obranou a zálohou, prakticky zničily prostor mezi liniemi, čímž ze hry vymazali Matu. Byl to zdánlivě neřešitelný problém, ale nic není neřešitelné, ani nepřekonatelné. Vše jde nějak přelstít. Tenhle poctivý blok Potters šel přelstít jedině rychlými přihrávkami a neustálým pohybem. Záložníci by se museli přesouvat a běhání bez míče není nikdy příjemné. Časem by fyzicky odpadli a začali by otevírat více a více prostorů, čehož bychom museli využít. Takovou chybu udělali hráči Stoke jen jednou, někdy kolem 80 minuty, když se po rychlé kombinaci dostal k míči Mata, který vyslal van Persieho. Ten sice těsně minul, ale přesně takovéto situace jsme si měli vytvářet celý zápas, jenže bez pohybu navíc to nejde a nepůjde ani v budoucnu. Zjednodušeně hráči přihrají a stojí, což je samozřejmě špatně. Nicméně tohle není nový problém. Já už jsem na něj poukazoval na videu, kde jsou vidět akce Fellainiho, ale ono by se to klidně dalo použít na Matu či Rooneyho proti Stoke.

Neochotu ofenzivnějších spoluhráčů podpořil unavený Carrick. Na Carrasovi je vidět únava ze všech nejvíce. Míša už poslední roky není tím běhavým typem, ale i tak je vždy aktivní a chce míč. Nedělá nijak dlouhé a náročné náběhy, ale o míč si říká chytrými náběhy. Díky tomu je prakticky vždy volný a připraven přijmout přihrávku. Jenže v posledních zápasech na tyto chytré náběhy nebo spíše uvolnění nemá dost síly, takže je prakticky stále obsazený. Naše hra poté trpí, ale vzhledem k dlouhodobému zranění Blinda není možné Carricka v sestavě nijak nahradit.

Na Carrase se tu po posledním zápase strhla kritika a jako už po několikáté se tu prodává. Označuje se za hráče, který nám nemá co dát, což je samozřejmě blbost. Pro mě to není hráč, na kterém bychom měli stavět, ale důvodem není jeho nedostatečná kvalita, nýbrž vysoký věk a já chci, aby se tým netvořil na dva roky, ale na pět a více let, takže v základu upřednostňuju Blinda, ale kdo měl proboha nastoupit, když je Daley zraněný? Carras po svém návratu předvádí skvělé výkony a Blindovi je minimálně vyrovnaným partnerem, ale 3 zápasy během 10 dnů nezvládne ani spousta mladších hráčů, natož třiatřicátník Carrick, který na to stále jednoznačně má, ale musí být citlivě využívaný, což v posledních zápasech nebylo možné, protože za něj náhrada jednoduše nebyla.

Absence individuálních soubojů

Dalším velkým problémem byla absence Youngových průniků. Rozestavení 3-5-2 van Gaal vybral z toho důvodu, aby dodal krajním obráncům více volnosti a chtěl po nich, aby udělali rozdíl v individuálních soubojích. Young to v posledních zápasech plnil dokonale, jenže na utkání se Stoke byl nepochopitelně přesunut na pravou stranu hřiště. Musel si zvykat na novou pozici, ale především měl na druhé straně hřiště mnohem méně manévrovacího prostoru. Ashley má naučenou svou zasekávačku, kterou v posledních zápasech doplnil o centr levou nohou, čímž se stal méně předvídatelným, jenže na pravé straně bylo naprosto jasné co udělá, takže se nedostal vůbec k ničemu.

Pokud by byl na hřišti Di María, tak by to nebyl problém, ale ten na hřišti nebyl, takže když se o individuální průniky nepokoušel Young, tak se o ně nepokoušel nikdo. Mnohem více aktivní měl být Shaw, ale tomu citelně schází sebevědomí, takže jsem po pár minutách pochopil, že ani on nám tuto výhodu nepřinese.

Střídání van Gaala a jeho reakce na utkání

Začít můžu samozřejmě jeho aktivitou u postranní čáry, která vlastně ani neexistuje, ale to tu nechci řešit. Je to prostě jeho styl, s kterým nesouhlasím, ale je to tak. Musíme se s tím smířit a brát to reálně. Samozřejmě Fergie byl jiný a zvládal oboje, ale Fergie tady není a ani nebude. Já jsem se s tím už smířil, i když to bylo dost náročné. Roli motivátora u postranní čáry má tedy Giggs. Ze začátku sezony nebyl u lajny prakticky nikdo, ale  to bylo podle mě z důvodu neznalosti van Gaala, takže vlastně ani sám nevěděl jaké pokyny má předávat. Teď už je vše jasné a za tuto aktivitu u čáry přebral právě Giggs. Já se to snažím brát z toho pozitivního hlediska, takže to beru tak, že má Giggs více pravomocí, čímž nabírá rychleji zkušenosti, které se mu budou v jeho pozdější kariéře hodit.

Teď už pojďme konečně ke střídáním. Co se týče příchozích hráčů, tak nemám co vytknout. Všechny tři jsem na hřišti chtěl vidět. Horší to ovšem bylo s odchody. Naprosto nepochopitelně ze hřiště stáhl Falcaa, který byl viditelně aktivnější a živější než van Persie, na kterém je po Carrickovi nejvíce vidět únava, což je v jeho věku pochopitelné. Stáhnutí Falcaa byla rozhodně chyba. Negativně hodnotím také střídání Shaw za Januzaje. Adnan není obránce a na rozdíl od Younga bránit neumí, proto považuju jeho zařazení na wingbacka za blbost.

Tohle střídání navazuje na další bod, kterým je reakce na vývoj utkání. Byli jsme evidentně bezzubí, ale van Gaal vyměnil pouze post za post, což mělo na hru minimální vliv. Samozřejmě kvůli individuálním kvalitám Herrery s Januzajem se naše hra zvedla, ale pokud jsme chtěli jít vyloženě po třech bodech, tak měla přijít změna rozestavení. Měla přijít změna na čtyři beky a vysunutí jednoho hráče do zálohy s tím, že Januzaj by měl volnou pozici, aby si mohl hledat místo po celé šířce hřiště. Tohle van Gaal nezvládl a spokojil se pouze s částečným oživením. Při tomhle mi chyběly „koule“. Velký manager musí dělat velká rozhodnutí, a pokud je neudělá, tak skončí v průměru nebo těsně pod vrcholem. Vidím to tak, že se tentokrát van Gaal spokojil s bodem, čímž nám odkázal, že letos na titul reálně nemyslí, i když v rozhovorech říká něco jiného. Minule jsem Vojtysovi oponoval, že jsem rozhodnutí van Gaala neviděl jako remízové, protože na hřišti neměl dost možností, ale v zápase proti Stoke tam měl možností dostatek, takže měla přijít radikálnější změna.

Závěr – týmový výkon, nejlepší a nejhorší hráč

Týmový výkon hodnotím jednoznačně negativně. Není možné, abychom odehráli takový zápas. Respektuju kvalitu Stoke a beru ohled na naše absence, ale tenhle výkon byl jednoduše nepřijatelný. Můžeme remízovat po výkonu, který jsme předvedli proti Totenhamu, ale ne takhle. Byla to neuvěřitelná nuda, a kdybych si nezapisoval naše hrubky, tak bych pravděpodobně usnul. Takhle pokračovat rozhodně nemůžeme. Zklamal mě i van Gaal, od kterého jsem v dnešním zápase očekával mnohem více.

Nejlepší hráč je za mě dneska celkem s přehledem Smalling. Vyhrál několik důležitých soubojů, z obrany měl nejvíce práce, ale na rozdíl od svých dvou kolegů neudělal chybu. Od derby se City šel hodně nahoru a momentálně převyšuje dokonce i Jonese. Ze zbytku pole šlo jen těžko vybrat někoho dalšího, ale vypíchnu ještě Falcaa, který vstřelil gól, ale jinak toho taky moc nepředvedl. Bojoval s zpracováním, ale celý zápas dřel, dal gól a neustále se nabízel. Není jeho vina, že přihrávky od záložníků nedostával.

Za nejhoršího vybírám Rooneyho. Jestli má jít někdo příkladem, tak je to kapitán. Rooney proti Stoke příkladem rozhodně nešel a nebyl ochotný se obětovat pro tým(větším pohybem), což by jednoznačně měl. Mimochodem Rooney v druhém zápase po sobě nevytvořil ani jednu gólovou šanci. V těsném zápase za ním je Mata, který nepředvedl o nic lepší výkon, ale od něj bych tu větší aktivitu ani nečekal, protože na rozdíl od Rooneyho zdaleka nemá takový fyzický fond, aby se mohl nabízet jako střední záložník. Nicméně kromě pasu na van Persieho nepředvedl také vůbec nic. Třetím do party bude Evans. Zase vytvořil jednu šílenou hrubku. Každý zápas něco, vždy přijde s novou chybou. Já Evansovi věřím a nejsem za jeho odchod, ale další zápasy by si měl odpočinout a šanci by měli dostat jiní, protože není možné, aby v každém zápase vytvořil nějakou hrubku.

Statistiky obou týmů.

Týmové statistiky vs Stoke City 1.1.2015Na závěr přidávám ještě bonusové video fanouška, který dostal k vánocům lístky na zápas Manchesteru United.

zdroj: fourfourtwo.com, footballuser.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!