27/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

Z archívu Devilpage.cz: Časová osa Sira Alexe Fergusona

Od skromných počátků nástrojařského učně, až po nejúspěšnějšího manažera anglického fotbalu. Pojďme se podívat na časovou osu a významné události v životě a fotbalové a manažerské kariéře Sira Alexe Fergusona.

Níže jsou v bodech a na fotografiích zachyceny nejpodstatnější momenty Fergusonova života. Než se začal zcela věnovat fotbalu, pracoval v nástrojárnách v Glasgow. Už jako kluk začal hrát fotbal, na pozici útočníka fotbalově se vyvíjel a zahrál si také za národní tým Skotska.  Po ukončení aktivní kariéry hráče se stal trenérem a ač měl začátky těžké, postupně z něho postupně rostla velká fotbalová osobnost, která v dnešní době nemá obdoby. Neuvěřitelné charisma, vůle a nadšení. Sir Alex Ferguson se fotbalu oddal tělem i duší a dal mu úplně všechno. Bylo mu předurčeno dobýt fotbalový svět v roli manažera. Ten mu v den jeho odchodu vysekl obrovskou poklonu za vše, co pro tento kolektivní sport odvedl. Vraťme se ale nyní zpět v čase k samotným počátkům. Jak to vlastně všechno začalo?

 

1941 – Narodil se dne 31. prosince/december v Govaně, v hlavním městě Glasgow. Byla to neklidná, ponurá a žalostná doba, kdy v Evropě zuřila 2. světová válka, a kdy se celá Británie vzpamatovávala z náletů a bombardování ze strany německé Luftwaffe.

 

1957 – Fotbal začal hrát za místní amatérský celek Queens Park a jako vyučený nástrojař pracoval v jedné z továren v průmyslové oblasti Glasgow.

 

1960 – Připojuje se k týmu St. Johstone a začíná pracovat jen na částečný pracovní úvazek.

 

1964 – Přestal pracovat v nástrojárnách a začal se plně věnovat fotbalu poté, co přestoupil do Dunfermline. Od mládí hrával na pozici středního útočníka.

 

1967 –  Opět mění klub. Když mu bylo 26 let, Glasgow Rangers za jeho transfer neváhali zaplatit 65 000 liber.

 

1966 – Vstupuje do svazku manželského a žení se se svou přítelkyní Cathy.

1968 – V tomto roce se jemu a jeho manželce narodil první syn Mark.

 

1969 – Další přestup tentokrát do Falkirku, který jej přivedl za 20 000 liber.

1972 – Alexovi a Cathy Fergusonovým se narodili další dva synové, dvojčata Darren a Jason.

 

1973 – Ferguson se připojil k celku Ayr United, což je poslední klub, za který ve své aktivní fotbalové kariéře nastoupil. V ligových zápasech nastřílel 171 gólů ve 317 zápasech. Na své konto si také připsal 9 startů za reprezentaci Skotska a 10 přesných zásahů. Poté, co skončil jako hráč, začíná znovu pracovat na částečný pracovní úvazek, když si v Glasgow otevřel hospodu.

 

1974 – V září je jmenován manažerem týmu East Stirlingshire. Fergusonovi bylo tehdy teprve 32 let, když započal svou manažerskou kariéru. Jeho týdenní mzda činila asi 40 liber týdně. Zde však působil jen tři měsíce, a posléze se stal manažerem druholigového St. Mirren.

 

1978 – S velmi mladým mužstvem vyhrál druhou skotskou ligu v roce 1977, nicméně o rok později zde jeho angažmá skončilo a Ferguson se následně se přesunul do Aberdeenu, kde byl představen jako nástupce končícího kouče Billy McNeilla.

1980 – Zaznamenal první významný úspěch na pozici manažera, když s Aberdeenem vyhrál skotskou ligu.

 

1982 – Aberdeen pod jeho vedením vyhrává skotský pohár poté, co ve finále jednoznačně porazil Rangers 4-1.

1983 – Aberdeen obhájil prvenství ve skotském poháru. Ve finále narazil opět na Rangers, které tentokrát zdolal 1-0. Ve stejném roce pak ve finále evropského Poháru vítězů pohárů, které se hrálo v Göteborgu, senzačně poráží Fergusonův tým Real Madrid 2-1 po prodloužení a vítězí v této soutěži.

1984 – Aberdeen vyhrává potřetí za sebou skotský pohár, když ve finále porazil Celtic 2-1 a k tomu se raduje také z vítězství v lize. Sira Alex Ferguson získává svůj první Double. Zároveň mu je udělen titul OBE (Řád britského impéria).

 

1985 – Ferguson byl jmenován na pozici kouče Skotského národního týmu poté, co zemřel legendární Jock Stein. S reprezentačním výběrem se mu podařilo postoupit z kvalifikační skupiny na Mistrovství světa v Mexiku. Vážný zájem o jeho služby projevují Tottenham a Arsenal.

 

 

1986 – Skotsko nepostoupilo na Mistrovství světa v Mexiku ze skupiny a Ferguson z pozice trenéra následně odstupuje. V létě se pak rozhodl ukončit své působení také na lavičce Aberdeenu, který místo něho vedl Archie Knox. Po několika měsících bez angažmá, se 6. listopadu/november stává manažerem Manchesteru United a na této pozici nahrazuje propuštěného Rona Atkinsona. 8. listopadu vede Ferguson své svěřence ve svém prvním zápase proti Oxford United, který na domácím hřišti vítězí 2-0.

1989 – Překonal britský přestupový rekord, když za 2 300 000 liber přivedl Garyho Pallistera z Middlesborough. Nicméně United pod jeho vedením na první triumf zatím čekají.

 

1990 – Získal svou první trofej, co by manažer United. Ve finále FA Cupu ve Wembley Rudí ďáblové napoprvé remizovali s Crystal Palace 3-3, ale v odvetném zápase dokázali zvítězit 1-0.

 

1991 – První významné prvenství pro Fergusona na lavičce Manchesteru United na evropské scéně. Devils porážejí v Rotterdamu Barcelonu 2-1 a získávají Pohár vítězů pohárů. Stávají se první anglickým celkem, který tuto soutěž vyhrál.

1992 – United vítězí také v evropském Superpoháru, když na Old Trafford porazili Červenou hvězdu Bělehrad 1-0. Kvůli nepokojům v tehdejší Jugoslávii se totiž UEFA rozhodla, že se odvetný duel hrát nebude. Stejným výsledkem pak pro Red Devils dopadlo také finále Ligového poháru, ve kterém zdolali Nottingham Forest. Manchester United je na dobré cestě i na domácí ligové scéně, ale oslavy kýženého titulu musely být opět odloženy, protože poslední zápasy sezóny zvládl lépe Leeds United, který se také stal nakonec mistrem.

 

1993 – Čekání na titul po 26 letech definitivně končí. United suverénně vyhráli novodobou Barclays Premier League s desetibodovým náskokem před Aston Villou. Ferguson opět překonal britský přestupový rekord, když za Roye Keana zaplatil Nottinghamu Forest 3 750 000 liber.

 

1994 – Manchesteru United se jako šestému celku v historii anglického fotbalu podařilo v jediném ročníku získat ligový titul i FA Cupu.

1995 – Další lámání přestupového rekordu. Andy Cole z Newcastlu United zamířil na Old Trafford za 7 000 000 liber. Rudí ďáblové však v tomto roce zůstali bez trofeje. V lize je o jediný bod předčil Blackburn Rovers. Ve finále FA Cupu pak pohledli 1-0 Evertonu.

 

1996 – United se stali prvním anglickým klubem, který podruhé ve své historii završil Double. V lize skončili čtyři body před Newcastlem a v FA Cupu porazili ve Wembley gólem Erica Cantony Liverpool 1-0.

1997 – Alex Ferguson získává s Manchesterem United z posledních pěti sezón čtvrtý titul.

 

1998 – Jedna z mála sezón bez trofeje. Do popředí se dostává Arsenal, který získává Double.

 

1999 – United vracejí úder a zaznamenávají historický Treble. Ve finále Ligy mistrů porazili Bayern Mnichov 2-1, ve finále FA Cupu zdolali Newcastle United 2-0 a ligovou tabulku opanovali s jednobodovým náskokem před druhým Arsenalem. Alex Ferguson získal rytířský řád za přínos sportu a titul Sir.

2000 – Šestý titul v Barclays Premier League. Manchester United na konci sezóny jednoznačně dominoval tabulce s luxusním osmnáctibodovým náskokem před Arsenalem.

 

2001 – Devils se potřetí za sebou radují z ligového prvenství, jejich již sedmého titulu v posledních devíti letech.

2002 – Spekuluje se o odchodu Sira Alexe do důchodu, ten však veškeré pochybnosti vyvrací podpisem nové tříleté smlouvy. Manchester United v Barclays Premier League vůbec poprvé nekončí sezónu mezi prvními dvěma týmy a je „až“ třetí.

 

2003 – Další titul pro Manchester United. Osmý pro Sir Alexe a celkově patnáctý pro klub.

 

2004 – Manchester poráží ve finále FA Cupu Millwall 3-0. Ferguson přivádí z Evertonu talentovaného Wayna Rooneyho, jehož cena se vyšplhala na 27 000 000 liber.

2005 – Rudí ďáblové prohráli ve finále FA Cupu s Arsenalem po penaltovém rozstřelu.

 

2006 – Ferguson se s United raduje z druhého vítězství v Ligovém poháru, když zvítězili 4-0 nad Wiganem Athletic.

 

2007 – Po čtyřech letech získává Manchester United další ligový titul. United jsou zároveň blízko dalšímu Doublu, možnost získat jej jim však ve finále FA Cupu zhatí porážka 1-0 od Chelsea.

 

2008 – Rudí ďáblové obhajují ligový titul, když v tabulce předčili o dva body londýnskou Chelsea a stejný tým následně v památném finále Ligy mistrů v Moskvě porazili po penaltovém rozstřelu. Na konci stejného roku pak tým Sir Alexe vyhrál také Mistrovství světa klubů, kdy 1-0 porazil ekvádorský celek Liga de Quito.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009 – Ligový titul zůstává i pro tento rok na Old Trafford. K tomu United přidali výhru v Ligovém poháru, když na penalty zdolali Tottenham. Ve finále Ligy mistrů v Římě naopak nestačili na Barcelonu, s níž prohráli 2-0.

 

2010 – Devils obhajují prvenství v Ligovém poháru, když porážejí Aston Villu 2-1. Carlo Ancelotti ovšem dokázal s Chelsea v tomto roce triumfovat jak v Premier League tak v FA Cupu. Sir Alex Ferguson se na podzim stává nejdéle sloužícím manažerem Manchesteru United, když překonal legendárního Sira Matta Busbyho.

 

2011 – Sir Alex Ferguson si může odškrtnout své hlavní předsevzetí. S United získal svůj 12. titul, což byl pro tento klub celkově již 19. Fergie tak překonal další významný rekord, když v počtu titulů předstihl Liverpool a po opravdu dlouhé době jej sesadil z trůnu krále anglického fotbalu. Ve finále Ligy mistrů ve Wembley se mu navzdory tomuto mimořádnému úspěchu ani tentokrát nepodařilo vyzrát na silnou Barcelonu, které Devils podlehli 3-1. Ve stejném roce slaví 25 let na lavičce Manchesteru United. Je po něm pojmenována tribuna – Sir Alex Ferguson Stand.

Květen/máj 2012 – Jeden z těch mála černých dnů, které Fergie u United prožil. Nejen, že městský rival Manchester City ostudil na podim 2011 United na Old Trafford výsledkem 1-6, ale hlavně vyfoukl Manchesteru United v posledním ligovém kole doslova v poslední možné minutě, titul přímo pod nosem. Vítězství 3-2 nad Queens Park Rangers zajistil svému týmu v nastaveném čase Sergio Agüero a díky lepšímu skóre se Citizens mohli následně radovat. Ten pohled nebyl vůbec pěkný.

 

Září/september 2012 – Sir Alex vede Rudé ďábly v 1000. ligovém zápase proti Southamptonu. O dva týdny později pak zaznamenal další významný milník, když si připsal 100. vítězství v Lize mistrů. Jeho tým porazil na Old Trafford Galatasaray 1-0. Sochař Phillip Jackson měl tu čest postavil Fergusonovi sochu, která byla na konci listopadu/november slavnostně odhalena.

22. dubna/apríl 2013 – United s předstihem získávají jubilejní 20. titul poté, co díky hattricku Robina van Persieho porazili na Old Trafford 3-0 Aston Villu.

8. května/máj 2013 – Manchester United oznámil, že Sir Alex Ferguson po této sezóně končí v roli manažera.

 

19. května/máj 2013 – Ferguson se naposledy představil na lavičce jako manažer United. Byl to zároveň jeho 1500. zápas odkoučovaný zápas v této pozici. Jeho tým uhrál s West Bromwichem Albion divokou remízu 5:5.

Jak je známo, Ferguson bude v následujících letech stále zástupcem Manchesteru United, nyní však již v o poznání méně sledované pozici ředitele a velvyslance klubu. Zároveň bude pravděpodobně i rádcem a mentorem Davida Moyese v jeho začátcích v United. Ferguson bude ve své pozici ambasadora mít především na vše klid, nebude vystavován tlaku a nebude mít již takový vliv. Stále tu ovšem bude. I nadále je spjatý s klubem, se kterým bude spolupracovat.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!