03/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Stoke City – Manchester United

Hned první den nového roku 2015 bylo v Anglii na programu kompletní 20. kolo Premier League, které otevřel souboj Potters s Manchesterem United, kteří změřili síly na Britannia Stadium. Nezačali jsme vůbec dobře, protože nepříjemný a agresivní protivník se dostal hned z kraje zápasu do vedení. A tak jsme museli skóre dohánět. United to nijak nerozhodilo a pokračovali jsme ve své hře. Navzdory semknuté defenzivě se nám podařilo vytěžit z našeho permanentního náporu vyrovnání, o které se ještě v první půli zasloužil Falcao. Jenže vytrvalá herní převaha přinášela jen velmi málo šancí, kterých ani ve druhé části zápasu moc nepřibylo. Devils byli lepším celkem, avšak Begoviče se nám zaměstnávat nedařilo. Domácí ke konci trochu přidali a hru vyrovnali, takže se i naše defenziva musela mít na pozoru. Skóre se ale už nezměnilo a oba protivníci se tedy rozcházejí smírným výsledkem 1:1.

MU SC

Mnozí fanoušci se ještě ani nestihli probrat z dlouhé noci plné oslav a vítání nového roku a už tu byl další match. Rudí ďáblové tudíž měli úplně jiné starosti a něco podobného si nemohli dovolit, protože museli být plně připraveni na výjezd na hřiště Stoke City. Zvláště proto, že bilance venkovních zápasů pro United není příliš příznivá. Body ale potřebujeme jako sůl a po dalších remízách ve Villa Parku a na White Hart Lane bylo na čase venku bodovat naplno. Potters jsou velmi nepříjemným soupeřem a v domácím prostředí umějí potrápit každého, ale už to není ona pověstná nedobytná pevnost a tým Marka Hughese doma sice čtyři krát vyhrál, ale na druhou stranu čtyřikrát vůbec nebodoval. Odvést si odtud všechny body tedy není věc nemožná. Devils se stále dávají zdravotně do kupy a situace se lepší, nicméně van Gaal už zřejmě našel své koně, na kterých staví svou filozofii. Otázkou bylo, kolik sil dokázali United načerpat, jelikož náš herní projev se zlepšuje, což však úzce souvisí s tím, zda máme na hřišti ty správné hráče.

Button - Před zápasem

Devils mohli proti Stoke City svou šňůru bez prohry natáhnout už na desátý zápas. Naposledy jsme padli 2. listopadu/november na Etihad Stadium, takže to budou zítra už dva měsíce. Z této skutečnosti lze snadno vyčíst, že United se ubírají správným směrem, a i když musíme pracovat za pochodu a čelit různým nástrahám, onen pokrok je již dobře viditelný. Louis van Gaal navíc stále nemůže prohlásit, že má k dispozici kompletní kádr, takže se dá očekávat, že až se situace okolo zraněných defenitivně vyřeší, můžeme k už tak dobré formě přidávat další a další pozitiva a získat tolik potřebnou vyrovnanost výkonů a stabilitu.

Další zastávkou Manchesteru United byl malebný Britannia Stadium, kde hodlali Rudí ďáblové ukázat svou odolnost a trpělivost a zdolat houževnaté Stoke City. Tvář toho celku se do značné míry proměnila s příchodem Marka Hughese. Ten kolem sebe nashromáždil zajímavé hráče a vytvořil tým, který snad ani nebude potřebovat moc štěstí, aby se umístil v horní polovině tabulky. Stoke zlepšili ofenzivní stránku hry a zapracovali do týmu hned několik technických hráčů, což nebývalo zvykem. Pokud se totiž blíže podívéme na charakter kádru, možná se nebudeme stačit divit, kolik cizinců v něm najdeme. Začátky Potters v Premier League se výrazně liší od aktuálního stavu. Mužstvo je postaveno na mixu fotbalistů ze všech koutů světa, ale jak se zdá, cesta, kterou se klub rozhodl jít, by nemusela být úplným propadákem.

Výsledky týmu, který si zachoval týmovost, agresivitu a sílu ve vzdušném prostoru, hovoří za vše. O nějaké vyrovnanosti tu sice hovořit nemůžeme, jenže schopnosti týmu jsou na dobré úrovni a Potters už několikrát ukázali, že se mohou směle měřit i s těmi nejsilnějšími. Své o tom vědí celky Citizens, Spurs nebo třeba Everton. Ti všichni se museli v této sezóně v domácím prostředí sklonit před zarputilým soupeřem. Stoke ale naopak dokáže ztrácet body s papírově slabšími soupeři a Marka Hughes bude muset přijít na to, proč tomu tak je. Právě tyto duely brání týmu ve volném rozletu.

Momentálně se jeho mužstvo nachází v dobrém rozpoložení a pečlivě si brousilo zuby na United, kteří byli sice mírným favoritem, ale o to cennější kořistí pro Potters. Naši borci potřebovali velkou dávku odvahy, ale také energie. Museli jsme zůstat semknutí a pokusit se vytěžit něco z naší solidní produktivity při zakončení. Bylo tedy zřejmé, že ofenziva se výrazných změn nedočká. Nebylo by totiž rozumné narušovat sehranost týmu, ve chvílích, kdy to není nutné. Ani na ostatních postech se pak velké obměny nečekaly, ale jaká sestava na hřiště doopravdy vyběhne, zůstávalo znovu zahaleno tajemstvím.

Dobrých zpráv ohledně zraněných přibývá. Fit již jsou Rafael a Shaw, kteří by tak mohli dát vydechnout Valenciovi, jenž je lehce zraněný a Youngovi, který za sebou zanechává skvělé výkony, avšak síly je třeba doplňovat častěji, aby se předešlo svalové únavě a případným zraněním. Návrat hlásil také Smalling a připraveni byli už i Januzaj a Herrera. Naopak Di María, Blind, Rojo nebo Fellaini si budou muset na své další vystoupení ještě počkat. Podle dostupných informací už to však moc dlouho trvat nebude.

Van Gaal vsadil opět na jistotu, jelikož na nějaká překvapení či experimenty není nejvhodnější doba. Na hřiště tak vyběhla jedenáctka v rozestavení 3-4-1-2. Před de Geou ve stoperské trojici hráli Jones, Smalling a Evans. Před nimi v roli defenzivního štítu nastoupil Carrick, kterého ve středu pole znovu doplnili ofenzivněji ladění Rooney a Mata. Pravého wingbeka si tentokrát vyzkoušel Young, vlevo se představil Shaw. Příležitost přidat na své konto další góly dostalo v útoku opět duo Falcao a van Persie. Kapitánská páska United patřila Waynu Rooneymu.

Utkání se hrálo ve Stoke on Trent na Britannia Stadium. Obloha byla zatažená a očekával se mírný déšť. Bylo větrno, takže podmínky pro fotbal nebyly úplně příznivé; teplota 11 C°.

Button - První poločas

Stadion se pomalu plnil a o skvělou atmosféru tak bylo dobře postaráno. Hlavním arbitrem tohoto zápasu byl pan Michael Oliver. Samotný začátek Rudým ďáblům nevyšel a ti darovali soupeři už ve 2‘ jednogólový náskok. Stačil k tomu jeden špatně ubráněný rohový kop. Centr Arnautoviče z pravé strany dopadl na hlavu vytáhlého Crouche, kterého mohl těžko předskočit Shaw, Crouchova hlavička směřovala k nohám volného Shawcrosse a ten z první napálil balón do sítě – 1:0

Klání tedy ještě ani pořádně nezačalo a United už prohrávali a museli skóre otáčet, což v této sezóně není naše oblíbená parketa. Devils však zůstali v klidu, což bylo pro další průběh utkání klíčové. S balónem na kopačkách jsme se pokoušeli o rychlou kombinaci, jenže obrana Potters ukazovala, že se na nás dobře připravila. Byla dostatečně důrazná a její přístup a poziční hra nám dělala problémy. Její silnou stránkou zůstávají i hlavičkové souboje, takže jsme čelili ošemetné situaci. V 9‘ trefil Shawův centr ve vápně ruku Walterse, ale ten ji měl u těla a bylo tedy zbytečné žádat od rozhodčího penaltu. V 18‘ byl Rooney faulován před šestnáctkou domácích, ale z přímého kopu, který sám zahrál, bránu přestřelil. V 19‘ vyrobil velikou hrubku Evans, který v běžeckém souboji propadl a nechal se obrat o míč Dioufem, který přes Evanse navíc dokázal vzápětí přejít a úplně volný ve vápně si mohl de Geu vychutnat, jeho unáhlená rána však naštěstí mířila vedle levé tyče. United hráli aktivně a měli balón na kopačkách mnohem častěji, takže se Stoke stahovalo hluboko ke své bráně a vytvářelo neproniknutelný val. Devils do pokutového území posílali hodně centrů a snažili se zásobovat útočníky, jak jen to šlo, jelikož na stranách hřiště tak těsno nebylo, ovšem nalézt někoho ze spoluhráčů bylo hodně těžké. Ani rohovými kopy jsme si neuměli pomoc a šancí tak bylo velmi málo. Vytrvalý tlak United ale neustával a na konci 26‘ se nám podařilo vyrovnat. Van Persie vybojoval rohový kop, který z levé strany zahrál Rooney, jeho centr lehkou tečí za sebe prodloužil Carrick přesně na kopačku Falcaa, který byl ve správný čas na správném místě na chvíli volný a poslal míč do sítě – 1:1

Ukázalo se, že ani rohové kopy nejsou v našem podání úplně marné a stačí jen dobrý náběh. Velmi důležitá trefa přišla poměrně brzy, takže se nám hned hrálo lépe. Větrné počasí nebylo příjemné, avšak hrát se v něm zatím dalo. Tempo hry bylo poměrně vysoké na to, že se nehrál otevřený fotbal. Hru totiž zrychlovali Rudí ďáblové, kteří se snažili hrát jednoduše, a protože i jejich přihrávky byly často přesné, díky aktivnímu pohybu jsme protivníka i nadále přehrávali. Ve 29‘ centroval z přímého kopu do vápna Arnautovič, kde si na míč naskočil Cameron, ale jeho hlavička skončila vedle. Důležité bylo, že jsme ovládali střed pole a měli tak zápas pod kontrolou. Domácí sice občas zahrozili, nicméně de Gea mnoho práce neměl, protože naše obětavá obrana pracovala dobře. Směrem dopředu to šlo nadále hodně ztuha, nicméně United věděli, že čím více centrů do vápna pošlou, tím větší je šance, že si míč najde správného adresáta. Hlavní bylo, že jsme se nespoléhali jen na centry, ale zkoušeli to i po zemi středem hřiště. Potters byli ale dobře organizovaní, a když bylo nejhůř, pomáhali si fauly či zákroky na hranici pravidel. Devils zamykali soupeře na jeho polovině a nadále kombinovali v okolí pokutového území. Jen zřídka se nám ale podařilo najít skulinu, kterou balón prošel k některému z volných hráčů. S končící první půlí se obraz hry neměnil. Manchester měl územní převahu, ale Begoviče jsme moc nezaměstnávali. Nevycházely nám ani balóny za obranu, avšak hráči byli dostatečně trpěliví a nenechávali si hru znechutit. Nastavena byla jedna minuta, ale ta se hrát ani nemusela. Mužstva si šla oddychnout do šaten za stavu – 1:1

Zatím to byl takový učebnicový zápas, kdy favorit hned v úvodu inkasuje a musí skóre dohánět, což hraje do karet slabšími týmu, který se tak může o to více soustředit na bránění. Přesně to byl tento případ. United se podařilo alespoň vyrovnat a nyní bylo na nich, zda přikloní vedení na svou stranu. Měli k tomu dobré předpoklady, jelikož byli herně jasně lepším a aktivnějším týmem. Zbývalo jen této převahy využít a pokořit minimálně ještě jednou obranu Potters, na což měli Devils celou druhou pětačtyřicetiminutovku.

Button - Druhý poločas

United pokračovali ve své aktivitě a potvrzovali svou nadvládu nad hřištěm z úvodní části. Ďáblové byli při chuti, chtěli útočit a snažili se neustále něco vymýšlet. Setkávali se ale s odporem a cesta vpřed byla dobře hlídána. Obrana rozbíjela jeden útok za druhým a s míčem do pokutového území nás prakticky nepouštěla. Domácí ovšem sami nic nebezpečného vytvořit nedokázali, takže se soustředili hlavně na to, aby měli zajištěnou obrannou linii. Na 64‘ přichystali United dvojnásobné střídání. Dolů šel Falcao, kterého nahradil Januzaj a také Shaw, jehož nahradil Herrera. Došlo tedy k pozměnění formace, ale také zvýšení ofenzivní síly. United ale nesměli propadat vzadu, a tak jsme to s útočnými choutkami nesměli přehánět a někdo musel zůstávat vzadu. Na začátku 68‘ se dostal do zakončení ve vápně van Persie, který v těžké pozici jen těsně minul levou tyč. V 69‘ zahrozili domácí. Arnautovičův další centr z přímého kopu našel hlavu Crouche stojícího zády k bráně, který orazítkoval pravou tyč de Geovy brány! Balón se poté odrazil k Waltersovi, ale tomu ránu naši obránci zablokovali na rohový kop. Ten zahrál znovu Arnautovič a míč se po několika odrazech dostal k Dioufovi, který vypálil, jenže trefil jen obětavého Smallinga a tak z toho byl další roh, který už United ubránili. Domácí se tedy z dalšího gólu neradovali a řada byla opět na Rudých ďáblech. V 75‘ van Gaal střídal potřetí. Ze hry byl stažen Young, jehož post zaujal Rafael. V 80‘ pálil z dálky velice nepřesně Shawcross. V 81‘ střídal poprvé Mark Hughes, který vyměnil kus za kus, a místo Arnautoviče poslal na plac Assaidiho. Blížil se konec utkání, ve kterém se Potters dařilo hru vyrovnávat a United už nepůsobili tak nebezpečně. Vše bylo nadále otevřené, ale Ďáblům docházely nápady i síly. Poslední minuty byly hodně napjaté a nervózní, nicméně bez šancí. Týmy se soustředily na to, aby neudělaly chybu, což bylo v tuto chvíli nejdůležitější. United zůstávali u míče, jenže nebylo kudy. Nastaveny byly dvě minuty. Na začátku 90+2‘ zakončoval rychlý brejk domácích Assaidi střelou do středu brány, kde byl de Gea připraven zasáhnout. United poté měli poslední šanci na útok a vypracovali si rohový kop, který zahrál Rooney, jenže i ten obrana Potters zvládla a Stoke City doma uhráli s Manchesterem United remízu – 1:1

Button - Sestavy

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Jones, Smalling Evans – Young (75‘ Rafael), Carrick, Rooney, Shaw (63‘ Herrera) – Mata – Falcao (63‘ Januzaj), van Persie

Lavička: Lindegaard, Blackett, Rafael, Fletcher, Herrera, Januzaj, J. Wilson

Základní sestava Stoke City: Begovič – Cameron, Shawcross, Muniesa, Pieters – N’Zonzi, Whelan – Arnautovič (81‘ Assaidi), Walters, Diouf  – Crouch

Lavička: Butland, Bardsley, Huth, Shenton, Adam, M. Wilson, Assaidi

Button - Statistika

Góly: Manchester United – 26‘ Falcao

Stoke City – 2‘ Shawcross

Bez karet

Návštěva:  27 203 diváků

Hlavní rozhodčí: Michael Oliver

Asistenti na čarách: M. McDonough & L Betts

Čtvrtý rozhodčí: M. Atkinson

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

Stoke City

 

Manchester United

34%

Držení míče

66%

10

Střely celkem

6

2

Střely na bránu

2

4

Střely mimo bránu

4

4

Zablokované střely

0

14

Přímé kopy

10

11

Rohové kopy

7

2

Ofsajdy

2

23

Vhazování

22

1

Zásahy brankářů

1

8

Fauly

12

0

Žluté karty

0

0

Červené karty

0

 

20.-kolo-PL

Všechna utkání 20. kola Premier League se hrála ve čtvrtek. Sledovali jsme několik zajímavých soubojů a za šlágr kola bylo označeno londýnské večerní derby Kohoutů s Blues. Právě tento match přinesl nejvíce gólů. Diváci na White Hart Lane jich viděli osm. Chelsea vedla, ale do přestávky třikrát inkasovala a pak už si Kohouti sami diktovali tempo hry a přidali další zásahy. Blues jen snižovali, avšak na odvrácení prohry to nestačilo. Tomuto zápasu předcházeli další duely, z nichž hned šest, včetně klání Potters s United skončilo remízou. Měření sil Citizens s Černými kočkami skončilo přestřelkou, kterou ovládli Man City. Scousers plichtili s Eagles a Kladiváři s Baggies. Atraktivní fotbal slibovalo klání domácích Saints, kteří přivítali Gunners. Krásný fotbal diváky bavil, a jelikož oba góly padly do sítě hostů, mohlo se na St. Marry‘s Stadium slavit ve velkém.

Čtvrteční zápasy (1.1.)

Výkop

Domácí

Výsledek

Hosté

16:00

Aston Villa

0-0

Crystal Palace

16:00

Hull City

2-0

Everton

16:00

Liverpool

2-2

Leicester City

16:00

Manchester City

3-2

Sunderland

16:00

Newcastle United

3-3

Burnley

16:00

Queen’s Park Rangers

1-1

Swansea City

16:00

Southampton

2-0

Arsenal

16:00

West Ham United

1-1

West Bromwich Albion

18:30

Tottenham Hotspur

5-3

Chelsea

Button - Závěr

Prohrávat už od druhé minuty na Stoke City není nic příjemného, jenže stačil ledabyle bráněný rohový kop a gól v síti de Gey byl nevyhnutelný. Avšak United byli velmi dobře vyzbrojeni proti frustraci a nedovolili soupeři, aby nám hru znechutit. Náročný zápas jsme však zvrátit nedokázali a naše snažení stačilo pouze na remízu. Prokázali jsme velkou dávku trpělivost a odhodlání vytěžit ze zápasu maximum, jenže ani to nám dnes nestačilo. Naše hra měla hlavu a patu a rozhodně to nebylo z naší strany bezradné počínání. Byla jen otázka času, než se nám podaří přelstít pozornou defenzivu soupeře, která sice držela pevně, ale všechny útoky United odvrátit nedokázala. Na brzký gól Shawcrosse odpověděl ještě do přestávky Falcao. Střeleckých možností ale k vidění moc nebylo, takže bylo důležité proměňovat každou, která se nám naskytne. Ani ve druhé části jsme si jich však moc nevypracovali a jak začaly docházet síly, byla i obranná činnost dobře organizovaných Potters snazší. Kromě Falcaa na defenzivu týmu Marka Hughese nikdo další nevyzrál. Ani tentokrát jsme tedy nezužitkovali územní převahu, byť jsme k tomu měli dostatek času. Domácí potvrdili, že na silné soupeře umějí a velice dobře se připravili na veškeré hrozby. Navzdory povaze zápasu a nepříjemnému soupeři jsme neviděli jedinou žlutou kartu. Hrálo se tvrdě, ale ne zákeřně, což je další pozitivní vlastnost Stoke. Disciplína a pracovitost dnes opět slavily úspěch. Z našeho výkonu musíme mít radost, protože jsme se nenechali odrazit nepříjemnou hrou protivníka, jenže když nepřijdou další góly, spokojený nikdy nikdo nebude. Byla to už naše šestá venkovní remíza, takže, i když jsme už podesáté v řadě neprohráli, zaznamenali jsme další bodovou ztrátu. Těžko říci, co se dalo udělat lépe. Nikdo z hráčů totiž vyloženě nezklamal a všichni odvedli kus poctivé práce. Stačila jedna povedená akce, jedna nečekaná přihrávka za obranu a vše mohlo být jinak. Jenže na tohle všechno byli domácí připraveni a výsledek tedy je, jaký je. Manchester United získal na Britannia Stadium bod za remízu se Stoke City – 1:1

Button - Náš další soupeř

United budou hrát i další utkání na hřišti soupeře, ale tentokrát to nebude v Premier League. Začíná pro nás totiž FA Cup, do kterého vstupujeme ve 3. kole. Na úvod nám los této pohárové soutěže přisoudil třetiligový Yeovil Town, což by měla být snadná překážka. Na herní příležitost se mohou těšit hráči širšího kádru, ale ani pro ty by neměl být protivník podobného rázu vážnějším problémem a postup do dalšího kola je pro Red Devils povinností. Zápas v Huish Parku se bude hrát v neděli 4. ledna/januar a začne v 16:30 našeho čili středoevropského času (SEČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!