27/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Hodnocení: Manchester United – Newcastle United

Milí ďáblové na Slovensku a Česku, opět vám přinášíme hodnocení obou táborů, 14 redaktorů i 290 fanoušků (v závorce). Boxing Day k nám byl zase fotbalově štědrý a štědře vypadá i hodnocení hráčů, co se bodů týče. Jaké však byly doopravdy jejich výkony či statistiky? 

 

De Gea1David de Gea – 7,1 (7,3)

Momentálně asi nejlepší gólman planety měl dnes poměrně klidný zápas, kdy musel předvést „pouze jeden supersave“, když na něj z dálky vyslal nebezpečně mířenou pumelici Janmaat. Další pěkný zákrok si připsal ke konci utkání, kdy se po chybě Fletchera uvolnil Perez a dostal se k zakončení do pravého dolního rohu brány z těsné blízkosti, ale David byl na místě. Ve standartních situacích si počínal tradičně velmi dobře a za zmínku stojí také hodně povedených výkopů, které nám pomáhaly rychleji zakládat útoky. Čisté konto si však připsat nemůže, protože jej překonal těsně před koncem základní hrací doby Cissé z penalty naprosto neomylným způsobem.

 

Jones1Phil Jones – 6,4 (6,7)

Mnoho fanoušků ještě nepochopilo, proč Louis van Gaal preferuje systém pěti obránců. V tomto i předchozích zápasech se však začínají ukazovat zajímavé (hlavně ofenzivní) možnosti této formace, hráči ji tedy začínají chápat a realizovat. Jako například Phil Jones, který ví, že pozice RCB umožňuje při jištění Carrickem a CB (v tomto zápase McNair) ofenzivní křídelní hru či podporu rozehrávky vynesením míče za půlící čáru hluboko z obrany. Nejčastěji jej šlo vidět právě na půlce soupeře, s míčem či bez něj aktivně napadat. Dokonce protihráče obešel čtyřikrát kličkou. Že k tomu přidal několik obranných zákroků, vyhraných hlavičkových soubojů či defenzivních odkopů, je snad jasné. Bohužel byl aktivní i ve faulování, dopustil se třech nedovolených zákroků, poslední z nichž byl v pokutovém území, a následovala po něm ona výše zmíněná penalta.

 

McNairPaddy McNair – 6,1 (6,1)

Tento hráč má 19 let? Neuvěřitelné, předvedl naprosto jistý výkon, byla mu svěřena centrální role naší tříčlenné defenzívy, ta nejzodpovědnější. Jeho klid na míči při rozehrávce připomíná Carricka, jeho nebojácnost při přechodu do útoku jeho věk, i jeho původní pozici středního záložníka. Roste nám zde velmi zajímavý defenzivní univerzál, dámy a pánové! 6 většinou mazáckých úspěšných obranných zákroků na 4 neúspěšné často ve středním pásmu, několik přerušených akcí, vyhraných hlaviček a odkopů a k tomu 59 úspěšných přihrávek a pouze 4 neúspěšné. Ptám se, co je lepší? Vypěstovat si odmalička svého oddaného defenzivního gladiátora nebo kupovat cizí hotovou superstar bez pocitu klubové věrnosti?

 

Evans1Jonny Evans – 6,4 (6)

O dost zlepšil svůj výkon z předchozích zápasů, potvrzuje tak mou domněnku, že po zranění potřebuje hráč chvíli na rozehrání a adaptaci do týmu/systému, který prošel v poslední době tolika změnami. I pro něj našel LVG ideální místo tím, že mu svěřil roli LCB. Byl tak aktivní při rozehrávce, že více méně působil jako levý střední záložník, a dovoloval tak Rooneymu hrát podhrot, neustále jej zásoboval nahrávkami. Měl snad nejvyšší počet nahrávek ze všech našich hráčů, celkově 78 úspěšných z 86. I defenzivní práci si plnil poctivě, nedopustil se snad jediné výraznější chyby, získal pro nás 8 míčů, ať zákrokem či zachycenou přihrávkou. Jen tak dál, odchovanče náš!

 

ValenciaAntonio Valencia – 6,4 (6,2)

Naprosto se zabydlel na pozici pravého wingbacka, kde i v tomto zápase uplatňoval svou rychlost a tvrdost. Většina akcí se odehrávala na opačné levé straně, tak neměl tolik práce jako v minulých zápasech. Zajímavou statistikou je absence centrů od Antonia v tomto zápase, nepočítáme li dvě kopnutí míče hned do bránícího hráče. Jakoby dostal signál od LVG, že v nich není bůhvíjak dobrý, a že se má akce snažit řešit jinak. Jednu se například pokusil řešit kličkou a střelou, která však letěla přímo do gólmana hostí. Nepokazil ani jednu přihrávku, všech (pouhých) 27 bylo úspěšných. V 80´ jej střídal Rafael.

 

Young1Ashley Young – 7,4 (7,3)

Excelentní výkon, jeden ze strůjců dnešního pohodlného vítězství. Obrovská porce akcí šla právě přes něj. Hýřil aktivitou a rychlostí a několikrát si krásně vychutnal kličkami hostující hráče. Jeho centry se nesmírně zlepšily a včera jich hned několik mělo gólové parametry, ale chyběly centimetry při zakončení, dvakrát Falcaovi, jednou Van Persiemu. Ukázkově s ním spolupracoval jak Evans, tak Mata, kteří jej vždy našli připraveného penetrovat obranu hostí. Připsal si i pár povedených obranných zákroků, ačkoli neměl tolik práce dozadu jako v ostatních zápasech.

 

Carrick1Michael Carrick – 6,9 (6,7)

Asi bych se jen opakoval, kdybych psal, jaký klid do našeho týmu přinesl, a podobně. V dnešním zápase nebyl tolik výrazný jako v minulých, neměl tolik míč na kopačkách a nemusel se pouštět do žádných obranných zákroků, kromě snad dvou případů, z něhož jeden byl nedovolený a byl odpískán jako faul. Měl větší svobodu na hřišti a občas se pouštěl až k vápnu soupeře. Většina jeho přihrávek šla dopředu a snažila se něco vymyslet. Celkově jich nebylo tolik, kolik jsme od něj zvyklí vidět, pouze 40 úspěšných ze 44. Svou roli v tom měl i fakt, že byl stažen ze hřiště již v 62´, kdy jej vystřídal Fletcher. 

 

Mata1Juan Mata – 7,8 (7,7)

I „blogující Španěl“ v posledních zápasech vykazuje zlepšení v oblastech, které jsou pro jeho post esenciální. Myslím tím podporu útočníků a zásobování je míči do vápna. V tomto aspektu potěšil, když se snažil dostat do vápna míč 10 pokusy, z nichž několik bylo úspěšných, jeden byl přímou asistencí na Rooneyho druhý gól a jedním našel Falcaa, který Wazzovi přihrál na ten první. Patřil tedy konečně mezi nejlepší hráče Red Devils na hřišti. Dnes byl všude, dokonce i v obraně, kde občas vypomohl čistým odebráním míče. Velmi dobrý výkon, snad v nich bude pokračovat i nadále a sundá ze sebe (doufejme) dočasnou nálepku „pan neviditelný“. 

 

Rooney1Wayne Rooney – 9,2 (9,1) MOTM

Nejlepší zápas našeho kapitána v této sezoně. Rudý čert vem dva krásné góly; jeho angažovanost ve hře, neustálý pohyb, výběr místa a herní přehled jsou naprosto příkladné a dnes měly parametry world class. Na papíře hrál pozici LCM, na hřišti však byl vidět všude. Od defenzívy, kde vyhrával obranné souboje, či si běhal pro míče k rozehrání, nebo v záloze, kde posílal skvělé přihrávky, jedna z nichž přeletěla obranu a našla skvěle vyběhnuvšího Robina van Persieho, který hlavičkou nedal hostujícímu gólmanovi šanci, a v neposlední řadě také na podhrotu, kde dvakrát z druhé vlny naběhl na přihrávku, jednou od Falcaa a jednou od Maty, v obou případech neomylně zakončil. V tomto zápase sahal na hat-trick, měl to na kopačkách, ale střela po přihrávce Maty mu nevyšla a trefil brankáře.

 

Falcao1Radamel Falcao – 8 (8)

El Tigre dnes předvedl velmi aktivní výkon, opět byl silný na míči a v souhře a neustále si nabíhal na míče za obranu či centry. Byl velmi hladový po góĺu, k němuž asi třikrát měl velmi blízko, ale vždy mu chyběly centimetry do zakončení hlavou po pěkných centrech Younga. Často se zachoval nesobecky a snažil se hledat výhodněji postavené hráče, jednou z toho byl gól, kdy si naběhl na krásný pass za obranu od Juana Maty a ve skluzu z prvního dotyku našel úplně volného Wayne Rooneyho, který otevřel skóre zápasu. Z tohoto utkání si nakonec odnesl alespoň bod za asistenci a po 61 minutách byl vystřídán Jamesem Wilsonem.

 

VanPersie1Robin van Persie – 7,5 (7,3)

Dnešní zápas „létajícímu Holanďanovi“ naprosto vyhovoval, jelikož jsme převážně útočili. Velmi se zapojoval do hry na celé polovině soupeře, sbíral velké množství míčů od De Gey a ihned je rozehrával na volné hráče. 26 povedených přihrávek z 30 je na hrotového útočníka velmi slušné číslo, které jen podtrhuje jeho aktuální formu. Dostal se do 3 gólových šanci, jednou minul hlavou, jednou po rapidním náběhu pro přihrávku za obranu obešel gólmana, ale z velmi ostrého úhlu netrefil odkrytou kasu. Prosadil se nakonec po typické chytře mířené hlavičce po brilantním dlouhém passu Rooneyho za obranu. V 66´ viděl žlutou kartu za zákrok skluzem oběma nohama na svého reprezentačního kolegu Daryla Janmaata. 

 

Střídající hráči:

 

Fletcher1Darren Fletcher – 5,1 (4,6)

Louis Van Gaal opět poskytl hráči, jenž byl v předchozím zápase stažen po poločase, nějaké ty minuty na hřišti pro zvýšení sebevědomí. Je to od něj velmi velkorysé a lidské, zvláště jedná-li se o takovou legendu, která jako jediná pamatuje časy Beckhamů a Keanů. Jaké bylo jeho působení na hřišti v tomto utkání, kde naskočil za stavu 3:0 po hodině hry za Michaela Carricka? Velmi opatrné, nepouštěl se v podstatě do ničeho, kromě 29 úspěšných přihrávek z 30, které sloužily většinou k držení míče a šetření sil týmu před zápasem se Spurs. Jediné chyby, která šla o to víc vidět, se dopustil, když místo jednoduché rozehrávky nepochopitelně vzal míč a běžel s ním k vlastní bráně, ten mu ale vypíchl Ayoze Peréz a Fletcher ho již nestihl skluzem zastavit, naštěstí však byl u tyče připravený De Gea. Určitě si touto půlhodinou své renomé hlavně u služebně mladších fanoušků nenapravil, soudě dle množství jedinců, kteří jeho výkon i dnes ohodnotili známkou 1. 

 

Wilson1James Wilson – 5,2 (5,1)

Další z konstruktivních střídání LVG, kdy za téměř jistě rozhodnutého stavu poslal v 65´ na hřiště mladičkou útočnou naděj za Falcaa, který na hřišti odevzdával velkou porci práce a zasloužil si odpočinout. Wilson tak mohl dále sbírat cenné zkušenosti. Ačkoli se velmi snažil, v zápase nepředvedl nic, co by stálo za zmínku, žádnou střelu či vytvořenou šanci. 

 

Rafael1Rafael – nehodnocen

Určitě nejsem sám, kdo si všiml, že LVG dává hráčům, kteří se mají vrátit do základní sestavy, možnost zasáhnout na konec zápasu do utkání z lavičky, aby ukázali, jak pochopili jeho filosofii, jak se zapojí do jeho týmu, který buduje. Jak by vypadala naše hra s Rafaelem v sestavě, který střídal Valenciu v 80´? Poslední necelá čtvrthodinka tohoto zápasu ukázala, že je Rafael mnohem hbitější, skvělý v souhrách na jeden dotek a nebezpečnější při penetraci z pravé strany, postrádá však fyzickou prezenci Valencii, když soupeř útočí. Snad ho uvidíme v základu už právě proti Spurs zítra.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!